Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért fáj egyeseknek, ha...

Miért fáj egyeseknek, ha valaki szaporított kutyát vesz?

Figyelt kérdés

Nyilván tisztában van az, aki kutyát vesz, hogy szaporított e vagy sem. Miért kell megkövezni, ha valaki olyan kutyát vesz, ami neki tetszik?

Nekem nem bejegyzett kennelből van a kutyám, ismerem az illetőt akitől vettem a kutyát, sőt elmentem vele megvenni az ő kutyáját (a tenyészpár egyikét), és biztosan tudom, hogy mindkettő törzskönyves, le van nekem fotózva. De ha nem is lenne, vagy nem tudnám, hogy honnan van a kutya, csak megtetszett, akkor ez miért elítélendő? Miért fáj az egyeseknek, hogy valaki olyan kutyát akar?



2019. ápr. 1. 09:19
1 2 3 4 5
 11/41 A kérdező kommentje:
A második eset azért nem nagyon esik meg. Rengeteg kutya van, aminek szinte ugyan olyan tulajdonságai vannak. De én nem azért fogom megvenni a kumondort a kuvasszal szemben, mert azt mondják a nagyokosok, hogy az jobban illik nekem
2019. ápr. 1. 11:02
 12/41 anonim ***** válasza:
86%

Azért fáj, mert akik szeretik azt az adott fajtát, nem szívesen látják azt, ahogy a szaporítók tönkre teszik. Hogy szűretlen, sokszor beteg, sokszor wesenes, sokszor a fajtajellegtől eltérő tk nélküli keverékeket gyártanak! És még rosszabb azt figyelni, hogy a sok felelőtlen, alkalmatlan idióta támogatja, fizeti és tartja fent ezt a folyamatot!

És szintén fáj azoknak, akik magát a fajt szeretik, akik mentik, segítik a feleslegessé vált, 99%-ban szapis kutyákat. Nézd meg hány kuvasz, komondor van a fajtamentésnél és ország szerte gyepiken, menhelyeken! Mindegyik szaporítótól származik! Mert ő képtelen felelősséggel elletni! Aki meg onnan vesz kutyát, képtelen felelősséggel gondolkodni! Nézd meg hány kutyát fognak majd tovább elletni a szaporító cimborádnál született kölykök közül! Kövesd nyomon azok sorsát is!

2019. ápr. 1. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 A kérdező kommentje:
A fajtát nem tudják tönkretenni, azt a tenyésztők formálják. A fajt szintén nem tudják tönkretenni, mert a kutya egy alfaj
2019. ápr. 1. 12:13
 14/41 anonim ***** válasza:
16%

Én sem értem ezt az ellenszenvet. Oké, esélyesebb, hogy beteg lesz a kölyök, vagy a szüleitől örököl valamit.


De szerintem egyáltalán nem igaz, hogy az el nem adott kölykök kennek a "lecsóba". A menhelyeken én még nem találkoztam túl sok "nem vették meg itt van tessék" fajta tiszta kutyával.

Akik azért szaporítanak hogy eladják a kölyköket, azok azonos fajtában keresnek párt és szerintem el is tudják adni őket.

Én havanese x bolognese keveréket vettem, de 8 hetes korukra már az összes talált az alomból gazdát, pedig nem is voltak ugyebár fajta tiszták.

Inkább azokkal van baj, akik nem figyelnek, felelőtlenek és ilyen-olyan kölykök születnek, akiket aztán egyből menhelyre, gyepmesterire adnak. A szomszédaink mindig meg is ölték a szegény piciket :/ ivartalanítani, vagy a kerítést megcsinálni már luxus volt nekik. Szerintem az ilyen emberekkel van igazán a gond nem a "szaporítókkal".

2019. ápr. 1. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
79%

", azt a tenyésztők formálják."


A szaporítót szerinted hol érdekli a fajta párosításánál a minőség??? Sehol. A szaporítók mennyiségre mennek.


És attól, hogy 2 törzskönyves kutyát engednek össze, még egyáltalán nem biztos, hogy az jó párosítás. Pont ez a lényege a tenyésztésnek. Hogy nem ránézésre, hanem gondos válogatással tesznek össze 2 kutyát.

2019. ápr. 1. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
77%

Még ha két Tk-s kutyát is engednek össze, akkor is csak szaporítanak, mert nem a fajta jobbításán dolgoznak, hanem szimplán csak növelik az egyedszámot. A kutyák nincsenek letesztelve, hogy genetikailag össze illenek-e. Simán lehet, hogy súlyos betegségeket örökítenek tovább és ha ezek a kutyák tovább szaporodnak, összességében lerontják az egész állományt. Nem véletlen hogy vannak olyan túlszaporított divatkutyák, amiket ha nem normális tenyésztőtől vesz az ember akkor élnek vagy 2 évig, majd kimúlnak valami fajtabetegségben, vagy egész életükben betegesek lesznek és hetente lehet rohangálni velük az állatorvoshoz, hogy gyógyszerekkel, meg műtétekkel életben tartsa őket. Ez a szaporítót nem érdekli. Nem szelektálja a kölyköket, nem fogja pl. olyanokat mondani, hogy ez ideggyenge, ennek meg nincs a fajtára jellemző ösztöne, szóval csak hobbi célra való és kötelező ivartalanítani, ezt meg nem adom első kutyának. Az meg végképp nem érdekli, hogy ha a többi kölyök tovább szaporodik. Amit még nem írtak, hogy sokszor az anyakutyát a végtelenségig elletik és nem érdekli őket, hogy az állat még túl fiatal vagy túl öreg hozzá.

És ezek még azokra a szaporítókra is vonatkoznak, akik a felesleges kölyköket nem fojtják vízbe, meg nem egy szűk kis csirke ketrecben tartják a kutyát, embertelen körülmények között, a legolcsóbb kajával etetve.


Én ezért nem is adnék érte soha pénzt. Egy normális tenyésztő a Tk-s kutyáért felelősséget vállal, hogy az nem lesz félig puli, nem fog kimúlni két éven belül genetikai betegségben, hogy az minőségi kutya. A szaporított kutya meg egy lutri. Vagy bejön vagy nem. Ha peched van a felnőtt kort se éri meg és támogattad ezt az egészet. Szóval akkor már inkább szerzek ingyen egy szerencsétlen kis keverék kutyust, amit úgyis csak kidobnának és legalább a pénzemmel nem járultam hozzá, ehhez a felelőtlen kutyagyárhoz. Én nem ítélkezem azok felett akik szaporított kutyát vesznek, egyszerűen csak hülye döntésnek tartom, mert ahhoz képest, hogy a kutyáik lényegében törzskönyv nélküli keverékek, még ráadásul drágák is. (Láttam már 80-100 körül is szaporított kutyát. Ha meg valami baja van, akkor meg legalább 50 alkalmanként az orvosi költség.)

2019. ápr. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
36%

Ahogy már leírták, a probléma az, hogy a szaporító többnyire csak a pénzért csinálja és nem törődik a kölykök sorsával, sem azzal, hogy betegségekre szűrje a tenyészállatokat.

Sokat lehet olvasni iszonyatos körülmények között tartott kutyákról. A tisztességes, törzskönyves kutyatenyésztés viszont drága mulatság, így a TKs kutyák nemigen vannak 100 ezer forint alatt.

A helyzet viszont az, hogy egy újdönsült gazdi nem feltétlen tudja, hogy mi az igazi különbség a tenyésztő és a szaporító között, illetve egy családi kutyának nem feltétlen akar törzskönyvest, meg nincsen rá 100 ezre. És ettől még a kutyának amúgy nagyon jó sora lehet, bár tényleg jobb, ha ilyenkor a szaporító helyett inkább menhelyről hoz el egy kutyust.


Első kutyásként én is szaporítóba futottam bele, viszont ott legalább az oltások megvoltak és nagyon szép körülmények közt volt a kutyus, azóta is egészséges és vidám.

2019. ápr. 1. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 A kérdező kommentje:
Én is ezt mondom. Addig szaporíthatnak a szaporítók amíg akarnak, de ezzel nem befolyásolják a fajtát. A tenyésztésre alkalmas kutyák a tenyésztők kezén maradnak
2019. ápr. 1. 13:05
 19/41 anonim ***** válasza:
67%

Nekem személy szerint azért "fáj", mert én családtagot, társat vettem magamhoz, amikor elhoztam a kutyámat és szeretném, ha mások is hasonlóan gondolkoznának és ők is társként, családtagként tekintenének a kutyájukra, de a szaporító nem tiszteli, nem szereti az állatot, neki egy bevételi forrás, amit soha nem támogatnék és "fáj" hogy mások meg támogatják. De sokfélék vagyunk, mindenki másképp gondolkozik, ezért elfogadom, hogy másnak ez nem "fáj", de azért leírom, hogy ahonnan lehet kutyát szerezni (tenyésztő, menhely, szaporító) ott hogyan gondoskodnak a kutyáról, ez alapján te is el tudod dönteni, hogy fáj vagy sem szaporítótól kutyát venni.

Tenyésztő:

- rengeteg szempont alapján kiválasztja, hogy melyik egyedet szeretné bevonni a tenyésztésbe, majd tenyészszemlére viszi, ahol hozzáértő bírók eldöntik, hogy valóban alkalmas a továbbtenyésztésre. Ezek a kutyák jó idegrendszerű, szép kiállású, egészséges egyedek, az esetek túlnyomó részében rendelkeznek képességvizsgával ha szükséges vagy valamilyen munkavizsgával még egy show vonalas tenyésztőnél is. Tehát nem csak a gazdi szerint szép, okos és egészséges a kutya.

- az almot előre tervezik, csak akkor hozzák le, ha van már 10-12 jelentkező.

- szűri a kutyákat a fajtára jellemző betegségekre, hogy minimálisra csökkenjen az esélye annak, hogy betegen élje le a kölyök az életét.

- vemhesség közben a kutya folyamatos kontroll alatt van, ultrahangon figyelik, hogy minden rendben van e, kiemelkedően jó minőségű táppal eteti a kutyát, hogy ne gyengítse le a vemhesség és a születendő kölykök is életerősek legyenek.

- ellésnél állatorvos segíti világra a kölyköket, utána szintén folyamatos kontroll alatt vannak, a kölykök az első 2 hétben szinte magatehetetlenek, vigyáz rájuk, hogy ne tegyenek magukban kárt, hogy egyformán jussanak emlőhöz.

- a kölykök jó minőségű starter tápot kapnak, sokszor keveset, áztatva, hogy ne viselje meg az emésztésüket, majd féreghajtva és két alapimmunizáló oltással kerülnek gazdához, 8-10 hetes korban, amikor már biztosan nem szoptatja őket az anyuk, amikor már kevésbé viseli meg őket az elválasztás.

- a tenyésztő csak olyannak ad el kutyát, aki alkalmas az adott fajta speciális igényeit is kielégíteni, az átadás után pedig kapcsolatban marad az új gazdival, bármikor fordulhat hozzá a gazdi szinte bármilyen segítségért, nemcsak a fajtával kapcsolatos kérdésekkel, ajánl állatorvost, kutyasulit, tényleg szinte bármit.

- sok tenyésztő csinál személyiségtesztet, hogy kiderüljön az adott alomból melyik egyed dominánsabb, pörgősebb, melyik lustább, félénkebb, így még jobban tudják szűrni, hogy melyik kutya melyik gazdihoz kerüljön, melyik passzol leginkább a gazdi személyiségéhez, életkörülményeihez és elképzeléseihez.

- szerződésben vállal garanciát arra, hogy egészséges kutyát ad el, ha ez a fentiek ellenére valamiért mégsem teljesül, akkor visszafizeti a kutya vételárát és/vagy a kezelés költségeit, illetve ha valamiért mégsem tudsz gondoskodni a kutyádról azt is vállalja, hogy visszaviheted hozzá és majd ő gondoskodik róla, keres neki új gazdit.


Menhely:

- a bekerült kutyusokat ha szükséges fizikailag és/vagy mentálisan rehabilitálja hozzáértő állatorvos és/vagy kutyakiképző

- a gondozók saját költségen és támogatásokkal a lehetőségekhez mérten a legjobb táppal etetik a kutyát (sajnos arra nyilván nincs lehetőség, hogy olyan jóval, mint egy tenyésztő), oltják, féreghajtják, védik az élősködőktől, próbálják megőrizni egészségüket

- ismerik a kutyákat, így pontosan tudják, hogy melyik egyed milyen gazdinak való és ehhez ragaszkodnak is, sokszempontos szűrőrendszer alapján választják ki, hogy ki a legmegfelelőbb gazdi

- szintén kötnek szerződést a gazdival, ivartalanítási kötelezettséggel és sokszor utánkövetéssel, hogy egész biztosak legyenek benne, hogy jó helyre került a kutya. Sok gondozó van, aki segítőkész, lehet tőle tanácsot kérni, bár ez nem mindig alapvető.


Szaporító:

- hatalmas különbségek vannak szaporítók között, vannak, akiknek ez minden empátiát mellőzve egy bevételi forrás csak, ők szűk ketrecekben tartanak akár több száz kutyát is, borzalmas egészségügyi állapotban, akár vakon, sántán, a szuka amíg bír ellik, utána jó esetben szélnek ereszti, nem gondoskodik megfelelően se a "tenyészkutyákról" se a kölykökről, moslékkal eteti őket, vadak, mert semmi kapcsolatuk nincs az emberrel, a lényeg, hogy minél nagyobb haszon legyen belőle. És persze vannak, akik a saját, egyébként jól tartott családi kedvencüket pároztatják, de ők is szaporítók. Ami a legtöbb esetben igaz rájuk:

- nincs hivatalos papírjuk, orvosi szakvéleményük arról, hogy a kutya valóban egészséges (az hogy van törzskönyve és a szülei szűrtek még nem jelenti azt, hogy ő is teljesen mentes), megfelelően kifejlődött, nem örökít semmilyen rossz tulajdonságot.

- a vemhesség, ellés állatorvosi segítség nélkül zajlik, a kölykök vagy megszületnek egészségesen vagy nem, ez szerencse függvénye

- a kölykök szinte felügyelet nélkül cseperednek, de még ha figyelnek is rájuk hiányzik a megfelelő szakértelem a megfelelő gondoskodáshoz, ezért nem biztos, hogy észreveszik ha baj van, nem tudják hogyan kell helyesen táplálni, tisztítani a kutyákat, nem tudják, mi utalhat betegségre

- csak nagyon ritkán kapják meg az alapimmunizáló oltásokat és féreghajtást, mert ez 8-10 kutyánál elég nagy költség, a szaporítónak nem áll érdekében ezt kifizetni.

- általában már 6 hetesen gazdához adják a kutyákat, pedig a 8 hetes kor előtti elválasztást törvény is tiltja, nem véletlenül, és teljesen mindegy alapon, a lényeg, hogy elvigyék őket.

És ez a legjobb eset. Akinek csak a pénz a fontos, az sokkal borzalmasabb.


Szóval én soha nem támogatnám a szaporítás semmilyen formáját sem, egyrészt, mert általában borzasztó kegyetlenül, de a legjobb esetben is a hozzáértés teljes hiányában történik. A másik egy sokkal öncélúbb indok: ha bmw-t akarok, azt se a szomszéd havertól veszem, aki összetákolta a sufnijában, hanem kereskedésből, garanciával, miért ne venném a kutyámat is jó helyről, garanciával, aki ráadásul nemcsak egy tárgy, hanem a "házi kedvencem," akinek a személyisége és egészsége az én életemet is meghatározza 10-15 évre?


Megértem, hogy egyszerűbb megvenni 50ezerért azt a fajtát, ami megtetszik, mint 150 ezerért, de ahogy már többen is írták, hosszú távon a szapis kutya a költségesebb, ráadásul szerintem, aki ennyire elkötelezett egy fajta iránt az akár évekig hajlandó rá spórolni, beszél tenyésztőkkel, hogy esetleg színhibás egyedet vagy felnőtt, visszavitt kutyát hozna el olcsóbban (egyik ismerősömnek úgy lett 40 ezerért törzskönyves, teljesen egészséges és standard airedale terrierje, mert az előző gazdi visszavitte 8 hónaposan, tehát még egészen fiatalon, bár ez nem a leggyakoribb eset), szóval aki nagyon szeretné az meg tudja oldani. Aki meg nem, az legalább ne támogassa a szaporítást, menhelyen, fajtamentőknél is vannak gyönyörű kutyák.

2019. ápr. 1. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
85%

Az ilyenek miatt, mint te vezetném be a kötelező ivartalanítást. Ha nem vagy hivatalos tenyésztő és ivaros a kutyád mehet a büntetés.

Egy szaporított kutya lehet olcsóbb, csak Fifikét megveszed 50 ezerért, aztán beteg lesz, rá költesz még 100 ezret, akkor már árban ott vagy, mint egy tenyésztőnél vett kutyával, jah és nagyobb az esély hogy a szapis kutyustól idő előtt búcsút vehetsz.


Nézd meg pl a yorikat, csivavákat a legtöbb egy ideggyenge kis görcs, gyomra kényes, remeg mindentől. Egy rendes tenyésztőtől vett kutyánál ez ritka.

Amúgy meg lesz elég keverék sajna a világon, mert rengeteg a becsúszott alom. Azért vannak dugig a menhelyek.


Amúgy csúnya hasonlattal élve, aki fajta kutyát akar, az fizesse meg az árát, ha Samsung tvt veszel minőséget veszel, míg Samsangontól meg lehet leég a ház.

2019. ápr. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!