Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A tenyésztőnek van valamilyen...

A tenyésztőnek van valamilyen joga vissza venni a kutyát tőlem?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Egy állatorvosi rendelőben dolgozom asszisztensként és van egy tenyésztő pár akik rendszeresen járnak hozzánk. Az egyik kölyök kutyájuk szemét műtöttük és látták mennyire tetszett nekem a kölyök. Felajánlotta a férfi, hogy megvehetem 150 ezerért tőlük, de mondtam, hogy ennyit nem tudok rászánni még részletben sem. Ezután pár héttel később hívott a férfi, hogy van 2 másik kölyök akiknek nem teljesen jó a hátuljuk és ha kell valamelyik odaadja ingyen. Behozta az egyiket a rendelőbe megnézte főnököm, azt mondta még nem tudni pontosan jó vagy rossz lesz-e felnőttként, mert még kölyök és kinőheti, de nekem nagyon tetszett a kutya és azt mondtam szívesen elfogadom. Azt mondta a férfi, 1-2 hét múlva elvihetem, ha idősebb lesz. Letelt az idő, de nem jelentkeztek így elkezdtem érdeklődni utána. Azt mondták hasmenéses lett az alom, meg ilyesmi és 2 hétig legalább nem is tudtam semmit. Már kezdtem lemondani róla, amikor egyszer csak telefonált a férfi, hogy mehetek a kutyáért, annyi, hogy a chipjét és az oltásait fizessem ki. Elmentem, odaadta a kutyát a férfi, adtam neki egy 20-ast. Megkaptam az oltási könyvét is. Adásvételi szerződést nem írtunk, blokkot és számlát se kaptam. Ez mától számítva 4 héttel ezelőtt volt. Azóta nálam van a kutya, nevelgetem, nagyon megszerette az egész család. Oltásokat is kapott, az én nevemen van már tulajdonosként a chip is stb. Majd ma egyszer csak megjelent a nő a rendelőben, hogy mi az, hogy én 20 ezret fizettem a kutyáért amikor az 280 ezret ér és hogy vagy fizessem ki a 280 ezret vagy adjam vissza a kutyát... Ez mi? 1 hónap alatt már érzelmileg kötődés alakult ki a kutya iránt bennem, olyan mintha a gyerekem lenne, de 280 ezret nem tudok jelenleg kutyára szánni, részletben és egészben sem. Hogy képzelik ezt? Össze vissza beszélt a nő, azt mondta a férje azt állította a nőnek, én most, pár napja adtam csak a pénzt oda neki amikor a főtéren összefutottunk. Tisztában voltak vele, hogy nálam a kutya, mert 2 hete még érdeklődtek is utána, hogy van stb. Hogy lehet, hogy akkor még nem tudta a nő, hogy én mennyit fizettem érte? Azt mondta megvannak most szorulva és hogy a férje hülye hogy ingyen osztogat teljesen egészséges kutyákat stb. Én nem tudom most mit csináljak. Nem akarok fizetni és vissza sem akarom adni. Jogilag tehetnek valamit, vagy mit csináljak? Azon gondolkoztam, hogy ha bejönnek megint magyarázni telefonon felveszem a beszélgetést, de jó lenne tudni, kb hogyan állhatok ehhez a törvény szerint. Valaki tud segíteni? Nem szeretném elveszíteni a kutyám, de ennyi pénzem sincs. Hogy tehetnek ilyet? Hetekig húzzák, hogy odaadják, erre 1 hónap után visszaakarják kérni vagy kifizettetni?

2019. ápr. 1. 23:00
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez inkább szaporító lesz szerintem.

És nem veheti vissza.

2019. ápr. 1. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:
Nem szaporító. Rendes tenyésztő, még törzskönyve is van a kutyának, csak azt már nem kaptam meg, mert addigra elhoztam. Most jött meg nekik talán, azért vett elő a nő.
2019. ápr. 1. 23:13
 3/35 anonim ***** válasza:
100%

Ezt írtad: "Adásvételi szerződést nem írtunk, blokkot és számlát se kaptam. Ez mától számítva 4 héttel ezelőtt volt. Azóta nálam van a kutya, nevelgetem, nagyon megszerette az egész család. Oltásokat is kapott, az én nevemen van már tulajdonosként a chip is stb"


Na, akkor küld el az anyjába! Rendőrt hív? hajrá! Bizonyítsa, hogy tőle vetted! Te meg tagadd!

2019. ápr. 1. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 A kérdező kommentje:
Nála van a kutya törzskönyve, abban pedig ott a kutya chipszáma, hiába van a nevemen már petveten meg van nálam az oltási könyv és tudják bizonyítani a kollégák sőt barátnőm is velem volt amikor megkaptam a kutyát. Lopással nem tudom megvádolhat-e az már elég nagy hazugság lenne részükről. Túl sokan tudnának mellettem tanúskodni.
2019. ápr. 1. 23:20
 5/35 anonim ***** válasza:
95%

Kezdjük ott, hogy bár jogilag nem kérheti vissza*, de.

Nyilván ott kezdődik a történet, hogy ő kifizeti neked a eddig ráköltött összegeket, chip, oltás, kaja, gyógyíttatás, miegymás.

Ha ezt rendezte, akkor lehetne továbblépni arra, hogy kifizeti a vigaszdíjat, mert érzelmileg megterhelt a dolog.


*Föleg, ha már van arról bármi beszélgetés, hogy neked ajándékozta, eladta stb a kutyát.


Jah, és biztos érdekelné a navot is hogy adott-e számlát arrol a 20K-rol :P

2019. ápr. 1. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
100%

Törzskönyves szaporító ez, hiába van papírja, nem tenyésztő. Nem a papírtól lesz valaki tenyésztő.


https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__egyeb-kerdesek__9819..

2019. ápr. 1. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
100%

Egy bibi van csak az egészben...A chip átíráshoz kellett volna az átadásról egy írás.

Ha egy idegen rendelőbe beviszel egy chipelt kutyát, hogy mától a tied, írják át, nem tehetné meg az orvos. Hiszen akár lopott is lehetne így a kutya.

Ha a nő jogi útra terelné az ügyet, nem biztos, hogy te jönnél ki jól belőle.

Viszont az nem állja meg a helyét, hogy egy törzskönyv nélküli kutyáért utólag 100 ezren felül kérjenek pénzt. Ha pl A MEOESZben megnéznék a kutyát és értéket kellene meghatározni egy törzskönyv nélküli kutyának, kb a te általad fizetett összeg lenne.

Remélhetőleg a kutya eredeti gazdái dűlőre jutnak egymással , te meg nevelheted a kutyádat.

2019. ápr. 1. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
91%

Bocs, mire lepötyögtem a mondandóm, már látom a beírásokat, hogy van törzskönyve a kutyának.

Bízzál benne, nem viszik jogi útra a követelésüket.

Újra csak azt állítom, az orvosnak nem volt joga semmi papír nélkül átírni a chipet. Ez egy dolog.

Azzal, hogy a pasi simán odaadta és erre tanúd is van, az a másik oldala az esetnek.

Ajánlom, keresd meg Pozsonyi Anikó kutyás ügyvédet.

drpozsonyianiko.uw.hu

2019. ápr. 1. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
100%

A petvetdata-ban a chip nem igazol tulajdonjogot. Olvassátok el a vonatkozó jogszabályt, és a petvetdata oldalon az erre vonatkozó felhívást.

"Gyakori kérdés, hogy a Petvetdata adatbázisba bejegyzett "tulajdonosi adatok" vajon mennyiben bizonyítják az állat valós tulajdonjogát? Ezzel kapcsolatban a követekezőkre hívjuk fel kollégáink és az állattartók figyelmét:


A Petvetdata-ba bejegyzésre kerülő adatokat (így a "tulajdonosi adatokat" is) a regisztrációt/adatmódosítást kérelmező személy bediktálása alapján rögzítjük.

Az adatok valódiságának ellenőrzésére sem jogunk, sem lehetőségünk nincsen. Azért, hogy a bediktált adatok megfelelnek-e a valóságnak, az a személy felel, aki az adatokat bediktálja nekünk. Ezt (pontosabban ezt is) a kitöltött "Adatlap" aláírásával veszi tudomásul az, aki a regisztrációt/adatmódosítást kéri.


A fentiek egyenes következménye, hogy a Petvetdata semmiképpen nem tekinthető közhiteles adatbázisnak, így a rendszerben rögzített tulajdonosi adatok (hasonlóan a Kisállat Egészségügyi Könyvekhez és a kisállat útlevelekhez) az állat valós tulajdonjogát nem igazolják és a tulajdonjog igazolására nem is haszálhatók fel!


Amennyiben több személy is igényt tart az adott állat tulajdonjogára, nekik ezt a vitájukat a Ptk. szabályai szerint kell elrendezniük egymással (a magyar jog az állatokat a "dolog" kategóriába sorolja). Ehhez jogász (ügyvéd) segítségét vegyék igénybe. A konkrét ügyek kapcsán arra az elhatározásra jutottunk, hogy a Petvetdata adatfelvételi lapokat ennek megfelelően módosítjuk. A módosítások megtörténtek, így a „Letöltések” menüből már a módosított adatfelvételi lapon tölthető le, és módosult az adatfelvétel végén kinyomtatható és aláírandó lap is.


Javasoljuk azt is, hogy amennyiben az állatorvos kollégáknak tudomására jut, hogy egy adott állat tulajdonjoga vitatott, ezt az állat adatlapjának "Megjegyzés" rovatában jelezze. Egy ilyen jelzés sokat segíthet azoknak a kollégáknak, akiket később adatmódosítási kéréssel keresnek meg.


Nagyon fontos, hogy a regisztrációk és az adatmódosítások során az adatlapok kitöltésre és aláíratásra kerüljenek, majd azokat legalább 5 évig őrizzük meg! (Azt, hogy ez mennyire fontos, azok az állatorvosok tudják alátámasztani, akik már „belefutottak” olyan helyzetbe, amikor nagyon jól jött, hogy ott volt a kezükben az aláírt adatlap.) "


Tehát az állatorvos minden papír nélkül "bemondásra" beírhatja a chip tulajdonosát. Ha valaki jelentkezik egy chjip számmal beírják, hogy vitatott majd jogi útra terelhetik. És a dolog másik fele, hogy létezik "szóban kötött szerződés" fogalma. Ha van tanud, hogy ez így történt akkor még lehet pereskedni, de nem sok esélyük van. Sehol nem írja elő a jogszabály az álalt adásvételnél az irásbeliséget.

2019. ápr. 1. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok segítséget. Nagyon hálás vagyok. Remélem sikerül rendezni a helyzetet. Ennél inkorrektebb és aljasabb dolgot még nem műveltek velem egész életemben. Nekem nem lenne pofám ehhez akármennyi pénzről is van szó. Az ő családi viszályuk miatt és mert nem beszélnek egymással tisztességesen engem kell megszívatni és érzelmileg bántalmazni...
2019. ápr. 2. 00:06
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!