Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért torténik ez az ivartalan...

Miért torténik ez az ivartalanított kutyákkal?

Figyelt kérdés

Előre leszögezném, hogy nem vagyok ivartalanítás ellenes! Csupán csak kivancsiságból kérdezem. :)

Eddig 2 kutyusom volt/van, az egyik ivartalanítva volt, a másik aki most van nekünk ő még nincs.


A kérdésem az lenne, hogy mindenhol kíemelik azt, hogy az ivartalanítástól nem változik a kutya személyisége, maximum az olyan dolgokat hagyhatja el (ha kölyökként ivartalanítunk) mint a jelölgetés, vagy a dominálás, vagy a "töfizés" :D

Felnőtt korban pedig valószínű már ezen sem változtat.


Akkor miért változik meg mégis néhány kutya?

Személyes tapasztalatom van ezzel kapcsolatban, mert eléggé nagy a kutyás közösség itt. Plusz kutyasuliba is folyamatosan járunk. Ismertem előtte - utána kutyákat, és elképesztő a változás rajtuk. Ismerem a gazdáikat is nyilván, a legtöbb kedves ismerős vagy barát, mind nagyon jól bánik a kutyáival. Ilyesmik változtak hogy pl a játékos kutyából egy eléggé magánakvaló, csendes kutya lett, már nem olyan kajla, felnőtt korban lett ivartalanítva. (kan, vizsla)

Van olyan kutyus is akivel nem is volt gond, csak azért ivartalanítottak hogy a később felmerülő betegségeket elkerüljék, ő pedig agresszívabb lett, mintha valami bekattant volna nála, most gőzerővel próbálják erről lenevelni. Nem mindig agresszív, csak bizonyos helyzetekben, pl már akkor is, ha közeledik felé egy kutya. Régen lehetett vele játszani is, bár azért annyira játékos sose volt. ( ő is kan, keverék) van még egy kis kutyus, azthiszem ő sheltie aki annyira színes személyiség volt, játékos, kissé rafinált, nagyon aktív és most passzív, nehezen lehet rávenni arra hogy futkározzon. Őt 6 hónaposan ivartalanították, viszont nála nagyon megbánták a gazdái.

Ismerek olyat is, akinek nagyon pozitív lett a sterilizálás, már nem agresszív, sokkal aktívabb, meg ismerek olyat is, aki csak kicsit változott, most már annyira nem játékos, de egyébként eltüntek a rossz szokásai (szuka, írszetter)


Hirtelen ennyi kutyát tudnék most felsorolni, de szerintem ennél azért többet ismerek.

Miért változtak meg ennyire főleg rossz irányba? A gazdáik nagyon sajnálják hogy így történt, de annak örülnek hogy legalább nem lesznek betegek a kutyáik.


Kicsit tartok így ettől, mert az én kutyám is nagyon játékos, nem akarom hogy utána ne legyen az, de tudom hogy nem mindegyik kutyánál van ez így, és nem tudom a miértjét, ha kifejezetten azt mondják az allatorvosok hogy ez nem valtozik.


Köszi a válaszokat!



2019. ápr. 4. 11:17
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
59%

Szerintem akik ivarérés előtt ivartalanítják a kutyájukat nem tudnak ebben a témában érdemi kérdést adni. Pár hónaposan még nem ismered annyira a kutyád, nincs olyan kiforrott személyidége. Az orvosom az egyik legjobb, mégsem ajánlotta az ivartalanítást, szerinte felesleges, csak akkor van rá szükség ha a kutyával sportolnak vagy ellentétes neművel él együtt. Egy csoportban írtam ki ezzel kapcsolatban kérdést és egy tenyésztő is lebeszélt. Emellé még rengeteg rossz tapasztalatot olvastam én is, és ha belebetegedtek sem tudjátok bemagyarázni hogy márpedig tuti nem az ivartalanítás miatt van. Egy hormonokat tekintve nagyon aktív és nagy szerepet játszó szervet távolítanak el, hogy a fenébe ne lenne következménye vagy hatása?

Én értem hogy egyes országokban szükség van erre a műtétre, de ne hülyítsünk már a másikat az igazság, vagy a negatív tapasztalatok eltussolásával vagy kimagyarázásával...

2019. ápr. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
61%
Ez egyáltalán nem igaz, hogy nem változnak meg. Hol olvastad ezt? Azért kérdezem, mert szinte mindenhol leírják, hogy a hormontermelődés hiánya miatt a kutyák személyisége megváltozhat, szóval furcsállom az általad leírt általánosítást, mert a köztudatban pont a fordítottja van szerintem.
2019. ápr. 4. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
59%

16 éves ivaros szukámat majdnem méhgyulladás miatt vesztettem el,de a vége végelgyengülés volt,de fél évig tüzelt és minden baja volt,méhében ciszták stb . Tüzeléssel nem tudtunk mit kezdeni,mert nem kaphatott hormon gyógyszert 16 évesen. Aztán cisztákra kapott gyógyszert,el is múltak neki. Viszont mondta a doki bármikor belobbanhat a méhgyulladás,mivel időskori szívproblémája volt,altatni műtétre nem lehetett volna, tehát ha kap egy méhgyulladást akkor elkellett volna altatnom, és bele őrültem volna,hogy ha miattam történik ez meg mikor egy rutin műtéttel megelőzhető lett volna.

De végelgyengülés miatt búcsúztam tőle. Megfogadtam hogy lesz kutyám ivartalan lesz. Ivarszervi problémák idős korban jönnek elő amikor már életmentő műtét kell és vagy meg marad a kutya vagy nem. Ezt én biztos nem.


6 évesen lett a másik szukám ivartalanítva, idén lesz 8 éves. Semmit nem változott jellemben, ugyan úgy játszik mint mikor ivaros volt.


Kutyakozmetikus vagyok eléggé széles körű az én kutyás ismeretségi köröm is.


Sehol nem volt jellembeli változás max jó irányba. De rosszban nem. Senki nem panaszkodott.


Viszont több gazdi,illetve barátnak kellett ideje korán elengedni a kutyáját ivarszervi megbetegedés miatt.


Unokatesóm berni pásztora 8 éves ment el hererákban,későn vették észre,áttétes volt.


Barátnőm keverékje emlődaganat miatt 10 évesen ment el.


Méhgyulladában is pusztult el több idős kutya ismeretségi körben.


És egyébként inkább változzon a kutyám jelleme,de ne keljen öreg korára szenvedve meghalnia egy olyan miatt ami egy műtéttel megelőzhető lett volna!!!!

2019. ápr. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
28%

Valamiben mindenkinek meg kell halnia. Ennek az életnek ez a vége. Az előző hsz érdekes, mert csupa időskori ivarszervi megbetegedést hoz fel. Arról van szó, hogy annyit mondanak el az ivartalanításrol, hogy a marketingértékét ne veszitse el. Értek kicsit a marketinghez. De sok dolog így működik a világon. Háziorvos se mond el neked mindent. Sőt, csak azzal kezel, amivel odamentél hozzá. Eszébe nem jut kérdezni, gondolkodni. Vannak nők, mármint hogy emberek, akiknek betegség miatt kiveszik a méhét, meg a petefészkét. Ezek a nők nagyon komoly hormongyógyszereket szednek utána. Amúgy melyik kutyának meg macskának adnak ilyet ivartalanítás után?

Belső szerveket vesznek ki állatokbol állatvédelen címén, kölyökállatokrol mint a boszorkányokról ugy beszélnek. (mármint az a ronda felesleges szaporulat). Egyébként Nyugat - Európában ezt nem tolják ennyire betegesen, meg mániákusan.

Valaki nem gondolja, hogy az a belső szerv nem véletlen van abban az állatban??

Tiközületek ki vágatná ki meg le a petefészkét meg a heréjét, azért, hogy jobb legyen a világ? És ki gondolja, hogy ugyanaz lesz utána? Az idős meg a fiatal se ugyanaz.



Az a gond, hogy x. r úgy elég sok minden. A probléma az emberekkel van, a gazdákkal, meg az idiótákkal. De állattartási kultúrára nevelni (ott kezdve, hogy nem x@rral etetek), abban nincs pénz.

Az ivartalanításnak sose lesz vége, semmit sem változtat a kiindulási okokon. Mindig lesz másik kóbor, meg rosszul tartott állat.

Tök naiv vagy kérdező.

Nekem lehet jönni, le.. rom.

2019. ápr. 5. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Én nem azt írtam, hogy az összes kutya megváltozik, hanem azt hogy ismerek olyat, aki megváltozott. Nyilván több kutyának jobb lesz a mütéttől, vagy ugyanolyan, de engem az érdekelt hogy az a kis százalék miért változik rossz irányba.

Nem az a célom hogy ne ivartalanítsanak, vagy ivartalanítsanak, ezt döntse el mindenki maga. Ezt a döntést senkire se lehet ráeröltetni.

Csak ismerek több felnőtt korban ivartalanított kutyát, akik megváltoztak pedig felnőttek voltak.

Érdekelt miért lehet ez.

Szerintem nem gond ha tudják az emberek hogy van ennek hátránya is, sőt, jobb ha mindenki tisztán lát. De remélem látják akkor a pozitív hatásait is, rengeteg kutya betegszik meg az ivartalanítás hiánya miatt. Van olyan is, aki ivarosan, természetes halált hal.

2019. ápr. 5. 01:15
 16/17 anonim ***** válasza:
30%

Egyetértek a 14-essel.

Szerintem az állatok ivartalanítása a drasztikus, végső megoldás amiatt, hogy az embereknek a nullát sem éri el az állattartási kultúrája Magyarországon. Ezen kéne dolgozni, csak mindenki szarik bele és inkább van az iskolás gyerekeknek 10 tesije 1 héten, minthogy legyen egy órájuk amin felelősségteljes állattartást oktatnának.


Egyébként tényleg van előnye is az ivartalanításnak, meg kevésbé hangoztatott hátrányai is, mint általában mindennek...

Az én kutyámon 12 évesen kellett elvégezni rendellenes tüzelés miatt, megelőztük vele a méhgyulladást. Ha ez nincs, nem lett volna ivartalanítva, de persze az életét nem kockáztattam volna.

Sokkal lomhább, ragaszkodóbb lett, vesztett a játékos, vidám énjéből. Régen az udvaron nélkülem is elsétálgatott, szaglászott, most meg ha nem megyek vele, akkor áll mellettem a végtelenségig is akár. Ez a leglátványosabb változás. De muszáj volt, ha nem végezzük el, talán már nem szuszogna itt mellettem...

2019. ápr. 5. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Nagy általánosságban elmondható, hogy a szukák kevésbé változnak. A kanoknál a tesztoszteron jelentős csökkenése a viselkedésre is rányomja a bélyegét.
2019. ápr. 5. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!