Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit rontok el? (nevelés)

Mit rontok el? (nevelés)

Figyelt kérdés
Van egy 1,5 éves kutyám, és még mindig nem fogad el falkavezérnek. Olvastam a Fennel könyveket, és be is tartom amit ő írt. Kapun én megyek ki először, etetésnél eljátszom, hogy én eszek előtte valamit, ha hazajövök nem borulok a nyakába, csak miután lehiggadt, odahívom magamhoz, és akkor megsimogatom, ha ő kezdi a játszást, nem játszok vele, csak ha én kezdeményezek. És mégsem sikerül. Valamit elrontok, vagy nem csinálok, de nem veszem észre hogy mit. A behívás nagyjából megy, csak akkor nem mikor a szokásos sétahelyen meglát egy kutyát, vagy embert, mert akkor eszméletlen ugatásba kezd, és nem lehet visszahívni. (olyan helyen sétálunk, ahol nem igazán szoktak emberek-kutyák sétálni) viszont, ha pl kimegyünk a Hajógyárira, vagy erdőbe kirándulni, ott nagyon szépen vissza lehet hívni. Igaz más kutyákkal nem játszik, de addig nem zavarja őt, míg nem kezdik el piszkálni. Egyébként egy nagyon okos, gyorsan tanuló kutya. Ha valakit lát, vagy csak hall a lakásból aki ismeretlen, elkezd ugatni, vagy morogni, és nem tudom leállítani. Már nagyon sokszor eljátszottam vele, hogy ilyenkor külön elzárom, akkor azonnal le is higgad, de egyszerűen nem érti, vagy nem akarja megérteni, hogy ez azért történik, mert feleslegesen ugatott. Azt mondanom sem kell, ha jön hozzánk valaki, akkor fél órán át képes folyamatosan ugatni, úgy hogy nincs vele foglalkozva, nem figyelünk rá. Mit tudnék vele még csinálni?
2010. júl. 5. 08:12
 1/8 anonim ***** válasza:
37%

Mennyi ídős vagy?

Milyen fajta kutyád van?

Miért nem viszed el kutyaiskolába? Könnyen tudnál találni egyet, hisz Bp-n laksz

2010. júl. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
21 vagyok, és tacsi-pincsi keverék a kutyám Kutyaiskola sajnos azért nem tudom elvinni, mert nincs rá pénzem. Elég drágák ezek az iskolák.
2010. júl. 5. 08:34
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A kérdésedre a következőket válaszolnám:

1. Azért van ez mert: "mikor a szokásos sétahelyen meglát egy kutyát, vagy embert, mert akkor eszméletlen ugatásba kezd, és nem lehet visszahívni" a SZOKÁSOS helyen viszed. A kutya védi a "területét", jelez. Ez ennél a fajtánál tök normális. Vagy ne vidd a szokásos helyre, vagy tarsd kontroll alatt ha ott vagytok - csak munka semmi játék, vagy szabadon szaladgálás, ez neki nem a legjobb mert gondolom sétálni szaladgálni mennétek, szóval mindenképp javaslom hogy gyakrabban változtass sétahelyet. A kutyád viselkedése itt alapvetően nem kóros, csak nem veszed le za apró jeleket, ha agresszív lenne akkor idegen helyen is az lenne, de a leírásod alapján tud rendesen is viselkedni semleges helyen.

2. "elkezd ugatni, vagy morogni, és nem tudom leállítani", "ilyenkor külön elzárom"- a szeparáció sokszor jó tanítási módszer, de nem az ő esetében, és nem ő vele van gond mert nem esik le neki hanem neked kéne észrevenni hogy nála ez a módszer nem vált be. Nincs egy olyan könyv vagy leírás amely minden kutyára igaz lenne, ettől olyan nagyon nehéz a kutyakiképzés.

A helyedben pont az ellenkezőjét csinálnám vele, amit most te: ha jön valaki, ugat, morog odahívnám a vendéghez, és megszagoltatnám vele, lássa hogy nem betörő vagy rossz szándékkal jött, és nem kell megvédeni a házat. Ha gondolod, adj egy jutalomfalatot a vendégnek hogy adja neki oda a kezéből, ezzel is megerősítve a kutyában hogy nem kell tartani annyira az idegenektől a házban. Az jó ha jelez, de egy idő után már sok, erről kell ezzel a módszerrel leszoktatni nem az ugatásról, mert a tacskók nagyon "beszédesek", sokat ugatnak. :)

Sok sikert! Így látatlanban ennyit tudnék tanácsolni

2010. júl. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hát valószínűleg még finomítani kell a módszereidet, és még távolítani a kutyát. Sajnos olvastam olyan történetet, ahol a kutyát egész életében nem lehetett rendesen megszeretgetni, mert rögtön visszatért a régi, agresszív énje, nem lehetett előtte sírni, vagy bármilyen gyengeséget mutatni.


Reméljük nálad nem ez a helyzet.


1. Gesztusevés: ez csak egy dolog, de egyébként is nagyon nagy hangsúly van a kaján. Sok mindenen tudsz szigorítani a kajával kapcsolatban. Először is próbáld ki a "japán vacsorát". Teríts meg magadnak valami ínycsiklandóval a földön, és védd be a kajád. Mászkálj el mellőle, de ne engedd, hogy a kutya hozzányúljon. Utána ülj le a földre, és edd meg. Ha többen vagytok a családban, akkor mindenki vacsorázzon veled a földön, de a kutyát ne engedd a közelbe. Nézd meg hogy viselkedik, ha távol elfekszik, és nem bámul, akkor van minden rendben.

Az elzavarást lehetőleg csak szavakkal, gesztusokkal érd el, véletlenül se üsd meg, vagy ilyesmi. Ha nagyon nem megy, állj fel, és kezdj el szigorú tekintettel csípőre tett kézzel felé menni, el fog húzni.

Aztán csinálhatsz olyat is, hogy leülsz a tányérja fölé, megvacsorázol belőle (legalábbis ő úgy lássa) és neki nem jut. Kíváncsi lennék az arcára :) Van ilyen is, csak annyi kaja volt, amivel a falkavezér épp jól lakott.

A cél, hogy ha kiteszed a kajáját, elmész pisilni, becsukod a vc ajtót, és ő nem nyúl az ételhez, amíg nem mondod.


Nem tudom eddig hogy csináltad, de ez kifejezetten az erőfitogtatás helye. Ha leülteted, majd azt mondod neki, hogy maradj jó hogy megcsinálja, ezeket a parancsokat ismeri, és egy gigantikus jutalomfalatra számíthat érte.


Aztán az ajtó dolog is: nem mindegy, hogy ismeri az ülj parancsot, és azért ül le vagy egyszerűen nem megy ki az ajtón, amíg te nem mentél ki? Minden ajtón figyel erre? Mert ha nem, akkor ez a cél. Ha egy szót se szólsz, akkor se lépjen át egyetlen kaput sem az engedélyed nélkül. Ha eléd meg, azonnal zavard vissza, itt is lehetsz erélyes, amennyire csak szükséges.


Az ugatást próbáld meg jutalomfalattal büntetés helyett. Sziszegj neki, vagy valamivel keltsd fel a figyelmét, és modd, hogy csend, jó kutya, és adj neki jutit. Amíg csendben van, folyamatosan tolhatod a dícséretet és a jutit. Ha megint rákezd, megint hallgattasd el, és jutalmazd. Értesd meg vele, hogy amíg csend van, addig folyamatosan ehet (apró kis párizsi kockákat, egyesével a kezedből), de amint ugatni kezd, elfordulsz. Ha már biztosan érti, kezdd el növelni az időt a falatok között.


Ezzel azért vigyázz, mert könnyen megfordíthatja arra, hogyha ugat, akkor elcsitítod, és jutalmazod, és direkt ugatni fog.


Szerintem itt egyformán kell alkalmazni nála a pozitív és a negatív megerősítést, és fokozatosan lecsökkenteni mindkettőt, és eljutni oda, hogy a CSEND az nem egy kérés, hanem egy elvárás.

2010. júl. 6. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Egyébként milyen nemű? Ivartalanítva van? Az ivartalanítás csökkentheti a dominanciára való hajlamot.
2010. júl. 6. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Hú ez jó hosszú volt, de segítettél!

Egyébként szuka 1 év 4 hónapos, és még nincs ivartalanítva, mert meg szerettem volna várni az első tüzelését, de nem nagyon akaródzik...de utána az lesz az első dolgom! Lehet nem kéne megvárni... én is gondoltam már rá, hogy utána lehiggadna egy kicsit.

Köszönöm a válaszod!

2010. júl. 6. 21:58
 7/8 anonim ***** válasza:

A behívásos problémádról meg az jutott még eszembe, hogy ott is lehet rontani azzal,ha pl. hívásnál te mész a kutya felé. Próbáld ki, hogy egyszer szólsz neki, hogy jöjjön, és ha nem jön, kezdj el futni az ellenkező irányba, és még egyszer szólj oda. Tuti, hogy utól fog érni, és olyankor nagyon dícsérd meg, adj neki jutalom falatot. A lényeg, hogy ne izgulj, ne pillantgass hátra, egész egyszerűen tudatosítsd benne, hogy te márpedig mész, és igazából még te voltál a jó fej, hogy szóltál egyáltalán. Ki kéne alakítani a láthatatlan pórázt, hogy a kutya figyeljen rád mindig a fél szemével, és tartson attól, hogy el fog veszni. Esetleg biztonságos helyen (pl. erdőben) "el is veszítheted" Hagyd, hogy előre szaladjon, te meg egy só nélkül fordulj sarkon, és menj visszafelé. Hidd el, észre fogja venni. Próbáld meg direkt elveszíteni, és ha sikerül elveszítened, akkor hagyd, hogy kicsit megijedjen. Bújj el egy fa mögé, vagy valahova ahonnan te látod, ő meg téged nem. Várd ki mennyi idő alatt keres meg, és esik kétségbe. Persze, ha az ellenkező irányba kezdene rohanni, akkor szólj neki, de alapvetően hagyd, hogy pánikoljon, keressen, és megtaláljon. Ha meg talál, akkor nagy-nagy jutalom, és dícséret, és játék és örömködés.


Ezzel én is próbálkoztam amúgy, és legnagyobb meglepetésemre kiderült, hogy annyira azért csak figyel rám, hogy ne tudjam elhagyni, lehet, hogy te is így jársz, és akkor meg is nyugszol egy kicsit, jobban megbízol a kutyában.


Biztonságos helyeken ha sétáltok mindig arra törekedj, hogy elveszítsd a kutyát, és ne arra, hogy szem előtt tartsd. Tanulja meg, hogy neki kell figyelnie rád, és nem te fogsz rohangálni utána.


Egyébként ha hasznos, jól esne ám egy zöld kéz :)

2010. júl. 7. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

[link]


alap engedelmességi tanfolyam !

2010. júl. 7. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!