Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan működik tenyésztőknél...

Hogyan működik tenyésztőknél a vásárlás?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a foglalásért általában kérni szoktak 50-100 ezer Ft. közötti összeget.


Ami nem teljesen világos, hogy mennyivel előre kell foglalnom és hogyan?


Sok kennel oldalát nézegettem, de sokan csak a már megszületett kölykökről raknak ki képeket és sehol semmi info, hogy mikor tervezik a következő almot vagy hogy terveznek-e egyáltalán még. Ilyenkor mi van? Zaklassam őket emailben, hogy lesz-e alom a közeljövőben?


Mi van akkor, ha én adott színű és tulajdonságú kutyust szeretnék és ezért több kennelnél is foglalok, hátha nem születik olyan kölyök? Ezt hogy lehet normálisan megoldani, hogy ne kelljen ilyenkor 50-50-50-50 ezreket kifizetnem pl. 4 kennelnek a foglalásért (ami ugye nem jár vissza, ha elállok a vételtől)?


Azért kérdezem, mert igazság szerint én legkésőbb jövő nyár elejére vagy közepére szeretném a kutyust, mert az pont ideális időpont lenne, viszont ha nem születik olyan kölyök, akkor nem tudok 5-10 éveket várni. Ezért szeretnék több kennelnél is foglalni, hátha nem lesz... :\



2019. máj. 1. 17:31
 1/7 A kérdező kommentje:
Az adott tulajdonságú kölyköt úgy értem, hogy kérdezni szokták milyenre vágyok és pl. nem szeretnék hiperaktív egyedet. Mielőtt valaki még belém kötne, hogy dizájnerkutyát akarok.
2019. máj. 1. 17:33
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez különbözően működik minden kennelnél, nincs egységes szabály. Ha leírod, hogy milyen fajtát szeretnél, talán tudnak írni tapasztalatot konkrét kennelekről.


Általában meg nem született kiskutyákért nem kérnek el pénzt. Ez teljesen lutri, hiszen nem lehet tudni, hogy milyen kiskutyák születnek, mind életben marad-e, egészségesek-e. Normális helyeken előjegyezni lehet, majd 4-6 hetes korban megtekinteni a kiskutyákat. Ezek után döntheted el, hogy kifizeted-e a foglalót.

Van, ahol a születés utáni napokban közölnek képeket, és már akkor lehet foglalózni. Szerintem mindenképpen olyan tenyésztőt érdemes választani, aki nem kér el pénzt, amíg nem találkoztál a kutyával. Természetesen egy jó tenyésztőnek fontos, hogy lássa, kinek adja a kutyát, mielőtt odaígéri.


Ha valami miatt mégsem tudod személyesen megnézni (pl. külföldi kiskutya), akkor is érdemes megvárni az első hónapot, hogy kiderüljön, milyen lesz a kutyák temperamentuma. Egy újszülöttről még nem lehet tudni, hogy illik-e hozzád.


A legtöbb tenyésztő jó néven veszi, ha tudod mit szeretnél, és érdeklődsz. Ha náluk nincs is alom, talán tudnak ajánlani olyat, akinél van neked megfelelő kiskutya. Fontos, hogy ne csak a külső tulajdonságokról kérdezz. Ne lepődj meg, ha visszakérdeznek. Így próbálják kiszűrni a felelőtlen embereket, mert sajnos rengeteg van belőlük.

2019. máj. 1. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi. Border collie-ról van szó és blue merle színűt szeretnék, igazából ez az egyetlen, ami miatt válogatnom kell a kennelek közül, mert a többség a klasszikus feketét viszi tovább.


A városomban két kennel is van, de nem tudom illik-e odaállítani hozzájuk már jó 1 évvel korábban a tervezettnél és érdeklődni, nem komolytalan ez így?


Illetve személyesen érdeklődjek vagy emailben? Az gáz lenne szerinted, ha rögtön tegezném őket? (Nekem valahogy furán jönne ki, hogy ő is kutyás, én is az vagyok és mégis magáznám, de tartok tőle, hogy ha letegezem, akkor az rögtön negatív képet fest majd rólam.)

2019. máj. 1. 20:06
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Nekem is borderem van (pont blue merle).

Mi a tenyésztőnél 4 hetesen nézhettük meg először az alomt, majd 6 hetesen a második találkozásnál foglalózhattunk.

Annyi, hogy legtöbb esetben előre kell jelentkezni kölyökre (legalábbis nálunk így volt), mert jelentkezés alapján van a választási lehetőség.

2019. máj. 1. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#2: Köszönöm az infot! Hogy érted azt, hogy a jelentkezés alapján van a választási lehetőség? Én úgy tudom, hogy a tenyésztőnek el kell mondanom milyen tulajdonságú kutyust szeretnék a legjobban és ha születik olyan, akkor azt vihetem el, tehát nem én választom ki az alomból. Elvégre ő van velük, ő tudja a legjobban, hogy melyik kölyök milyen. :)


Egyébként ti hány héttel/hónappal előbb jelentkeztetek? Mennyi idő telt el, mire kézhez kaptátok? Vagy követtétek a kennel oldalát és amikor megtudtátok, hogy új alom született, akkor egyből ráírtatok?

2019. máj. 2. 00:20
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Egész nyugodtan felkereshetsz már most tenyésztőket! Kérdezhetsz az alomtervekről, elmondod a te dolgaidat, céljaidat, megismerledsz azzal a vonallal, amit tenyészt. Ha csak a megszületéskor vagy a fedeztetéskor jelentkezel, lehet, hogy már rég lecsúsztál egy kölyökről. Jellemzően jobb kenneleknél várni kell akár egy évet is, mire kiskutyához juthatsz.


A döntés azalapján történik, hogy milyenek a gazda jelöltek. Tenyésztőtől függ, hogy hogyan oldja meg. Lehet, hogy választást enged: elsős, második, harmadik választási joggal rendelkeznek a gazdák, attól függően, hogy mi a céljuk a kölyökkel. Lehet, hogy úgy dönt a tenyésztő, hogy ő választja ki a kutyákhoz illő gazdákat. Itt megintcsak az dönt, hogy mik a terveik a gazdáknak. Ha neked csak a szín számít, és hobbira kell kutya, az azért nem egy fontos tény, ha mellette esetleg sportra, tovább tenyésztésre is jelentkeznek ugyan azért a kölyökért.

2019. máj. 2. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nyugodtan jelentkezhetsz már most is. A borderes tenyésztők elég jól ismerik egymást, ezért ha ők nem terveznek ilyen almot, ajánlanak mást. Nem mindenhol a tenyésztő választja ki a kutyát. Ha van pontos elképzelésed, hogy milyet szeretnél, akkor ez alapján javasol egyet. Aztán ha találkozol vele, eldöntheted, hogy megvan-e az összhang, vagy esetleg másik szabad kiskutyát választanál inkább.

Bizonyos esetekben előnyt élveznek mások. Pl. különösen szép kutyákat megtartanak vagy átadnak másik tenyésztőnek továbbtenyésztésre, vagy különösen aktívnál előnyt élvez, aki versenyezni tervez, a hobby sportolóval szemben. Ezeket a tenyésztő elmondja.


Születéskor már lehet előjegyezni, de később sem biztos, hogy túl késő jelentkezni. Sokszor hónapokkal a kiskutya születése előtt előjegyeznek, így szoktak lenni visszamondások, és előfordul, hogy az 5-6 hetes kiskutyák között is vannak szabadon foglalhatók. Ennek ellenére egy évvel korábban érdeklődni egyáltalán nem korai. E-mailben vagy telefonon érdemes kezdeni, és a tenyésztő úgyis elmondja, hogyan tovább.

2019. máj. 2. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!