Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kölyökkutyákat tényleg nem...

A kölyökkutyákat tényleg nem szűrik genetikára?

Figyelt kérdés

Beszéltem egy magát tenyésztőnek mondó hölggyel, aki váltig állította, hogy a kölyökkutyákat nem szükséges genetikai betegségekre szűrni, mert ha a szülők hibátlanok, akkor a kölykein a legrosszabb esetben is csak nagyon enyhe hajlam lehetséges, ezért felesleges a szűrés.


Ebben van ráció? Tényleg csak a szülőket szokták genetikára szűrni pároztatás előtt és a kölyköket csak diszpláziára?



2019. máj. 28. 09:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%

A kölyköket nem szűrik, a szülők szűrése alapján ad a tenyésztő garanciát az egészségügyi állapotukra.

Diszpláziára pedig egy 8 hetes vagy fiatalabb kölyköt teljesen felesleges szűrni, nem lehet még kimutatni nagyon extrém eseteket kivéve.


Amúgy szerintem bármelyik normális tenyesztővel meg tudod beszélni, hogy ilyen, olyan vizsgálatokat elvégettetnél a kölykön, mielőtt még eszed. Természetesen saját költségre.

2019. máj. 28. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
15%

Te hol élsz?


Komolyan azt hiszed, hogy a sok "NAGY SZENT TENYÉSZTŐ", az tényleg odafigyel és költ ilyesmire?


JÓ REGGELT!!!


Egy állatorvos.

2019. máj. 28. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
#1: Mi alapján írják oda akkor a kölykökhöz a szűrési eredményeket? Szoktam látni tenyésztők weboldalán, hogy az alom menüpont alatt fel vannak sorolva a kölykök is és a nevük alatt a szűrési eredményeik (nem aktuális almoknál, hanem visszamenőleg).
2019. máj. 28. 10:13
 4/13 A kérdező kommentje:
Még valami. Diszpláziát hogy szokás szűrni? Az ivartalanítással egyidejűleg vagy még annál is később? Ha én tegyük fel sportcélra vennék egy kölyköt, aminél fontos, hogy ne legyen diszpláziás, akkor ezt csak utólag tudhatom meg? Nekem ez kicsit fura így.
2019. máj. 28. 10:15
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Egy állatorvos: igen. Sőt,még papírt is adnak róla. Ha az meg kamu papír akkor ott az állatorvosi szakmával van akkor gond,hogy kiad pénzért kamu okiratot. Én pl kaptam a macskám mellé papírt a szűrésekről. Le is csekkoltam,tényleg az az orvos állította ki. Tehát nem hamisítvány volt. Sőt,van ismeretségi körömben egy neves kutyatenyésztő. Róla is 100% biztosan tudom,hogy valós papírokat ad ki,tényleg vannak szűrve. Igazából saját magát lőné tökön,ha kamu lenne az egész. Tehát a "nagy szent tenyésztőknek" elemi érdeke,hogy ne fusson bele ilyen bakiba. A borsodi kisfalusi bullterrier tenyésztő nyilván nem csináltatja meg. De mivel nem is kétforintos ezeknek a szűréseknek az ára ezért a kölyökkutya/macska árában is ott lesz ez a díjtétel. Egy oltási sor belekerül lassan 20 eFt -ba. Nem reális mondjuk egy 40 eFt os kölyöknél,hogy ezek benne legyen az árba.
2019. máj. 28. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Diszplázia előszűrést 6 hónapos kor környékén érdemes végezni. Bár ekkor még a csípőízületek fejlődése nem fejeződött be, a súlyos esetek már kiszűrhetők, ami a kutya tenyésztése, táplálása, illetve terhelhetősége szempontjából lényeges.


A végleges, törzskönyvbe is bejegyezhető igazolás fajtától, illetve az adott fajtaklub előírásai alapján változik, de jellemzően 12-24 hónapos kor. A végleges szűrési igazolás megléte az etikus kutyatenyésztés alapfeltétele.

2019. máj. 28. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb betegség nem szűrhető kölyköknél. Dp, gerinc például majd csak egy, de inkább másfél éves korban szűrhető! Addig pedig a gazda nézzen utána, hogy a felmenők vonala mennyire terhelt.

Félreértés ne essék, nem vagyok tenyésztő, egyetlen alom sem született nálam, a kanjaim sem fedeztek még, de néha idegesít, hogy a tenyésztőket szidják, hibáztatják, míg a leendő gazdi annyit sem tud megtenni, hogy megnézze, mit is örökíthetnek a vonalak, melyik szülő vonala mire terhelt, miben erős. Igen, ez munkásabb feladat, de amíg ez nincs meg, miért sírnak az emberek?

2019. máj. 28. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

ma 10:15

Ma már vannak olyan genetikai szűrések, amelyekkel meg tudják határozni, az adott kutya pl hordoz-e hibás gént pl dp-re.

Ehhez, ugye az kellene, hogy kinézel egy kölyköt. Leveteted a vért. Megcsináltatod a genetikai szűrést nem kevés pénzért, aztán az eredmény után vagy megveszed, vagy nem veszed meg. Aztán jöhet a következő kölyök.

Még egy elektromos cikk vásárlásánál sem lehet az ember tuti biztos benne, nem pont olyant fogott ki, amelyik valamilyen gyártási hiba miatt már a 2-dik napon meghibásodik.

2019. máj. 28. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

ma 10:13

Alapos tenyésztő figyelemmel kíséri az eladott kutyáit. Kapcsolatban van a gazdákkal. Elvárja, hogy elvigyék a kutyáikat szűrésre, majd a honlapon az adott kölyöknél be is írja az eredményt. Ezzel igazolni tudja, hogy az általa tenyésztett kutyák milyen egészségi állapotban vannak. Ennek csak az a buktatója, nem biztos, hogy minden alombeli kölyök szűretve lesz. Vagy épen egy rossz csípőjű lett. Azt pedig nem fogja dobra verni egy tenyésztő sem.

Német juhásznál a tenyésztéshez kötelező a szűrés 1 éves korban. Az eredmény pedig nyilvános. Persze, tudni kell, hol lehet megnézni :)

2019. máj. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
A kölyköket nem szűrik, bizonyos betegségekre nem is lehet még pici korban szűrni. A szülőket, felmenőket szűrik. Mivel örökletes betegségekről van szó, ha a felmenők mentesek, akkor minimális az esély, hogy a kölykökön kijön egy ilyen betegség.
2019. máj. 28. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!