Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovaglás-melyik a helyes?

Lovaglás-melyik a helyes?

Figyelt kérdés

Az 1. lovardabába úgy tanították, hogy könnyű ügetéskor a térdemmel kell szorítani és abból kell felállni.

A 2. lovardába pedig úgy, hogy a kengyelt terheljem, a térd, boka laza és minden felemelkedésnél lefelé süllyed.

Én személy szerint úgy gondolom, hogy a 2. a helyes, de jó lenne látni tapasztaltabb lovasok véleményét.

Lenne még egy kérdésem:

A mostani, azaz a "második" lovardába úgy jöttem, hogy tudtam vágtázni kengyel nélkül és soha nem tanították úgy hogy kikönnyítek vágta közbe. Viszont itt csak úgy (kikönnyítve) vágtázunk, illetve a tanügetést is kengyel nélkül csináljuk még. A tanügetés tudom, hogy azért van mert a szártartásom még nem olyan biztos és, ha kengyellel ügetek akkor az ülésre jobban kell figyelni és akkor még nem tartom biztosan a szárat. Próbáltam érthetően fogalmazni.. Na és az a kérdésem, hogy a vágtát is ezért csináljuk kikönnyítve, mert a kéz tartásunk még nem biztos? Tudom, hogy edzőtől kéne megkérdeznem, de most nem megyek 2 hétig lovagolni és már nagyon akarom tudni.



2020. júl. 10. 10:10
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Össze is lehetne kombinálni a két módszert.
2020. júl. 10. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ahol én tanultam, ott kifogást emeltek, ha az ember térde össze-vissza lötyögött. Másrészt meg csak térből legfeljebb a cirkuszi erőművészek tudnak emelkedni hosszabb időn át. Marad az, amit #1 írt. :)

De idézhetném a klasszikus, 80 évvel ezelőtti katonai kiképzés mondatát, miszerint: fokozott kengyeltámasszal, térdből emelkedjék fel.


Normális lovaglás közben a lovas nem próbálja meg a lovat keresztirányban papírlappá összelapítani. :)


A végén azt a tanügetéses okfejtést én személy szerint nem tartom jónak, de hét én csak én vagyok. Ócskán tartja a kezdő lovas a lábát kengyel nélkül. ha meg arra figyel, akkor nem a fontosabb dolgokra. persze, kell akengyel nélküliség, de csak az IS szócskával. Na, a bécsi Spanyol Lovasiskola egyik nagy egyéniségét, Kottas-Heldenberg urat lehetett látni idehaza kurzuson lovagolni kengyel nélkül, hát természetesen pont ugyanúgy álltak alsó végtagjai.

2020. júl. 10. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
58%

A térd nem laza, az rászorít a nyeregre. Nem kell kettétörni a lovat hanem a lényeg, hogy a ne lötyögjön a térd. Szinte azzal fixálod az ülésedHa megugrik a ló akkor csak jobban ráfogsz az oldalára. De ha alapból laza akkor nincs annyi időd hogy megkapaszkodj mert már le is repültél.


Az, hogy miért kikönnyítve vágtáztok mindig az jó kérdés. Ha nem jo a szártartásod akkor nem is szabadna könnyíteni, mert bele rángatsz a szájába a lónak, esetleg abba kapaszkodsz.

Ülve kéne vágtázni, úgy kisebb valószínűséggel fognád rosszul a szárakat.


Tehát ha van kengyel akkor az első és második verzió köztit kell alkalmazni.

2020. júl. 10. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
68%

Kengyel nélkül hogy könnyű ügetsz, ha abba terhelsz? A kengyelbe csak annyi súlyt kell helyezni, hogy ne másszon el a talpa alól. Ha kengyelből lovagol valaki, és nincs kellően megalapozva az ülése, akkor pánikba esik, ha netán elhagyja a kengyelét. Mi ezért fektetünk súlyt a sok kengyel nélkülizésre, hogy stabil legyen az ülés, mert akkor a segítségek is azok lesznek és a lovas se fog szárba meg sarokkal kapaszkodni.

A comb szorít, a térd zár, vádli a ló oldalán csak annyira tart, hogy ne lifegjen, mint a rongybabának, mert azzal adunk csizmasegítséget.

2020. júl. 10. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 felhasználó190 ***** válasza:
100%
vágtában való kikönnyítés az egyensúlyodat fejleszti. nagyon sok lovardában nem tanítják, pedig egy elég fontos dolog, hogy könnyítve is egyensúlyban tudj maradni. az elsőre a választ pedig már leírtáák :)
2020. júl. 10. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Engem eddig mindenhol úgy tanítanak hogy: kengyelbe terhelünk a boka rugózva lazán követi a ló mozgását a térd pedig nem szorít hanem csak támaszt ad könnyitésnél. Ha helyes a test tartásod akkor a térded nem fog össze vissza kalimpálni mert elve ha párhuzamosan van a lábad a lóval oda záródik a térded a nyereghez. Ha pedig kifelé kacsázol a térded is el emelkedik a nyeregtől. Ha térdel szorítol akkor nem fogsz tudni rendesen terhelni a kengyelbe ami veszélyes is mert folyamatosan be csúszik a lábad vagy ki és nincs stabil pontod.
2020. júl. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!