Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A bértartás hogy megy?

A bértartás hogy megy?

Figyelt kérdés
Letudnátok nekem írni, hogy a bértartás hogy megy? Miket csinálnak a lovászok és ,hogy milyen tevékenységeket kell nekem elvégezni. Megetetik a lovat, nekem kell a kajáját vinnem, lemozgatják, olcsóbb egy eddzés saját lóval mint iskolalóval? Ki viszik a legelőre néha ha boxos tartásban van, vagy azt nekem kell? Milyen sűrűn kell hozzá kijárnom ami ideális a lónak? stb...Minden bértartással kapcsolatos dolgot leírhattok, kell e hívnom állatorvost...(Most még nem vennék lovat csak éedekel, hogy ez hogy megy)

2021. máj. 10. 11:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Fizetsz X összeget minden hónapban. Lovardától függ hogy miért és mennyit, amiért mindig fizetsz:

- a lovak ellátása (almozás, etetés, vízellátás), a lovak helyfoglalása ( más területén van a ló, lelegeli a füvet, ott végzi el a dolgát, ezért is fizetni kell).

- a lovászok munkája (a bértartó az igazgatónak fizet, az igazgatónak a lovászt is fizetnie kell valamiből)

- különféle infrastruktúrák használata (pálya minőségétől függ, van-e fedeles, akadálypark, jártatógép, vagy csak legelőn vannak ridegtartásban a lovak)

- valahol neked kell kitenni legelőre a lovad amikor tudod/akarod, de valahol meg megbeszél időpontban a lovász kiviszi és behozza, vagy egész nap a legelőn van

- lovak felügyelete (ellenőrzi eszik-e rendesen, nem-e verte össze magát vagy húzta-e meg magát, stb )


Amiről neked kell gondoskodnod:

- lovardától függ, de a jobb helyeken ha valami étrendkiegészítőt akarsz a lónak adni, akkor lebeszéled a lovásszal és ő úgy adagolja ahogy leírod neki, valahol a lovarda beszerzi ezeket és havonta felszámolja, valahol meg neked kell megvenned és a lovász szól ha elfogyott/fogyóban van

- céltól függően neked kell mozgatnod. Van ahol a lovász megbeszélésre le is futószáraz, esetleg felszerel, de a legtöbb helyen a mozgatás minden formáját (kivétel lehet a jártatógép, legelő) te végzed (azaz te lovagolod le, terepen vagy pályán, sík vagy ugrómunka, futószár vagy esetleg elengedés (körkarám vagy fedeles kell ehhez, vagy jól elkerített pálya) ).

- a ló ápolását külföldön vagy nagyobb kaliberű lovardákban a lóápoló vagy lovász is végezheti, de az esetek 90%ban magyarországon te kell rendbetartsad magadnak a lovat (te pucolod le, vágod a sörényét, nyírod).

- van olyan lovarda, ahol fele árat kell csak fizetned, ha pl heti 3x jársz és a többi napon iskolalónak használják a lovat gyerekek alá. Ez max akkor ideális neked, ha nem érdeked a minőségi lovaglás, versenyzés, és te sem tudsz jól lovagolni, mert a gyereek elrontják a lovakat. Nincs ezzel gond, hisz ők is tanulók, mindenki így kezdi, de nem feltétlen szeretném mondjuk minden mésodik-harmadik nap helyrerázni a lovat mert a gyerekek összezavarták.

"Milyen sűrűn kell hozzá kijárnom ami ideális a lónak?"

Attól is függ mire használod. Hobbi célra is érdemes minimum heti 4x lemozgatni a lovat, versenyszinten meg lótól függően 5-7x is, de két hetente egy pihenő általában kell, 1 hetente 1-2 pihenőnap javasolt a lónak, ha túlságosan energikus a ló lehet hogy az étrendjén kell módosítani.

- állatorvost általában a lovarda tud minimum 2t, akit szívesen alkalmaznak, ha baj van egyből ki tudják hívni és neked is szólnak. Magánhelyeken viszont gyakran előfordul, hogy minden embernek egyénileg kell kihívni az állatorvost, ők csak szólnak ha valami gáz van a lóval.

- saját lóval olcsóbb az osztálylovaglás, viszont ott már érdemes egyéni edzést kérni, mert aki már ott tart hogy lovat vegyen az inkább egyénizős kategória, az pedig drágább mint egy osztálylovaglás.

2021. máj. 10. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Hatalmas eltérések vannak a helyek között... szóval biztosat nem lehet mondani, ott érdeklődj, ahova a lovat viszed. MINDENKÉPPEN legyen előbb egy hely, amit kinéztél, és utána kezd lovat keresni. Mert ha ott a ló, nem biztos, hogy tudsz gyorsan találni olyan helyet, ami meg is felel nektek.

1. A takarmány benne van az árban, de hogy mi, az változó. Én olyan helyre vinném csak, ahol ad libitum széna van. Abrak mindenhol változó, hogy mit, mennyit, hányszor adnak. Én ne is vagyok az automatikusan "napi 2x szemes" szemlélet híve, nem kell minden lónak szemes, pláne nem kétszer.

2. A box takarítása benne van az árban, a ló ápolása nem szokott (nálunk nincs).

3. Karámozás, legelő: helyfüggő. Kérdezd meg.

4. Olcsóbb általában az edzés saját lóval.

5. Lemozgatás külön pénzért szokott menni, még akkor is, ha csak a jártatógépbe rakják be (HA van).

6. Állatorvos: jó esetben ha a lóval baj van, a lovász észreveszi, felhív téged, és/vagy intézkedik. Ami az esedékes oltásokat illeti, nálunk kijött ilyenkor az állatorvos, és aki kérte, annak oltotta a lovát, így valamivel olcsóbb volt. Ugyanez volt a kovács/körmölő. Ettől függetlenül persze hívhatsz tetszésed szerint mindegyikből sajátot is (ahol ezt nem engedik, oda én nem vinném a lovamat).

7. Magánvélemény, de szerintem ha nem tudsz heti legalább 4-5 alkalommal kimenni lovagolni, felesleges a saját ló. Ideális esetben a lónak minden nap kellene valamit mozognia. Szoktak adni egy pihenőnapot, de ha egy ember lovagolja, és mondjuk csak napi 1-2 órát, hobbi szinten, akkor felesleges neki a pihenőnap, főként, ha nincs normális méretű karámban vagy legelőn (nem ilyen 10x10-es karámra gondolok, mert ott érdemi mozgást nem végez a ló).

2021. máj. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
1es vagyok. Hozzátenném: Csődört például nem minden lovardábanengednek tartani. Nálunk gond nélkül megoldható, de más helyeken valamikor be se engedik a csődört, illetve ha igen akkor sem biztos hogy járhat legelőre. (félnek, hogy kiszabadul és átmegy a többi lóhoz).
2021. máj. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Bértartás esetén mindenképpen szerződést kell kötni, amiben mindenre kitértek, főleg, ha a lónak kell valami plusz vagy allergiás...ez véd téged is és a lovardát is.

1: abrak: általában napi 2x adnak abrakot, ennek összetételét egyeztetni kell, illetve miből mennyi kell neki, ha kell valami tápkieg, azt neked kell vinni, mondjuk garancia sajnos nincs rá, hogy a lovad meg is kapja, ez amolyan bizalmi dolog. A szálas takarmány mennyiségét is tisztázni kell, mert nálam 1 villa annyi, mint máshol egy nagy talicska, máshol meg egy nagy púpos talicskát 3 lóra is szétosztanak.

2. legelő, karámozás: megbeszélés kérdése, bár a legtöbb helyen megoldott, de erősen helyfüggő is. Nem mindegy, hogy valami szellőző karámból vagy 15 hektáros legelőről kell összeszedni a lovat

3. trágyázás: ez alap szolgáltatás, benne van az árban, a lóápolás viszont nincs

4. mozgatás: ezt neked kell megoldani, jobb ha van egy megbízható ismerősöd, aki tud menni helyetted is

5. pályahasználat, edzések: általában a lovaspálya használata benne van az árban, viszont ha több bértartó van, esetleg van lovasoktatás is, akkor pályahasználati rendet előre meg kell beszélni, ahol van fedeles, ott van, hogy azért külön pénzt kérnek a használatért. Általában a saját lovon tartott edzések olcsóbbak.

6.Állatorvos, kovács: a kovácsok általában körjáratban mennek, szóval 1 lovardában több lovat is megcsinálnak, ezt a lovarda tulajjal egyezteted, hogy mikor jön a kovács, majd utólag odaadod az árát. A bértatásban benne van az állat felügyelete is, szóval, ha baj van és dokira van szükség, akkor ők hívják az orvost és téged is, erre nem árt félretenni, mert nagyon drága is lehet az ellátás.

7. bértatásba is legalább heti 3-4 alkalommal illik kimenni a lovadhoz, de ha lehet inkább többször. Most ha nyaralni mész vagy húzós időszakod van és nem tudsz kimenni hozzá 1 hétig, akkor sincs gond, de azért ezt illik előre jelezni a lovardának, hogy nem tűntél el. A ló sem veszi zokon, ha nincs piszkálva és a legelőn lehet, de nagy rendszert nem érdemes csinálni belőle.



Mint ahogy az elején írtam nincs két egyforma lótartó úgy hely sincs, szóval mindent szerződésbe kell foglalni. Van általában egy alap ár pl 60 ezer Ft/hó, abban általában csak a pályahasználat, a boksz, a trágyázás és az alap takarmányozás, karámozás van benne, minden más óhaj-sóhaj már egyedi árképzéshez fog vezetni.

2021. máj. 10. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!