Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért nem ugrik be a lovam...

Miért nem ugrik be a lovam vágtába?

Figyelt kérdés

12 éve lovagolok, másfél hónapja vettünk egy lovat. 5 éves kisbéri herélt, volt már néhány kisebb díjugrató versenyen, láttam róla videót, azokon smemi baj nincsen vele, tökéletesen vágtázik. Amikor az előző gazdája bemutatta (ismerős itt a lovardában, úgyhogy ideghozta a lovat, hogy próbálgassam aztán döntsem el, hogy kell e) akkor is tökéletesen vágtázott, majd én is felültem és semmi probléma nem volt vele. Nem volt benyugtatózva, se semmi, többször is kipróbáltam. Aztán megvettük, még 2-3 edzésen keresztül egyre jobban ment, elsőre beugrott vágtába, stb. Aztán kb egy hónapja egyik pillanatról a másikra következő edzésen egyszerűen nem volt hajlandó beugrani, ha nagy nehezen sikerült, akkor egyből visszaált ügetésbe. (De amikor végre sikerült beugratni, akkor is úgy kellett belehajszolni vágtába.) Azóta egyre rosszabb, már túlhajszolásból sem ugrik be. Kb 2 hete viszont egyik napról a másikra volt egy csoda edzésünk amikor újra beugrott elsőre lépésből is. Egyszerűen nem értem mi van vele, mert azóta megint egyre rosszabb pedig én mindent ugyanúgy csinálok rajta. Egyébként amikor elkezdőttek a “vágta-gondok” és rosszabbodott a helyzet, utána már ügetésbe se akart elindulni, vonszolta magát akkor is ha előtte több napot pihent. Akkor már aztán elegem lett és megcsapkodtam pálcával (normális keretek között), azóta olyan lendületesen üget mindig mint a kisangyal, viszont vágtázni még mindig nem hagyja magát (nem szeretném erősebben megcsapni, mint a múltkor). Soha nem volt még lóval ilyen jellegű problémám, pedig a 12 lovas évem alatt dolgoztam már a 150-et ugró versenylótól a 3 éves nyers csődör csikóig mindenféle lóval, és nem volt még olyan, hogy ne tudtam volna beugratni egy lovat vágtába. (Oké, hogy a lovamat még nem ismerem annyira, de amikor azokra a lovakra ültem először akkor is ment-nem mellesleg, amikor a lovamra ültem első alkalmakkor akkor is tökéletes volt).

Futószáron egyébként úgy dolgozik mint a kisangyal, ostor nélkül, szinte gondolatra beugrik vágtába.

Kérlek ne írjátok, hogy lovagoljak edzővel, meg edzőnek kell látni, márciustól lesz edzőm, addig sajnos nem tudjuk megoldani. Tavasztól egyébként el szeretnék kezdeni ugrani vele, aztán jöhetnének a versenyek, de azért a fennmaradó 2 hónap alatt meg kéne oldanom vele a vágta problémát.


2022. jan. 14. 16:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Hát pedig kívülről kéne látnia valakinek, hogy mi a probléma. Ha makk egészséges, nem fáj semmit, és minden felszerelés tökéletes rá, akkor simán lehet, hogy egy érzékeny ló, aki csak a full tökéletes segítségekre ugrik vágtába.

Amúgy szerintem fáj a háta, vagy a csípője így látatlanba, leírás alapján.

2022. jan. 14. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Állatorvos nemrég látta, teljesen egészséges. Minden felszerelést direkt rá vettem, passzolnak. Tudom, hogy nehéz írás alapján megmondani mi a hiba, de tényleg kérlek adjatok valmilyen tanácsot, mert ha még 2 hónapig ráhagyom a vágtát akkor csak rosszabb lesz…
2022. jan. 14. 18:06
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Az is lehet, hogy párszor csúszott nála a folyamat, nem reagáltad le időben, és ezért kapott rá. Edzőt lehetne ráültetni hogy hátha ő jobban érzi mi a probléma. Ha csak az amit mondtam, akkor pontosítani kell a segítséget és határozottabbnak kell vele lenni, a fokozatosság elvét betartva.


A doki mondhatta hogy egészséges hátfájástól függetlenül, elég sok ló hátfájós itthon. A gerince menti izmokon húzd végig kicsit nyomva az izmot, ha 2-3x csinálod és rezegteti a bőrét, valószínűleg fáj a háta, vagy izomlázas.

2022. jan. 14. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Szerintem is egészségügyi probléma. Ha a foga fáj, háta, meghúzta magát azt egy átlagos doki egy átlagos vizsgálat alatt nem feltétlenül fogja észrevenni. Patacsonttörés pl bármikor történhet a legelőn és ahhoz röntgen kell, sokszor nem sánta a ló, nem látni. Ez csak egy random példa. Vagy az étrendben bekövetkezett változás okozhat gyomorpanaszokat. Akármi lehet


A felszerelés is lehet az oka, eddig elviselte, de már fájdalmat okoz neki. A nyerget nézesd át, az is lehet hogy közben eltört a váza pl. Jó a markamra méret, a marvas szöge passzol? Nem túl hosszú? Egyenletes a súlyelosztás? A többi felszereléshez gondolom értesz x év alatt, azzal nem hiszem hogy gond lenne, de a nyereg téma trükkös nagyon


Igen, lehet rá esély, hogy csak a “fejedre nőtt”, de a leírásod alapján én nem erre szavazok. Nézesd át jól a lovat és a nyerget, addig hiába az erőszak, nem lesz jobb.

2022. jan. 14. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Nyereg hibára azért nem gyanakszom, mert kb tizet próbáltam rá, amíg meg lett az igazi és hiába raktam rá mindig mást, a teljesítménye ugyanolyan maradt. Azért megnézetem majd egy szakértővel.

Ha pedig valami baja van, akkor néha miért olyan, mint az álomló, aztán meg ismét rossz? Illetve futószáron gyönyörűen vágtázik, ezért sem értem… azért megnézetem alposabban, nehogy tényleg baja legyen.

Anyukámmal beszéltem, egyébként erről és a családommal, akik közül bár senki nem lovazik, mindenki azt mondta, hogy próbálgatja a határait, makacskodik, új gazdi, nem tanulta meg még, hogy ki a főnök. Tényleg kétségbe vagyok már esve, ő az első teljesen saját lovam és nagyon elszomorít hogy vele jönnek ki ilyen problémák, pedig olyan tökéletes pacó…:(

2022. jan. 15. 00:29
 6/12 anonim ***** válasza:
50%
Pont az a legarulkodobb bizonyitek a fajdalom mellett, hogy futoszaron minden oke, de lovas alatt megjelenik a problema. Ha valoban 12 eve MINOSEGI lovasoktatasban reszesultel volna, ezt te is azonnal eszrevenned...
2022. jan. 15. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
6os. Attól tartok, hogy sok olyan eset van, amikot ilyen helyzetben mégiscsak kiképzési/ lovaglástechnikai probléma az ok. Ha a ló a lovas nyeregből lévő segítségadása alól bújik ki, és a futószárnál meg nem, az azt is jelentheti, hogy tudja, hogy futószáron nincs esélye (pl van futószárazó karám).
2022. jan. 15. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ott a baj, hogy belehajszolod a vágtába. Ilyet nem teszünk. Inkább lépésből ugrasd vagy kulturált ügetésből. Most én is egy olyan lóval dolgozok, totál el van cseszve vágtában. Most visszatérünk az alapokhoz, mint egy csikónál.
2022. jan. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

8-as!

Igen, tudom, hogy ezt nem szabad megtenni (már nem is csinálom) de egyszerűen máshogy tényleg nem megy nála. Elindítom élenk, de nem rohanó tanügetésbe pl, félfelvetelek, külső láb hátra, belső heveder mellett stb és a derekammal megpróbálom beemelni vágtába. Legtöbbszörsz szarik rám… Nagy ritkán gyönyörűen megcsinálja a feladatot, de legtöbbször csak elrohan ügetésbe. Tényleg nemtudom, hogy mit kéne tennem vele, hiszen meg tudja csinálni nyilván, velem is megcsinálta már gyönyörűen, de hiába csinálok mindent ugyanúgy, mint akkor, egyszerűen elrohan és csak azért sem ugrik be…

2022. jan. 15. 12:33
 10/12 anonim ***** válasza:
Szerintem ültesd fel rá az edződ, azért van, hogy segítsen. Ő érzi, na meg ugye látja is hogy mivan, nem csak látatlanban próbál kiokoskodni valamit
2022. jan. 15. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!