Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A ló mennyire terhelhető?...

A ló mennyire terhelhető? Mielőtt nem voltak motoros jármüvek, ugye lóval jártak, egésznap birja? (vagy birta).

Figyelt kérdés
Üdv, hogy érthető legyen: Mielőtt nem volt autó és egyéb motoros jármü, gondolom mindenhová ló háton mentek, azt szeretném kérdezni, hogy mondjuk valakinek volt 1 saját pacija azt egésznap hogyan terhelhette? Milyen időnként kell pihenni a lónak? Meddig birja az ember cipelését egy huzamban? Szóval ez érdekelne, hogy a régi időkben ezt hogyan oldották meg, ill gondolom most is van olyan része a világnak ahol javarészt mondjuk csak lovon lehet járni.
2022. nov. 25. 15:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy mentek egész nap lóháton. Felmálházták és sétáltatták, a ló az nagyon drága és kiváltságos dolog volt, meg is becsülték azt az 1-2-t, ami jutott. A középkorban bizonyos helyeken pl. volt lovasfutár-szolgálat (szintén baromi drága dolog, inkább háborús helyzetben volt fontos), azokra külön az vonatkozott, hogy ha megáll egy fogadóban, enni kell neki adni és friss lovat adni neki. Konkrét számokat nem fogok tudni mondani, hogy vágtával meddig bírja a ló, de meló is van velük, csutakolás, abrakolás stb. ráadásul a lovas feneke sem köszönte meg az egész napos lovaglást, főleg nem nagyobb tempóban.
2022. nov. 25. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
szia köszi, én nem értek hozzá. Azt hittem egésznap ment vele akinek volt,
2022. nov. 25. 16:12
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy, nem gép az a szerencsétlen ló. És jól mondja az előző: a futárok, postások váltott lóval mentek ha muszáj volt, de őket is megviselte ha egész nap menni kellett. Lovagolni nem olyan mint ülni az autóban.
2022. nov. 25. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Plusz azért a ló nem olyan volt amit akárki tartott, akkor sem.
2022. nov. 25. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Értem köszi, igazából nem is a középkorra gondoltam hanem 1600 as-700 -800 as évek ilyesmi, hogy mi volt a helyzet amielőtt nem volt autó és társai. (tudom van az embernek két lába, de messze nem szokás két lábon menni)
2022. nov. 25. 17:30
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Hát akkor szokás volt. Meg létezett szamár, ökrös szekér.
2022. nov. 25. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
És nem is volt okuk olyan megveszekedett messzire utazni. Sokan még az 1800-as években is ott élték le az életüket ahol születtek.
2022. nov. 25. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

#5 Nana. Petőfi is két lábon ment mindenhova, vagy stoppolt szakaszokat egy szekéren. Van egy turistavezető ismerősöm, aki a 90-es években is gyalog/stoppal járta meg a Budapest-Stockholm távot oda-vissza.

A ló mindig kiváltság volt, és tök mindegy, hogy középkorról vagy 1600-as évekről beszélünk, mert ugyanarról a feudalista rendszerről van szó. Még a toborzott/hivatásos hadseregekben is extra presztízsnek számított, ha huszár voltál lóval, ahhoz bizony nemesi családi háttér kellett (mint korábban, amikor csak a gazdag nemes lovagoknak volt lovuk meg normális páncéljuk), ha parasztként soroztak be, már annak örülhettél, ha normális lándzsát kaptál a kezedbe.


A ló mindig kiváltság volt, már a gőzgép korában a munkagépek is az ökröket váltották ki inkább a mezőgazdaságban, mert a lovakat ekehúzásra sem használták. Úgy kell elképzelni pl. a londoni konflist (korai taxi), amihez "csupán" egyetlen ló kellett, mint ma egy nagyon jól menő egyéni vállalkozást.


A nomád népeknél is a ló kb. az ember legjobb barátja. Én nem vagyok hozzáértő, van tanyán élő rokon, aki igazán kis kora óta lovagol, esze ágában sem lenne túlterhelni az állatot, és ha nem volt élet-halál kérdése, régen sem tették ezt; teherhordásra is inkább a szamár, öszvér volt a választás.


Egyébként rákerestem, napi 40-50 km az átlag utazás lóval, de ez a nagyon kényelmes tempóban lehetséges, ha nincs gyorsan lefárasztva. Telivér, megfelelően trenírozott ló akár 80-at is megy, de ezt azért nem mindennap. Lehet úgy tenyészteni, hogy ezt az értéket megduplázzák, de nem szokás. Egy versenypályára szánt lóról el tudom képzelni, hogy inkább a rövid, de intenzív terhelést bírja, és közel sem menne ennyi neki. (Ugye maratont sem úgy futsz, mint pár km-t, illetve a konditeremben felfújt egyének sem tudnak annyi ideig kapálni, mint a cingár, de ehhez szokott munkásember.)

2022. nov. 25. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
8as köszönöm ilyen választ szerettem volna, pont arra is gondoltam amit a taxis példádon is irsz, ha mondjuk olyan városi lovaskocsit húzott azt meddig birta. Köszönöm a kimeritő választ.
2022. nov. 25. 18:07
 10/17 NTBS ***** válasza:
Nem rohantak ennyire az emberek. Így a lovakat sem terhelték túl. Ahogy a többiek írták nagyobb távolságra lócserékkel jutottak el.
2022. dec. 8. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!