Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Felnőttként nehezebben lehet...

Felnőttként nehezebben lehet megtanulni lovagolni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szeretnék olyanokkal beszélgetni akik már viszonylag régóta lovagolnak és tudnának nekem segíteni, tanácsot adni lovaglással kapcsolatban.

Januárban kezdtem el tanulni, egyenlőre a saját bizonytalanságom miatt még futószáron vagyok, az utolsó negyed órában már futószár nélkül is voltam.

Rengeteg kérdés van bennem, bizonytalanság, és most tartok annál a pontnál, hogy annyira elbizonytalanodtam, nem tudom erőltessem - e tovább.

Szívesen beszélgetnék tapasztalt lovasokkal.



2023. jún. 24. 15:37
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok olyan hú de tapasztalt, de amúgy meg lehet tanulni. Gondolom nem világversenyre készülsz vagy Olimpiára. Nővérem 25 évesen kezdett el annó. Megtanult egyedül ügetgetni, meg vágtázni.
2023. jún. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim válasza:
14%
attól függ mind xd
2023. jún. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim válasza:
20%
min*
2023. jún. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim válasza:
17%
amúgy nem biztos sok gyakorlás kell
2023. jún. 24. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%
Persze, színészek is megtanulnak felnőttként. Gyakorolni kell. Motorozni is meg lehet 50 évesen is, de versenyző már nem lesz belőled, gyerekként kisebb a félelemérzet, több a gátlástalanság, gyorsabb a tanulás-fejlődés.
2023. jún. 24. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, milyen szinten. Előre-hátra-jobbra-balra irányítani szinte bárki bármilyen korban meg tud tanulni. A ló helyes mozgatását viszont sok ember aki 'baba korától' lovagol sem tudja megtanulni, mert nem jó helyen tanul vagy nem elég elkötelezett.
2023. jún. 24. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

A gond azzal van, hogy nem tudok kikönnyíteni, nem tudom az egyensúlyomat megtartani.

Sarok leszorít, lábfej befelé néz, vádli, térd szorít de valahogy nem mindig sikerül.

Könnyű ügetésnél rendszerint rossz lábra ügetek, a baj az, hogy én ezt észre sem veszem csak ha az oktató mondja.

Az ülésem egyáltalán nem stabil, bár igyekszem nem a nyeregbe kapaszkodni, de tanügetésnél még mindig pattogok mert valamiért nem dőlők eléggé hátra.

A szárfogásnál a kezeim görcsösek,de legalább nem a ló szájába kapaszkodok.

Egy héten egyszer járok 30 percet és csak az utolsó 10 percben érzem azt, hogy sikerült ellazulnom,nem görcsösen ülök lépés közben a lovon és addigra jön össze a kéz láb koordináció is.

Szóval sikerélményem nem igazán van és én magam is érzem, hogy fél év elteltével ennél már jobban kellene mennie.

Persze dicsérnek, bíztatnak, próbálnak már egyedül is elengedni de mivel érzem a sok bizonytalanságot ezért nem merek egyedül menni.

Minden oktatói segítséget megkapok, mégis bennem van a szorongás, a megfelelési kényszer, hogy jól csináljam.

2023. jún. 24. 20:58
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

6os vagyok.

Első körben tök jó, hogy pozitív visszajelzésekkel próbálnak motiválni.

Tudom, hogy ahány edző, annyi módszert használ egy lovas oktatására, és nincs egy tökéletes aranyút mindenkinek, viszont úgy érzem, hogy ez az út neked nem jön be.

Ugyanis nem kell leszorítani a sarkat, csak bokából leengedni magad, a lábfejeid nem kell feszesen, görcsösen párhuzamosan tartani a ló oldalával, a térddel pedig szintúgy nem kell szorítani, ha csak nem a feladat nem kéri, a könnyített ülés pedig nem feladat, hanem egy másik helyzet a feladatok végrehajtásának.

Ha ennyire feszesen csinálod, emellé még fejben is ráfeszülsz teljesen logikus, hogy nem megy, nem tudod az egyensúlyodat megtalálni, és ennél sokkal rosszabb következményei is lehetnének ennek.


Nem akarom azt mondani, hogy rossz edződ van, mert közel sem biztos hogy így van. Az is biztos, hogy heti 1 alkalom mellett nem is fogsz gyorsabban haladni, és ha csak ezt a tényezőt beleveszem igazából nem is vagy elmaradva. Hobbi szinten a heti 2 a minimum egy átlag fejlődéshez jó edzővel, de a 3-4 az átlagos edzésszáma egy hobbilovasnak mifelénk. Nem azt mondom, hogy ejnyebejnye, nem edzel eleget, mert ennek anyagi okai is lehetnek, de ne várj el magadtól csodát, ha csak ennyit edzel, mert úgy magadtól veszed el a sikerélményt, pedig látszik, hogy szeretnéd jól csinálni.

Én első körben visszavinnélek futószárra ülésjavításra kengyel-szárnélkülizésre, a ló természetének és mozgásának rendes megismerésére, mert ha ez megtörtént volna, akkor nem lenne olyan, hogy nem ismered fel, ha hamis lábon ügetsz. Ezt a folyamatot sok helyen nem végzik el, szerintem ez a minimum, hamár 0. lépésként elméleti ismereteket nem kap a lovas. Ez is bizonyítja, hogy minden edző más és más, de sokan nem azért nem lépik meg ezeket, mert nem hinnék, hogy szükséges lenne, hanem mert túl nagy fáradtságot okoz nekik, és mivel társadalmilag elfogadott nem megcsinálni, ezért itt spórolnak az energiáikkal. Ugyanez a helyzet a lovas földről való bemelegítésével, nyújtásával, erősítésével is, ami minden egyéb sportágnál alap lenne, a lovaglásnál legtöbb esetben megfeledkeznek róla, nem szánnak rá időt, energiát.


Szóval nem tudom milyen környéken vagy, mennyi lehetőséged van, milyenek az anyagi körülményeid, de mindenképp több helyen több edzést megnéznék a tisztán látás kedvéért, mert egy több éve lovagló lovas sem igazán szokott tudni megfelelő szakembert választani, nemhogy egy kezdő. És ezzel nem is tudsz sokat kezdeni sajnos, nem lehet legtöbbször kiigazodni.

De mindegy hogy az edződ mennyit tud, ha pozitívan próbál befolyásolni, motivál, nem stresszeltet be, akkor jelen esetben magadon kell dolgoznod, hogy ne feszülj rá. Nézz sok oktatói videót, van egy csomó angol nyelvű is, amik segíthetnek (könnyített ülés (két pontos ülés) - "two point seat" néven tudsz rákeresni), és gondolkodj sokat a lovagláson (nem rágörcsölve) az edzéseken kívül is, legyél nyitott, kíváncsi és kritikus a tanultakkal szemben.

2023. jún. 24. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Azert nem stabil az ulesed mert feszesen es gorcsolve ulsz a lovon es ezert pattogsz nem oedig elsimulsz a nyeregben. Semmit nem szabad gorcsosen szoritani. A tanügetésnél sem feltétlenül az a technika, hogy minél jobban hatradolsz, mert egy ido utan pont az ellenkezoje sul el es egyreszt nevetsegesen nez ki, masreszt a sulypontod eldol, harmadresz gorcsos lesz. A tanugetes titka hogy szepen leengeded a sarkat (nem szoritod), leulsz a nyeregben es megprobalod erezni ahogy a ló mozog. Engedsz a derekadon es koveted a lo mozgasat.
2023. jún. 24. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Még mindig futószáron vagyok, vagyis én kérem is, hogy egyenlőre maradjunk azon mert nekem úgy biztonságosabb.

Sokat megyünk kengyel nélkül is, a szárfogást igazából most tanuljuk, de könnyű ügetés már megy anélkül, vagyis kapaszkodás nélkül.

Sokat gyakoroljuk, hogyan kell a kezeket külön használni.

Talán a könnyű ügetés megy a legjobban, kivéve a helyes lábra,de ilyenkor egyből szólnak, hogy 2 ütemet nyeregben maradunk. Nem tudom miért nem érzem, hogy hamis lábra ügetek.

Igen az igaz, hogy a lábammal nagyon szorítok akkor is ha épp nincs feladat de azt gondoltam, hogy ez így a jó.

Már ezzel sokat segítettél.

Én szeretnék többször menni de sajnos mire végzek a munkával addigra bezár a lovarda. Csak a hétvége marad. Rengeteg videót nézek, próbálok autodidakta módon is tanulni hátha segít,sokat kérdezek, kérem, hogy mutassák meg, ha időm engedi maradok és nézem a többieket, szóval akarom én meg nem szeretném feladni csak tudom, hogy az alapokkal van gond és ahogy írjátok is inkább ha kell és szükséges akkor még maradok futószáron, csak már tényleg ciki, hogy a 10 éves gyerkek egyedül mennek én meg január óta azt se tudtam megtanulni, hogyan álljak fel úgy, hogy ne huppanjak vissza azonnal :(

Azért kezdtem lovagolni mert a munkám iszonyú stresszes, nagyon sokat szorongok de úgy látszik a lovon sem tudok 100 %-ig fejben ott lenni.

2023. jún. 24. 22:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!