Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tereplovaglás gondok? (részlet...

Tereplovaglás gondok? (részletek a kiegben)

Figyelt kérdés

Van egy 3,5 éves belovaglás alatt álló, nyugodt idegrendszerű kancám. Mostanában kezdtünk el terepezni, mert végső soron hobbira, tereplovaglásra szeretném használni. Egyedül biztonsági okokból nem megyek ki, páromnak egy 6 éves heréltje van, így ketten vagy apóssal hármasban szoktunk kimenni.


A probléma, hogy párom egyszerűen nem bír a lovával. Iszonyatos energiák vannak abban a lóban, amivel mi nem nagyon tudjuk mi a lovammal még tartani a lépést. A gáz az, hogy párom viszont nem tudja megfogni a lovát. Abban a pillanatban, ahogy nem az történik, amit ő akar, a ló elkezd bakolni ezerrel. Ami nagyon rossz az egészben az az, hogy így az én csikómra is ráhozza a frászt, ő is nekiáll ugrálni, amit nekem hatalmas és folyamatos energiába telik leállítani.


Épp most szálltam le a lóról szintén egy ilyen miatt, alig tudtunk kimenni a településről, a herélt miatt (aminek aztán az idegességét a csikóm is átvette), utána pedig, amikor megálltam, hogy igazítsak a nyergen és konzultáljak apóssal a herélt teljesen meghülyült. Lerakta a páromat a vetés közepébe, én meg alig tudtam fennmaradni a csikón, mert ő is teljesen bepörgött (semmi külső körülmény nem volt, annyi volt a gáz, hogy a herélt már megint nem csinálhatta azt amit akart). Utána meg percekig ment a vágta jobbra balra, párom nem tudta megfogni.


A kérdésem: hogy tudunk mégis együtt kimenni úgy, hogy ne legyen ez a hiszti minden alkalommal? Most komolyan elgondolkodtam mérgemben azon, hogy eladom a csikómat, mert ezt én nem csinálom minden terepezés előtt végig. Lassan már félek lóra ülni...


2011. márc. 14. 15:03
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Most is miért is adnád el a csikót? vele semmi baj nincs. A férjed nem bír a herélttel. aki nem tud, az ne lovagoljon. vagy gyakoroljon egyedül. vagy esetleg kérdezzen meg valakit,hogy mit rontott el a lónál.
2011. márc. 14. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

szerintem a pároddal gondolkodjatok el a herélt eladásán!!

és vegyetek helyette egy nyugodtam lovat!(persze ha megtehetitek)

2011. márc. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Azt mondod, hogy apósoddal 3masban is kimentek. Neki milyen lova van? Nyugodtabb? Mert akkor a párod kimehetne azzal a lóval, és nem lenne hiszti. A heréltnek nem ártana rendbe rakni az agyát, külön lovagolgatni, amíg észhez nem tér, mert a csikó könnyen eltanulja tőle a hülyeséget.

Esetleg más lovasok is vannak a környéken? Mert akár őket is felkérheted kísérőnek.

Utolsó eshetőség, hogy a párod lecseréli a heréltjét valami nyugodtabb lóra, mert ha ő nem tud vele bánni az neki se egy életbiztosítás.

A csikóval kimehetsz egyedül is csak sétálni, de nem ülsz rá, csak felnyergeled és vezeted, így is szokja a környezetet a szerszámot. Vagy akár elkezdheted a parelli 7 játékát is vele (sose késő), amiről rengeteg anyag és videó van a neten. Akár a herélttel is lehetne játszani ezeket, mert neki is a hasznára válhat.

3,5 évesen még igen csak "gyerek" ló, most még ne várj tőle csodákat, haladjatok kis lépésekben.

2011. márc. 14. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem a csikót kéne eladni, hanem a herélttel kezdeni valamit. Valószínüleg vagy nincs megnevelve/lelovagolva rendesen vagy a párod lovas tudásában lehetnek hiányosságok (esetleg mindkettő). Esetleg terep előtt nem ártana egy kiadós futószárazás és hetente több alkalommal zárt pályán való edzés, nevelgetés.
2011. márc. 14. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem a csikót kell eladni, hanem a herélttel kezdeni valamit.

Sok-sok benti idomítómunkát ajánlok, és a terepek előtt is nyugodtan le lehetne lovagolni a heréltet, hogy jól kifáradjon, és tanulja meg, hogy terepen nyugi van. Eleinte lépős terepeket csinálnék vele, aztán ügetőset, majd ha minden oké. akkor vágtásat. Nagyon fontos, hogy terep előtt jól ki legyen centrifugázva az agya, fáradjon el fejben, ne hagyjátok gondolkozni. Az a baj, ha gondolkozik, mert akkor kitalálja magának a hülyeségeit és hisztizik. Ha előtte jól le van dolgozva, nem lesz kedve bunkózni. Ahogy javul a helyzet kint, úgy lehet fokozatosan elhagyni a terep előtti idomítást - ami egyébként egy jó 35 perc kikötőszáras futószár is lehet (már csak a munka kedvéért is).

Az érme másik oldala, hogy nem vagytok elég határozottak vele, nincs meg az 50-50%-os partnerség, inkább 65-35 a ló javára. Ezt nem lehet hagyni. Sok mindent el lehet nézni, de nagy a baj, ha a ló a fejünkre nő. El kell igazítani, erélyesebben kell bánni vele, és ha 'kéri a pálcát' - én úgy látom, hogy már könyörög érte - akkor nem kell tőle sajnálni a csóri orvosságot - büntetést.

Kitartás! :D

2011. márc. 15. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Az nem lenne megoldás, ha egy jó fél órát futószáraznátok terep előtt? Vagy kevesebbet.. Nem az idő a lényeg, csak jól meghajtsa pár körre, kiugrálja magát kedvére, aztán normális lesz terepen...
2011. márc. 15. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ne menj többet a herélt társaságában, míg nem foglalkozik egy hozzáértő a párod lovával. A csikónak egy nyugodt, kezelhető "pótlóra" van szüksége. A csikó így azt tanulja, amit a másik ló mutat.
2011. márc. 19. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Egy nyugodtabb ló társaságában kell kimennetek terepre.Vagy ha csak a herélten akar menni a párod, akkor több nyugodtabb ló is kell, hogy mind2 ló megnyugodjon.A heréltet lovaglás előtti lefutószározás kicsit lefárasztja,kikötőszárral pedig jobban meg lehetne tartani,hogy ne vágtázzon el mindenfelé.
2011. ápr. 13. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ne a csikót add el, hanem a herélted. Ha a herélt nem csinálná amit csinál valószínűleg a csikó sem. Vagy még jobb: egyiket se! Ha van lehetőséged, akkor ne a herélttel menjetek, hanem valami másik lóval. ;)
2012. jan. 4. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!