Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan szoktathatnám rá?

Hogyan szoktathatnám rá?

Figyelt kérdés
A lovamat szőrén (is) lovagolom, kantárral. Szeretnék rajta kantár nélkül is lovagolni, a nyakában egy kötéllel, de félek, hogy nem reagálna rá túlzottan. Tippek, ötletek, hogy hogyan szoktathatnám rá?
2011. máj. 4. 17:32
 1/8 anonim ***** válasza:
ez egy remek kérdés erre én is kíváncsi vagyok:)
2011. máj. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 swantje válasza:

Szia :) én műr igen rég óta lovagolok, és tudom is ezt hogyan kell betanítani egy lónak :D

Öeülök, hogy végre tudok valakinek segíteni.

Amikor kantárral lovagolod a lovadat, tedd a nyakába a nyakszíjat, és amikor fordulsz ugyeár a szárral, a nyakában lévő kötéllel is adod neki az utasítást. Meg persze a súlyoddal, lábbal. Egy idő után összeköti a kettőt, és már kantár nélkül is tudni fogja, hogy mit kérsz tőle :)

2011. máj. 4. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

tegyél rá kantárt és kötőféket/nyakszíjat is, és eleinte (mindenképpen karámban!) felvételnél pedig a következő legyen a sorrend: először a testsúlysegítség ( enyhén hátradőlök és comb szorít, erre ha minden igaz, le fog rövidülni, (ha jól képzett, akkor akár erre is megáll/jármódot vált)és ekkor jöhet a nyakszíjjal adott segítség, majd szinte rögtön utána a kantárral a klasszikus szársegítség. ha sokat gyakorlod, akkor rá fog jönni, hogy a nyakszíj meghúzása után jön majd a zabla nyomása, és már az első jelre megáll. a legeslegjobb, mikor már azt is megtanulja, hogy a testsúlysegítségre is megálljon.


egy ötlet: én úgy próbáltam, hogy összekötöttem egy hangsegítséggel is, mivel az én lovam egy rövid füttyszóra is megáll ha futószárazom. nekem így hamar megértette, de lehet, hogy te nem nagyon használsz hangsegítségeket :)


valószínűleg be fog neki jönni a zabla nélküli lovaglás, de nagyon türelmesnek kell lenned, sok munka, míg láthatatlan jelekkel is tudod majd irányítani :)

2011. máj. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Erre jó a parelli. Ennek nézz utána.
2011. máj. 4. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ott a pont a parellinél! :) Én is a parelli segítségével tanítottam meg a lovamnak a sima kötőfékes, köteles, vagy 'csupasz' lovaglást. Nem is kell hozzá sokat bíbelődni vele, ha csak a 7 játékot tudja, akkor már minden mehet.

Egyébként nem arra kell megtanítani hogy ha a nyakához ér a kötél, akkor forduljon ellentétesen, hanem arra, hogy ne a szájsegítségekre koncentráljon, hanem a csípődre és a lábadra.

Jól képzett lóval már csináltam azt, hogy nem is parelliztem vele semmit, csak rátettem a kötőféket, meg a kötelet és uccu neki. Ez persze érzékenységtől és tanulékonyságtól is függ.

2011. máj. 4. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Parellizz vele sokat (avagy a 7 játék). Van róla sok leírás és videó neten, de érdemes megkérdezni szakembereket is akik természetes lókiképzéssel foglalkoznak.

Pl egy leírás (oldal közepétől): [link]


A kantármentességet először kezdd úgy, hogy beszerzel egy parellis (kötél) kötőféket hozzá egy kötéllel. Parellihez szükség van répabotra is boltban 5-7 ezer, de otthonilag is meg lehet oldani.

Az általad megálmodott lovagláshoz mély kapcsolatra van szükséged a lovaddal, hogy kis jelzésekből is megértsétek egymást, feltétel nélküli bizalomra van szükséged és a lónak is. Ha ez nincs meg akkor veszélyes üzem lehet ebből, persze pályán lehet kísérletezgetni.

Amúgy némelyik ló sokkal jobban reagál a kötőfékre, mint a zablára.

2011. máj. 4. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Parellizni már parellizgettünk, de végig nem csináltuk, majd akkor belevágok megint. Régóta együtt vagyok a lovammal, bízom benne és szerintem (vagy legalábbis remélem) ő is bennem. :)

2011. máj. 4. 20:23
 8/8 anonim ***** válasza:

Én nem parellizek (sajna), de több éva lovagolom a lovamat. Hiretelen ötlettől vezérelve megpróbáltam szőrén, teljesen pucéran megcsinálni vele az edzést. És megcsinált mindent a vágta kiskörön át, a kézváltásokat, átmeneteket, még az ügetés-álljt is.

Szóval nálunk a hosszú évek alatt kialakut összeszokottság kellett, meg, hogy "félszavakból" is megértjük egymást.

De ezeknek a céloknak, annak a kapcsolatnak a kialakítása, ami ezt eredményezi, talán könnybben kialakítható egy Parelli vagy hasonló módszerrel.

2011. máj. 5. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!