Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy tanitsam be? (lennt a többi)

Hogy tanitsam be? (lennt a többi)

Figyelt kérdés

Van egy Sheti - Izlandi féle ponim . 4éves , herélt. Mikor megkaptam makacs volt .. Vettünk neki nemolyan régen kantárt (1héten 2x látom a lovam) és mikor tesom (9éves) ráül alatta megy de ugy h papám vezetöszárral vezeti. Én mikor felülök rá (6éve lovagolok) lestoppol , kantárral és szörén lovagolnám .. Mit tegyek , hogy engedje magát lovagolni , és h arra mennyen amerre én szeretném ?


(normális válaszokat kérek)


2011. júl. 26. 21:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Nekem is van egy 4 éves lovam és őt én tanítottam be. Nállam is ez volt a probléma, hogy nem ment csak ha valaki vezette, ezért kitaláltam, hogy úgy indítom el hogy felülökrá és kihúzom a fejét oldalra, közbben pedig szorítom az oldalát. Legyél kitartó, mert nembiztos ,hogy elsőre sikerül, de ha már legalább tett két lépést azonnal hagyd abba az edzést és dicsérd meg alaposan. Legközelebb ha felülszrá pontosan ugyan így indítsd el és nefeledd az elején nagyon sokat kell dicsérni. Hamár elindul és az első pár lépést már megteszi gond nélkül, akkor elkezdhetsz vele fel-alá járkálni lépésbe. (Azért nem ajánlom, hogy körben sétálj, mert az a lóra nézve elveszi a kedvét, hogy ekkora utat kell megtennie.) Hapedig már ez is megy mehetsz nagykörben, alakztokban. A fordulatokat megfogja érteni még az elején amikor még fel- alá jársz, mert akkor is kell fordulnod, ilyenkor jó ha lábsegítséget is adsz. Ha mégsem érti mit szeretnél tölle, akkor szálj le és mutasd meg neki mire is gondolsz. Jó ha az edzés előtt néhányszor átvezeted ott ahol majd dolgozni fogsz vele. Azt ne feledd, hogy nemszabad túl sokat tanítani ebyszerre és minden jó lépéest dicsérni kell! (De a dicséretet is módjával, én például nagyon ellenzem a kockacukrot, tehát ha úgydöntesz akkor inkább paskold meg a nyakát.) Hamár gond nélkül elindul akkor áttérhetsz a szabájos indítás tanítására, a nyereg használatára, végül kezdhetet a jármódok betanítását. Egy futószárat jó ha veszel mert a jármódok tanításánál nagy segítség. Az is jót tesz, ha néha nem ülsz rá csak vezeted megad mellett lépésben és ügetésben. Ílyenkor léptethetsz léfektetett rudak fölött is. (Remélem ez segít!)Sok sikert.
2011. júl. 26. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarok udvariatlan lenni, de amit az első válaszoló írt, az elég nagy butaság. Így lehet teljesen elrontani egy lovat.

A lovak betanítása MINDIG futószáron kell, hogy kezdődjön. De ha még nem csináltál ilyesmit, azzal is többet ártasz, mint használsz. Legjobb lenne egy edzőt keresni, aki segít. Ha erre nincs mód, akkor tegyél futószárazó hevedert a lóra, kantárt, és lazán kösd ki a fejét kikötőszárral a hevederhez. Csatold fel a futószárat, tartsd az egyik kezedben, a másikba vegyél egy ostort. Lépj kicsit a ló hátulja felé, hogy előre "tiszta" legyen neki az út és finoman érintsd meg az ostorral és hangsegítséget is adj (konkrétan mondd neki, hogy lépés). Csettinthetsz is. Ha a ló elindul, dicsérd meg és engedd fokozatosan nagyobb körre. Az ostorral folyamatosan kísérd, de ne üss rá, maximum érintsd meg vele, ha szükséges. Gyakran a ló nem lépésbe indul el először, hanem vágtába, mert fél és nem érti a szituációt. Ilyenkor engedd ki nagy körre és nyugodt hangon csitítsd, amíg vissza nem vesz ügetésbe, majd lépésbe.

Ha futószáron már mindkét kézre szépen meg abban a jármódban, ahogyan te szeretnéd, föl lehet rá ülni. A lovas súlyával ezek szerint már nincs gondja, így nem lesz olyan nehéz. De ezt is futószáron kezdd. Lépjen, ügessen, vágtázzon lovas alatt futószáron, mielőtt továbbléptek. Ha már ez is megy, lecsatolhatod a futószárat, add neki ugyanazt a hangsegítséget, mint amit már futószáron megszokott és finoman zárd oda a csizmát. Természetesen az, hogy értse, a csizma mire való, csak akkor lesz világos számára, ha a lovas még amikor futószáron ül rajta, már alkalmazza a segítségeket. Szóval finom csizma, de még inkább comb segítség, ha nem indul el, kezdetben valaki pár lépést megvezetheti.

Vannak lovak, akik benn a karámban nagyon nem szeretnek elindulni, ezeket ki szoktuk vinni kicsit távolabb, egy tágasabb téren szívesebben mennek. De ezt csak gyakorlott lovas csinálja, mert lehet, hogy a csikó ugrálni fog, vagy nemes egyszerűséggel be akar rohanni a többiekhez.

Sokat segíthet egy vezetőló használata, vagyis egy belovagolt idősebb lóé, aki mögött szépen elindul a csikó és megérti, mit várnak tőle.

2011. júl. 27. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat nektek ! A helyzet az h ugye most vettem ostort (eddig pálcám volt csak akkor probálkoztam "suhantani" kisebb-nagyobb sikerrel.) A futószárazás eddig ugy megy h amikor rácsatoltam mindig vagy ügetet vagy vágta néha megmozdulni se akart .. aztán azért már rájött h mit kell csinálnia. Emlitettem , hogy poni szoval én ugy futószáron nemtudok rá ülni mert senki se vezetne én foglalkozok a ponival .. papám csak eteti .. ahol kivan engedve legelöre ott épphogy csak tudom futoszárazni , mivel a szomszéd kertje (mellettünk) nincs bekeritve és oda is mikor kimentem lovagolni probálgatni vagycsak simán elengedi h had élvezhesse a vágtát.. szomszéd szolt h ide többet nehogy jöjön a ló .. a legelös része nemtul nagy neki pont megfelelö. de mivel sok a fa ott nemtudok lovagolni . egyszoval csak a kerités mellett 1 hülye kis egyenesbe .. most arra gondoltam , hogy kantárt teszek rá azt megkötöm h lene essen , és van még egy ilyen 100éves nyergem (ahonan vettük a ponit attol a faszitól kaptam) életembe ilyen gagyi nyerget nemláttam még .. de futoszárazáshoz még megfelel. Még tudnátok valami ötletet mondani , vagy esetleg youtubos vidit küldeni a betanitásrol?
2011. júl. 27. 15:30
 4/5 anonim ***** válasza:

A második válasz írójához:

Semmi baj, nem vagy udvariatlan, de már nem egy lovat tanítottam be. Ez a módszer lehet, hogy nem a legszabájosabb, de hatásos. A lovat a legkisebb mértékben sem rontja. Ezt csak ennél az egy lónál alkalmaztam, mert ő nemakar futószárazni, énpedig ezt nemeröltetem, ezért találtam ki ezt a módszert. Mára pedig tökéletesen végrehajt mindent. (A válaszod elég profi, gratula. Megtudod adni az e-mail címed?)

2011. júl. 27. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kedves utólsó, ha érdekel az e-mailem, van lehetőséged a válaszom végén lévő linkre kattintva felvenni velem a kapcsolatot, ha szeretnéd (privát e-mail a válasz írójának). Köszönöm egyébként, igyekeztem nem túl profin fogalmazni, hogy az úgymond laikus is értse, amúgy edző volnék. :-) Nagyjából 25 éve lovagolok, saját lovaim vannak. :-)
2011. júl. 28. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!