Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy lovagolnátok be egy csikót?

Hogy lovagolnátok be egy csikót?

Figyelt kérdés
Ha már megtettétek mi a tapasztalatotok?
2011. szept. 13. 16:43
 1/8 LDorii válasza:

A legfontosabb tényező az, hogy türelmes légy.kb 7-8 hónapos korában lehet leválasztani az anyjától. Már előtte el lehet neki kezdeni játékosan tanítgatni a pata felvételét, a kötőfékhez szoktatást. 3 éves korában már el lehet kezdeni a belovaglását, és 2 éves kora körül már a futószárra is lehet szoktatni, esetleg cavaletti, földre fektetett rudak, kisebb x-ek, szabadugróban 60-70 cm-ig.


Remélem tudtam segíteni. :)

2011. szept. 13. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 x) ***** válasza:
59%

Hát mindenképpen jó ha van melletted egy tapasztaltabb ember aki tud segíteni ha valamit nem jól csinálsz. Ahogy írták itt előttem 5-7 hónapos korában hozzá lehet szoktatni a kötőfékhez, vezetgetéshez, csutakoláshoz, körmöléshez stb. Ügyelni kell rá hogy a rossz szokásokat csírájában elfojtsuk például a túlzott csipkelődést esetleg a kiscsikókra jellemző rugdosást. Ezt sajnos csak úgy lehet ha kap egy kicsit az orrára.

2 éves korában el lehet kezdeni futószárazni, nyereghez, zablához szoktatni (hevederrel csak óvatosan nehogy hevederiszonyos legyen) és különböző akadálypályákon vezetgetni. Hanggal is irányítsd hogy hozzászokjon. 3 éves korában már lassan lehet rá kevéske súlyt rakni (mi általában súlyt rakunk a nyeregre vagy alá) és utána szépen lovassal lehet rajta dolgozgatni, először csak annyit hogy futószáron szépen menjen lovas alatt és közben fontos hogy a lovassal ugyan azokat a jelzéseket adjátok neki, tehát jó ha a lovas is tapasztalt. Azért jó ezt több emberrel csinálni mert így nem lesz a ló egygazdás. Ha megy szépen futószáron akkor el lehet engedni szabadon, először csak sétálni vele nem kell erőszakoskodni mert nyomot hagyhat benne. Persze nem mondom hogy nem fog kisebb rodeókat levágni az elején de ez hozzátartozik. Szóval csak szép óvatosan utána meg már mehet az ügetés, vágta. Bakkolni nem nagyon szabad hagyni mert megszokja, ugyan így a hisztizéssel. Azt is ki kell belőle nevelni, nem szabad hagyni megállni. Ha már nagyon nincs kedve az egészhez akkor vezetgessétek pár kört (sétáltassátok le) és úgy legyen vége a lovaglásnak. Aztán ezeket a gyakorlatokat jó fél / egy évig gyakorolni utána esetleg magasított járóiskola, ugratás, hordókerülés attól függően hogy mit szeretnél neki megtanítani. Ja és nagyon fontos hogy ha valamit jól csinál bőségesen jutalmazd meg, hogy tudja jó amit csinált :)

Ha valamit kihagytam elnézést de ennyi jutott most eszembe, jó ideje nem lovagoltam már be csikót :)

2011. szept. 13. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2011. szept. 13. 19:59
 4/8 anonim ***** válasza:

Tavaly hoztak hozzánk egy csikót 3 éves volt és totál nyers. Parelli módszerrel lett belovagolva, zablát még életében nem látott, terepbiztos, kötőfékkel bármikor bárhol megfogható, csapatban és egyedül is elmegy terepen minden probléma nélkül.

Érdemes ezt a módszert is megismerni, mert nem csak westerneseknek való.

2011. szept. 14. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Łovas ***** válasza:
Én éppen most foglalkozok egy csikóval. Nem mondanám h belovagolom de tanítottam már neki 1-2 dolgot. Eddig folyamatosan ágaskodni akart mostmár nyugodtan megy. Csizmára hallgat de még nem ügettem vele. Egy másik lány viszont már ügetett is vele csak már nincs ideje vele foglalkozni. Én fokozatosan fogtam hozzá. Először csak pucolgattam a patáit meg sem próbáltam. Aztán pár alkalom elteltével patákat is megcsináltam. még mindig nehezen adja, de adja. Kapcsolatunk egész jó lett és onanntól kezdve szőrén ültem fel rá. Ilyenkor még nagyon nem tetszet neki a sarkam folyton meg akarta harapni/rúgni. És hát a kantár se nagyon tetszett neki. Lssan hozzászokott h kantár van rajta. Kipróbáltuk rajta a nyerget. Elsőnek a gazdája sétáltatott enegem. Soha nem akart menni mindig megállt és tolatott. Egyszer fle is ágaskodott elég keményen de egyikünknek sem esett baja. Ekkor még nem mertem a sarkammal nyomkodni mert akkor tolatni és a tolatásból végül ágaskodás született volna. Aztán feltett a gazdája futószárra. Ott rengeteget bakolt szintén nem akart menni. Azért lassan és óvatosan elkezdtem elsőnek csak simogatni a hasát a sarkammal, hogy szokja. aztán már nyomkodtam is. elsőnek csak a bal sarkammal aztán as jobbal is. most ott tartunk h elég könnyen indul és egy tempós lépést tudunk diktálni. Ez még mindig nem ügetés de lassan már ügetni is fogunk! :)
2011. szept. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%

Kötőfék és lábak fölvétele 5-7 hónapos korban?????? Inkább 5 napos korban, annak több értelme van. Egy választási (6 hónapos) csikó normál esetben már simán hagyja, hogy rárakják a kötőféket, meg lehet takarítani és gond nélkül lehet körmölni. Mi a csikókat nulla naposan már szeretgetjük, símogatjuk, pár naposan rajtuk van a kötőfék, stb. Ez a normális.

3 éves korig semmi mást nem kell tudni a lónak, csak szépen menni vezetőszáron, adni a lábait, nyugodtan állni ápolás, fürdetés közben.

A 3 éves lovat el lehet kezdeni futószárazni - de ezen az oldalon kevés lenne a hely, hogy leírjam, hogyan kezdj hozzá. Van erre szakkönyv, ha érdekel, de leginkább egy hozzáértőtől érdemes megtanulni oly módon, hogy ő képzi a lovat, te nézed és segítesz, akkor legközelebbre már lesz némi fogalmad a dologról.

2011. szept. 14. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2011. szept. 14. 20:01
 8/8 anonim ***** válasza:

Vannak akik ezt tanulják, ez a képzettségük, de míg ez sem garancia arra, hogy az adott ló jól be lesz lovagolva.

Keress fel szakembert, szakkönyvet.

Mi is a kötőfékkel és a lábemeléssel kezdtük a csikónevelést már 1 hetes korban. Szokta az embereket, a pucolást, és a behívást is megtanítottuk neki, majd jött a vezetgetés. Ezután az anyja mellé kötve ment fogatban, földes úthoz érve elengedtük és jött az anyja mellett vagy a fogat után egészen 11 hónapos koráig. Ismerte az egész környéket. Így a későbbi tereplovaglásnál nem lett volna probléma a fák, nylonok, furcsa tereptárgyak jelenléte, csak sajna a csikót 2 éves korában eladtuk, a komolyabb munka előtt.

2011. szept. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!