Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Bértartás vagy otthoni lótartás?

Bértartás vagy otthoni lótartás?

Figyelt kérdés
Nehéz kérdés, de megpróbálom minél egyszerűbben megfogalmazni. Ha mindkét esetben megfelelőek a körülmények, tehát ha otthon adottak a lehetőségek (istálló, karám, stb), a bértartásban meg jó kezekben hagyjuk a lovunk, akkor melyik lenne ideálisabb nekünk és a lovunknak? A bértartás során ugyebár a lovunk egy megfelelő szakemberek által irányított lovardában tartózkodik a többi lóval együtt, mivel a ló társas lény. Lovászok gondoskodnak lovunkról, és a lovunk a legelőn a többi lóval együtt tartózkodik, a gazdinak csak ki kell menni látogatóba hozzá. Az otthoni körülmények viszont lehetővé teszik, hogy a gazdi saját maga gondoskodjon lováról, és a vele járó összes kötelezettségről. Lehetősége van bármikor kilovagolni, és lovával sokkal szorosabb kapcsolatot kialakítani. Melyik jobb? Ha otthon adottak a körülmények, és a bértartás is megfelelő lenne, akkor hol tartsa a lovas a lovát?
2011. szept. 21. 03:09
 1/7 anonim ***** válasza:
Otthon tartás. Ha foglalkozol vele rendszeresen nem érzi magát egyedül..
2011. szept. 21. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

"A bértartás során ugyebár a lovunk egy megfelelő szakemberek által irányított lovardában tartózkodik"


Ez egy nagyon szép utópisztikus álom, mivel a lovik többségében nincsenek szakemberek. Legalább is papírral igazolható. Most nem a nagy lovikra gondolok, hanem arra a sok kis zuglovardára, ami működik.


Én otthon tartanám a lovam, ha a körülmények megengedik, ugyanúgy kidobnám alóla a trágyát és sokkal jobb kapcsolatom lenne vele. Bértartásba csak akkor adnám, ha belvárosban élnék, vagy olyan helyen ahol nincs lehetőség lótartásra, de akkor is komoly, mindenre kiterjedő bértartási szerződéssel.

2011. szept. 21. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%

Mindkét válasszal vitatkoznék. Az első kapsából baromság, a ló társas élőlény, nem elég neki pár óra foglalkozás, az koránt sem pótolja a 24 órás lotársaságot.


Az sem igaz, hogy a kis lovardákban nincs szakmeber. Én kapásból kettőt tudok, az egyikben ugye belovagló mind a tulaj, mind a lánya, a másikban állatorvos a tulaj. Szóval lehet ám kis lovardában is felkészült embereket találni, persze ezek nyilván kicsit többe kerülnek, mint tanyán ridegtartásban.


A kérdésre visszatérve: ideális körülmények között a te igényed dönt. Ha reggeltől estig dolgozol, akkor mondjuk nem biztos, hogy otthon a legjobb a lónak. Nem is feltétlen az a lényeg, hogy nem vagy vele, hanem hogy senki nem néz rá, könyebben ellophatják, vagy ami rosszabb megsérülhet, akkor pedig nem árt mielőbb cselekedni. Egy lovardában ezt általában előbb észreveszik.

Másik oldalról, ha van időd és lehetőséged, akkor otthon lehet jobb, mert te alakítod ki a szabályokat, nem függsz mástól, nem kell közösködni.

2011. szept. 21. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A lónak ló a társa, tehát egy lovat ne tarts otthon egyedül, mégoly szuper körülmények között se. Ha teheted, vegyél mellé legalább egy pónit, egy csikót, akármit, de legjobb, ha lovagolható lovat, biztosan lesz olyan, aki szívesen kilovagol veled.

A bértartás szépen hangzik, de tisztelet a kivételnek, a legtöbb helyen vagy nincs is hozzáértő szakember, amit említettél (8 általánost se végzett, ittas lovászok és hasonlók igen sokfelé vannak, sajnos és még sorolhatnám a problémákat), vagy egyszerűen csak nem a saját lova, nem is fogja sajátjaként gondozni.

Az is igaz, hogy ha otthon tartod a lovadat, vagy keresned kell valakit, aki adott esetben hajlandó őt ellátni, vagy vállalod, hogy sehová nem mégy hosszabb időre. Esti etetésre haza kell érni, több napos távollétről meg ne is álmodj. Viszont a lovad sokkal inkább a te lovad lesz, mint ha bérben tartanád valahol.

Magadnak kell látnod, mi az, amit vállalni tudsz. Bértartani kevesebb meló, otthon tartani viszont sokkal szorosabb kapcsolat.

Dönts szíved szerint.

2011. szept. 21. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 x) ***** válasza:

Na hát akkor saját példa.. : az én lovam nincs az az isten amiért kibírná egy lovardában. Az összes lovat ki nem állhatja, egyszerűen uralkodó típus. Afféle "magányos farkas" bőven elég neki az a törődés amit tőlem megkap, meg a pár játék amivel elvan ha unatkozik. Semmilyen állatot nem tűr meg maga törül, szerencsére türelmes ló. Persze rá lehet fogni hogy nincs szocializálva de 3 évig élt más lovakkal együtt, miután elhoztam mert egyszerűen elviselhetetlen volt ahogy más lovak közelében viselkedett.

Na most... ha otthon tartod akkor is lehet neki társasága (kutya-macska-bárány) akármi. Dolgoztam ám lovardában, nem az a gyönyörűszép, szervezett, édes kis hely ahogyan kívülről látod. Volt nálunk egy botrány mert egy lány lovát csak úgy kivitték lovagolni... én nem szeretem ha mások nyúlkálnak a lovamhoz meg mindenféle "finomsággal" tömik. Merthogy egy lovardai bértartásban ez megy. És tényleg nehéz jó szakemberekkel teli lovardát találni.

2011. szept. 21. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

8:22-nek:

Nem azt írtam, hogy az összes kislovira vonatkozik amit írtam, hanem a többségre. Amit írtak is, hogy ittas lovász, türelmetlen emberek, stb stb, na meg ott van a lehetőség, hogy míg nem vagyok ott esetleg más is felmerészkedik a lovamra hátam mögött. Ugyanígy a nyalánkságokkal, lelkes lovaskislányokkal is kivagyok, akik úgy bújnak az összes ló alá, mintha a sajátjuk lenne. Na meg nagyon sok helyen spórolnak a kajával is vagy nem azt kapja a lovam, ami jár neki (pl plusz táp, elektrolit).


Ha már bértartás, akkor maximum egy rendezett magánistállóhoz adnám, ahol van pár ló, nagy terület és nincsenek idegen vendégek. A bértartó hely kiválasztásánál alaposan körbenézek, mert látszik a lovak állapotán, hogy jól vannak tartva, viselkedésükből, hogy nincsenek bántalmazva. Ha ezek rendben vannak a többi már részletkérdés.

2011. szept. 21. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

ma 08:11

A ló, akit szeretek, mint a sajátomat bértartásban van, és amikor kimegyek kiszedem alóla a trágyát, igen, én, meg aki adott napon kint van takarítunk alatta, szinte mindent mi csinálunk a lovak körül, csak az etetést nem, szóval így is lehet jó a kapcsolatod a lovaddal.

2011. szept. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!