Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Most mit csináljak? Hogy...

Most mit csináljak? Hogy értessem meg oktatómmal, hogy a parelli nem hülyeség és, hogy ennek a lónak ez egy jó kezdet lenne?

Figyelt kérdés
Szóval az van, hogy én szeretnék egy, az én szívemhez legközelebb álló lóval Parellizni. Már egy éve együtt dolgozunk és egészen jók vagyunk de még kén egy kis bizalomépítő tréning az emberek felé és felém főleg. Kitaláltam ezt a Parellizést, mert ez jó móka is egyúttal és komoly áttörés lehet ennek a lónak az életében. De van egy bökkenő. Az oktatóm. Ő tipikus "angol lovas" aki szerint ez marhaság, és csak időpocsékolás. Szerinte ennek a lónak nem kell más csak erélyes bánásmód, pálca, sarkantyú, a szárakat feszesen tartani és lovagolni előre. Ez oké, néhány dolog igaz. Ezzel a lóval erélyesen kell bánni, de nem hiszem, hogy úgy bármit el lehet egy bizalmatlan lóban, hogy pálcával ütjük és sarkantyúval böködjük. Egyszerűen nem engedi, hogy parellizzek vele, pedig ez szerintem egy nagyon jó dolog lenne. Ez a ló már 5 éve itt sínylődik, úgy hogy senki még csak rá nem vetett egy kedves pillantást és csak verést kapott. Nem tudom, hogy értessem meg oktatómmal, hogy a szabadidomítás és a parelli épp olyan hatásos mint az angol stílusa?
2012. febr. 24. 20:25
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
69%
Kövesd az edződ utasításait, a bizalom majd jön magától! Sok-sok közös munka után a ló is rájön, hogy jobb neki, amit követelsz és nem ellenkezni. Jó példa rá a mostani ló amit lovagolok. Iszonyat féltette a száját mikor a lovardába került, de dolgoztunk vele sokat, sok-sok kikötős munka stb. és rengeteget fejlődött és sokkal jobban bízik a lovas kezében, nem ellenkezik a zablára.
2012. febr. 24. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
90%

Tételezzük fel, hogy az oktatód nem hülye és ért ahhoz, amit csinál. Tételezzük fel, hogy azért kéri a feszesebb szárat, mert a nagy félreértelmezett parelli-imádatodban esélyt se adsz a lónak hogy támaszkodjon. Talán a sarkantyút is azért javasolta, mert az előbb leírtak miatt inkább nem érsz hozzá a ló oldalához. Lehet, hogy a lónak nem parelli kéne, hanem egy olyan lovas, aki hatékonyan lovagol. A bizalmát pont azzal fogod építeni, hogy feladatot kérsz tőle, amit te is helyesen csinálsz, s ha ő is együttműködik, jön a dicséret, meg a jól végzett munka öröme. Építs bizalmat úgy, hogy sok időt töltesz vele lovagláson kívül is. Amíg ápolod, csemegét viszel neki, netán kézen legelteted, stb. a kapcsolatotok is épülni fog. De a ló szereti tisztelni a lovasát, nekik jó érzés a feladat, ha végre is tudják hajtani. Ebben segítsd őt, mert nélküled nem tudja megcsinálni.

Amúgy pedig döntsd el, mit szeretnél. Ha vannak céljaid lovaglás terén, jobb, ha elfelejted a hóbortodat (amihez nem is értesz, csak hallottál róla ezt-azt) és úgy lovagolsz, ahogy az edződ mondja. Érdekes módon az olimpián egy parellissel se találkozol, pedig elhiheted, hogy azok a lovak sincsenek kínozva, ha úgy lenne, nem jutnának el odáig.

Ha ez nem fér bele neked, akkor válts edzőt és menj olyan helyre lovagolni, ahol parelliznek - de az olyan hely legyen, ahol valóban értenek is hozzá, nem csak majmolják a nulla tudásukkal.

2012. febr. 25. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Igen tudom, hogy nem az előrehajtás végett van a sarkantyú éppen ezért is nem veszem fel, mert edzőm azt akarja, hogy azért vegyem fel, hogy jobban haladjon. Szerintem ezzel eltompítom az oldalát és amúgy sem arra való, hogy hajtsuk vele. Én a ló miatt vagyok még mindig abba a lovardában. Nem akarom ott hagyni. Nem is oktatómé hanem van saját gazdája, aki körülbelül leszarja mi van a lovával. Egy évben ha egyszer kijön és megnézi él-e még aztán haza megy. Lehet, hogy nem értek hozzá olyan jól. Lehet, hogy nem vagyok profi még. De valahol mindenkinek el kell kezdni. Senki se profin születik.

Egyik válaszlónak: Igen tudom a parelli elsősorban olyan lovakra jó aki áll egy helyben és nem nagyon érdekli mit csinálnak körülötte. Nos, ez a ló se olyan aki csak úgy megáll egy helyben. Amint leállunk már pörög az agya, hogy hová lehetne menni egy kicsit legelni. Lehet, hogy nálunk se fog működni na...Én nem egy megszállott szabadidomító. Nem akarok egy szál kötőfékkel lovagolni. Én csak játszani szeretnék vele egy kicsit.


Köszönöm mindeninek. Majd beszélek vele. :)

2012. febr. 25. 09:35
 14/22 A kérdező kommentje:
Nos, én úgy gondolom, nem kaptam lehurrogó válaszokat. Szerintem a válaszolók nagy többségének igaza van. :)
2012. febr. 25. 09:45
 15/22 anonim ***** válasza:
72%

ez a parellis dolog is csak akkor jön be, ha tényleg értessz is hozzá, máskülönben összezavarod a lovat.

én megmondom őszintén, nem vagyok nagy híve. Vadlováknál érthető volt, mert ők nem ismerik még az embert, de manapság...persze a nagy neveket én is elismerem. De amíg azt hiszed, hogy a pálca egyfajta fenyítő eszköz(mert írtad,h. nem akarod használni) addig nem hinném, elég tudásod van. Lovagolni tanulj meg inkább! Ha úgy bánsza lóval(helyesen) akkor mindenféle parelli módszer nélkül tisztelni fog és egyben bízni benned. Akarj inkább nagy lovaglótudású lovas lenni!

2012. febr. 25. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
66%
na meg írtad, hogy nem az oktatóé a ló ha már itt tartunk, és most magam ellen beszélek, akkor miért nema ló gazdájától kérdezed meg, h. csinálhatnád -e ezt alóval, végülis saját ló mesetén amire a gazda engedélyt ad, nem szólhat bele az oktató
2012. febr. 25. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:
Ajj. Nem én hiszem azt hogy arra van. Pont hogy én rakom félre edzőm meg a kezembe nyomja, hogy te igenis verjek oda neki. Néha oda is szoktam mert szokott makacskodni. De nem kell minden vágtabeugratáshoz...Na mindegy. Szóval értem ami mondani akartok és nem hisztizek be rajta, mert igazatok van. Én se voltam híve. Nem csatlakoztatni akarok, meg ilyen marhaságokat. Hanem parelli 7 játékot akarom neki megmutatni! :)
2012. febr. 25. 10:02
 18/22 A kérdező kommentje:
Nem érdekli mit csinálnak vele, csak ne essen baja.
2012. febr. 25. 10:03
 19/22 anonim ***** válasza:
66%
pont ezért kéne megbeszélned vele, ha nem érdekli ugyis rábolint, utána már mondhatnád az oktatónak, h.a gazdi megngedte, innentől kezdve nem mondhat semmit.. bár nem tudom, h. azután milyen lenne a viszonyotok..ha sértődékeny fajta...
2012. febr. 25. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
63%
Nem kell parellizni a bizalomhoz. Oké, nem érti meg, és nem hagyja, valószínűleg nem is fogja. De ha majd évekig te takarítasz a ló alatt, amikor lehet, te adsz neki enni, vele vagy egész nap (pl nyáron), kimész hozzá a karámba, játszol vele, akkor fog benned bízni ugyanúgy... Ehhez a parelli dologhoz meg tényleg érteni kéne, hogy normálisan menjen, és ne csak ronts a helyzeten a ló összezavarásával...
2012. febr. 25. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!