Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy szelídítsem meg őket?...

Hogy szelídítsem meg őket? Mit tegyek?

Figyelt kérdés
A papámnak van 4 lova (2 kanca, 2 csikójuk). Az egyik kicsi nagyon szelíd, kedves kis mén, kb. 3 hónapos, a másik csikó pedig kb. 2 héttel idősebb nála, kanca, de nagyon vad. A két kanca szeret engem, már nyerítenek ha meglátnak, és jönnek oda hozzám, de néha, nagyon ritkán mégis elkezdenek sunyítani, és az egyik az az istállóban párszor már rám is "támadt" volna, szntem azért, mert evett, de nem tudom. Nagyon ijedősek is, bár az nem csoda, mert a papám már idős nagyon, és sokat kiabál, de velük nem szokott, csak ha majdnem a sarkára lépnek, vagy ha vezetjük kifelé őket a mezőre, és elkezdene legelne, akkor szokta felrántani a fejét és szitkozódni. Mit tegyek, hogyan szelídítsem meg őket jobban? És a kiscsikót?
2012. júl. 22. 15:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
64%

Kaja közben sosem zavarjuk a lovat, akkor jogos is, ha rád támad, azt hiszi, hogy el akarod venni, és veszélyezteted a túlélését! Ő nem tudja, hogy csak simogatni szeretnéd vagy valami.

Ha kint vannak szabad téren, legelőn vagy karámban, akkor vihetsz magaddal egy kis répát, és kedveskedhetsz nekik. Van rajtuk kötőfék? Ha odajönnek a répára, akkor megfoghatod őket, és odavezetheted a kerítéshez, egy vezetőszárral vagy valamilyen erősebb kötéllel kikötheted, és lepucolhatod az egyik kancát, aztán a másikat. Van a papádnak pucoló felszerelése? Ha nincs, akkor érdemes beszerezni, de a szőrük átsimítására kezdetben egy cipőkefe is megfelel. :)

Illetve nagyon fontos a paták ápolása, körmölve vannak rendszeresen? És ki szoktátok kaparni a patáikat?

A csikókat 6 hónapos korukban pedig majd le kell választani az anyjukról, ezt remélem tudja a papád és azt is, hogy hogyan kell!

Ő régen lovagolta őket vagy kocsiba fogta? Ő nem tud neked ezekben segíteni? Mert így elég nehéz átlátni a helyzetet.

2012. júl. 22. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
0%
A csikókhoz nem nyúlj.1 éves koráig egy normális csikónak ménesben kell nevelkedni és nem kell találkozni emberrel. A kanca védi a csikóját. Ez természetes tőle. Hagyd őket békén. Korai még az elválasztás is tehát együtt kell maradniuk. Inkább mondom, ne is nyúlj hozzájuk mert többet árthatsz akár magadnak is, és a lovaknak is. A csikóknál egyébként azért alakulnak ki viselkedés hibák mert már egészen kicsi koruk óta emberek ráncigálják őket ide oda. Simogatják, elkényeztetik. Sokan ezt nem ismerik fel sajnos. De aki ért a lovakhoz az tudja, hogy ilyen korban egy csikónak nem szabad emberrel még csak érintkeznie se. Elválasztási időben el kell küldeni egy ménesben és 1 évesen vagy másfél évesen hazahozni.
2012. júl. 22. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Előző vagyok: Viselkedés hibák: Harapás, rúgás Ezek gyakoriak és ezért alakulnak ki mert az emberek basztatják őket.
2012. júl. 22. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
59%

Az előző válaszolót viszont MERŐBEN(!!!) cáfolnám!

Ahogy ellik a kanca, hagyjuk, hogy először ők ketten megismerjék egymást, aztán már megyünk is oda a csikóhoz ahogy felállt és szopott, végigsimogatjuk, felvesszük a lábait, a fülétől a farka végéig minden pontot megérintünk. A csikó első négy órája a bevésődés ideje, sokban függ ettől az első négy órától az egész élete! Ha ebben az első négy órában megtanulja, hogy az emberben bízhat, az embertől nem kell félnie, akkor ez a következő 25-30 év közös munkáját felbecsülhetetlenül megkönnyíti!

2012. júl. 22. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%
Utolsó ez nem igaz. Sajnos sok ember van aki ezt hiszi. Mi ezt csináljuk évtizedek óta a lovainkkal. Egy sem volt még viselkedés zavaros. Viszont amelyik csikókat kezdettől fogva ember látja azok általában harapósak, rúgnak. Bíznak azok 1 éves koruk után is, de fölösleges, hogy emberek ráncigálják és nyúlkáljanak hozzá. Nem kell összezavarni. És higgy nekem tizen akárhány éve csináljuk és van már egy 'kevés" tapasztalatunk...
2012. júl. 22. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Pat Parelli is azt a módszert alkalmazza amit fönt leírtam. Ő pedig nem csak 'pár tízéves' tapasztalattal rendelkezik, időtlen időkig tanulmányozta a lovak viselkedését mielőtt hozzájuk nyúlt... Nem véletlenül az most aki :)
2012. júl. 22. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy 3 hónapos lovakkal foglalkozik.

Amúgy ő ért hozzá, de az emberek többsége mint ahogy a kérdező is nem ért a csikókhoz és a lovak szelídítéséhez, így nagy esélye van, hogy elkényezteti és csak az ellenkező hatást éri el. Ha Pat Parelli 3 hónapos csikókkal dolgozik az az ő baja, ez akkor sem normális.

2012. júl. 22. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nem (csak) 3hónapos csikókkal foglalkozik hanem új szülötekkel.

Az első pár óra tényleg nagyon értékes,fontos valóban a bevésődés időszaka.

Nem b@sztatni kell a lovat, csak végig simogatni, lábait kicsit felvenni, kinyújtani..és mind ezt azért, mert később emlékezni fog hogy " Jéé ez ember? Hmm ez nem bántott..." így könyebb lehet elkezdeni tanítgatni.

Most nem tudom pontosan melyik állat, talán a kiskacsa? (vagy valamelyik hasonló jószág, csak nem emlékszem már mi volt Monty filmjében) ha ebben a bevésődés időszakban csak embert lát, akkor Őt hiszi azután az anyjának....

2012. júl. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Hát ez a baj. Ha az ember fontosabb lesz neki mint fajtársai. Tőlem azt csinál Monty és Pat Parelli amit akar. DE én hatszázmillió olyan lovat láttam amiket csikó korban a sok csesztetéssel rontottak el.
2012. júl. 22. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Még előző vagyok, egyébként a ménesi tartás sem egy rossz dolog az tény, mert legalább egy kis ideig igazán természetesen élhet, viszont szerintem jóval nehezebb csak ez idő után megtanítani hogy feladja a lábát stb,stb.... nem "musztángot" akarunk 'megszelídíteni' hanem egy kezes csikót akarunk...ezért jobb ha már kezdetettől fogva van emberhez szoktatva és apróságok tanítva neki. (Nem nagy dolgok, csak pl kötőfék felrakásának engedése, vezetgetés, lábak adása, ezek nem mind 2-3hónaposan kellenek, de 1 éves korára jó ha már megy neki mind)
2012. júl. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!