Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Valaki leírták nekem az egész...

Valaki leírták nekem az egész napi lógondozását?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Kicsit még béna vagyok a témában, de igyekszik tanulni:)

Valaki (főleg akinek van lova, és lehetőleg otthon tartja) leírná nekem, hogy milyen napirendje van a lovának? Például leírja, hogy etetés és hogy mikor,, meg mikor lovagol, meg mikor viszi ki a legelőre, stb. Ès ha ez télen eltér, azt is leírná? Előre is nagyon nagyon köszönök minden választ! :)



2012. dec. 31. 10:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Egész nap otthon vagy, vagy ha nem, akkor mettől meddig vagy otthon.
2012. dec. 31. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Tartásfüggő is, hogyan kell gondozni egy lovat, a kérdésed alapján azt gondolom, istállózod és van legelő/karám is, ugye?

Mi reggel abrakkal kezdünk, aztán szénáznak, ezt már lehet a karámban is adni, nem kell a boxban, vagy nyáron pl. akár kihagyható, ha jó a legelő. Ha kinn van egész nap - ez a legjobb a lónak - akkor az itatást is kinn kell megoldani, nem baj ha nincs önitató, vödörben is elérakhatod. :-)

Ha van rá lehetőség, legyen egész nap kinn, akkor hozd be, ha dolgozni akarsz vele. Ha jó füvű legelő van, egész nap semmi nem kell neki más, este bejön, abrak, széna, víz és kész. Ha tél van vagy nem elég a legelőn a fű, akkor napközben is érdemes szénázni - a lónak az a jó, ha kis adagokat, de folyamatosan eszik, tehát minél többször eteted, annál jobb, ha nem legel, napi háromszor mindenképp kapjon szénát, abrak elég reggel-este.

Hogy mikor lovagolsz, az a ló szempontjából teljesen mindegy, úgy csináld, ahogy neked kényelmes, de lényeges, hogy kaja után közvetlenül ha lehet, ne dolgozzon. Abrak után mindenképp várj egy órát, széna után nem szükséges várni. Ugyanígy ne abrakolj addig, amíg lovaglás után le nem hűlt teljesen a ló - egy órát mindenképp érdemes adni neki nyugiban. Szénát ezidő alatt is ehet nyugodtan, lucerna ebből a szempontból az abrakkal egy kategória - ha ezt betartod, nem kell különösebben félned attól, hogy kólikázni fog.

Tulajdonképpen pontról-pontra napirendet nem érdemes felállítani, hiszen a ti életetekre kell szabni a dolgot. A lényeg a napi két abrakolás, három szénázás, egész napos karámozás. Télen háromszor, nyáron igény szerint kapjon a ló friss vizet.

Hogy nálatok a reggeli etetés már hatkor van, vagy csak nyolckor, teljesen mindegy, a lovad arra a ritmusra fog beállni, ahogyan te éled az életedet.

Nem tudom, segítettem-e, 20 éve vannak saját lovaim. :-)

2012. dec. 31. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Áprilistól - novemberig:


Reggel 6kor beengedem a lovat a legelőről, etetés (zab+lótáp+víz meg egy fél kiskocka széna)

6:30kor megy vissza a legelőre

sötétedéskor beengedem megetetem és megy ki vissza a legelőre


Ha lovagolni akarok: behozom, megpucolom, elmegyek lovagolni, visszajövök, lerendezem és megy ki a legelőre


Télen:

6kor reggeli, 6:30kor kiengedem legelőre, este 5-6 fele beengedem, vacsora és benn is marad éjszakára


Ha lovagolni akarok: behozom, megpucolom, elmegyek lovagolni, visszajövök, lerendezem és megy ki a legelőre

2012. dec. 31. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

1 éve vannak meg a lovaim, tehát még én is zöldfülűnek számítok de remélem tudok segíteni.


reggel 6-kor kapnak reggelit (általában a bokszban alszanak) utána ha jó idő van amíg suliban vagyok addig a legelőn vannak. télen a félfedett karámba viszem őket. (fele fedett, fele nem.) hétvégén reggel-este átmozgatom őket, hétköznap délután a karámban edzek mindkettővel.

a kettes terepről hétvégén: reggel az egyik lovon ülök, a másikat vezetem, este fordítva.

kapnak enni reggel 6kor reggelit, este 7kor kapnak vacsit, a kettő közt szoktak kapni répás takarmánykeveréket és kevés korpát. széna mindig van előttük hiszen a lovak 24 órában kb. 10-et mindig kajálással töltenek. kéthetente kapnak valami kisebb nyalánkságot, melasszal locsolt répát vagy mézes almát (az idősebb kanca nagyon édessszájú). Jó ha szökőévente kapnak egy kockacukrot, vagy ha nagyon jól dolgoztak esetleg akkor egy kis cukrot. Nyalósó mindig van előttük, imádják nyalogatni, ugyanis a só fontos számukra. néha kapnak egy kis kenyeret is.

télen nagyon eltér a dolog: nem kapnak ilyenkor takarmánykeveréket. az időpontok ugyanazok, de kevesebbet és gyakrabban lovagolunk. egyszer már volt csúszásos balesetünk, nem akarunk még egyet, így ha jeges az út meg a fű akkor nem lovagolunk inkább csak sétáltatom őket a hóban. fő a biztonság :)

télen ha fekete időszak van (nincs hó) akkor a sötétben fényvisszaverős cuccban szoktam lovagolni néha, de ezt csak nagyon ritkán, sötétben nem olyan nagy élvezet.

télen a legelőn csak akkor vannak, ha az idő enyhe, süt a nap és a hótakaró kisebb méretű. télen kapnak vitaminkoncentrátumot és abrakot, szoktak kapni szecskát, szenázst és korpát, valamint gabonákat az immunrendszerük erősítéséhez.

a lovaglás 1 óránál hosszabb ritkán szokott lenni. nyáron a lovaglás végeztével vizes szivaccsal és rongyokkal letörölgetem a lovat, és a nyereg helyére kap egy nedves izzasztót. langyos vizet fekete vödörben teszek ki lovaglás elején, a végére jól felmelegszik, csakis azt vagyok hajlandó a lónak adni a lovaglás végeztével. az kéne már csak hogy megfázzanak, így is buggyantak. :)

télen a lovaglás elég ritka dolog inkább sétálunk, de az edzést nem hagyhatjuk ki a közeli fedett pályát szoktuk bérelni, de csak keveset lovagolunk. a végén ha hazamegyünk a lovakkal, szintén kapnak melegített vizet. lovaglás után mindig nekiállnak zabálni, így teszek eléjük friss szénát.

számolni kell azzal hogy az itató gyakran befagy télen a mínuszokban, így hát gyakran ágakkal kell feltörni a vékony jégtakarót. amikor erős volt a jég nagyobb faágakat is használtam.

neked is lesz lovad? azért kérdezted?


remélem tudtam segíteni. az én lovaimnak beválik ez a zabálós-mozgós napirend. lehet hogy csak az én lovaim falánkak, mégis teljesen jó a testsúlyuk, semmi gond nincs azzal hogy sokat kapnak enni.

2012. dec. 31. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

előző vagyok.

bocsi kihagytam hogy óránként kapnak friss vizet, mindig beledöglenek a legyek... :/

2012. dec. 31. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Igen, kb. 5 hónap múlva lesz pacim :) Nagyon nagyon köszönöm, rengeteget segítettetek! És ő is kint lenne :) szerintetek az úgy jó, ha egy héten 2szer plusz egy egész hétvégét vele leszek? Nyáron pedig minden nap ? Ameddig nem leszek vele, addig pedig egy barátom lovagolja? Köszii :)
2013. jan. 1. 00:34
 7/12 anonim ***** válasza:
ha sokat van kinn egy tágas karámban akkor nem szükséges minden nap lovagolni/mozgatni
2013. jan. 1. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) Hát elég nagy legelője lesz:D
2013. jan. 1. 12:42
 9/12 anonim ***** válasza:

szóval bérló lesz...

értem.

az én lovam is bérló, egy szívós, egygazdás izlandi, egy hatalmas karámban él két fjord pónival és egy édes kis falabellával, naponta elmegyek hozzá de csak szombat-vasárnap lovagolunk vele. :) és eltűri. mást rajtam kivül nem is enged a hátára, de nem szükséges neki sok lovaglás. néha terepre kiviszik vezetőszáron más lovakkal.

2013. jan. 1. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

9es vagyok.

és mellesleg ha a te lovad nem lesz "egygazdás" fajta (pl. az akhal tekinik nagyon gyakran egygazdások, meg persze egyedtől függ) jó hogy egy barátodra rá tudod bizni... :/ sok sikert a pacidhoz! :)

2013. jan. 1. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!