Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért mondják a természetes...

Miért mondják a természetes lókiképzésre, hogy kíméletesebb a többinél, amikor ott sokkal többet bántják a lovat?

Figyelt kérdés
Volt alkalmam belenézni Pat Parelli dvd-jébe és elég keményen rángatják és cibálják több, mint fél órát a lovat. Akkor ez mitől "természetes"?
2013. febr. 8. 20:35
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Szerintem az a baj, hogy az él bizonyos emberekben, hogy a klasszikus (nem az, csak az egyszerűség miatt nevezem így) módszer a lovak bántalmazásán alapul, de ez nem igaz. A lónak fájdalmat okozni, megfélemlíteni nem a lovaglás része. Az, hogy huppognak a ló hátán, rángatják a száját, kiabálnak rá, segédeszközöket használnak helytelen módon, eltörik a lovon a pálcát NEM a módszer hibája, hanem a lovasoké. A lovak fájdalmáért nem a módszert vagy stílust kell okolni, hanem a lovast, aki tudatlanságból, lustaságból, fejlődni nem akarásból vagy puszta szadizmusból okoz fájdalmat a lovának.


Mindig az a cél, hogy a ló örömmel dolgozzon, máskülönben nem úgy jönnek az eredmények sem.


A "természetes" lókiképző is úgy vezeti rá a lovat a helyes választásra, hogy a másik választást kellemetlenné teszi. Lehet ez az oldalába fúródó répabot vagy a vezetőszár rángatása, vagy olyan pszichikai nyomás is, amitől a ló fél órán keresztül vágtában menekül. Vagy ezeket a ló élvezi?


Ahhoz, hogy az ember lóbarát módon lovagoljon nem az kell, hogy eldobja a felszereléseit és mindent újrakezdjen, hanem az, hogy korrekten, következetesen, lélekkel bánjon a lóval. A példaként felhozott Isabell Werth is nagykantárral, sarkantyúval ""kínozza"" a lovait, mégis egy sima kötőfékkel is láthatóan örömmel, boldogan hajtja végre a lova a nagydíjas feladatokat, ez bizonyítja a jó kapcsolatot, tiszteletet és munkakedvet.

2013. febr. 9. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Wintersunset. Aki minden felszerelés nélkül akar vágtázni a lóval vagy "lónyelven" akar vele dolgozni annak való. A bizalmat csak annyira építi mint bármi más következetes kiképzés. Az én lovam így is olyan mint egy kiskutya követne mindenhová, de úgy tisztel mint senki mást és nicsak, sose parelliztem még vele. Ugyanakkor el tudom lovagolni kötőfékkel. Én se értem abszolút ennek az egésznek a lényegét. Átküldöm és sallangokon vagy hátraléptetem és puszta szúrós nézéssel még oda is ülhetek vagy rá is ülhetek ha fekszik. Oda követ ahová megyek, ha rakok rá kötőféket ha nem. Most akkor mire kell a Parelli ha enélkül is el lehet érni egy ló legmélyebb bizalmát és tiszteletét? Nem hiszek én ebben, ez szerintem is csak egy divat irányzat semmi több.
2013. febr. 9. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
A másik, hogy semmi pénzért nem ülnék fel rá felszerelés nélkül. Mert ez azért mégis csak egy állat egy állat pedig kiszámíthatatlan bármennyire is kölcsönös a bizalmunk. Ha baj van a ló csak magára számít és ha nincs a lovon felszerelés, nincs hatásod a lóra, így csak egy csomag vagy a hátán amit el kell viselnie vagy meg kell tőle szabadulnia. Veszélyes dolog ez a Parelli. Egy állatbnak ilyen bizalmat szavazni szerintem a legnagyobb hiba.
2013. febr. 9. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Wintersunset-tel ismét egyetértek. :-)

Nem írom le még egyszer, hisz ő már elég jól megfogalmazta. :-)

2013. febr. 9. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
13-as nem értek veled 100%-ben egyet.Szerintem ez nem felszerelés kérdése.Ha a ló a maga párszáz kilójával úgy dönt,hogy márpedig ő menekül,akkor nincs az a felszerelés ami megállítsa.Feszítővel is lehet kapaszkodni és imátkozni,ennyi.
2013. febr. 9. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Utolsó, ez nem igaz. Nagyon nem. 13-as vagyok.

Ha elindul a ló mert menekül egy rakás esélyes van a hátán. Például ott a két drága szár a kezedben amivel elfordíthatod a lovacskádat. Olyan pedig nincs, hogy a le fordulna el, legalább a fejét el tudod fordítani ami kényelmetlen lesz neki így lassítani fog. Feszítőről senki nem beszélt, az az állatkínzás egy másik kategóriája. Ugyanis számomra olyan ló nem létezik, amit ne lehetne csikózablával vagy más 1-2 csuklós zablával ellovagolni. Esetleg olyan béna lovas, hogy nincs ráhatása a lovára. És amit leírtam az csak egy példa az esélyeid közül. De elmondhatnád nekem, hogy mit csinálsz ha felszerelés nélkül a ló úgy dönt, itt a menekülés ideje.

2013. febr. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
Sokan elfelejtik, hogy a ló is állat, és az állatokkal való kapcsolat során mindig meg kell mutatni, ki a főnök. Bármennyire is szeretem a lovakat, akkor s úgy gondolom, hogy lehet jó társ, de ha nem vagy elég erélyes, akkor te iszod meg a levét.
2013. febr. 10. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Én elkövettem azt a hibát, hogy nem reagáltam le idejében a ló figyelmeztetését, két nap alatt el is döntötte, hogy ő az úr, amit jó két hetembe tellett "kiverni" belőle. Nem vertem meg, nem törtem rajta pálcát, nem vérzett egy percig se, de ott kellett lennem, fel kellett lépnem, erélyesen és határozottan. És ha az ember nem tudatosítja a lóban, hogy ő az úr, akkor a ló lesz. Ez így van kutyánál, mindennél - kell egy vezető, egy falka/csoda/ménes vezér. Ha nem te vagy az, mindegy - lesz ő.

A másik, ha gy hosszú egyenes szakaszon megindul a ló, és elvisz a francba, felszerelés nélkül, vagy elhagy félúton, vagy később hálát adok az úrnak, hogy ott tartott a szentlélek. Felszereléssel körre lehet vezetni, aminek van egyfajta felvevő hatása. Nem mindegy - ha tényleg megrettent, csak a testsúly és a csizma ugyanis nem lesz elég (testsúllyal abban a helyzetben nem is biztos, hogy tud operálni a lovas).

2013. febr. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Utolsó. Ezt a hibát én is elkövettem sajnos. Aztán múlt télen sajnos, ostort kellett a ló hátán törni. És most lehetek állatkínzó, de az, hogy előtte úgy rámágaskodott, hogy arrébb kellett a szügyét tolni, hogy ne nyomjon agyon azért álljon már meg a menet. Azóta kötőfékkel is el lehet futószárazni ami azelőtt nagy kihívás volt. Azóta az eset után olyan mint egy kis bárány. Jó előtte is kapott már néhányat, aztán a rengeteg veszekedés után mégis csak én nyertem szerencsére. Azért bántják, mert a lónak észre kell vennie magát. És nem egyből bántják. Ennek fokozatai vannak: Szőrét nyomom, bőrét nyomom, izmát nyomom és csontját nyomom. Az utolsó az az, amikor a ló már végképp nem figyel és valami olyan lépést kell tennünk ami miatt észre veszi magát. Persze ha nagyon nem figyel a 2-es után jöhet egyből a 4-es fázis. Nagyon következetesnek kell lenni ahhoz, hogy ne csak üssük a lovat hanem akkor büntessük amikor kell és úgy ahogy kell. A természetessége abban rejlik, hogy nézz meg egy vadló ménest. Ott se egymás fülébe sutyorogva értetik meg a másikkal, hogy most akkor én leszek a főnök. Ott is megvannak a fokozatok. Ha már a ló nem ért a szép szóból, akkor nézd meg mik születnek két ló között.
2013. febr. 14. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Attól természetes lókiképzés, mert a lovat nem fizikai erővel és eszközökkel veszed rá valamire, hanem pszihikailag irányítod rá az akaratodat, úgy, ahogyan a természetben is a felsőbbrendű ló megmondja a másiknak, hogy mit csináljon ill. ne csináljon.
2014. febr. 15. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!