Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Feszítőzabla és a támaszkodás?

Feszítőzabla és a támaszkodás?

Figyelt kérdés
Sziasztok, abszolút tapasztalatlan vagyok e téren, és még nem is lovagolok régóta, de felvetült bennem a kérdés, hogy ugyebár ha egy ló támaszkodik a zablára, akkor némi súllyal "nyomja" azt, nem? Ezt még egy csikózablával értem, de a feszítőzablánál minél nagyobb súlyt helyez a ló a zablára, annál kényelmetlenebb lesz neki, nem? Akkor hogy létezhet mégis, hogy egy ló feszítőzablával is helyesen támaszkodjon?

2013. febr. 17. 11:59
 1/6 anonim ***** válasza:

Támaszkodáskor nem kerül nagy súly a zablára, nem kell, hogy beledőljön a ló, mert az azt jelenti, hogy nincs öntartása.

Feszítőt csak nagykantárral használunk, vagyis a támaszkodás nagy része a csikózablára történik, a feszítőzabla csak kiegészítésképpen hat. Ez persze nem mindig volt így, lásd pl. ennek a bejegyzésnek az elejét: [link]


A westernben, ahol csak egy zablát, feszítőt használnak, teljesen más a szárkezelés, nincs támaszkodás.

2013. febr. 17. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A kérdés tulajdonképpen inkább a pessoa zablával kapcsolatban merült fel bennem, amit tudomásom szerint magában szoktak használni. Ugyebár itt is fennáll az, hogy amint a ló súlyt fektet a zablára (teljesen mindegy mekkorát), a kariká(k) kicsit hátrébb mozdulnak, a ló pedig jobban mosolyog, így ez kellemetlenebb neki, mint az imént, azaz amikor még nem keresett támaszt a zablában. És akkor itt vetült fel bennem ez a kérdés, hogy miért? Nem voltam még ló, nem próbáltam még, hogy mennyivel kellemetlenebb így... Ezek szerint elenyészően?


Egyébként köszönöm szépen a választ. :)

2013. febr. 17. 13:33
 3/6 anonim ***** válasza:

A pessoát általában átkötővel használják, tehát csökkentik a feszítő hatását, így könnyebben támaszkodik rá a ló, nem olyan éles, mint egy feszítőzabla.

Ha pedig két szárral használják, úgy érvényes az, amit a feszítőzabláról írtam.

2013. febr. 17. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Sajnos idáig tartott a tudásom, ugyanis nem tudom, mi az az átkötő. :) Le tudnád írni, hogy pontosan hova csatlakozik, és hogy működik?

Még az a kérdés vetült fel bennem, hogy miért használnak a pessoa zablához időnként olyan szárat, ami két szíjban végződik, és a főkarikához (vagyis ahhoz, ami csikózabla hatást fejt ki, nem tudom a nevét) és a lejjebb lévő karikához is kapcsolódik? Ez is a feszítő hatást csökkenti?


Tényleg köszönöm a válaszokat. :)

2013. febr. 17. 14:08
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Pont az az átkötő, amit kérdeztél. :)

[link]

Pelham szíjként is hallhattál róla, ami ugyan olyan elven működik, mint a pessoa, annyi különbséggel, hogy van belőle egyenes nyelvrészes is, illetve van hozzá zablalánc. Ugyan úgy átkötővel vagy két szárral használják, tulajdonképpen azért alkották meg, hogy egyesítse a feszítő- és a csikózabla hatását.

2013. febr. 17. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Jaj, hát ez jól jött ki. :D Köszönöm szépen, így már mindent értek. :)
2013. febr. 17. 17:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!