Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Az 5éves lovam nehezen reagál...

SR.A kérdése:

Az 5éves lovam nehezen reagál a zablára. Kicsit erősebbet szeretnék neki venni. Mit ajánlotok?

Figyelt kérdés

[link]

[link]

[link] (ez is tetszene, állzólánc nélkül)

Ezeken gondolkoztam



2013. jún. 27. 14:02
 1/5 anonim ***** válasza:
88%

Olív zablát és jó edzőt, vagy legvégső esetben D zablát... Ha nem tudod kezelni a szárat, zablát, az nem a ló hibája, és nem indokolja, hogy megnyomorítsd a lovat.

Ha a ló nem reagál, akkor a hiba benned van, és nem benne. Mindig finom, észrevétlen segítségekkel kezdj, és fokozatosan váljon erőssé (mondom fokozatosan), ekkor a ló egy idő után megtanulja, hogy ha nem reagál, akkor a segítség erősebb lesz - ezt el akarja kerülni, ezért már a finom, apró segítségekre is reagál. A másik, amint a ló reagál, a lovasnak szintén kell, mert ha ő nem enged, akkor a ló nem tud mit megjegyezni, hiába engedett, még mindig folyamatos húzásban, megtartásban van a szájában a zabla, még mindig fáj neki, akkor felesleges engednie -> elkezd "érzéketlenné" válni a zablára, ugyanúgy érzi, és fáj neki, de megtanulja figyelmen kívül hagyni, mert úgysem lesz jobb, akármi csinál.

Ha egy bivalyerős zablát tolsz a szájába, akkor ez hatványozódik, lehet, hogy két napig szépen megy, mert épp öngyilkosságon gondolkozik,úgy fáj neki, aztán a harmadik nap meg eltöröd az állkapcsát vele, ha belecsimpaszkodsz...

Feszítőzabla nagykantárra kell, de olyan képzett ló és lovas páros mellé, akik használni is tudják, vagy pedig westernbe. Máshova nem, "kemény szájú lóhoz" főleg nem. hívj egy hozzáértő edzőt, aki megtanít a finom segítségadásokra, és a lovat is megtanítja rá, hogyan kell ezekre megfelelően reagálni.

2013. jún. 27. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ez igaz! Minél erősebbet veszel neki egy idő után ugyan úgy fog viselkedni, mint előtte. Ez csak átmeneti megoldás, de a problémát nem oldod meg vele.
2013. jún. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Pivekla ***** válasza:
Minden elismerésem az első válaszolóé, A-tól Z-ig összefoglalta hogy mit miért, vagy mit miért NE!
2013. jún. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Egyet értenék én is, de kicsit lekezelő. Sajnos nem vagyok gazdag sznob lovas hogy 6000 ft/órát kitudjak fizetni a környékünkön. A lovat át kell lovagolni. Mert az előző gazdájánál lett megrángatva. Hál istennek nem vagyok olyan hülye mint ahogy képzeli az első kommentelő. De még nem volt dolgom olyan lóval akinek nem az hogy kemény a szája csaj "nem érdekli" az egyszerű csikós zabla. Ha neki állnék áthúzhatnám a száján anélkül, hogy bármit reagálna. (Így is egy-egy gumit rá kellett tennem hogy ne csússzon át a száján) Pár év lovaglása a fenekembe van azért, volt ár dolgom csikó belovaglásával (edző segítségével). Átlovaglással még nem. A csizma segítségek nagyjából rendben vannak nála, de a száját nem tudom hogyan érzékenyítsem. Az edzőnek akinek kikértem a véleményét ő az mondta hogy próbáljak egy kicsit erősebb zablát (finom kezű lovas vagyok)

De mint látom itt a kioktatáson kívűl más segítséget nem kaptam. Pedig csak tanácsot, tapasztalatot akartam hallani.

2013. jún. 29. 12:38
 5/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok, nem ismerlek, ezért nem voltam sem lekezelő, sem igazán kioktató, csak megjegyeztem, mit miért csinálj, vagy miért ne, mivel ez volt az alapkérdés. Én 2500ft/óránál drágábban eddig még senkinél nem lovagoltam, nem is adnék többet, ellenben sosem volt olyan oktatóm, aki azt mondta volna, nyomjak feszítőt a lovam szájába, majd az segít, volt, aki adott ilyen tanácsot, továbbiakban nem beszéltem vele, ennyi. Az erősebb zabla soha nem megoldás, csak tüneti kezelés, akármilyen érzéketlen a ló a zablára, nem az a megoldás, hogy olyan zablát teszel a szájába, ami viccen kívül, szó szerint képes eltörni a ló állkapcsát (és ezt tapasztalatból mondom, volt "szerencsém" látni).

Vegyél neki egy D zablát, azt nem tudd áthúzni a száján (bár ha már itt tartunk, az nem túl finom segítség), és legyen egyszer tört, vékony, ez épp elég erős.

Mindig finom segítségekkel kezdj, és amint a ló minimálisat is reagál, egyből engedj utána, mert a lovaglás nyomás-engedés elvén működik, nem úgy, mint a kutyaidomítás - sajna sokan úgy űzik. A lónak a jutalom nem természetes, mert soha nem kellett megküzdenie a táplálékért, hiszen növényevő: neki az a jutalom, hogy a lovas enged. Ellenben ha ő maga nem enged, akkor a nyomás (vagy húzás) sem múlik el, sőt, fokozatosan egyre erősebbé válik. A csikók belovaglása épp ezért nem egyszerű, mert a ló alapvetően a nyomára rádől, nem pedig enged, hasonló a helyzet a ki/megtartó szárral is, mert nagyon finom reakcióra egyből megerősítő választ adni nagyon nehéz, ráadásul mind a jutalom, mind a büntetés mértékének mindig azonosnak kell lennie a kiváltó okkal, és a ló szintjéhez kell igazodnia. A lovaglás során a csizmasegítségek túlsúlya a kívánatos, így eleve minimalizálni kell a szárhasználatot, és azt is mindig fokozatosan adni, mint ahogyan a csizmánál is, nem szabad azzal nyitni, hogy olyat belérúgsz, hogy csak úgy gúvadnak a szemei, hanem épp, hogy hozzáérsz, ha nem reagál, akkor erősödik a csizma, stb., ahogy a fordulatokat is mindig elő kell készíteni, vagy az átmeneteket, ugyanúgy ezek a segítségek sem magukban vannak, egy erősségben - könnyen lehet, hogy pl. a ló fél órája még egy X erősségű csizmára indult el, most meg már Y-ra, a ló pillanatnyi állapota is dönt, stb.

Belovaglás nekem nem etalon, főleg így leírva, ne haragudj, ehhez sajna túl sokat láttam már (két hetes rapid belovaglástól kezdve, had ne mondjam...), nem akarom tőled ezt elvitatni, de ennyitől nem is tudlak máshogy kezelni, mint eddig.Persze ettől még szép és jó dolog, ha el tudtál indítani egy lovat a hátas pályáján, akár segítséggel is, ha szép munka volt, akkor így van ez rendjén, ha nem, ahhoz sincs túl sok közöm.

2013. jún. 29. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!