Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kiscsikót patkolni?

Kiscsikót patkolni?

Figyelt kérdés
Egy éve vettük a lovamat (haflingi kanca) és társnak egy fél éves választási arab telivér csikót vettünk hozzá. Sokat lovagolok terepen, és most már (másfél éves a csikó) a telivér is jön velünk a hosszabb terepekre, mert együtt jobban szeretnek menni. Lassan szoktattam hozzá, edzésben van, de hosszú távokat megyünk, sokszor köves, kemény úton, meg aszfalton, és gyorsan kopik a patája. Már elkezdtem vele egyedül is foglalkozni, kézen sétáltatom heti 1-2 alkalommal fél órát a forgalmasabb utakon, hogy szokja, mert később őt is szeretném távlónak használni. Viszont a sok aszfalton sétálástól, meg hosszú tereptől (heti 3-4 terep, 1-2 séta) nagyon kopik a patája. Viszont az arab telivér későn érő fajta, biztos fog még sokat nőni az én csikóm is, nem tudom, szabad-e ilyenkor patkolni? Nem akarok a kovácstól se hülyeséget kérdezni, hogy két lovam van, mégse tudom... Mindennél jobban szeretem, és rossz nézni, hogy óvatosan lépked a murván, mert puha a lába, meg egyre rövidebb, de muszáj szoktatnom az idegen dolgokhoz, hogy mire elkezdem lovagolni, ne féljen ezektől, nyugodt túraló legyen. Vagy ilyenkor nem lehet még patkolni a lovakat, és inkább ne vigyem terepre magunkkal? Egyedül sokkal idegesebb a haflingi lovam is, és a csikó se szeret nélküle otthon maradni, nyerít utána meg rohangál a legelőn. A hafimnak is nagyon rossz a lába, neki mind a négyen szilikonos patkó van, azóta nem fél a murvától, meg van kedve menni, azért gondoltam, hogy a csikónak is jó lenne. (Mehetne neki is mind a négyre, sose rúgnak egymásra, szinte a sajátjaként kezeli a kancám, nagyon szeretik egymást.)
2013. aug. 2. 18:14
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Ja, meg heti 1-2 alkalommal pályán lovagolok, akkor is sokszor beengedem a csikót, és olyankor szaladgál körülöttünk, van, hogy az akadályokat is átugorja (nem magasak, 60-80 cm a max.) Földes a pálya, de nem nagyon kemény, ettől nem kopik neki szerintem. Amúgy puha talajú karámban, legelőn van egész nap, csak a beálló alja van téglából.
2013. aug. 2. 18:30
 2/13 anonim ***** válasza:
Szerintem korai ennyit menni a másfél évessel. Végül is 3-4 éves korában ráérsz belovagolni(inkább 4). Patkót se tennék rá, inkább leredukálnám a munkáját a karámra és a kézen való sétára. Ráadásul jó úton haladsz, hogy tökéletesen összenöveszd a két lovad, aminek már ott vannak a jelei. Inkább most szokja meg a csikó az egyedüllétet, mert később ebből komoly problémáid lehetnek. Most hisztizzen pár kört a karámban, ne majd akkor amikor lovagolni fogod.
2013. aug. 2. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Ha négylábra patkoltatod, akkor onnantól nem tarthatod együtt őket, nincs olyan, hogy sose rúgnak egymásra, csak olyan, hogy eddig nem fordult elő.

Másik dolog, szerintem se növeszd őket ennyire össze, később nehezebb lesz elérni, hogy külön-külön is hajlandóak legyenek dolgozni. A telivér későn érő fajta, 4 éves kora előtt értelmetlen belovagolni. Ha tartósan betonon, kemény talajon közlekedik, akkor lehet patkolni, nem csak a pata kopása a gond a kemény talajon, hanem a porcok és inak terhelése is.

2013. aug. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nem dolgozik annyit, más ló simán bírná, aszfalton is csak lép, lovas nélkül, az tényleg nem rossz neki, de meg kell szoknia a forgalmat, meg az idegeneket. Ott a baj, hogy nagyon gyengék a patái, a kovács is mondta, hamar kopnak, repedeznek, hiába kap takarmánykiegészítőt, meg locsolom-olajozom (ezért is tudtuk olcsóbban megvenni, hiszen fajtiszta kanca amúgy, csak a lába miatt nem jó tenyésztésre). Később ő is fog kapni szilikonos patkót, ha lovagolom, annyira murvásak-kövesek az utak, hogy itt szinte minden lónak ilyen van, akit lovagolnak. A haflingi elvan a csikó nélkül, csak terepen félős egyedül, de az normális szerintem, úgy vettem, hogy el se megy terepen, ahhoz képest fejlődött sokat.. A csikó ragaszkodó, teljesen idegbeteg a másik ló nélkül, vele azért is foglalkozom külön, sétálok vele kézen a faluban is, néha az erdőbe is elviszem, meg esténként őt istállóba zárom, ahonnan nem látja a másikat, próbálom megszoktatni vele az egyedüllétet. Inkább patkolom négy lábra, és zárom őket külön legelőre, mint hogy túlkopjon a lába.
2013. aug. 2. 20:52
 5/13 anonim ***** válasza:
patacipőre gondoltál már?
2013. aug. 2. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Hallottam már róla, de nem tudom, pontosan milyen, és mire is jó.
2013. aug. 2. 20:59
 7/13 anonim ***** válasza:
Napi szinten nem szabad patazsírra/olajjal kenni, mert még jobban kiszáríthatja, de heti 2× jót tesz. Ha célzottan pataproblémái vannak amúgy is, akkor a kováccsal egyeztess, mert mi látatlanban nem fogjuk tudni megmondani, mi lesz a legjobb, de patkóval együtt kevésbé kopik a patája, az biztos.
2013. aug. 2. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
De még növésben levő csikót szabad patkolni? Ezt nem akarom megkérdezni a kovácstól, mert szerintem illene tudni, csak én még nem voltam soha ilyen helyzetben, hogy ennyire szar patájú csikóval dolgozzak. A többit egyeztettem a kováccsal, ő adta a takarmánykiegészítőt, meg valami újfajta zselét, amit elvileg akkor kell rákenni mikor száraz a pata, és benne van a nedvesség ami felszívódik, és tényleg használ, csak úgyis kopik.
2013. aug. 2. 22:47
 9/13 anonim ***** válasza:
Csikóra - ha már muszáj - én is patacipőt vennék. De egyetértek az egyik előttem szólóval, hogy nagyon nagy hiba a csikót így összeszoktatni a hafival, ezt a csikót egyszer már leválasztották, most majd megint végigkínlódhatja ugyanazt szegény, mert ő most az anyjának tekinti a kancádat. Belovagolni nem nagyon lesz esélyed normálisan, ha ez így marad. Távlónak meg különösen nem fogod tudni használni. A távlónál alapkövetelmény, hogy teljesen egyedül és problémamentesen menjen, ne várja más ló társaságát, az se zavarja meg, ha húsz másik elvágtázik mellette stb. Ha távban akarsz vele versenyezni, akkor inkább még most hadd szokja meg, hogy lehet barátkozni, együtt legelni, együtt lenni az istállóban, de melózni egyedül kell.
2013. aug. 3. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
A verseny lovakat (ügető,galopp) már 1,5 éves koruktól elkezdi betörni és fokozatosan elkezdődik a patkolásuk is mert nagyon gyorsan elkopik a patájuk.
2013. aug. 3. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!