Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mitől lehet ilyen sovány?

Mitől lehet ilyen sovány?

Figyelt kérdés

Lovagolok egy 20 év feletti lovat, és bár a gazdája szeme-fénye, sajnos mégis sovány. Nem, olyan, mintha az éhhalál fenyegetné, de azért kicsit kivan a medencecsontja, nem túl nagy a hasa... Eddig ráfogtam, hogy a hasa nagy, csak a nyaka és a fara nem éppen izmos, de most már ezt sem igazán mondanám. Minden nap kb. 14 órát van kint a több hektáros legelőn (mostanában a szárazságnak köszönhetően azért olyan nagyon sokat nem tud legelni, de még így is akad valami, és visznek ki nekik szénát is) , nem tudom, mennyi takarmányt kap, de ugyanannyit, mint a legtöbb ló, és ők mégis kerekek. Szerintetek mitől lehet? És hogy lehetne kicsit hizlalni?

A másik kérdésem az izomzatára vonatkozna. Szerintetek mitől lehet, hogy alig izmos a nyaka, fara? Minden nap dolgozik (de 1 óránál sosem többet), 1 pihenőnapja van, a 6-ból átlagosan 2 napon gyerekek lovagolnak rajta futószáron, a többin én meg a gazdája. Pályán is szoktunk menni, alapképzettsége van (bár Mo-n egy olyan ló, aki végre tud hajtani egy vállat ki/be feladatot, vagy egy combra való engedést, lassan már nem számít alapképzettségűnek), hátulját használja. Terepezni is szoktunk, sok erre a hegy-völgy, így mászatni is van lehetőség, és ez sem ritka. És mégsem... Lehet, hogy az öregedéssel együtt jár, hogy veszít az izomzatából? Amúgy remek kondíciója van, terepen sok fiatal lovat lehagy, sokszor tovább bírja náluk egy emelkedőn való vágtánál, és kevésbé fárad ki. A legelőn is futkorászik, szóval nem mondhatnám befásultnak, a legtöbben 10-15 év körülinek nézik.



2013. aug. 7. 23:59
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja, és a leírt körülmények között kb. mennyi takarmányra van szüksége egy lónak?
2013. aug. 8. 00:17
 2/4 anonim ***** válasza:

Munkavégzés függvényében 0,5-1 kg abrak / 100 ttkg, a legjobb a zab, roppantva vagy törve, és vizezve, ha sovány a paci, neki egy kis kukoricát lehet átmenetileg belekeverni, az hizlal, de nagy mennyiségben rámehet a lábára, esetleg lehet valamilyen vitamin vagy ásványianyag hiány, tehettek be neki nyalósót. Az enyém amikor picit lefogyott, Omolene 500-at kapott, az helyrehozta pikk-pakk, igaz, ő bő fél év legelőn álldogálás után lett munkába véve, attól fogyott le picit, szerintem magától is helyrejött volna pár hónapon belül, mert azért nem egyből a mélyvízbe dobtuk.

Szénából napi bő 5 kg-t kell kapnia, ha van rendesen fű a legelőn, ha kevésbé, akkor többet, akár dupláját is.

Nem csak a mozgás maga számít, hanem a minősége is, nem véletlenül látható olyan ló is, ami napi 5-6 órákat megy, mégis szarvasnyaka van, és ahhoz képest izomtalan fara. Az edzéseket a ló kondijához kell igazítani, és mindig egyre többet kérni tőle, szép lassan felépíteni a lovat - ha nem változik a dolog, akkor orvost hívni. Érdemes megnézni amúgy a fogait, mert ha fáj a foga, hiába van lehelőn, nem biztos, hogy eszik is, vagy, ellenőrizhetitek azt is, hogy pl. az abrakadagját ő eszi-e meg, vagy a többi elkergeti, ha nem lekötve kapják...

Nem tudom, mikor volt utoljára féreghajtózva, megéri esetleg azt is megejteni a közeljövőben, ha férges, akkor ezt ismételni kell, attól függ, mikor, hogy milyen féreghajtót kapott.

2013. aug. 8. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Valletta ***** válasza:

Az előző jó dolgokat írt, én csak annyit tennék hozzá, hogy az öreg lovon látszik inkább, hogy hogyan volt, van lovagolva. Egy helyesen lovagolt lóra a megfelelő helyeken rakódik az izom, idős korára inkább megszépül, (van egy mondás, miszerint a fiatal ló a természet alkotása, az idős ló a lovaglás mesterműve), ezzel szemben a helytelenül lovagolt ló felépítésbeli hibái még inkább előjönnek, nem felépül, hanem le. Hiába van hat napot lovagolva egy héten nyugdíjas korában is, ha még így is izomszegény. Az már csak az én szociális problémám, hogy huszonéves lónak talán már nem kellene futószáras munkát végeznie.

Mindemellett a takarmányozását át kellene gondolni, napi 10 kg széna minimum kell egy lónak, ha rosszabbul értékesíti a takarmányt, mint a többi, akkor értelemszerűen emelni, változtatni kellene az adagját, plusz fogait megnézetni, stb.

2013. aug. 8. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Az igazság az, hogy gondban vagyok, mert amikor idejöttem a jelenlegi edzőmhöz (ő a ló tulajdonosa), akkor nagyon kritikus szemmel néztem minden mozdulatát, mert az előző helyemen egy elég hanyag edzőtől szabadultam. Igyekszem sok szakirodalmat olvasni, és tudatosan csinálni mindent, tudatosan adni minden segítséget. És annak ellenére, hogy valóban nagyon bizalmatlan voltam kezdetben, én sem a nekem mondott instrukcióiban, sem a lovaglásában nem igazán találok semmi hibát. Most kicsit elgondolkodtam, hogy helyesen látom-e a problémát, és vajon ha nem lenne ilyen sovány, akkor is ilyen kis kockafara lenne-e, meg átlagnál vékonyabb nyaka.

Tovább bizonytalanít, hogy én láttam ezt a lovat 1-1,5 évvel ezelőtt is, egyazon tulajdonosnál, csak más helyen, és nem igazán lehetett kifogásolni a külsejét, semmivel sem volt kevésbé izmos, vagy kövér, mint egy normál kinézetű ló. A másik meg a lába, azaz ha feltételezzük, hogy mégis átsiklottam valami orbitális hibán, és tényleg rosszul lovagoljuk, akkor elég furcsa, hogy a lába kifogástalan, soha nincs vele semmilyen probléma, miközben 10 éve így dolgozik már. (Ennyi ideje van az edzőmnél.)

Talán a hellyel lehet a probléma, mert nekem is kicsit úgy tűnik, hogy kevésbé igényesek a lovak takarmányozására, mint az előző helyén, majd akkor felvetem a tulajnak ezeket az ötleteket. Köszönöm a segítséget!

2013. aug. 8. 21:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!