Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy lehet egy igazi lovas a...

Hogy lehet egy igazi lovas a lóverseny (galopp) iránt elkötelezett?

Figyelt kérdés
Annyit hallom, hogy a galopp tönkreteszi a lovakat, emiatt mennek 5-6 évesen vágóra, emiatt lesznek használhatatlanok hosszú távon. Akkor mégis hogy lehet igazi lovas ember ennek a rabja? Elvileg a lóra társként kell tekinteni... és nem tudom emberileg elfogadni, hogy a versenyszellem, meg ilyesmik :(

2013. nov. 4. 22:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
sajnos van amelyik pacó tényleg így végzi de 16 évesen is indítanak lovat még.. és valamelyik lovas csak eszközként gondol lovára
2013. nov. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
13%

Nemt'om, engem megfogott a galopp, nagyon izgi. Persze csak ha fogadsz is...

Amelyik ló 5-6 év alatt használhatatlanná válik a galoppon, az egy tenyésztési hulladék, aminek pontosan a vágóban van a méltó helye.

A többi, megy a tenyésztésbe, vagy ha peche van, akkor valamelyik nyomor bérlovardába kőrözni még tíz-tizenkét évet, ahol a monotónián és éheztetésen kívűl még a lóbolond kiscsajok érzelmi kitöréseit is el kell viselnie a nyomorultnak. Még hogy társként kell rá tekinteni... eh! A ló: rabszolga. Úgy kell vele bánni. És ő is úgy fog veled bánni, mint rabszolga a hajcsárral. A többi maszlagot meg hagyjuk meg a pony clubos mesekönyveknek!

2013. nov. 4. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
47%
2! te vagy a nyomorult! es remelem, bizom benne hogy oregkorodra, betegen egyedul maradsz, segitseg es tamogatas nelkul...vagy ami meg rosszabb, a csaladod, hasznalhatatlansagod miatt bedob egy nyomorusagos idosek otthonaba es ott szenvedd vegig napjaid! oszinten remelem hogy irtozatosan fajni fog neked, mert mast nem erdemelsz!
2013. nov. 5. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
56%
Második. Te vagy a tenyésztési hulladék. Anyád ki kellett volna kapartasson.
2013. nov. 5. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Valletta ***** válasza:
100%
Sportistállókban ugyan úgy fordulnak elő kitört fogú, véres oldalú, rettegő lovak, mint a galoppistállókban és a galoppon is vannak rendes, lószerető trénerek és olyan lovak, amik tizenévesen is egészségesek. A hobbilovas is tönkre tudja tenni a lovát cirka egy év alatt, hozzá nem értésből. Nem szabad általánosítani.
2013. nov. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
30%
Hja, a csillámpónis hobbylovas kiscsajnál kevés rosszabb gazdához kerülhet egy ló. Ősszeolvasnak hetet-havat pat parellitől meg monty robertstől, és mindjárt kipróbálják szerencsétlenen... aztán elmennek a nagylovasba, megveszik a fél boltot, és úgy feldíszítik, mint a karácsonyfát. Aztán mást gondolnak, é egyszál kötőfékbe kapaszkodva, egyedül, szőrin nyargalásznak a tanyavilágban, és mindennek a tetejébe 120%-ig meg vannak győződve róla, hogy ők a leghumánusabb lovask a világon, és unalmas óráikban feljelentéseket gépelnek az állatvédelmi hatóságoknak azok ellen, akik nem felelnek meg a hagymázas elképzeléseiknek, akik a lovat annak és úgy tartják, ami: mezőgazdasági haszonállat.
2013. nov. 5. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

az, hogy "a lóra társként kell tekinteni" nagyon szép gondolat, csakhogy a versenysportban nem állja meg a helyét. gondolom te is sejted, hogy valaki nem azért pályára egy telivért, mert jaj de cuki, de szeretem, és ha még jól is fut az plussz ajándék. ott súlyos pénzek forognak, ott a ló nem társ, hanem eszköz, sport eszköz.


az, hogy ki az "igazi lovas" más kérdés, szerintem ezt mindenki máshogy közelíti meg.


a kérdésed elején elírtak durva általánosítás, nem minden ló megy tönkre a galoppon, bár valóban nagyon korán kiöregednek a versenyből, de utána még várhat rájuk 15-20 szép év, utána még kisebb szinteken használhatják ugrásra, militaryra, kerülhet lovas iskolába, vagy hobbistához csillámpóninak, vagy tenyésztésbe, vagy akár vágóra is. bizony. de a lovas sportoknak nem a galopp az egyetlen ága, ami durva eszközöket bevetve szipolyozza ki a lovat.


azt elhiszem, hogy nem tudod elfogadni, hogy csupán a versenyszellem miatt dolgoznak emberek a galoppon, fogadd el azt, hogy ez egy szakma, lehet, hogy neked nem tetszik, de emberek ebből élnek, akár abból, hogy telivéreket tenyésztenek, akár abból, hogy edzenek, vagy zsokék, de mindez nem jelenti azt, hogy mind szívtelen szörnyeteg.


én is a galoppról vettem a lovam, aminek most arany élete van mint hobbiló, amikor elhoztam a lovász a gyerekével odajött búcsúztatni és könny szökött a szemébe úgy szerette, pedig csak 1 szezont futott. ilyen is van, lovas ember volt, ebben a csúnya szakmában dolgozik és mégis van szíve.

2013. nov. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Kedves Valetta, és kedves utolsó. Átolvastam, mit írtam, és pontosan ezt: "Annyit hallom". Ezt én nem általánosításnak nevezném, hanem annak, hogy szeretnék ellenvéleményt is hallani, ugyanis pályáról jött lóról, ezt el kell mindenkinek fogadni, nem szoktak ódákat zengedezni. Ezért felmerült bennem egy kérdés, pont úgy, mint pl. a rollkurrel kapcsolatban is.

Nevezhető-e a lóval való KÖZÖS munkának, vagy csak az állat kizsigerelése? Nekem igenis fontos az összhang és a kapcsolat. Bár lehet, hogy konzervatív elmaradott szemléletem van.

Egy darab szóval se mondtam, hogy a tulaj nem szeretheti a lovát.


Az én lovam is pályáról volt. Hadd ne mondjam, lábproblémával kellett legelőre tennem... :(

2013. nov. 5. 21:06
 9/16 Valletta ***** válasza:
100%

Persze, hogy ez is a lóval való közös munka. A legtöbb helyen az istállónak vannak saját munkalovasai, tehát a lovat napi munkában többnyire azonos lovas, vagy lovasok lovagolják, kapcsolat van közöttük, ismerik egymást. Itt egy rövid dokumentumfilm egy munkalovas napjáról.

http://www.youtube.com/watch?v=QRHbd7ZN2w8

Meg lehet nézni a légkört, a lovak nyugalmát, egyik se idegbeteg, mind megkapja az aznapra kiírt munkáját, utána mennek vissza pihenni. Nem úgy, mint egy iskolaló, amelyik több órát dolgozik naponta, tűrnie kell ahogy a hátán zötykölődnek, ahogy az oldalát rugdossák és a száját rángatják. Vagy a hobbiló, akinek a tulajdonosa azt sem tudja, mi az az elengedtetés, hogy a lovat le kellene lovagolni mielőtt bevezeti a boxba, vagy hogy nem a szántásban kellene vágtáznia fel-alá.


De van személyes példám is. Egyszer lovagoltam két hobbilovat, majd a könnyebbik esetre jött egy lány, így azt átengedtem neki. Nagy természetes lovas volt, állandóan szőrén lovagolt, odadobott szárral és nagyon büszke volt magára, hogy testsúlyra is fordul meg megáll neki a ló. Aztán elkezdett rajta íjászkodni, szinte csak vágtában dolgozott a lóval, körbe-körbe, közben pedig íjazott. A ló egyszer-kétszer lesántult az elejére, mondtam neki, hogy kicsit változtatnia kellene a munkán, mert ez így nem kóser a lónak. Nem-neem, ezt minden ló bírja, nincs is rajta szerszám, semmi baja nem lesz. Bezzeg én a kantárommal meg a hosszú pálcámmal aztán sokkal többet ártok a lónak... Oké! Hozzátenném, hogy pont oldaljárásokat tanítottam a lónak, ami pár hónappal azelőtt olyan munkamorállal rendelkezett, hogy már az istálló előtt hanyattvágta magát. Szóval folytatta a munkát, még cirka egy évig. Ezalatt az idő alatt a ló háta érzékennyé vált, az első lábain megszámlálhatatlan dudor, pók alakult ki a folyamatos túlterheléstől. Később hallottam, hogy volt, hogy orrabukott vele a ló vágtában. De ő aztán annyira szerette a lovakat, meg a természetességet, hogy ez is belefért.

Most akkor melyik ló szenved jobban? Az a telivér, aki egy profi alatt dolgozik napi fél órát, vagy egy átlagos hobbi vagy iskolaló?

2013. nov. 6. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

nem szoktam valettával egyetérteni,de most igaza van,nála a pont ! Nem kell ez az általánosítás ! Én lovasportban vagyok,de szeretem a lósportot is ,és mind a 2 területen elítélem az állatkínzást meg a vágóhidat stb....


Nem kell álszenteskedni,hobbistánál is tört már el lónak a lába és ment már szét a csípője ,úgyhogy kérdésedből annyi kiderül,hogy nem vagy jártas valamiben csak azt hiszed el ,amit hallasz.

2013. nov. 6. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!