Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Alkalmas a Fríz ló hobbi...

Alkalmas a Fríz ló hobbi lónak, ridegtartásban? Tobbi lent.

Figyelt kérdés

Sziasztok!

14 éves lány vagyok,2 éve lovagolok intenzíven,de 7 éves korom óta lovagoltam kihagyásokkal.Szeretnék lovat,mert van egy tanyánk,ami tavaszra fog elkészulni,és ott lennének lovak.A Fríz lovon gondolkodom,de ott ridegtartásban lennének a lovak,persze járnánk ki hozzájuk minden hétvégén és hétkoznapokon is.Ez nem holmi fellángolás,nem azért szeretnék Frízt mert most ez az uj divat,ahogy a quarterhorse a western-nél.Azt írták ról hogy nyugodt,engedelmes egygazdás fajta,ami nekem fontos szempont.Angolt lovagolok pálca nélkul,kettos kotofékre most fogok átállni,nem verem a lovat,még taníto célzattal sem,nem rángatom a száját semmi ilyesmi.A testbeszédemmel fegyelmezem,nem érek hozzá bántó szándékkal.Imádom a lovakat és szeretem a magas fajtákat elso és egyben a mostani lovam marmagassága 175-180 cm.O egy szlovák melegvéru angol telivér meg még valaminek a keveréke,szóval eléggé kiszámíthatatlan heves ló,de imádom ot is.Szerintetek jó a fríz hobbilovasnak,elég jól lovagolok,ugratni is szeretnék de ez nem szempont,mert versenyre nem fogok járni.Vagy milyen lófajták vannak még amik megfelelnek ennek a nyugodtságank és másnak?



2013. nov. 16. 08:38
1 2
 11/18 Valletta ***** válasza:
88%

Ha ennyi PK kurzus után is azt hiszed, hogy a lóval nem szabad keményen bánni, akkor sima pénzkidobás volt oda téged befizetni. A szár rángatását pedig senki nem említette, bár ha megnézel egy-egy Monty Roberts-es vagy Pat Parellis videót, akkor láthatod, hogy mennyire nem rángatják a lovat... csak amennyire az erejükből kitelik, ha a szükség megköveteli, a pszichikai nyomásgyakorlásról már ne is beszéljünk.


Az a 7 éves kislány valami nagyon nagy lovas lehet. Nemrég volt a lovasok.hu-n egy cikk egy kb. 3 éves kisfiúról, aki versenyt nyert. Persze, vezetőszáras ülésversenyt. Több szakértő is kifejtette a véleményét arról, hogy kb. 7 év alatti gyereket nem érdemes lovagolni tanítani (a vezetgetésen kívül), mert egyszerűen nincs még olyan fejlett mozgáskoordinációja, hogy korrekt segítséget tudjon adni a lónak, vagy hogy felfogja az összetett segítségadás logikáját. Egy 7 évesnek is gondot okoz, hogy a kezét-lábát-testsúlyát kontrolláltan irányítsa, különböző irányokba, egyidőben, és közben értse is, hogy mit csinál, enélkül pedig nem beszélhetünk belovaglásról. Mondjuk te betörésről beszélsz, szóval ha annyi történt, hogy a kislánnyal körbe-körbe császkált az a póni, akkor azt el tudom képzelni, hogy megtörtént, de hogy be nem lovagolta, az 100%.


Az egygazdás ló nem azt jelenti, hogy üdvözli és szereti a gazdáját, mert ez minden lótól elvérható, amelyikkel normálisan bánnak, sőt, idegenhez is oda kell, hogy menjen, meg kell, hogy tudja fogni, stb. Az egygazdás az azt jelenti, hogy egy személyen kívül mást nem fogad el a ló. Én pl. kaptam olyan lovat lovaglásra, ami rúgott-vágott, hetekkel a vásárlás után is kizavarta a tulajdonosát a karámból úgy, hogy a fószer ki kellett, hogy vesse magát a karámfák között. Mivel én lovagoltam, én kezeltem le, velem nem viselkedett így. De nem azért, mert sokat simogattam...


A legelőn szerinted nincs sár? :)


Ez a quarter-appaloosa nem tudom, hogy jött fel, mert ha valami divatló, akkor az a fríz (és ha a fenti kettő közül valamelyik divatos, akkor az inkább az appaloosa, a színe miatt). Egyébként ha valamit is tudnál a fajtáról, eleve nem tettél volna fel egy olyan kérdést, hogy jó-e hobbira, meg nyugodt-e, meg hogy tartható-e ridegben. Igen, jó, igen, tartható, csak macerás. De majd levágod a bokaszőrét és megfosztod az egyik jellegzetességétől... A gond ott kezdődik, hogy 14 éves létedre azt hiszed, hogy tudsz mindent, mikor hemzseg az írásod a félinformációktól és nem vagy képes elfogadni, hogy mások esetleg jobban tudnak dolgokat nálad, enélkül pedig sosem leszel jó lovas, hiszen rengeteg tanulnivalód van még.

2013. nov. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:
Koszonom a válaszokat.
2013. nov. 18. 07:07
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek Vallettával. Minden aspektusban.

A hétéves gyerek kontra belovagláshoz pedig annyit fűznék hozzá, hogy ötéves a nagyobbik lányom. Születése óta lovak között van, hamarabb ült lovon, mint hogy járni megtanult volna. Nagyon ügyes, remek az ülése ügetésben, vágtában is a póniján, vagy most már nagy lovon is futószáron. Elengedett kézzel képes ülni a lovon, szőrén, minden jármódban, a rövid léptű kis varrógép shetlandin is szépen tartja magát. De: eszembe se jutna szárat adni a kezébe vagy összetett dolgokat kérni tőle, mint egy felvétel, félfelvétel vagy beugratás. Vezetem vagy futószárazom alatta a lovat és ennyi a lovaglása. Ha valaki korán kezdte, az ő. Mégsincs közelében sem olyan tudásnak, ami ahhoz elég lenne, hogy belovagoljon egy lovat.

Ja, ha a belovaglás annyi, hogy feltesszük a pónira és vezetjük, hogy szokja a ló azt, hogy ülnek a hátán, nos, akkor az én 17 hónapos legkisebb gyerekem is tört már be lovat. Mellékes, hogy a pacit én vezettem, apukám pedig két kézzel fogta a gyereket, hogy lekaphassa a ló hátáról, ha gond van. Nem volt gond egyébként, nyugis, gyerekekhez, emberhez, kézhez szokott póniról volt szó, akinek gyakorlatilag nem volt nagy váltás, hogy a nyakába csimpaszkodik egy gyerek, vagy hogy felteszik a hátára és ott simogatja. Na de ugye ennek nem sok köze van a belovagláshoz....

Abban egyetértek, kedves kérdező, hogy a lónak alapvetően legjobb a legelős tartás, legalább napközben. Én is így tartom a lovaimat. De vannak lovak és vannak helyzetek, ami ezt nem teszi lehetővé. Egy télen is rendszeresen dolgoztatott, esetleg versenyeztetett ló nem való ridegtartásba, csak illik biztosítani neki napi több órát karámban a jóléte érdekében.

Egy fríz lovat lehet ridegben tartani, meg lehet nyírni a csüdszőreit szükség esetén (de nem érdemes) csak hülyeség az egész. Arról már nem is szólva, hogy minek neked saját ló, ha úgyis csak kétnaponta mennél hozzá.

Még egy: legelőn mindig és bármikor van, lehet sár. Ha mást nem, az itató körül a legnagyobb nyárban is előfordul. Ezen kívül szokott esni eső, hó.... soroljam?

Az okleveleddel kapcsban pedig hidd el, nem bántani akarlak, de ha holnap szervezek egy kurzust mondjuk futószárazásból, te eljössz, két napig nézed, szerintem hogy kéne csinálni, a végén kapsz tőlem erről egy oklevelet, nos ez arra jó, hogy nekem jó sok pénzem legyen a tanfolyami díjakból, neked meg arra, hogy ezt-azt láss. De nem leszel tőle profi futószárazó.

2013. nov. 18. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 x) ***** válasza:
Nem akarom ismételni az előttem szólókat, csupán annyit szeretnék kérdezni, hogy ha te már előre eldöntötted magadban, hogy fríz lovad lesz ridegtartásban, akkor minek tetted föl egyáltalán a kérdést? Egyértelműen látszik, hogy senki nem tud meggyőzni arról, hogy nincs igazad, vagy hogy nem rendelkezel elég tudással. Mégis mire volt ez jó, ha semmilyen ellenvéleményt nem fogadsz el olyan emberektől, akik nálad egy kicsit (ha nem sokkal) régebb óta benne vannak a lovas dolgokban?
2013. nov. 18. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Koszonom a válaszokat,félreértés ne essék,mindegyik választ megfogadom és átgondolok hogy tanuljak beloluk.Az utolso válaszolonak koszonom hogy nem durva hangnemben fogalmaztameg a véleményét hanem kulturáltan.
2013. nov. 18. 16:37
 16/18 anonim ***** válasza:
Ne keseredj el még fiatal vagy lesz időd okosodni! Mert az amiket leírtál nagyon idétlenűl hangzik! Együtt emlegeted Pataky Katát és a ló betörését! Nem tudathasadt állapot ez kissé!? Jól hangzik a testbeszéd, meg az összes többi maszlag, de maszlag! A hét éves kislány és a ló betőrése; a ló betörése fizikai erőszakot jelent, amire egy hét éves gyerek képtelen! Van néhány ellentmondás a vélenyeid közt, de nem baj, majd kinövöd, most vagy abban a korban, hogy úgy érzed neked idomítani kell! Ez a tizenévesek,, főleg a lányok agyszüleménye! Még négy öt év, és ki fogod nőni! A nagy hozzáértésed mellett az alapvető lóápolási szabályokkal sem vagy tisztában! A fűves legelő meddig nem sáros? Ameddig nem esik az eső! Aki csak egy nagyon keveset is törődik a lovával, naponta az istállóba állítás előtt letisztítja a ló lábait, kipucolja a patáit. Nem beszélve arról, ha ennyire lóhoz értőnek tartod magad, arra nem gondoltál, hogy érezné magát a ló egyedúl? Vagy ehhez is tudsz gyártani, valamilyen számodra kedvező ideológiát? Ne felejtsd el, hogy az oldalon akad néhány valóban hozzáértő, gyakorlattal rendelkező és jókat derülnek a primitív, ellentmondásokkal teli véleményeden! Még egy kérdésem lenne, a mostani lovadról "szlovák melegvérű angol telivér meg még valaminek a keveréke" Eddig nem tudtam, hogy van hidegvérű telivér is (bocs a tudatlanságomért) a "meg még valaminek a keveréke" erre már rákérdezni sem merek! Na ennyit az óriási szakmai tudásodról!
2013. nov. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

Én nem okoskodom,elfogadom azt ha valaki nálam hozzáértobb,de nálunk a lovardában ott ahol van fu,ott nem sáros a talaj csak egy kicsit eso után ahol viszont nincs fu ott bokáig éro sár van,És ez itt nálunk a ezeen a dombos magas vidéken nagyon gyakori. És miért baj az ha nem tudom milyen fajta volt a lovam nagyanyja meg nagyapja azt tudom h az apja szlovák melegvéru meg arab telivér keverék,az anyja pedig két másik fajtának,de ezt nem tudom.Nem értem miért akarsz feleslegesen belém kotni,mint írtam,elfogadom azt hogy vannak nálom sokkal jobban érto emberek,de én i skiállok a véleményemért,és nem kotok bele másokba folyton.Látom ide felesleges kérdést kiírni,mert csak pár normális válasz érkezik.És tudom h azt fogjátok mondnai,hogy na most bevágta a hisztit,meg minek tett fol kérdést,de én így gondolom.Ne is írjatok tobb hozzászólást.Koszonom.

2013. nov. 19. 14:49
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem felesleges, nem letolni akarunk, hanem rávezetni a lényegre - természetes lókiképzésről beszélsz, egyúttal ló betöréséről. Betörés az, hogy felülök, addig verem, amíg el nem indul, és amíg fel nem adja azt az elképzelését, hogy le akar tenni. Ha ez megvolt, akkor megtanítom, hogy ha istenesen aláküldök egyet, ügessen, ha még kettőt, akkor vágtázzon, ha jól megrángatom, megálljon. Hét éves gyerek egyrészt nincs ilyen szinten, másrészt ennek köze nincs a ló normális képzéséhez, a vele való normális kapcsolathoz... Alapesetben a lovat belovagolják, és ahol nem ez történik, oda nem kell menni.

A belovagolt ló pedig a kiképzési skála fokozatain van végigvezetve, de ezt csak az tudja megtenni, aki maga már betéve tudja a skálát, és ne csak elméletben. Tetszőleges helyzetben végigvezeti rajta bármely lovat, amelyik valaha be volt lovagolva, rendelkezik ezzel az ismerettel. Egy hét éves gyerek erre nem képes. Sőt! Nem is egészséges neki, ugyanis bő 12 éves korig a porcosodás még nem zajlik le - az alatt igazán komoly lovaglást nem érdemes űzni, mert hamar tönkremegy az ember tőle. Olyan 7 éves kor előtt pedig egyáltalán a komolyabb feladatokat sem tudja végrehajtani, egyszerű okokból - ezeket már sorolták fentebb, nem megyek bele.

A fríz nem való ridegtartásba. Lehet tartani, de napi szinten látogatni kell, télen naponta többször át kell a bokaszőrét nézni, mert ha ráfagy bármi is, a ló megfázik, vagy begyulladnak az inai, stb.

A ló neveléséhez kell a fizikai erőszak, és ezt egyetlen szabadidomító, vagy bármi egyéb sem fogja letagadni, ha mégis, akkor ne higgy neki. Mit is mondanak ők? Azt kell tenni, ami a lónak természetes. Mi a természetes a lónak? Ha odamegy az alfához, és kekeckedik, akkor az alfa páros lábbal odaküld neki egy olyat, hogy még másnap is emlegeti... És nem csúnyán néz rá, vagy rászól erélyesen, és társai. Ha nem érti meg villámgyorsan, hogy mizu van, akkor fájni fog neki. Ez a természetes a lónak, és ha soha nem kap egy nevelő célzatú pofont, hamar azt veszed észre, hogy Te kapsz tőle (csípked, ha nem szoktatod le, harap, ágaskodik, rúg, stb), el tud ez fajulni a legjámborabb lónál is, ha azt hiszi, ő a vezér, mert Te nem tudsz irányítani...

Az egygazdás nem azt jelenti, hogy szereti a gazdáját, és megismeri a hangját. Ezt bármelyik ló megcsinálja, ha foglalkozol vele. Az egygazdás kifejezetten negatív jelző, arra utal, hogy a gazdáján kívül más nemigen tud vele foglalkozni, és az még a jó eset, ha csak lovagolni nem tudja más, vagy csak tapasztalt lovas, és nehezen.

Én azt mondanám inkább, hogy sok szakirodalom (Lovasakadémia sorozat például jó, de ajánlom Karl Philippe műveit is), és rengeteg lovasedzés, mert egyelőre az lenne az, ami igazán segít a fejlődésben. Ha azt érzed, az edződ már nem tanít, és nem fejlődsz, váltsd le, keress olyat, akinél tanulsz is valamit, és nem hagy rád ilyen dolgokat - például, hogy mit is jelent az egygazdás: ugyanis ebből hatalmas bajod származhat, ha elhozol egy olyan lovat, amire a gazdája megmondja előre, hogy egygazdás... És lehetne még sorolni.

A lovastudásod nem minősíteném, mert nem látom.

2013. nov. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!