Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Fél vagy domináns ez a ló?

Fél vagy domináns ez a ló?

Figyelt kérdés
Nehezen adja a lábait. Nem rúg, nem harap, de a lovak között ő a domináns. Könnyen elmozgatható, már már túl könnyen, ami nekem furcsa, mert ha egy ló domináns, akkor álatlában inkább ellentart a nyomásnak. De ez a ló ( 8 éves herélt) nagyon könnyedén ellép, ha megérintem. Viszont a pucolásnál is ellép. Nem áll meg, jobbra balra eloldalaz. Ha a lábait nagy nehezen feladja, le akar hasalni. Mit tegyek? Szóljak rá keményebben? Rángassam meg, vagy közelítés-távolítással, barátkozzak vele? Parellizzek vele esetleg, vagy csapjam meg, hogy ugyan álljon már meg??? Mi kell neki, a határozott fellépés, vagy a türelmes könyörgés??

2014. jan. 25. 14:04
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem mondanám egy túlzottan domináns lónak, ha ilyen könnyen kezelhető, ráadásul a lovak teljesen máshogy viselkednek a ménesben, mint az emberrel.

Én mindenképp a kedves biztatást javasolnám, mert ez hosszú távon kifizetődik, jó kapcsolatod lesz a lovaddal, nem bántod vele, és emberibb megoldás, mint a keményen való rászólás.

Sok sikert! :)

2014. jan. 25. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az hogy részben domináns, részben alárendelt viselkedést mutat, jelentheti azt hogy bizonytalan: nincs aki elvállalná a vezető szerepét (akire ezt rábízhatná), ezért kénytelen maga felvenni azt, annak ellenére hogy ő inkább egy visszahúzódó típus. Az ilyen lovak gyakran sunyítanak, a fejüket lendítik ("mintha harapnának"), de ha ránézel vagy rászólsz már arrébb is lép.

Nehezen adja a lábait: ennek lehet az az oka, hogy korábban rossz tapasztalatot szerzett (pl. a kovács félreütötte a patkószöget) vagy nem lett neki csikóként rendesen megtanítva. Rá kell jönni hogy mi az oka a dolognak: ellenszegülés vagy fóbia - és ennek megfelelően kell megközelíteni.

Nem ismerem a lovat és a körülményeit, de nekem ez inkább bizonytalan, feszült viselkedésnek tűnik, nem pedig direkt ellenszegülésnek. A pucolás mondhatni egy "intim" dolog, olyan mint egy masszázs. Semmi szükség rá hogy a határozott fellépéssel elijesztsd (pl megütöd) vagy könyörgéssel és óvatoskodással növeld benne a feszültséget. Legyél teljesen nyugodt, lazítsd el magad és ez akkor se törjön meg ha a ló ideges vagy hirtelen mozdulatot tesz, hiszen most nem vársz tőle feladatot. Én például lópucolás közben zenét hallgatok (nem rockot, csak valami nyugtatót), és közben legeltetem a lovat vagy ha nincs fű akkor adok neki egy almát...


Nem éppen lovakról szól ez a videó, de szerintem érdemes megnézned, mint lovas is tanulhatsz belőle. Angol nyelvű, arról szól hogy egy kutyakozmetikában hogyan kell fellépni az agresszív, feszült állatokkal: http://www.youtube.com/watch?v=3zJJ7cvj0xw

2014. jan. 25. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszotokat.

Igen, nekem is úgy tűnik, hogy inkább bizonytalan, de közben megfordult a fejemben, hogy mi van, ha csak szórakozik és csak az egészhez inkább semmi kedve.

Azt honnan tudhatnám meg, hogy fóbia vagy ellenszegülés?

Amúgy amióta nálunk van, még sosem súnyatott ránk. Nem is rúg, nagyon kedves. Szereti a símogatást is. Viszont a kovács szerint túl lelkizem a dolgokat és nem kéne pszichológust hívnom a lóhoz, hanem rá kéne, hogy szóljak keményebben...Viszot hosszú távon szerintem ez nem kifizetődő, de elbizonytalanított, hogy a fejemre nőhet. Van egy kancám is és még 2 pónim, sosem kellett keménynek lennem egyik állatommal sem és vele sem szeretnék. De ha ellenszegülés, akkor mit tegyek, és azt honnan ismerem fel?

2014. jan. 25. 20:48
 4/6 anonim ***** válasza:
Ismerősöm lova célzottan ki is rúgott, főleg a mellsőivel, őt anno hason kellet vagy kétszer csapni, hogy összerakja, hogy ez annyira nem buli, de szerintem a te lovadnál nem ez a probléma áll fent, ne bántsd, de ne is imádkozz neki, vedd fel a lábát, legyél határozott és céltudatos, van egy célod, amit akkor is megteszel, ha ő nem akarja, ha felvetted, dicsérd meg, simogasd meg a nyakát, vagy adj neki valami finomat. Ne feszengj közben, ne görcsölj rá, hogy most mi lesz, mert akkor ő is görcsölni fog.
2014. jan. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Annyit hozzá, hogy nyugodtan rászólhatsz erélyesebben, ha feladja a lábát, dicsérd meg. Rá fog jönni, hogy jobb neki, ha megelőzi a "vitát".
2014. jan. 25. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Mindig azt csináljuk, hogy amint feladja, azonnal kap egy falat répát és közben tartjuk a lábát, hogy azzal kösse össze. És ahogy elkezd lehasalni rászólunk és akkor meg is tartja. De újra és újra nehezen adja, eltáncol és feszíti magát hátra ha már föladta.... Gondolom nála akkor sok sok türelemre és ismétlésre van szükség.
2014. jan. 25. 21:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!