Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hideg -és melegvérűló kereszte...

Katy123789 kérdése:

Hideg -és melegvérűló keresztezése?

Figyelt kérdés

Megszeretnék venni egy lovat, ami nagyon megtetszett. A képeken is gyönyörű, ára is tetszik, minden szuper.

Az anyja tinker, apja pedig appaloosa. 1 éves, csődör. Szerintetek ebből milyen paci sülhet ki? Ilyen fekete/májsárga a színe (nem tudom, hogy a fény miatt ilyen, vagy tényleg nem teljesen fekete) van kis bokaszőre, de nem akkora, mint a tinkernek. Könnyebb felépítésű, az apja miatt, de azért jól izmolt. Egyébként van lóútlevele, chipje, származásilapja, az ára pedig 350 volt eredetileg, de a tulaj 300 körül is belemegy, legalsó határ pedig 200, a szállítást meg teljes mértékben tudják vállalni. Mondták, hogy nem meggazdagodni szeretnének, csak jó helyre kerüljön. Élőben még nem láttam, de előtte szeretném megnézni természetesen. És vajon díjugratni tudok madj vele? Esetleg millitary, távlovaglás, díjlovaglás? Ilyen kisebb versenyekre gondoltam. Tinker anya, appaloosa apa, akkor ez sodrott, igaz? Előre is köszönöm a válaszokat!



2014. máj. 8. 21:43
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:

azt se felejtsd el, hogy a lovak 75%-ban az anyjuk tulajdonságait öröklik, szóval egy erős sodrott ló lesz, ami közelebb áll a hidegvérűhöz, mint a melegvérűhöz, közelebb áll a teherautóhoz, mint a személyautóhoz. az a baj az ilyen erősen sodrott lovakkal, hogy bár mindenre jó, de semmire sem igazán, hamar kifullad, és nagyon kell óvni a lábait a nagy súlya miatt.

és oké, hogy 15 km-t ellovagolsz vele, de már egy 2 napos 100-120 km-es túrára esélytelen, hogy elindulj vele, amit pedig a legtöbb hobbilovas megtehet.

kész szerencse, hogy nem lovardában akarod tartani, ahol hozzászoknál a társasághoz és a csoportos lovagláshoz, mert így majd nem maradsz otthon vele egyedül, míg a többiek túráznak, hanem végig egyedül leszel... :(

2014. máj. 9. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:

Sajnálom ha félreértettétek, a szakágakat.. Ezeket mind hobbi szinten értettem, mivel én sem járok versenyezni.

"Attól hogy pöttyös nem appaloosa" Hol mondtam én ilyet? Sehol! Írtam, hogy egyszínű fekete, és a papírjai szerint az apja appaloosa. Azt, hogy jól ugrik az appaloosa, azt pedig nem egy blogból szedtem, hanem a Wikipédiából másolam ki nektek. Nyilván nem nemzetközi versenyekre értendő... A trükk tanítás alatt nem olyanokat értek, ami olyan hú de nagy dolog.. Inkább ilyen játékok terén értettem.. És a parellivel miért ártanék? Az egy belovagló módszer is egyben, elég sok ismerősöm így lovagolta be a lovát, már pici kora óta. Ne foglalkozzak vele? Aha.. Nyilvábn jót tesz majd neki, ha embert közelről majd 3 évesen lát először..

"Ha szerinted abból lesz jó ló, amelyik veled nő fel, amelyiket nem te tanítod be, annak csak egy lovas leszel, javaslom, ne is gondolkozz lóvételben. Mindkettőtöknek csak ártasz vele, hidd el." Te is félreértettél.. Gondolkozz már el légyszíves.. Nyílván jobban ragaszkodsz te is az anyádhoz, mind pl. a szomszéd nénihez.. A ló ragaszkodó is tud lenni képzeld, bár lehet, hogy te erről nem hallottál még. És most azért, mert csikót szeretnék, azért ne is vegyek lovat? Logikus gondolkozás. Azért szeretnék csikót, mert igen, én szeretnék vele foglalkozni. Az miért lenne baj, ha futószáraznék vele később? Nyilván nem másnap, miután hozzám kerülne.. Ahogy már szerintem leírtam (ez nem biztos, de most nem olvasok vissza) a lovat itthon tartanám más lóval/lovakkal együtt! Ahol lakom van vagy 20 ló a faluban, és egy legelőn lennének. Az itthoni istállóba meg jönne mellé egy póni.

"Ki fogja neked belovagolni? Te? :)" Válasz: Képzeld, van edzőm, aki lovak belovaglásával is foglalkozik egyben. És vagy még 20 ilyen embert ismerek, de inkább az edzőmre bíznám. Itthon pedig szerintem amíg "nem kell ráülni", addig nekem is menni fog a dolog. Hozzászoktatás a felszerelésekhez, stb. Szerintem a pénzünkhöz meg rohadtul nincsen semmi közöd. Igen, miért bánt az, hogy megtehetem? Ha erre vártál, akkor tessék, kimondom: MEGTEHETJÜK! Remélem érthető volt az információ. :) Én nem mondtam, hogy saját pénzem, de ha a szüleim megengedték, van egy pénzhatár, amit szabtak, hogy ebben benne kell legyen a ló, istálló, felszerelés, és miegyéb. Úgy osztom be, ahogyan én szeretném. És arra, amire én szeretném. Azért köszönöm a válaszokat, de nem csak oltást kértem. Esetleg még valaki, akinek volt dolga sodrott pacival?

2014. máj. 9. 19:39
 13/31 anonim ***** válasza:

Utolsó!

100-120 km-es túrára bárki elmehet, aki veszi a fáradtságot és rendesen felkészül a lovával, még sodrottal is, meg hidegvérűvel is. És azt se felejtsd el, hogy annak idején, amikor a nagyurak vértben lovagoltak nem a "sportlovak" mentek alattuk, hanem erősebb sodrik és azok is bírták a gyűrődést,sőt bírják a mai napig.


Kérdező!

A csikódnak 3 éves koráig elég annyi tudás, hogy lekeféled, kikötöd, emeled a lábát és vezetgeted. Szóval hároméves koráig jóformán csak nézegeted a legelőn.

Aztán a belovaglását érdemes szakemberre bízni.


Amúgy hatalmas tévedésben vagy, hogy az egygazdás ló, jobb, mint amelyiknek több lovasa volt. Nagyapám elrontotta a lovát, egygazdás lett, őt megtűrte maga mellett, mindenki másra veszélyes volt!

Ezért jó a lónak, ha lovak és emberek közt szocializálódik, és meg tudja hol a helye a világban.


Ha egy "kész" lovat veszel, annak sem "csak egy lovas" leszel, mert ha te eteted, sokat törődsz vele, tisztel és szereted, akkor "a lovassá és gazdájává" válsz a szemében.


Ez a mix hobbiló lesz. Terpezni jó lesz, túrázni is és idomítani is lehet. DE ha nincs tehetsége vagy nem akar ugrani, akkor nem szabad erőltetni. (pl az én lovam jól ugrik, de utálja így nem is erőltetem, mert abból csak veszekedés lesz).


Szóval jól gondold meg, ha még telipapíros is a ló,akkor is hatalmas lutri, hogy mi lesz belőle, mert 3 éves koráig igen csak sokat fog változni. Ráadásul ezt a pénzt én kicsit sokallom érte.

2014. máj. 9. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy a gazdája leszek, de hogy is mondjam.. Én szívesen foglalkoznék (igen, segítséggel, vagyis az edzőmmel) vele csikó korától.
2014. máj. 9. 20:01
 15/31 anonim ***** válasza:

Engem nem bánt az, hogy megtehetitek, de akkor azt mondd majd a szüleidnek, hogy mire felülsz a lóra, egymillió felett lesz az ára, ne azt, hogy 200.000. :)


Arról az éves korban való futószárazásról majd kérdezd csak meg az edződet...


Aki nem csikóként veszi a lovát, az nem lehet "a gazdája", vagy ezt hogy érted? Vagy csak az lehet a gazdája a lónak, aki megtanítja pacsit adni?


Pedig képzeld, lehet, hogy ez neked új, de jobb helyeken a csikók épp hogy csak látnak embert három vagy akár négy éves korukig. Kinn élnek ménesben, este bemennek egy futóistállóba, lekötik őket, átnézik, megetetik és mehetnek vissza. Ez a legjobb, ami egy csikóval történhet, mert még GYEREK. Nem tudom, így átmegy-e. Lehet, hogy neked ez újdonság, de ha bármelyik szakkönyvben azt olvasod, hogy az éves csikót cseszegetni kell játékokkal meg trükkökkel, szóljál légyszi.


A belovaglást sem egy éves korban kezdik el azokkal a csikókkal, hanem három. Nem tart két évig, míg megtanul a ló a nyomásra engedni, meg futószáron menni.


Tipikus példája vagy annak, aki bár szereti a lovakat, de majdhogynem semmit nem tud róluk és nem is akar.

2014. máj. 9. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
100%

Hogy mennyi pénzetek van, az egyedül rátok tartozik, de itt az anyagiakat nem is a válaszadók hozták elő, hanem te, már a kérdés kiírásakor.

A szakágakon nem nagyon volt mit félreérteni, téged idézlek: "És vajon díjugratni tudok madj vele? Esetleg millitary, távlovaglás, díjlovaglás?"

Ha csikót akarsz, úgyis csikót fogsz venni, főleg, hogy a pénz nem gond nálatok, de ha nem vagy kíváncsi mások véleményére, akkor mi a fenének írod ki a kérdést???

2014. máj. 10. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

Elárulok neked egy titkot: A "hobby lovaglásban" bele értendő a kisebb akadályok ugrása, az alap idomító munka, a rövidebb-hosszabb tereplovaglás és akármi amit kedved tartja a lóval éppen kipróbálni. És itt a kulcsszó, ezeket mind csak egy "hobby" szinten műveled, amíg a szabadidőd/kedved/lovad képessége engedi, és nem edzel vele/lovagolod egyre öszpontosítva versenyszerűen. Tehát ha azt írtad volna hogy hobby lovaglásra szeretném venni, minden benne lett volna amit itt végülis elripakodtál miután mi teljesen érthetően félreértelmeztük a világképedet. Ha azt mondod hogy ALKALMAS e díjlovaglásra/ugrásra távlovaglásra stb. az már korrektül értendő annak, hogy verseny szinten aló alkalmas e ilyen szakágak magasan képzettségére. Az pedig teljességgel lehetetlen hogy egy darab ló minden versenyszakágban megállja a helyét, hiszen az adottságok hiánya mellett a tanulási idő is óriási lenne. lsd.: egy jó díjló tizen éves korában is tanulja a "szakmát"

Az appaloosa sosem volt ezen a világon "ugróló", amerikában kezdte pályafutását indiánok között, majd innen később továbbtenyésztve lett munkaló (vagyis western ló), persze azóta már vannak vérvonalak amiket felhígítottak telivérrel, és kaptunk egy aránylag magas és finomabb fajtát, ami lehet hogy kisebb versenyeken elugrál, de sosem lesz ott a nagykutyák között. Ezt beleértve sem TELIVÉR hanem MELEGVÉRŰ fajta. De itt Mo.-gon a kissebbség hozzáértő szeretendő munkatársai (kupecek) mindent képesek eladni "ápálúza" néven aminek a seggén 2 folt fehér pötty van. Mondjuk én már hallottam állítólagos "dalmata lúról" is... :D:D

2014. máj. 10. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 A kérdező kommentje:
Amúgy azért írtam szakágakat, (ahogy már sokszor kiemeltem, hogy ezeket HOBBI SZINTEN szeretném ) mert sok embert ismerek akiknek a hobbi szint az ügetés és a vágta. Én ennél picit többre használnám. Leírtam, hogy nem mostanában szeretném vele ezeket csinálni.. Három éves kora előtt, de nem egy évesen. Szerintem a szüleim is tisztában vannak vele, hogy sok pénzbe lesz, elvégre meg lett beszélve velük. Nem mondtam, hogy "Anyu, két év alatt 200-ba lesz összesen a ló, megkapom?" Nem elkényeztetett hülye p.i.cs.a vagyok, hanem már ahogy leírtam, van egy pénz összeg, amibe bele kell férnie. Ha érdekel leírom privátban, mert nem szívesen osztogatok meg ilyet mindenkivel. Annyit mondok: Ha akarnám, akkor sportlovat is vehetnék abból a pénzből, mert úgy osztom be, ahogyan én akarom. Csak feleslegesnek érzem sportlovat venni, ha nem használom ki. Sportlovat az vegyen, aki ki is használja. Azt is tudom, hogy véleményeteket kértem, érdekes, talán egy vagy ember tudta leírni normálisan a véleményét.. Egyikkel azóta privátban is beszélgetek. Neki még egyszer köszönöm. A többiek kb. azt mondták, hogy 'Le kell lőni, nem jó semmire az a ló'.
2014. máj. 10. 13:26
 19/31 A kérdező kommentje:
2014. máj. 11. 16:59
 20/31 anonim ***** válasza:

10:26-os vagyok

Ne haragudj, de nem mondtam egy szóval sem hogy semmire sem jó vagy hogy le kell lőni...:D Azt mondtam hogy mi a különbség egy "ugró/díjló" és egy hobbiló között amit ugrásra és idomítómunkára is használnak. Nem néztem végig a vidit, de szép csikó, hobbira tökéletes lesz jó neveléssel és +2 év nyugalommal, meg ha olyan kedved/tudásod van akkor bármire egy szintig. Ha nem számítanak az anyagiak és van elég tapasztalatod egy csődör csikó neveléséhez akkor hajrá, senkinek egy szava sem lehet. Azt viszont nem értem hogy ha nem akarod hogy az anyagi helyzeted hánytorgassuk akkor minek írsz anyagi részleteket a kérdésedbe? Attól még tudtunk volna választ adni ha nem tudjuk hogy éppen mennyibe kerül, és mennyire tudod lealkudni... Azért pedig ne kapd fel a vizet ha kijavítanak, mert így tudsz tanulni.

2014. máj. 11. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!