Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kötelező az alkalmassági...

Kötelező az alkalmassági vizsga és nem dolgozhatnak a nullás lovak? Többi lenn

Figyelt kérdés
Noss kiváncsi lennék hogy valaki tud-e olyan lovardát ahol voltak már az uj lovarda rendelettel kapcsolatban úgy nevezett lovarda ellenörzésen?? Vagy ez hogyan működik pontosan?? Szúrópróba szerüen jönnek ki vagy aki igényli ezt az egészet ahhoz mennek csak?? Kérlek bárki bármit tud ezzel kapcsolatban ossza meg velem. Nagyon érdekelt vagyok a témában ! Köszi

2014. máj. 29. 19:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

"A NÉBIH honlapján egyidejűleg már elérhető a lovas szolgáltatásba bevont lovak listája. A letölthető lista szerint eddig országszerte mindösszesen 60 (azaz hatvan) ló szerezte meg az alkalmassági vizsgát 2013. szeptembere óta. Egy általunk megkérdezett lovardatulajdonos arról számolt be, hogy bár megszerezte a szükséges engedélyeket és a NÉBIH már februárban elrendelte lovai vizsgáztatását, ez mind a mai napig nem történt meg."


Szerintem ez elég sokmindent elárul a dologról... lovasok.hu cikkéből idéztem, de gondolom olvastad te is :)

2014. máj. 29. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Hehe, hirdet kb. 500-1000 lovarda, ebből 200 jelentkezett be az MKEH-hez, és összesen van 60db vizsgázott iskolaló az országban... hát ez teljes kudarc. :)


Eddig az volt a gyakorlat, hogy a hatóságok csak nevesített feljelentésre szálltak ki bírságolni. (Sajnos volt már példa erre is: [link] )

De persze ez bármikor megváltozhat. Egyszer csak Lázár Vilmos bal lábbal kell, tesz egy megjegyzést a legmagasabb helyen, a legmagasabb hely felemeli a piros kisztitkári telefont, tárcsázza a minisztert, az kiadja napi parancsba, hogy most aztán eddig és ne tovább, lovardarazzia, és egy pinty alatt lekapnak mindenkit a tíz körméről. Olyan ez, mint a lottó: bármikor bejöhet.

2014. máj. 30. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Gondolom kivártak, hogy módosítsák a tervezetet, ahogy ígérték. És szerintem fogják is előbb-utóbb (legalábbis abban a tekintetben, hogy a mostani nullások levizsgázhatnak, de újabbak már nem - amivel egyet is értek), máskülönben hirtelen nagyon nagyot fognak zuhanni a lóárak és az a tenyésztőknek megintcsak nem kedvez.


Ahol én tartom a lovam, ott már levizsgáztak az iskolalovak, ha nem felejtem el, megkérdezem, hogy zajlott.


Az biztos, hogy nem úgy működik, hogy "aki igényli ezt az egészet ahhoz mennek csak". Minden lónak le kell vizsgáznia, hogy ellenőrizni mennek-e és mikor, azt ugye nem tudni.

2014. máj. 30. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Utolsó, sajnos tévedsz.

A tervezet csak tervezet maradt a módosításra. NEM változtattak egy betűnyit sem a rendeleten, az ígéretek hogy majd így meg úgy lesz szép és jó és elfogadható, egytől egyig a padláson maradtak, dacára a rengeteg tiltakozónak és szervezésnek. Seggük alá lett téve egy kész és jó tervezet, annyit kellett volna csinálnia valamelyik főf**sznak, hogy rábólint, és pötyög egy keveset a számítógépén. Nem lehetett megcsinálni, a tervezet tervezet maradt.


A tényállás az, hogy a nullás lovak még csak nem is vizsgázhatnak. Mert nullásak. Nem tilos tartani őket, de vendég annak a lónak a hátára legálisan fel nem ülhet. Miért? Mert nullás.

ÉS még mindig 5 ló a minimum létszám. Tehát a családi, 3 lovas kisvállalkozások juszt se érvényesülhetnek.


Szóval most a lovardák 90%-a lapít, mert

a) lovaik legtöbbje nullás, és nem fogják kidobálni őket azért, mert valaki hozzá nemértő elmulasztotta a munkáját végezni a kényelmes íróasztala mögött

b) 5-nél kevesebb lova van, kis családi vállalkozásként működik, de nem fog hirtelen +2-3 lovat venni azért, hogy néhány hozzá nemértőnek megfeleljen, amikor nekik 3 ló annyi lovasra amennyit odafúj a szél, köszönik, pont elegendő

c) esetleg vadturizmusban működnek, nincs náluk se futószáras, se pályán körözésre alkalmas ló, ellenben túralónak az összes megfelel. Mivel azonban a vizsgán mindegyik megbukna mind futószárazásból, mind minden egyébből, ami nem a tereplovaglással kapcsolatos, a szolgáltatásukat a továbbiakban ellehetetlenítenék

d)... sorolhatnám.


Úgyhogy most igen... az lesz, hogy a lovardák lapítanak, és várják a "lottót", ahogyan fentebb nagyon szépen megfogalmazta az 50%-os válaszoló.

Csodaország pedig újfent büszkén düllesztheti a mellét, hogy megint hogy megsegítette ezt a szegény lovas nemzetet.

2014. máj. 30. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy nem változtattak semmit, de úgy gondolom, hogy ha a nép megint felemelné a hangját, az eszükbe lehetne juttatni, hogy valamit elfelejtettek. Azt mondjuk nem értem, hogy elvileg márciusra ígérték, mégis sehol semmi, most, hogy újra cikkeznek róla, kíváncsi vagyok, szól-e valaki egy szót is, hiszen elvileg az ő érdekük. Nem értem ezt a csendet.


Azzal egyébként egyetértek, hogy valahogy csökkenteni kellene a nullás lovak számát - vagyis értékét. Nem vagyok benne biztos, hogy ez a legjobb út (mondjuk a tervezett módosítást elfogadhatónak tartom), de tény, hogy erre szükség van, mert a magyar fajtákat senki nem veszi, a béka segge alatt az áruk, aki tenyészti is csak veszteséget termel. Legalább annyi legyen már a minimum, hogy fedméntől legyen a csikó és akkor nem lesz annyi olyan ló, amiről azt se tudni, hány papír alatt futótt már, meg a kupec dilemmázik felette, hogy mire is süsse le. Mert az állomány jó része totálisan sütetlen, abból csak nullás lehet ugye, ha egyszer előveszik és akkor azt hazudnak rá, amit nem szégyellnek - akár még fajtabélyegzőt is.


Azt nem értem, hogy érted, hogy a vizsgán futózásból, pályamunkából megbuknának a lovak. Ennyire gáz a helyzet vagy ilyen magasak az elvárások? Én sosem lovagoltam bérloviban, de itt nálunk 3 ló van (hogy ez mennyire aggasztja őket, nem tudom), de mind megy úgy, ahogy kell kisgyerekek alatt pl.

2014. máj. 30. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Minden rendelet annyit ér, amennyit betartanak belőle. Sok rendeletet egy percig sem akarnak betartatni. Némelyik csupán azért születik meg, mert brüsszelben kitalálják a hülyeséget, amihez nekünk, a gyarmaton "ajánlott" igazodnunk, így hát tessék-lássék törvénybe foglalják, ezzel a belgák pofáját betömték, de mivel a politikusok is tisztában vannak azzal, hogy a magyar viszonyoktól idegen, és betartatása az égvilágon semmilyen előnnyel nem járna a számukra, ezért utána tesznek rá magasról, a hatóság szemet húny.

Aztán van ennek egy politikai vetülete is, a túladóztatás és a túlszabályzottság nem rendszerhiba, hanem hatalmi stratégia. A Rákosi korszakban ugyebár koncepciós pereket kellett gyártani hamis tanúkkal, hogy a kellemetlenkedő egyéneket el lehessen takarítani a közéletből. A demokrácijában ez nem szokás, de persze a Hatalomnak továbbra is van igénye efféle gyomlálgatásra, ezért azt találták ki, hogy a hétköznapi életet súlyosan korlátozó, vagy akár teljesen ellehetetlenítő jogi környezetet hoznak létre. Ezt több-kevesebb mértékben MINDENKINEK át kell hágnia, és ez által bárkit, bármikor, látszólag teljesen jogosan ki lehet vonni a forgalomból. Példának okáért: "aha! magának csak négy iskolalova van, és abból is kettő nullás sütésű, sajnálom, de el kell tiltanunk a lovas szolgáltató tevékenység tovább folytatásától, hiszen már évek óta törvény írja elő, hogy..." Teljesen kikezdhetetlen a dolog, legfeljebb a gyerekek kérdezik meg naívan, hogy "de hát ha ez így van, akkor miért csak a Pista bácsin kérték számon, és a szomszéd tanyán lovagoltató Jani bácsin miért nem?" - merthogy a fölnőtt emberek tudják, hogy jobb ilyen kérdéseket föl nem tenni.

Szóval hágjátok át szépen a törvényeket és rendeleteket, utána pedig lapítsatok, mint a szar a fűben! Ezt kívánja tőletek a Hatalom.

2014. máj. 30. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Azzal én is egyetértek, hogy a nullás lovak szaporításának véget kellene vetni a magyar fajták javára, DE! nem úgy, hogy a már kipróbált és jól bevált nullás lovakat gyakorlatilag vágóra juttatják, mert kitiltják a lovasturizmusból őket. Ne lehessen a jövőben nullás lovat venni, ezzel én is egyetértek, de a már meglévőket, ha a célnak megfelelnek, tessenek békén hagyni. Így volna ildomos, méltányos.


Egyébként a csendet a beletörődött csalódottság számlájára írom. Az emberek valószínűleg belefáradtak a hiábavaló hadakozásba, hiszen előző alkalommal is szót emeltek, rengeteg munkájuk volt a tervezetben, és mit csináltak vele? Keresztülnéztek rajta.

Viszont jobb lenne tényleg, ha nem lehajtott fővel sóhajtoznánk, hanem nagyon gyorsan intézkednénk újfent, különben most tényleg rengeteg embert és lovat fognak tönkretenni.


A vizsgán bukást pedig úgy értem, hogy igen, hatalmasak az elvárások. Nem lehet elvárni minden egyes lótól, hogy perfect legyen futószáron, terepen és pályán egyaránt. Még jó, hogy a fogatmunkát bele nem vették.

Nem véletlen, hogy egy lovardának van max 3 futószáras lova (mondtam egy számot, lovarda nagyságától is függ), a többi 7 pedig vagy iskolaló, vagy terepló (jobb esetben mindkettő).


Egyrészt nincs szükség több futószáras lóra, másrészt nem mindegyik vevő rá. A belovaglás ugyan futószárazással kezdődik (jobb esetben), de a futószáras oktatás és a belovaglás egyáltalán nem ugyanaz.


És vannak olyan helyek, igen, ahol a lovaktól kár elvárni színvonalas pályamunkát, vagy akár futószárazást. Meglehet, nincs még alap díjlovas szinten sem kiképezve, de tűzön-vízen átmegy veled, hegyen-völgyön, patakon-folyón keresztül, meg nem ijed se egy fácántól, semmitől. Azért, mert "parasztlovaglással", egyszerű terep és túralovaglásra használják, nemes egyszerűséggel arra, amiért eredetileg is megszelídítette magának az ember ezt a jószágot.

Ismerek ilyen helyet, imádom a lovaikat, gyönyörű az az ág, amivel foglalkoznak.


Nem ártana, ha a vizsgát nem standardizálnák, hanem foglalkozási ágakra osztanák. A lovardák megjelölhetnék, mivel foglalkoznak (oktatás futószáron/karámban, tereplovaglás, lovaskocsiztatás, terápiás lovagoltatás stb.), majd szépen leltározni kéne, melyik lovat mire használják, és így levizsgáztatni az állatokat, egyedenként.


Persze hogyne, ez hatalmas munka és óriási macera lenne, hiszen ki kellene dolgozni több szakágra a vizsgakövetelményt és menetet, és nem lehetne egy hónapon belül milliókat kaszálni a büntetésekkel és vizsgadíjakkal...

Ez a fájdalmasan szomorú ebben a szituációban. Nem a lovas élet fellendítése a cél, a színvonalas, megbízható lovas szolgáltatás rendszerének kiépítése, hanem a csókosok előtérbe helyezése, és a lehúzás.

2014. máj. 30. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Szerintem nem egetverő elvárás, hogy a ló menjen osztályban, futószáron és terepen. OKTATÓlovakról beszélünk (amiket ideális esetben ugye nem a vágó elől vásárolnak meg egy nyárra). Nem egy nagy ügy a lovat annyira "kiképezni", hogy futószáron képes legyen elközlekedni anélkül, hogy a centrifugális erő kilométerekre repítené (a pályáról hozott telivéremre egy hónap után kezdőt ültethettem volna futószáron), hiszen ahogy írod, a kiképzés ezzel kezdődik. Minden ló kellene, hogy tudjon menni futószáron, osztályban és terepen. Amelyik nem tud, az véleményem szerint be sincs lovagolva rendesen, mert hát erről szól a belovaglás alapja.


Ez az oktatás minőségének emelését szolgálja, a "parasztlovaglásnak" véleményem szerint nem a lovasiskolákban lenne a helye. Talán ez motiválja majd az oktatókat arra, hogy néha átlovagolják a lovakat - már amennyiben képesek rá, vagy nem tudom, hogy fogalmazzak.


Szerintem emellé még szükség lenne arra is, hogy a lovasoktatók képzését megreformálják. Senkit nem engednék tanuló közelébe amíg tisztességes elméleti és gyakorlati tudással nem rendelkezik (ami nem egyenlő szintű a mostani lovasoktató-túravezető képzéssel). Igaz, ez egyelőre veszett fejsze nyele, mert mindig lenne olyan "oktatási központ", ami jó pénzért szemet hunyna a hibák felett, de ha mondjuk az oktatókat vizsgáztatnák, talán többet érnének, mert aki jó lovas, az meg tudja oldani, hogy a lovai is az elvárt szinten legyenek.


Ezeket a lovakat nem a vágóra küldik. A hobbisták nagy örömmel fogják megvenni őket 200-250 ezerért. A gond az, hogy a többi lovat, amik hasonló kategóriájúak, hasonló képzettségűek, vagy esetleg fiatalabbak, képzetlenebbek, de tisztavérűek, és ennél több pénzt érdemelnének, ki fogja megvenni, mikor ott a nagy ex-oktatóló kínálat jó áron.

2014. máj. 31. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Teljesen igazad van abban hogy a lovasiskolában az iskolalovaknak megfelelően képzetteknek kellene lenniük...de nem sokfunkcionális hiperlovaknak.


Én ismerek olyan 3patkós lovardát, ahol hiába van 11 iskolaló, közülük mindegyik alkalmas az osztálylovaglásra, de csak 4-en tartanak futószáras oktatást. Akkor a maradék 7-től váljanak meg, mert nem tudnak futószáras munkát végezni velük? És esetleg nem is azért, mert a ló hülye hozzá (csak nincs hozzászoktatva - belovaglás ide vagy oda! -), hanem mert a gazdája úgy véli, 4-nél több futószáras lóra nincsen szükség?


Nekem kicsit meredeknek és felesleges munkának tűnik, hogy egy lovasiskola lóállományának a 100%-a perfect legyen futószárból is, ne csak pályamunkából. Én még egy olyan lovardát se láttam, ahol 6 lovasból mind a 6 futószáron lovagolt. Nincs rá olyan gyakran szükség, mint az osztálylovaglásra, de ha szükség van rá, akkor aztán legyen rá alkalmas ló.


De! Nem mindegyik lovas létesítmény = a lovas iskolával. Mint mondtam, van olyan lovastanya, vagy mezei lovarda, amelyik nem oktat, csak terepen lovagoltat, túráztat. Ültem már olyan lovon, amelyik hírből se ismerte a támaszkodást, de terepen bármit kérhettem tőle, és nyugodtan mehettem vele forgalmas helyre is, emberek közé, rendezvényekre. Mintalóként viselkedett, és én még annál kényelmesebb járású lovon nem ültem soha.


És ültem olyanon is, amivel álomszépen ellovagoltam egy díjlovas programot, de terepen mindentől lerontotta az inát.


Foglalkozási ágbeli különbségek.

Akkor most a díjlovas képzett ló lovardáját húzzák meg azért, mert a lova szépen képzett, tökéletesen alkalmas oktatásra, de terepre nem lehet kimenni vele? Biztosan örülne neki a lovarda, főleg, ha nem is vállal tereplovagoltatást, mert mondjuk csak egy forgalmas főúton való átkeléssel lehetne eljutni az erdőkhöz-dombokhoz, amit köszöni, nem kockáztat meg.


A csak és kizárólag tereplovaglással foglalkozó lovarda pedig, dobja el a terepbiztos, kipróbált, és jól bevált lovát egy olyanra, amelyikkel lehet pályán lovagolni, de terepen hanyattkázik egy pillangótól? Pláne úgy, ha mondjuk pálya sincs a pályalovaglásra, mert mi a ráknak költsön el horror összegeket rá, ha nem is használják??


Ettől még egyik ló sem lesz több, vagy kevesebb, csak másra használják őket. És amire használják őket, abban jók. (Hétköznapibb példa rá: metszőollóval sövényt fogok nyírni, nem hajat vágni)


Vannak persze olyan lovak, amik terepen, futószáron és pályán is úgy mennek, hogy csoda. Ezeknél a lovardáknál/lovasiskoláknál/lovas egyesületeknél szokott 1 óra lovaglás 5000Ft-nál kezdődni. Azt hiszem nem kell részleteznem, hogy mi történne a lovasturizmussal, ha az összes lovarda ilyen árakkal dolgozna.


Ami a méltatlanul selejtre kerülő iskolalovakat illeti... ugye te se gondoltad komolyan, hogy nem éri őket bántódás? Potom összegért hozzájuk lehet majd jutni, igen, néhánynak talán szerencséje is lesz, és megveszi egy-egy hobbista. De ez RENGETEG ló lenne, nem pedig 60, mint a már bejelentett lovak. Nincs annyi hobbista, hogy mindegyikre jusson ló. És nincs 1-1 hobbistának annyi pénze, hogy 5-6-ot is felvásároljon mert jajdejó. (Nem megvenni nem tudná, eltartani!)

Akinek pedig eddig nem volt lova, annak nem azért nem volt, mert túl drágák, mert lehet olcsón jó lovat venni. A gond a tartással van. Általában arra nem szokott pénz lenni.


A lovas oktatók... rájuk valóban nem ártana egy jó alapos képzés, tanítás. De amíg a képzésük abból áll, hogy legomboljanak róluk 2-3 százezer forintot, addig a képzés olyan is lesz, amilyen.

Ha tényleg szakképzett oktatókat akarnának képezni, akkor államilag támogatott szakokat indítanának rá, ahol szigorú követelményeket ÉS színvonalas oktatást hoznának. Ilyen létesítmény tán 2 van Magyarországon.

És az ő munkájukat degradálják azzal, hogy valaki hiába végzett színvonalas oktatóként ott, nem vállalhat munkát, amíg nem vesz magának százezrekért oktatói PAPÍRT és lovastúra-vezető PAPÍRT!


Bele lehetne menni a részletekbe, de ha itt tisztára akarnánk mosni valamit, akkor Állambácsi nagyon rosszul járna, mert kirántanák vele a lovas ágazat koncát a fogai közül, sőt, még neki kellene rá költenie. Úgyhogy inkább hozzák a betarthatatlan rendeleteket, amiket nagyon jól tudják, hogy a 80% nem fog betartani, viszont így amikor pénz kell, csak razziáznak egyet, és levan a gond... s addig is mindenkinek Kuss a neve, mert fél a hatalom kezétől. De ezt fentebb már leírták.

2014. máj. 31. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszokat !


És mi van ha kijönnek egy lvoardába hol még nincs a lovaknak alkalmasági vizsgájuk,meg úgy semmi ??? Megbüntetik? Bezárják? Akkor elég sok lovarda fog bezárni szerintem...

2014. máj. 31. 10:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!