Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tapasztalatlan lovasként egy...

Tapasztalatlan lovasként egy nyers mén vásárlásáról mit gondoltok?

Figyelt kérdés
16 éves lány vagyok, és versenyezni szeretnék. Eddig egy nagyon kedves, kezes, megbízható kisbéri herélt lovam volt, vele kezdtem tanulni az ugratást, és könnyebb díjlovas versenyeken indultunk. De hiába volt fiatal meg erős, kialakult egy ritka betegség, és soha többet nem tudok vele edzeni. Új lovat keresünk, de tanulva az előző esetből, csak kancát, vagy mént szeretnék, hogy ha bármi történik vele, lehessen tőle egy csikóm. És csak fiatal lovat szeretnék, mert annál valószínűleg nem használták agyon a lábait. Találtam egy 3 éves, gyönyörű sportló mént, de még csak futószáron dolgozik, lovas nem ült rajta. Így viszont elég olcsó ahhoz, hogy meg tudjam venni. De nem tudom, jó ötlet lenne-e? Nem vagyok nagyon tehetséges lovas, eddig csak belovagolt lovakkal dolgoztam, és ménekkel is elég kevés tapasztalatom van, jobban szerettem a nyugodt, megbízható herélteket. Ti belevágnátok egy fiatal, nyers mén megvásárlásába a helyemben, vagy nem?
2014. jún. 28. 16:36
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Természetesen nem egyedül állnék neki a lovaglásának. Az első időszakban legelőn tudnám tartani, és egy ismerősöm segítene elkezdeni vele a munkát, aki rengeteg lovat lovagolt már be, de egy jó hobbiló szintnél tovább nem tudja idomítani őket. Ha az ő segítségével megtűri a lovast, és ismeri az alapvető segítségeket, akkor tudnám bevinni négyévesen egy közeli sportlovardába, ahol (még nincs konkrét edző, de mindenképp tapasztalt, jó nevű edzőt keresnék) edző segítségével kezdeném vele a díjlovaglás alapjait, és 5-6 éves korában foglalkoznék csak az ugrással, nem szeretnék semmit elsietni. De lehet, hogy túl nagy falat lenne nekem, és a fejemre nőne, hiába az edző. Mert egy nyers méncsikó az mindenképp nyers méncsikó. Mit gondoltok, belevágjak?
2014. jún. 28. 16:40
 2/11 anonim ***** válasza:
89%

én nem vágnék bele a helyedben, a ménekkel később sem könnyű, már olyan szempontból sem, hogy sok lovardában egyáltalán nem fogadnak mént bértartásba, vagy ha igen, akkor sem tudják biztosítani a karámozást nekik, így azon felül, hogy mén még folyton tele is lesz...

nem tudom mennyire sport orientált vagy és mennyire érdekel a lovaglásnak a kikapcsolódás része, de egy ménnel pl. elég nagy szívás elmenni mondjuk egy 1 napos túrára, mert csak külön tudod kikötni, csak elől, vagy lemaradva tudsz menni.


a kérdésednek azt a részét nem értem, hogy miért lenne fontos az, hogy ha lesérül, akkor majd lehessen csikód tőle. eleve nem lenne szabad úgy hozzáállni, hogy lesérül, ha pedig idő előtt lesérül, akkor az vagy a te hibád, vagy a ló lábai nem elég erősek, akkor pedig nem kéne tovább tenyészteni, tehát nem érthető, hogy egy sportot fizikailag nem bíró lótól miért akarsz csikót. arról nem is beszélve, hogy még ha kancáról is beszélnénk, ha egy jó ménnel befedezteted, akkor a fedeztetési díj, a vemhesség alatt felmerülő orvosi költségek és a csikó tartása, belovaglása együtt olyan összeg, amiből egy igen impozáns felnőtt, versenyre felkészített lovat tudnál venni.


egy ménnél pedig végképp nem értem azt az indokot, hogy szeretnél csikót tőle, ahhoz ugyanis kanca is kell, vagy hogy gondoltad, hogy majd megveszed azt, amit ő fedezett?


szerintem ezt az elvárást engedd el, hogy csak kanca, vagy mén, mondván a herélt ha lesérül akkor nem tud neked csikót adni, és nézelődj a heréltek között is, abból a szempontból biztos jobb egy herélt, hogy nincs tenyészérték, tehát jobb lovat tudsz venni azonos áron, továbbá más lovak társaságában is normálisan fog viselkedni.

2014. jún. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Szerintem semmiképpen sem kéne megvenned. Vagy ha igen, először lovagoltasd be valakivel.

De mi az, hogy tanulva az előző esetből? A gének elég nehezen öröklődnek, és azt a csikót is be kell majd valahogy lovagolni.

Tök mindegy, hogy herélt, kanca vagy mén. És gondolom találsz majd másik gyönyörű mént vagy kancát ami be van lovagolva. A ménekkel amúgy is nehéz bánni. Szóval szerintem borzalmas ötlet lenne.

2014. jún. 28. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
+100 ezer a belovaglása alapszintre. Kötve hiszem, hogy úgy is olcsó marad. Azt meg csak ázrójelben jegyzem meg, hogy ménhez kell egy kanca is, és senki nem fogja neked ingyen lecsikóztatni.
2014. jún. 28. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Értem a véleményedet, és köszönöm a választ! Csikót azért szeretnék, mert a saját lovamat szeretem, és egy saját csikó mégis más, akkor is, ha nem tökéletes az anyja/apja lába. De érthető, és átgondolandó, amit mondasz. Sokat járok terepre, úgyhogy fontos, hogy ott is kezelhető legyen, és ne legyen állandó probléma a csődörségével. Viszonylag kevés tapasztalatom van ménekkel, így nem tudom, mire számítsak. Egy nagyon elrontott, elkényeztetett fedezőménnel dolgoztam régen, vele gyötrelem volt a boxtól a pályáig eljutni, és 20 percet futószárazni is, ilyet semmiképp nem szeretnék. De látok a lovardában egykét mént, aki teljesen normális és kezelhető, csak nyöhög kicsit, ha sárló kanca mellett vezetik el.
2014. jún. 28. 16:57
 6/11 anonim ***** válasza:

Menj oda én nézd meg, hogy milyen a csikó. Anélkül csak találgatni tudunk, mert attól, hogy mén, még lehet a világ legkezesebb lova is. Ápold le, vezesd, kösd ki, futószárazd és meglátod, hogy hogy viselkedik.


Én csak azt nem értem, miért szeretnél a saját lovadtól csikót (mert ha "bármi történik", onnantól még másfél év a csikó, már ha kancád van, ha méned, akkor meg szinte csak zugcsikó lehet, de akkor is másfél év, és kanca esetében annyit ráköltesz a tartására, plusz a csikóéra a köv. 3 évben, hogy abból már igen tisztességes sportlovat tudnál venni), a másik meg, hogy kétlem, hogy nem találni olyan 4 évest, aminek jók a lábai és a keretbe belefér.

2014. jún. 28. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Semmiképp. A fiatalsága önmagában is bőven elég kihívás lesz neked. Ne vegyél mént.


Azt meg nem értem én se, hogy hogy akarod azt, hogy "ha bármi történik, legyen egy csikója". Tegyük fel, hogy bármi történik és az nem betegség. (Mert ugye nem akarsz beteg lovat továbbszaporítani.) Akkor vársz három évet és addig nem lovagolsz, amíg lesz egy csikó? (Aki nem is a tiéd, hanem a kanca tulajdonosáé?)

Ha "bármi történik" és veszel egy új lovat, az is a sajátod...

2014. jún. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Akármilyen szuper módon lovagolják be neked (ami egyébként mire ló lesz a csikóból, pár százezerbe belekerül) egy mén mindig mén marad. Fiatal, tapasztalatlan versenyzőként szerinted mit fogsz csinálni a zsúfolt melegítőpályán a versenyeken a méneddel? Elárulom: sírni. És akkor még jól jártál.

Ráadásul ha nincs fedengedélye a lovadnak, akkor hiába is marad mén, nem lesz tőle csikód (ha mégis, az nem nagy öröm). Egyébként te magad írtad, hogy ritka betegség érte el a lovadat, vagyis nem általános, hogy a herélt korán problémás legyen. Nálunk is van jó pár 17-22 év közötti herélt, köszönik jól vannak. A 17 éves még vígan versenyzik díjugratásban. :-)

De ha semmiképp nem akarsz heréltet, akkor is inkább kancát válassz, a méneket felejtsd el!

2014. jún. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Szerintem remek ötlet tapasztalatlanlovasoknak nyers lovat venni, főleg mént! Rengeteg tapasztalatot fogsz szerezni. Ahogy Feri bácsi szokta mondani: teher alatt nő a pálma. :)
2014. jún. 29. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem. Tényleg, ahhoz, hogy egy mén kezelhető legyen, ahhoz következetesség, kellően erős személyiség, és nem kevés tapasztalat kell. Egy lovat szoktál meg, akivel biztosan nagyon jól bántál, de ez kellő tapasztalatot egy ménhez nem ad. Keress tovább!
2014. jún. 29. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!