Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Származás nélkül?

Származás nélkül?

Figyelt kérdés

A lovamnak sajnos lekérhetetlen a származása. Az anyja fedeztetése után nem lett semmilyen papír, hogy ki az apja. Aki fedeztette a kancát biztos oda figyelt.

Szeretnék neki csikót, de nem tudom így lehetséges e, hogy nem zug csikó születik, hanem esetleg anyai ágon ismeretlen, de apai ágon jó származású?

A ló apja, ha minden igaz egy fakó ugró mén. 2003-ban fedezett Siófokon. Sajnos ez az összes infóm.

A ló 2004. májusi.

Remélem nem lett túl kusza.. :/



2014. júl. 22. 16:35
 1/6 anonim ***** válasza:

hívd fel a helyi lótenyésztés ügyi felügyelőt, ő biztosan biztosabbat tud mondani, mint mi.

bizonyos esetekben vérvétellel lehet bizonyítani, hogy ki a ló apja, bár ha nem adott fedeztetési jegyet nem tudom hogy működik a dolog, de szerintem ha arra az évre volt fedeztetési engedélye és a te lovad be van sütve nullásra, tehát bizonyítható, hogy melyik évben született, akkor... hát nem is tudom...


amúgy ha most a lovad nullás és befedezteted egy hivatalos ménnel, akkor "fél származásos" lesz a csikó, az anyai ág ismeretlen, az apai ág kitöltve az útlevélben/származási lapban.


az a baj, hogy ha megszületik a csikó azt le kell jelenteni, ha ez nem történt meg és a te lovad még most sincs nullásra se sütve, akkor elég macera lesz (ha lehet egyáltalán) bizonyítani azt is, hogy mikor született, meg hogy ki az anyja.

vérvétellel a szüleit lehet bizonyítani, de az nem lesz olcsó.


de a tanácsom tényleg az, hogy ne itt kérj tanácsot, hanem hívd fel a helyi illetékes lótenyésztési felügyelőt és ő elmondja mik a lehetőségek (és ez mennyibe kerül).

2014. júl. 22. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha engedélyes ménnel fedeztetsz, magyar félvér lesz a csikód, nem zugcsikó. A származási lapján rajta lesz az apja, szóval ha arra gondolsz, hogy ez növelni fogja az értékét, akkor az megoldható.


Ha sejted, hogy ki a lovad apja, akkor dns vizsgálatot lehet kérni, miután kinyomoztad, hogy mely fakó, engedélyes mének fedeztek 2003-ban Siófokon és azt, hogy most éppen hol van az a mén (ottani felügyelő biztosan tud segíteni). Hogy a vizsgálat mennyibe kerül, azt nem tudom, de a felügyelő vagy a lóútlevél iroda meg tudja mondani, tán még a honalpjukon is fenn van. Ha jól rémlik, az is le van írva, hogy hasonló esetben mit lehet tenni.


Mindenesetre ha a kancád anyja nem tisztavérű, fajtába tartozó ló, akkor nem sok értelmét látom a dolognak, hiszen utólag sem sütnék le a lovadat fajtára, max. magyar félvérre (kivéve persze, ha már most az), így a leendő csikó sem lehetne más, mint magyar félvér. Ha a kancád anyja tisztavérű, x fajtájú ló, akkor megéri gondolkozni a dolgon, mert lehet belőle tisztavérű csikó (ha a mén adott fajtában fedezhet), de figyelembe véve a lóárakat, kétlem, hogy nagy különséget jelentene, ha jelentene egyáltalán.

2014. júl. 22. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Sütése sincsen meg? Ha félvér és megvan a megye akkor az alapján vissza tudják keresni. Ha pl magyar sportló akkor pedig annál a lótenyèsztő egyesületnél kell utánnakérdezni. Nullás ló sütéséből egyébként csak az állapítható meg hogy mikor sütötték és nem az hogy mikor született. Persze lehet a kettő ugyanaz de az is lehet hogy 10 éves volt a ló amikor besütötték.
2014. júl. 22. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nincs neki sütése. A mostani tulaja nem foglalkozott vele, előtte pedig nekem nem volt alkalmam rá.

A ló anyja magyar félvér. De elpusztult 20 évesen..

Akkor ezt a csikó dolgot nála inkább hagyom.

2014. júl. 22. 20:16
 5/6 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben ígyis-úgyis magyar félvér lesz a csikó, szóval lényegtelen kinyomozni a kanca származását.
2014. júl. 23. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Csak azért szeretnék csikót, mert nagyon jófejű ló. Tehetséges és egy jó ménnel a csikóban erősödne csak ez. Úgy gondolom. Bár ez még távlati terv, de gondoltam kicsit körbe járom a terepet :)
2014. júl. 23. 13:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!