Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Túl korán lett belovagolva a...

Túl korán lett belovagolva a lovam. Lehet ennek súlyos következménye?

Figyelt kérdés

Nos, sajnos a lovam 2 évesen lett belovagolva (akkor még nem volt az enyém), puszta figyelmetlenségből (rámonta eg "szakértő" , hogy 3 éves). Viszont a hátizma még elég fejletlen,(a háta viszont nincs beesve) és kicsit sovány is, ugyanis nagyon nehezen hízik (több mint egy éve hízlalom, és semmi változás, nem férges). Mostanában észrevettem, hogy rengeteget nőtt a feje (kb 6 hónapja cobos volt, mostmeg fullos) és marmagasságra is egyaránt (legalább 5 cmt nőtt). Nem végzik olyan kemény munkát (heti 3x ülök rá kb 1 órát) és nem is vagyok neki nagy súly.

Szerintetek a korai belovaglásnak lehetnek súlyos, nem várt következményei? Egyébként most 3 éves, és érdemes még róla tudni, hogy nagyon kötöttek az izületei. Esetleg ez is a korai belovaglás miatt van? (Lehet hülyeséget kérdezek)


2014. szept. 5. 21:29
 1/8 anonim ***** válasza:

azt miből állapítod meg, hogy kötöttek az ízületei?

én úgy tudom, hogy az izmok szoktak kötöttek lenni.

ha egy éve van nálad, most 3 éves, akkor mennyi idő alatt lett szegény "belovagolva"?

tennél róla képet?

mén vagy kanca?

milyen fajtájú?

2014. szept. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Attól, hogy most nincs nyoma, később még lehet, könnyen meglehet, hogy lesz is, emrt ahogy te is írtad, a hátizmai nincsenek megfelelően kifejlődve (akkor minek ülsz rá?) még most sem, nem, hogy még akkor. Hagyj neki időt, hogy megerősödjön, összeszedje magát. Ha addig is mozgatni akarod, kocsiztasd be.

Hízlalni a legjobb megoldás az ad libitum széna, hiszen alacsony energiatartalma miatt a ló nem lesz tele tőle, mint a sz*r, és mivel rengeteget kell ennie belőle, hogy jól lakjon, így bizony, idővel hízni fog.


Egyébként ajánlom figyelmedve a klasszikus képzést, aminek egyik alapelve, hogy olyan lovakat képezzen ki, amelyek szélsőségesen engedelmesek, és elfogadóak a lovasukkal szemben, egyúttal használati élettartamuk a lehető leghosszabb. Érdemes tanulmányozni, hidd el, segíteni fog.

Azhogy a lovad kötött, merev lovas alatt, természetes, mert még csikó, ráadásul fejlettségéhez képest hirtelen kapott nagy megterhelést: még növésben van, szóval a saját egyensúlyát is keresgéli, tegnap ha így ment, még tök jó volt, ma ugyanúgy már orrabukik, hát ha még egy plusz súllyal is kezdenie kell valamit...

A helyes kiképzés, célirányos lovaglás ezen segíteni fog, ha megfelelően szólsz hozzá, ő megfelelően fog válaszolni, ne aggódj. Általánosságban amúgy elmondható, hogy a első és a külső elengedettség egyaránt fontos, de hogy ezt hogyan érd el, az lovanként eltérő lehet. Alapjában véve sok állítás, hajlítás, kézváltás, átmenet nem árthat, persze megfelelő bemelegítéssel, előkészítéssel, ha a ló is készen áll már erre!

2014. szept. 5. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
(OFF: az ízületek is lehetnek kötöttek, merevek. A jól képzett ló pl. amikor a hátuljára veszi a súlyt, ízületei meghajlanak [konchajlítás], a fara megsüllyed, a marja megemelkedik - hegynek fel, úgymond).
2014. szept. 5. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
69%

ha nem hízik és nem férges, akkor nézesd meg a fogát. remélem sokat van a friss levegőn és nem egyedül van, mert ellenkező esetben a lovak valóban nem esznek rendesen.


széna tényleg mindig legyen előtte.


a korai belovaglás a porcoknak, ízületeknek nagyon nem tesz jót, nem csak a háta, a lábai is bánhatják. ez nem azonnal jön ki, de sokkal jobban kell rá vigyázni, illetve sokkal hamarabb pukkannak le ezek a lovak (nem véletlen, hogy itthon oly sok ló sántul le végleg 10-14 éves korában).

2014. szept. 6. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Az állatorvos mondta, hogy nagyon kötöttek az izületei. Igazából pár hónap alatt, de azóta át lovagoltattam és még kiképzés alatt van. Tisztavérű paint horse herélt. A probléma pedig a bekocsizással az, hogy ahhoz pedig én nem értek, még csak nem is ültem lovas kocsin (biztos, h nem nem csak abból áll, h felülök a kocsira). Ridegtartásban van, rengeteg lóval, széna, friss fű mindig van elötte. Szerintetek érdemesebb lenne hagynom egy ideig, vagy lovagolhatom nyugodtan?
2014. szept. 6. 10:15
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem, a leírtak alapján a legjobb lenne visszább lépni egy fokot és kicsit megerősíteni futószáron. Hagy szedjen fel egy kis súlyt is közben.

De egyébként nem értem. Egy paint horse ló azért nem szokott akárkinek lenni, már az árából kifolyólag sem, hogy a csodába lehetett egy egész évet "tévedni"? Voltak/vannak papírjai gondolom, ha más nem abból már csak tudhatná. :/

Vissza térve én személy szerint (de, hogy hozzam egy szaktekintélyt is pl. Reiner Klimke) 4 évesnél fiatalabb lóra nem is ülök fel. Nyilván földről folyamatosan dolgozok velük, de nem szerettem sose, hogy "na gyerünk minél előbb üljünk fel rá jó' van az úgy". Persze, ezt nem neked, hanem a csoda "tulajnak és belovaglónak" szánom.

2014. szept. 6. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ne lovagold, had erősödjön meg. Ettől még foglalkozhatsz vele, sőt! Kezdj el vele kézen dolgozni, sajátítsatok el minél több dolgot úgy is, meglátod, sokkal szorosabb lesz a viszonyotok, mint, ha csak lovagolnád. Szóval pl. vállat ki/be, farat ki/be lépésben, ügetésben, oldaljárások, tolódások, ilyesmik. Ezeket megtaníthatod eztán neki futószáron is. Ha a ló kézen, súly nélkül meg tudja csinálni, később nyereg alatt sokkal könnyebb dolga lesz, neki is, és neked is. Meg szerintem sikrélmény is, amikor testsúly, csizma nélkül is meg tudsz vele csináltatni dolgokat.


Bekocsizni nyilván ne kocsizd be egyedül, ha nem értesz hozzá, csak ötlet volt, mert általában azt már ~2-2,5 éves korban el lehet velük kezdeni, könnyű kocsival.

2014. szept. 6. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Igazából a régi gazdáját egyeltalán nem érdekelte, h 2 vagy 3 éves, csak mielőbb hasznot akart húzni belőle. Igazából nem úgy kell elképzelni, hogy egy csont sovány ló, és rossz körülmények között van most tartva. A lehető legjobb helyen van nálam, nagyon szeretjük egymást, ha meglát nyerítve köszönt, és odaüget hozzám. A hízlalásában pedig marstall western táppal próbálkozok. (sok benne a vitamin és direkt a western lovak igényeihez van elkészítve)

Amúgy nagyon szépen és szívesen dolgozik, azzal nincs probléma. Futószárazni is szoktam heti 2x 15 percet.

De azért megkérdeztem egy szakértőt (Dr. Drén Csaba, lovakra speializálódott állatorvos), hogy mi a véleménye, hogy egy évvel korábban lett belovagolva, és, hogy lehet-e ebből a későbbiekben nem várt következmény. De így nagyon nem tudott mit mondani, ezért kijött megnézni a lovat. Szerinte nem nagy probléma, főleg, hogy hetente 3x kb 1 órát van lovagolva, ráadásul nem vagyok neki nehéz. Azt tanácsolta, nyugodtan lovagoljam, az lenne a baj, ha mindennap órákat lenne hajtva nagy súllyal a hátán. Meg ő alkatilag elég erős és izmos, igaz ráférne még pár plusz kiló.

2014. szept. 6. 20:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!