Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan "tanítják" meg a...

Hogyan "tanítják" meg a lónak, hogy a segítségekre helyesen reagáljon?

Figyelt kérdés

Nyilván belovaglással, de ha pl. jobb csizmázom lépésben, amikor a hátsó jobbal lép, akkor ösztönösen jön neki, hogy a hátsó jobbját aktivizálja? Vagy pl. a vágtabeugratást hogyan tanítják meg neki? Először futószáron a hangjelzéseket?

Köszönöm a rendes válaszokat! :)



2014. szept. 9. 14:32
 1/8 anonim ***** válasza:
84%
Futószárral kezdődik a ló kiképzése, aztán ha már lovas ül rajta,elkezdi neki adni ezeket a segítségeket,egy ideig nem érti,nem is tudja,aztán megszokja és tudja már ,hogy mondjuk belső csizmát érzi a hevedernél ,jobbat meg hátrébb akkor tudni fogja ,hogy bal kézre ugorjon be vágtába. Sokat csinálják vele és úgy tanulja meg.
2014. szept. 9. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
42%
A csizma egyáltalán nem természetes a lónak. Először futószáron tanulja meg, aztán futószáron, lovassal. Kapja a futószárazótól a segítséget, mellé a lovastól is, és egyből a csizma után lekevernek neki egyet pálcával. A pálca már nagyon is természetes dolog, ösztönösen megindul. Gyorsan összeköti, hogy aha, ha jön a csizma, menni kell, mert úgyis követi a pálca. Így idővel el lehet hagyni a pálcát, az okosabb lónál már 5-6 próbálkozás után elégséges a futószárazó segítsége és a csizma együttese.
2014. szept. 9. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
90%

A lovak (is) gyorsabban tanulnak pozitív megerősítéssel. Adja a lovas a segítséget, majd ha a ló úgy reagál, ahogy szeretné, akkor egyrészt abbahagyja, másrészt meg is jutalmazhatja a lovat (habár az engedés önmagában jutalmazás). A ló így megtanulja, hogy a segítség akkor marad abba, ha x dolgot csinál, ez motiválja abban, hogy csinálja és ezért nem működik az, ha a lovas erősebb segítségeket ad, vagy állandóan adja őket. Abból is tanul a ló, csak éppen azt, hogy mindegy, mit csinál, a segítség nem marad abba, úgyhogy akár le is szarhatja, mert ígyis-úgyis kapja őket.


Belovagláskor nagyon sokat segít, ha először kézen dolgozik a ló, mert a lovas pontosabban, a ló számára érthetőbben és extra teher, a súlya nélkül meg tudja tanítani a lónak a szár- és csizmasegítségeket is, így amikor a lovas felül, azok a ló számára már nem lesznek ismeretlenek.

2014. szept. 10. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Csak az, hogy érzékenyítsd, jellemzően csak akkro működikmár, ha megértette, hogy a csizmára menjen előre. És márpedig azt jellemzően a pálcával erősítik meg, hogy megértse, hogy erre kéne reagálnia. Ha felfogta, onnantól nyilván, lehet érzékenyíteni, hogy keveesebbre menjen, mert jó lesz az neki - hamarabb abbamarad a csizma, ráadásuzl nem is lesz olyan erős, és a pálcát is megússza. Ez a jutalma.
2014. szept. 10. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Csak ha még nem tudja, hogy az adott csizmasegítségre mit kell reagálnia, akkor pálcára sem fogja tudni. (Mondjuk arra nyilván megindul.) Én azt akkor látom helyesnek, ha a ló tudja a feladatát, de nem akarja végrehajtani. :)
2014. szept. 10. 22:24
 6/8 anonim ***** válasza:
Egy szóval nem írtam, hogy nem kell pálcasegítséget adni. Azt írtam, hogy erősebb segítséget nem kell adni, mert ha valaki nem beszél mondjuk magyarul, attól, hogy hangosabban beszélnek hozzá, ugyan úgy nem fogja érteni. A megerősítés az előrehajtás esetében pedig azt jelenti, hogy a segítséget abbahagyjuk, máskülönben nem fogja érteni a ló, hogy mikor csinálta jól. A pálcahasználat pedig nem kellene, hogy a büntetéssé silányuljon "ha nem megy, lekeverek neki egyet, azt' probléma megoldva" módra.
2014. szept. 11. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hidd el, ha nem érti a csizmát, a pálcát akkor is fogja, mert az sokkal természetesebb, egyértelműbb segítség. És nem büntetés, hanem összekapcsolás - meg kell indulni már a csizmára, mert úgyis jön a pálca. Oké, egy idő után akkor elmarad a pálca, mert már megy csizmára. Innentől lehet finomítani, és nyilván, ha jól csinálja, akkor nem csapkodjuk fél lépésenként. Meg amúgy se.

Mondjuk al epontozók véleményére nagoyn kíváncsi lennék, biztos belovaogltak már 5-6 lovat legalább, mindenféle pálca nélkül...

2014. szept. 11. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én nem pontoztalak le és nem is foglak. Csak gondoltam, ha már elolvastam a kommenteket hozzá fűzök én is valamit.

Nem lovagolok be lovakat, azt meghagyom a szakembereknek. Viszont, legalább 10-15 ló belovaglásánál voltam jelen az elmúlt pár évben és nem láttam még olyat, hogy pálcázták volna őket.

Ahány hely és vidék annyi mód és szokás. :)

2014. szept. 11. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!