Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért mondjuk az egyik fajtára...

Miért mondjuk az egyik fajtára, hogy telivér, a másikra meg nem?

Figyelt kérdés
Az arab telivért még értem, hogy már 5000 éve tökéletesen fajtatisztán, minden idegen behatástól mentesen tenyésztik. De az angol is telivér, holott alig 300 éves múltja van, és több fajta keresztezéséből született (galloway, arab, berber...), éppúgy, mint a többi félvér fajta. Ilyen alapon akkor lehetne telivér az andalúz is, hiszen van olyan vonala, amit már vagy 900 éve tisztán tenyésztenek, egységes, nemes, értékes fajta. Vagy az ahal-teke, az izlandi is ilyenek... Őket miért nem tekintjük telivérnek, holott a fajtatisztaság, az értékes tulajdonságok megvannak bennük?
2014. szept. 23. 14:02
 1/4 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Az angol törzskönyvet 1793-ban lezárták 237 kancával és 169 ménnel. Az ő leszármazottaik az angol telivérek, félvér pedig minden olyan ló, ami telivér és egyéb fajta keveréke. Egyszerűen így alakult ki.
2014. szept. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 csabika1971 ***** válasza:
100%

Két olyan lófajta van a világon, amelyet „telivér”-nek neveznek: az arab és az angol telivér. A szó jelentése a tiszta vérben tenyésztett fajtát jelenti, vagyis azt, hogy a telivér esetében az egyszer lezárt törzskönyvbe csak olyan ló kerülhet felvételbe, amelynek az ősei az eredeti méneskönyvben szereplő alapállomány valamelyik tagjára vezethetők vissza. A telivért sosem nemesítik más fajtával, ő maga tölti be a nemesítő szerepét.


Angliában egy James Weatherby nevű szakember 1793-ban könyvet jelentetett meg mindazon lovak származásáról, melyek az angol versenypályákon jelentős eredményeket értek el. A General Stud Book első kötetében 237 kanca és 169 mén szerepelt. A törzskönyvet ekkor lezárták, így minden ami angol telivér e kancák és mének valamelyikének leszármazottja, és a General Stud Bookot, azaz a méneskönyvet máig is minden évben a Weatherby család adja ki.


A világ másik „telivérje” az arab telivér. Az arab ló története közel ötezer éves múltra tekint vissza, a nemesítés fellendülése pedig egyidős a muzulmán vallás kialakulásával. Mohamed próféta a hívek kötelességévé tette nemcsak a lovak szeretetét, hanem nemesítését is. A hívek között is a Nedzsid-fennsíkon élő beduin törzsek, a wahabiták fejlesztették legmagasabb szintre az arab ló tenyésztését. Éppen ezért sokáig csak az innen származó lovakat tekintették „igazi” arabnak. A legutóbbi századokban azután számos ló került hadizsákmányként a világ különböző tájaira, a wahabiták legértékesebb lovaiból pedig Egyiptomban megalakult az El Zaharaa ménes. Az 1967-ben megalapított WAHO (World Arabian Horse Organization), az arab lovat tenyésztők világszövetsége pedig csak azt a lovat tekinti arab telivérnek, amelynek minden őse Arábiából származik, és a WAHO által elismert valamely törzskönyvben regisztrált.

2014. szept. 23. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez csak egy magyar elnevezés, nem érdemes rajta lovagolni. Más nyelvek nem feltétlenül tesznek különbséget telivér és félvér között, egyszerűen csak a fajta nevét használják, magyarul pedig így sikerült elnevezni őket.


Angolul a warmblood pl. hiába jelent melegvérűt, a köznyelv kifejezetten sportlovat ért alatta, nem használják az összes melegvérű lóra.

2014. szept. 24. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat. Ment a zöld kéz mindenkinek!
2014. szept. 27. 12:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!