Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit gondoltok a Fríz lovakról?

Mit gondoltok a Fríz lovakról?

Figyelt kérdés
Milyen rajtuk lovagolni? Vagy egyáltalán lehet rajtuk lovagolni? (Persze, tudom, ez attól is függ, hogy hogy tanítod be, hogy bánsz vele stb..)

2014. nov. 17. 21:48
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Igen lehet lovagolni de ők úgyx tudom inkább kocsi ló. Ez inkább attól függ milyen célod van. Ha versenyezni szeretnél akkor nem jó választás.
2014. nov. 17. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Szèp, okos ès a legsz.rabb túlárazott gyenge beteges fajta. Annó kèt shetlandival lealáztuk üres szekèrrel hegymenetben haver frìzèt, arról nem is beszèlve hogy állandóqn vakarja róla a csüdsömört. Ha fizetnènek se kène olyan szutyok.
2014. nov. 18. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Mint írták erőteljesen túl van árazva és mivel eléggé kényes tud lenni, így többnyire csak a felső réteg engedheti meg magának. Viszont ettől függetlenül, mint mindenhol máshol itt is vannak kivételek...

Lovagolni természetesen lehet. Díjlovasoknál elég gyakori, de külföldön sok komolyabb cirkuszban is láttam, hogy előszeretettel használják.

2014. nov. 18. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
58%

Csodálatos lovak, akik nagyon okosak is egyben. Nekem volt szerencsém egyszer egy frízzel közel 1 évet dolgoznom, nagyon élveztem. Kényelmes volt, jófej volt. Díjlovas feladatokat meg ugró feladatokat is gyakoroltunk, mindkettőben jó volt, de alapvetően egyikben sem olyan húde kimagasló. Frízek között is van olyan, aki versenyre termett, van, aki nem. Én személy szerint már tereppályán is láttam frízeket.

A díjlovas részével meg annyira nem értek egyet. Tény, hogy alkalmasabb erre a szakágra, mint ugróra, de azért a zsűrik tisztában vannak azzal, hogy egy fríz alap mozgása teljesen más, mint egy bármilyen másik lóé, és ehhez is viszonyítanak az eredményekkor. Azért, mert egy fríz ügetése "elegánsabb", mint egy másik lóé, még nem jelent győzelmet, nem a genetikai adottságokat díjazzák. Nekem egyik ismerősöm egy pufi bardigianoval verte szutyokká az egész mezőnyt, pedig semmi extra kis lovacska. Hiába viszel oda egy frízt, ha nem tudod azt kihozni belőle, mint a többiek a versenylovakból, akkor eltemetheted a helyezésed. És frízek között amúgy szerintem arányaiban kevesebb a lovas alatt versenyen jól teljesítő egyed, mint a többi fajtában.

A frízek alapvetően kocsilovak, igazán eredményesen ebben tudnak teljesíteni.

Bemutatókon pont a különleges mozgásuk miatt használják szívesen, meg az egyediségük és eleganciájuk miatt, de ezek igazából magának a fríz fajtának az érdeme, ez a természetes jármódja, amit versenyen még nem fognak értékelni.

Amúgy egy baromi túlárazott fajta, a pénzért, amit adsz érte, hacsak nem kocsiban dolgoztatod, nem kapod vissza azt az élményt, amit egy másik, sima sportlótól kapnál. Rengeteg egészségügyi problémájuk van a szőrük miatt, nem csak a csüdsömör, de sömör alakulhat ki a sörény alatt és a farokrépán, faroktőnél is.

Összeségében nem egy rossz fajta, de nem is egy kimagaslóan jó, az ára pedig horror (nem csak a megvétele, hanem utána az állatorvos is több, mint másik lónál). Ha most lovat vásárolnék, fel sem merülne bennem a fríz gondolata, de ha van rá lehetőséged, egyszer azért érdemes kipróbálni, mert teljesen új érzést nyújt a többi lóhoz képest. :)

2014. nov. 18. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

"a zsűrik tisztában vannak azzal, hogy egy fríz alap mozgása teljesen más, mint egy bármilyen másik lóé, és ehhez is viszonyítanak az eredményekkor. Azért, mert egy fríz ügetése "elegánsabb", mint egy másik lóé, még nem jelent győzelmet, nem a genetikai adottságokat díjazzák."


De, elsősorban a genetikai adottságot díjazzák (sajnos) és a fríz az pont nem olyan mozgású, mint a mai modern sportlovak. Ezért is nem indul olyan nagy eséllyel díjlovas versenyeken.

2014. nov. 18. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Kisebb versenyeken el tudom képzelni, de ahol hozzáértőbb zsűri van, pl egy regionális bajnokságon azért csak elszórva látni már frízeket, egy országos bajnokságról nem is beszélve. EB-n és VB-n meg már nem is neveznek, nem véletlen. Nyilván, ezzel a megjegyzésemmel nem a kis házi versenyekre gondoltam, ahol már tétje van a dolognak, ott azért nem a genetikai adottságok a döntőek. Ha ez nem így lenne, akkor nem Totilas lenne a rekorder Gallal... Egy valamire való versenyen nem azt nézik, hogy mekkora mozgása van a lónak, hanem hogy a nyújtott ügetés az valóban nyújtott-e, hogy a felvételek és váltások mennyire tiszták, hogy piaffban nem ragad-e bent a hátulja, hogy a piruett mekkora területet foglal, hogy a fokozás tényleg fokozás-e, hogy az ugrásváltás tiszta-e, hogy a ló mennyire átengedő, hogy a lovas milyen segítségeket ad és még sorolhatnám. A lovat önmagához viszonyítják, nyilván, vannak elvárások, amiket teljesíteni kell, de én azért azt kell, hogy mondjam, korrekt bíráskodás mellett versenyeztem, nyilván voltak preferáltak, hisz a bíráskodás elég szubjektív, mindenki olyan pontot ír a lapra, amilyent akar, így voltak (véleményem szerint!) fel és lepontozások is, de azt azért nem tapasztaltam, hogy a frízek bármilyen előnyben részesültek volna, csak mert frízek. Teszem hozzá, túl sokat nem is neveztek.
2014. nov. 18. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

nagyjából egyetértek azzal, amit az előzőek írtak, bár kicsit el van túlozva ez a csömörre való hajlam szerintem, a szomszédomnak volt 2 fríze kb 2 évig, egyiknek se volt semmi baja (ridegben voltak) pedig nem az az agyon fésülgetős, ápolgatós fajta...


és azt nem is gondolhatja senki, hogy egy komoly tenyésztés eredményeként létrejött fajta folyamatosan beteg.


a sok rossz tapasztalat azért van elsősorban szerintem, mert Magyarországra a hulladék frízek jutnak csak el! Mivel a fríz 1 milliónál kezdődik, ez sokaknak jó biznisz, hogy kimennek kamionnal, és elhoznak 6-8 leselejtezett legolcsóbb frízt Hollandiából.

aztán mellesleg ezeket a hulladékokat itthon tenyésztik tovább.


pl az itthoni frízek javának bakpatája van, de legalábbis iszonyú meredek a patája, holott egy normális holland fríznek természetesen nincs.


szóval röviden az én véleményem:


ez egy nagyon okos (talán a legokosabb, nem véletlenül őket használják cirkuszban) nagyon szép, mutatós lófajta, azonban itthon túlárazva is csak a hulladékot, selejtet kapod. versenyre tulajdonképpen alkalmatlan, csak nagyon drága hobbilónak lehet nevezni.

2014. nov. 18. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

"A lovat önmagához viszonyítják"


Nem tudom, te követed-e a díjlovaglást, mint sportot...? :)

A tenyésztés, a genetika, az adottság a minden. Hiába indul valaki egy kismozgású lóval és teljesíti korrektebbül a feladatokat, ha egyszer kis mozgása van, az életben nem jut vele sehová.

2014. nov. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

" A lovat önmagához viszonyítják, nyilván, vannak elvárások, amiket teljesíteni kell"


Könnyű egy egy mondatrészbe belekötni, de ha végigolvasod az egészet, és szövegértésből nem vagy hót nulla, akkor lehet, hogy más értelmet nyer egy mondat, vagy mondatrész. :)

2014. nov. 18. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Ez nem belekötés, az egészre tudnék írni egy féloldalas választ, csak nem látom értelmét. De ha szeretnéd, és lesz időm, semmi akadálya. :)
2014. nov. 18. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!