Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Terepen ijedező lóra mi lehet...

Terepen ijedező lóra mi lehet gyógyír?

Figyelt kérdés

Pár hete mint utólag kiderült vadászokba futottunk. Mind a töltés aljában haladtunk csak ők a másik oldalán, így nem láttam őket. Elkezdtek lövöldözni, mire a lovam bepánikolt és odébb vágtázott 15-20 métert. Utána még feszengett, de sikerült lenyugtatni. Azóta az időjárás és az időhiány kapcsán nem voltunk kint.

Tegnap volt rá alkalmam, de végig jobbra balra ugrált a legkisebb neszre vagy mozdulásra is. Ismét megiramodott volna hazáig, de sikerült viszonylag könnyen megfogni.

Viszont ez így nem elég, hogy stresszes mindkettőnk számára, még iszonyat balesetveszélyes is.

Mit javasoltok? Ha előtte megmozgatom pályán, lehet valami eredménye? Nyilván nem szeretnék minden terep előtt ezzel bíbelődni.

Egyébként egy fiatal, 4 éves csődörről van szó. Korábban imádott terepezni.



2014. nov. 24. 12:30
 1/9 anonim ***** válasza:
ha van lehetőséged, akkor úgy menjetek ki, hogy elkísér egy terepbiztos nyugodt lóval valaki és akkor a tied is látja egy idő után hogy nincs para és akkor nem lesz baj
2014. nov. 24. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ez bizalmi dolog. Nemes egyszerűséggel nem gondol téged jó vezetőjének, ezáltal fél veled terepen. Valószínűleg, mikor megijedt a töltésoldalban számára nem megfelelően reagáltad le a dolgot. Legalábbis én így látom. De nem értek hozzá, mielőtt belémkötnek..
2014. nov. 24. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Fiatal ló, akinek rossz élménye volt terepen, egyedül, ezért továbbra is fél egyedül kimenni. Én is azt javaslom, hogy most egy ideig társasággal lovagolj, nyugodt, terepbiztos lovak és lovasaik kíséretében.


Emellett elkezdheted fokozatosan hozzászoktatni a lovadat a zajos dolgokhoz, hogy legközelebb ne okozzon ekkora rémületet a puskadörgés. Kezdhetitek pl a csipogós labda szoktatásával. A zajkeltés után mindig érje valamilyen pozitív élmény, és ha már nem ijedezik, meg sem rezzen, akkor lehet szintet lépni, azaz nagyobb hangot kiadó tárgyakkal is gyakorolni.


Nálunk is volt egyszer egy rendkívül félős ló, és miután hozzászoktattuk az idegen, riasztó zajokhoz, megnyugodott. Persze ha váratlanul érte, továbbra is megijedt, de lényegesen könnyebb volt utána megnyugtatni, és nem hagyott benne tartós, stresszes félelemérzetet.


Továbbá én a helyedben, ha olyan helyen lovagolnék, ahol vadászatra is lehet számítani, elmennék a helyi vadásztársasághoz, és érdeklődnék róla, hogy pontosan mikor is van vadászidény, és az erdőnek jellemzően mely részein lehet tartani vadászattól. Mert olyankor ezeket a részeket érdemes elkerülni. Reméljük, értelmes emberek lesznek ott, akik hajlandóak ilyen szinten segíteni a tájékozódásban.

2014. nov. 24. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Van egy fiatal méned. Fiatal, vagyis tapasztalatlan. Gondolom, max. egy éve van lovagolva, inkább kevesebb - jó esetben. Ennyi idő alatt teljesen megbízható lovat nem lehet nevelni, még hozzáértéssel sem. Az, hogy képes voltál őt megfogni, valamelyest lenyugtatni, már jó alap.

Ha kicsit lemozgatod terep előtt, az segíthet, főleg ha istállóból és nem karámból jön ki a ló. Eleve fiatal, ráadásul mén, gondolom, tele van energiával.

Nem tudom, mit kap enni, de ha zabolod, érdemes a zabját lecserélni árpára. Az árpából legalább annyi energiát kinyer a ló, de nem lesz tőle olyan izgága, "nem szúrja a se--gét", mint a zab.

Azt nem írtad, hogy két tereplovaglás között dolgozik-e a ló és mennyit, mert ez is fontos. Ha napi szinten lovagolva van, akkor nincs gond, de ha heti 1-2 alkalommal dolgozik, akkor is terepre viszed, akkor áldd a Jóistent, hogy olyan nyugis ménnel áldott meg, amelyikkel ezt meg lehet tenni.

Amúgy ha nem fedezőménnek szánod, javaslom a herélést, sokkal kezelhetőbb lesz tőle a lovad. Összességében pedig rendszeres mozgatással (nem csak terepen), korrekt lovaglással idővel le fog szokni a balhézásról.

2014. nov. 24. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a tippeket és tanácsokat.

Korábban nem volt baja a zajokkal, a vasút is alig 200 m-re megy tőlünk, nem izgatja. Igyekeztem korábban is a lehető legtöbb dolgot megmutatni neki, hagytam, hogy körül járja a dolgokat, megszaglássza. De valószínűleg vissza térünk egy kicsit ehhez is, hátha segít. Ez a vadász "találka" is teljesen váratlanul ért mindkettőnket. Még csak nem is erdő, egy folyó part volt (és kétszer nem mondom, hogy illegálisan). Ősszel mindig kerülöm az erdős vagy épp beláthatatlan helyeket. Ez sajnos megesett.

A nyár folyamán kapta az alap képzését. Többnyire viszonylag hamar sikerül megfogni, de volt, hogy gondolt egyet és hiába haladtunk a föld úton berántott a szántóföldre és padló gázzal megindult vagy vissza felé vagy a 4-5 száz méterre lévő főút felé...Más útvonal sajnos nem nagyon van, nagy város szélén vagyunk, a túl oldalon meg jelenleg főútvonal építése zajlik, nem szívesen keresztezném. Isten ments, hogy arra induljon meg visszafelé.

Így igaz, fiatal, sok energiával, de tényleg az zavar, hogy korábban nem volt gond, lehet, hogy tényleg nem bízik már bennem...

Karámban van éjjel nappal. Egy fándli zabot kap csupán, némi zöldség/gyümölcs társaságában. Árpára korábban terveztem átállni, de egyszerűen nem tudok szerezni a környéken (a terményes meg brutális árakat számol).

Változatos, az utóbbi időkben elég ramaty idő volt, de a heti 3-4 nap megszokott lenni pályán. Korábban ez valahogy úgy nézett ki, hogy 1-2 terep nap és 2-3 pálya. Most viszont egy ideje nem tudtunk terepezni.

A herélés már tervbe volt véve egy párszor, de a doki akiben megbízok elég sokat betegeskedett az elmúlt 1,5 évben, így mindig halogattuk, másra nem szívesen bíznám.

Valószínűleg megemelem a munka mennyiségét és intenzitását is, remélve, hogy nem jönnek a rossz idők, hátha alacsonyabb fokozatban is tudunk majd lassacskán közlekedni terepen. :)

2014. nov. 24. 16:52
 6/9 anonim ***** válasza:
Szeretem az ilyen kérdezőt, írhatnál gyakrabban is:) Kedves, alázatos a stílusod, nem öntelt pökhendi, mint itt olyan sokan. Élmény olvasni. Köszönöm!
2014. nov. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Szerintem elsősorban nem a mozás mennyisége és intenzitása számít, hanem az idomítómunka, az, hogy együtt dolgoztok és akkor is megcsinálja, amit kérsz, ha éppen az nehéz, vagy nincs kedve. Az így, közösen elért sikerélmények, a jutalmazás adja a munka örömét és az engedelmességet. Az természetesen fontos, hogy ne legyen tele a ló, de annyira nem lehet egy lovat lefárasztani, hogy ha az megijed valamitől (valóban megijed), ne ugorjon ki.
2014. nov. 24. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Jelekh, a végén még elpirulok. :D Egyébként szoktam irkálni, ha okom van rá. Ha nem is feltétlen lovas szakemberek válaszolnak, akkor is sok okosságot lehet ellesni.

Nem intenzitást akartam írni, rosszul fejeztem ki magam. Eddig is erre törekedtem, de igyekszek mostantól még több féle feladatot adni neki, hogy lekössem azt a mérhetetlen gondolkodását. :D Bár sajnos magas szintű idomító munkáról nem beszélhetünk, van még mit tanulni bőven mindkettőnknek.

2014. nov. 24. 19:05
 9/9 A kérdező kommentje:

Ja igen, ezt még hozzá akartam írni.

"A lovaglás egy olyan sport, mely megfelelő alázattal, szorgalommal és kitartással művészetté fejleszthető!"

2014. nov. 24. 19:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!