Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Bizalom kialakítása lóval,...

Bizalom kialakítása lóval, hogyan kezdjek neki?

Figyelt kérdés

Elsősorban földi munkára gondolok.

Például csatlakozás.



2015. febr. 7. 16:23
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
54%

Egy korrekt válasz van!31%-ban hasznos, na ennyit a szakmai hozzáértésről. Amerikából jött idétlenség az fontos, igaz, hogy értelme semmi,nem beszélve arról, hogy magyar, hozzáértő lovasoknak köszönhető az amerikai lovassport fellendülése. Ló, lovaglás, lókiképzés Parelli előtt is volt, és a parelli módszer nélkül is jól működött, igaz hogy nem volt ennyi magát lóhoz értőnek aposztrofáló, öntörvényű szakértő. Az foglalkozott lóval, aki megtanulta és értett hozzá! Mit jelent az hogy a bizalom kialakítása a lóval?? Emberrel hogy kerülsz bizalmas kapcsolatba, megbeszéled vele, hogy mától kezdve legyünk bizalmas kapcsolatban!? Nem! Onnantól beszélhetünk bizalomról, ha azt kiérdemeltük, ezért általában valamit illik tenni, és abszolút egyetértek a 31%-ra értékelt hozzászólóval, lovagold, etesd lásd el ,tartsd rendben, alkalomadtán fegyelmezd. A bizalom vagy kialakul magától, vagy nem de siettetni semmiképpen lehet, (ha netán mégsem alakul ki, akkor sem a lóban van a hiba, hanem abban, aki nem tudta bizalmat megalapozni, és elérni) Éppen eleget foglalkoztam lovakkal, ahhoz, hogy a parelli féle maszlagot ne vegyem be. Aki ért a lovakhoz, úgyis tudja mit kell tenni, aki a szemfényvesztő módszert alkalmazza, soha nem lesz lovas, aztán jönnek a különböző gondok: a lovam nem akar csatlakozni, mihez csatlakozzon szerencsétlen, a hathuszas gyorshoz? Tanuljatok lóval bánni,(hozzáértőktől) legyetek lóhoz értők, aztán minden gondotok megoldódik és nem kérdeztek hülyeségeket és nem adtok idióta válaszokat az oldalon! Mellesleg, csak egy olyan lovat mutasson nekem valaki, amely a parelli módszer által ért el kiemelkedő teljesítményt!!!!A mindenféle bobby lovak nem érdekelnek, az még nem teljesítmény egy lótól, hogy nyereg alatt működik, elcipeli a hátán a lovast! Az Amerikából jött idétlenségek jók az idő eltöltésére, kellemesnek tartott bohóckodás, amit az elkövetőjük halálosan komolyan gondol!Tetszenek azok az agyament, magukat ló kiképzőnek tartó "hozzáértők", akik heteket, hónapokat futkároznak a lovuk mellett kiképzés címszóval, mert felülni nem mernek, aztán kiderül, hogy rossz a ló, hívnak egy kiképzőt, aki talán ért is hozzá, de mindenesetre fel mer ülni a lóra. Aztán jön az öntömjénezés, hogy belovagoltam a lovamat Parelli módszerrel. A hozzáértő által végzett, földről történő munkát ne tévesszük össze a Parelli féle hókusz-pókusszal! Nem baj ha nem értünk hozzá, csak tudjunk ideológiákat gyártani, és ezt jó hangosan mondogassuk, hogy minél többen hallják, a tömegben biztosan lesz néhány szintén hozzá nem értő, de maximálisan egyetértő.(ha elég hangosak vagyunk, még azt is elhiszik, hogy értünk hozzá) Mellesleg a lovat lovagolni, képezni,és nem csatlakoztatni kell! Aki mer, és tud lovagolni, az lovagol, aki fél a lovon, az kinevezi magát kiképzőnek, mindent kitalál, csak ne kelljen lóra ülni, jönnek a játékok a lóval, meg az egyéb baromságok, csak éppen senki nem tudja megmagyarázni, hogy mi az értelmi, eredmény szempontjából, mindezt azért mert szereti a lovat.Az is érdekelne, hogy a mindenféle varázs módszerek mennyivel hatékonyabbak a tradicionális lókiképzésnél? A relatíve hosszú lovas pályafutásom alatt, erre nem kaptam meggyőző választ. Én összesenben nagyon toleráns vagyok, tiszteletben tartom mindenki hülyeségeit. Véleményem szerint mindenki úgy rontja el a saját lovát, ahogy akarja! Egyre gyakrabban vetődik fel a kérdés a bizalom kialakulásáról és kialakításáról. Enyhén túllihegett téma: mit értenek bizalom alatt! Vegyük tudomásul, hogy a ló nem kutya, nem macska, a ló három négy, esetleg öt mázsa tömény egoizmus. Ne akarjuk azt elérni vele, mint egy doromboló macskával, azt se várjuk el te, ami egy kutyától elvárható! A naivitás netovábbja, amikor a ló már azért is jutalomfalatot kap, mert egyáltalán van. Nem fogja tolerálni a jutalomfalat osztogatását agyba-főbe, legfeljebb elvárja, és kiköveteli magának, akkor is, amikor semmi nem indokolja annak jogosságát. A tolerálásról csak annyit, ha a ló mentalitása olyan, a jutalomfalatot elfogadja, és egy pillanattal később úgy felrúg, hogy győzd összeszedni magadat! Röviden válaszolva, tartsd rendben a lovat magát,a környezetét, etesd, itasd, ápold, lovagold és a munka végén, leszárítva az izzadságot, csapd ki a karámba, hadd legelésszen, ha mindezt megteszed, előbb, vagy utóbb bizalommal lesz irántad, de semmiképpen ne akard a bizalmát kiharcolni, az nem fog sikerülni. Ha mindenáron ki akarod vívni a bizalmát, elképzelhető, hogy fordítva sül el. Ne te akarj a ló bizalmába férkőzni, várj addig, amíg ő akar közelebb kerülni. Még egy apróság, a ló bizalmát sokkal nehezebb elnyerni, mint elveszíteni. Nem árucikk, amit megvettünk, és a mienk!

A kérdezőnek röviden, ha nem tudod, ne fogj hozzá! Azzal nem ártasz sem magadnak, sem a lónak! Most már el kellene felejteni azt a hozzáállás, hogy az internetről megtanultok lovagolni!

2015. febr. 8. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Köszönöm, utolsó! :-)
2015. febr. 8. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
95%

Engedjétek meg, hogy kicsit beszéljek nektek a hét játékról, hogy miért nincs semmi értelme(én vagyok, aki tegnap még 31 százalékot kapott a válaszára, mára ez feljebb kúszott).


1.játék: "Ez a játék bizonyítja be lovad számára, hogy nem fogsz úgy viselkedni, mint egy ragadozó ? mivel ő annak tart minket. Azt, hogy barátságos vagy és hogy megbízhat benned. El kell nyerni a bizalmát, amelynek során képesnek kell lenni barátságos módon bárhol megérinteni a testén. Azok a pontok, ahol nem hagyja, hogy megérintsd, mutatják meg fenntartásait veled szemben. A közeledés és visszavonulás politikáját alkalmazva, olyan helyeket érintsünk, simogassunk a testén, amit megenged, anélkül, hogy bárhol is erőszakosak lennénk. Ezt követően bizalmát növelhetjük a vezetőszár hátára dobálásával, nylon zacskóval, esőkabáttal, nyeregalátéttel való simogatással." (Mészáros Gyulától idéztem!)

Nos, egy istállókörülmények között felnőtt csikónak nem fog eszébe jutni, hogy ragadozónak tartsa az embert. A lovad, mire hozzákezdenél a játékokhoz, már X éves, évek óta az ember eteti, itatja, ápolja, körmöli, oltja, féreghajtózza..... Könyörgöm, nem frissen befogott vadlóról van szó!!!!! A lovad rég tudja, hogy ki vagy, mit várhat tőled. A megérintés teljesen normális neki, ha szoktál rátenni szerszámzatot, nyeregalátétet, takarót stb. akkor a tárgyakkal való megérintés is megvan, mégis mit akarjuk nejlonzacskóval dobálni? Erről tényleg azt gondoljátok, hogy normális? Hogy ettől majd a ló is normálisan fog viselkedni? Jobban fog bízni bennetek? MIÉRT??????


2.Sündisznó játék: "A játék neve is már arra kell utaljon, hogy a lónak nyomás hatására, arra nem rádőlnie, hanem attól ellenkező irányba, ?engedőleg? kell elmozdulnia. Ennek megtanulásával fog tudni engedni a szár, a csizma és a zabla nyomásaira. "

Könyörgöm, a lovad, ha valaha is etetted a bokszában, almoztál alóla stb. pontosan tudja, hogy el kell mozdulnia a kezedtől, hiszen pontosan így vetted rá, hogy elmozduljon, ha be akartad vinni a kajáját vagy ki akartad venni alóla a trágyát. A többi, amit leír igaz, vagyis a nyomás és a nyomás megszüntetése dolog, de elmondanám, hogy erről Reiner Klimke is ír A fiatal hátasló alapkiképzése c.művében és ezt tanítják az örkényi lovastanárok is! Ezen az elven alapul a helyes lovaglás, de nem úgy, hogy répabottal szurkálod!


3. Hajtós játék - itt pontosan ugyanarról van szó, amit fentebb leírtam! De ezen az elven fog működni futószáron is a lovad. Láttuk már ugye milliószor, hogy ostor nélkül futószárazunk minden gond nélkül, mert apró kézjelre, fejmozdításra, hangra stb. ugyanúgy reagál a lovunk. De ugyanez működik pl. akkor is, amikor az oktató jelzésére simán reagál az iskolaló (ha megfelelően dolgoztak előtte együtt) és így a távolból is korrigálja a lovat, amikor a tanítvány rajta ül.

4. Yoyo játék - Láttátok már, hogyan tanítják erre a lovat? Nemrég is keringett róla egy látványos videó. A lovas mint a barom rángatta a vezetőszárat, hogy előre-hátra küldje a lovat. Állítólag ez később finomodik. Na igen, ha a lónak csöpp esze van, szerencsétlen nem fogja megvárni, hogy letépjék a fejét, inkább megy előre-hátra egy apró mozdulatra - ezzel csak annyi a baj, hogy esetleg akkor is így fog reagálni egy csuklómozdulatunkra, amikor nem is akarjuk hogy így tegyen, mert mondjuk csak épp meg akarjuk vakarni az orrunkat vagy elhessenteni egy legyet, netán inteni valakinek. Márpedig ez így komoly balesetveszél!!!! Azt pedig elárulnám, hogy simán odahívom a lovamat akkor is, ha nincs rajta kötőfék, vezetőszár és sose zavarásztam barom módra magamtól el. El is tudom küldeni, kettőt csettegek és megy. Ez miért nem elég? Tolatni is tud simán, ha kérem, kettővel ezelőtt már írtam róla: etetem, almozok alóla, ápolom stb. Teljesen természetes, hogy el kell mozdulnia a kezemtől,meg is teszi, ehhez nem kell szétcincálni a fejét. Érti ő anélkül is.


5. Körjáték: Ezt a játékot ne keverjük össze az ész és cél nélküli futószárazással! A Kör Játék lelkileg, érzelmileg és fizikálisan egyaránt fejleszti a lovat és nem untatja, mint a futószárazás általában. Ez megtanítja arra, hogy kapcsolatban maradjon veled úgy, hogy a közöttetek levő szár fesztelen maradjon, eközben persze a jármódot és az iramot a lovas szabályozza.

A Kör Játékot három részre tagoljuk: a kiküldés, az engedés és a visszahívás. Valamennyi részét, ideális esetben lábunk elmozdítása nélkül kell végrehajtani! A ló kiküldéséhez vezessük az orrát abba az irányba, amelyikbe szeretnénk, hogy menjen. Ha nem megy ki abba az irányba, amelyikbe szeretnénk, akkor emeljük fel a kötél végét és pörgessük meg a nyaka irányába. Amint már szépen halad körülöttünk, akkor álljunk meg egyhelyben és adjuk át a vezetőszárat a hátunk mögött, amikor mögöttünk halad. Ezzel felelőséget bízhatunk lovunkra a jármód és iram megtartása terén. Ez az engedés fázisa.

A körözés során kettő, de legfeljebb négy kört tegyen meg a ló egy kézre, különben nem érünk el nála semmit, mert csak unni fogja és nem tudja mi a konkrét feladat. Továbbá, így nem is fejlesztünk benne semmi képességet. Amennyiben lovunk nem halad folyamatosan körülöttünk illetve ennek érdekében állandóan hajtani kell akkor ő nyeri a játékot. A ló és (ló) ember kapcsolata, pedig erről szól. Bízzunk lovunkban, hogy jól fogja megoldani a feladatot. Amennyiben megáll, akkor forduljunk vele, nézzünk rá koncentráltan, irányítsuk ki az orrát újból és kezdjük meg a körözést újból. Ha elindult és újra köröz, akkor mosolyogjunk.

Lovunk visszahozásához 1. és 2. fázisként hozzunk felénk annyi vezetőszárat, hogy fel tudjuk emelni, illetve közel feszes tudjon lenni. Ennek érdekében a száron azzal kézzel nyúlunk előre, amelyik a körözés irányába mutat, tehát elől van.

A 3. fázishoz a kötelet a ló fara felé mozdítsuk az elől lévő kézzel.

4. fázisként érintsük meg a farát a hátul levő kézben tartott vezetőszár véggel, ameddig nem fordul teljesen velünk szembe lovunk. Minding álljunk meg és vegyük le a nyomást lovunkról és ne felejtsünk el mosolyogni, ha jelét mutatja a helyes reakciónak.

Eztán hívjuk vissza lovunkat magunkhoz és alaposan simogassuk meg (vissza a Barátkozós Játékhoz). Nagyon fontos számunkra, hogy a ló farát bármikor képesek legyünk kikapcsolni, amely nem más, mint a Kör Játékban a megállítás. Ez a far kitérítésével történik, ami közben a ló megáll és velünk szembe fordul. Ezzel válik lovunk könnyebben kontrolálhatóvá , úgy lelkileg, mint érzelmileg és fizikailag egyaránt.

A Kör Játék fontos elemei: kiküldés, engedés, visszahívás, négy fázis, a jármód és az iram megtartásának megtanulása lovunk részéről."

Na ez még nagyobb baromság, mint eddig bármi. Mi az, hogy ész és cél nélküli futószárazás?????? Normális lovasember ésszel és céllal futószáraz. A jól futószárazott ló hangra bármit megcsinál, behívható, kiküldhető, mindkét kézen egyformán dolgozik, pontosan abban az iramban, ahogy azt az ember kéri tőle. Számomra sokkal inkább ész és cél nélkül való, hogy a lovat max. két körön keresztül hajtom egyik irányba, majd a másikba, ráadásul úgy, hogy közben a futószárat a hátam mögött veszem át. Tapasztaltabb lóval bárki megcsinálja, hogy nem kell vele fordulnia, átveszi a háta mögött a szárat, a ló meg megy. De mi a fene értelme van ennek? Egyébként pedig a jól felépített futószárazás egyáltalán nem unalmas a lónak! Pontosan olyan változatossá lehet tenni, mint a lovaglást és a jó lovas ismérve, hogy erre képes is! De próbálj meg fiatal lovat belovagolni körjátékkal! Sok sikert hozzá, csak köss előtte életbiztosítást, hogy legalább a család jól járjon.


6. oldalazós játék

Na ezt be se másolom, akkora baromság. Itt tulajdonképpen a vállat be és farat be feladatok földről való tanításáról van szó, meg az eleje-hátulja körüli fordulatokról, szintén földről, de ész nélkül. Ebben az ügyben javaslom Dr. Göblyös István zablaeskengyel blogját, benne van minden, de aggyal és céllal. Egyébként ezt szintén csinálták - és szintén ésszel - az örkényi lovastanárok is.


7.Rés-játék - na ez volt az, amin sírva röhögtem. Pörgetgesse a nagynénikéje a kitalálónak a kötelet a feje fölött! A ló nem hülye és végképp nem klausztrofóbiás, mint ahogy írják. Igen, az ismeretlen, szűk helyekre (pl.lószállító) nem feltétlenül megy fel azonnal szívesen. De attól, hogy kötelet pörgetek, majd megérintem vele, még nem fog szívesebben fölmenni. Sebaj, mert elmondanám, hogy millió lovat raktam már fel lószállítóra, fiatalt, időset, mindenfélét, akadt aki nem szerette, mégis mindig sikerült. Ehhez semmilyen kötelet nem pörgettem, csupán előre tudom hajtani a lovat és azt is tudom, hogyan kell őt vezetni ilyen helyzetben. Egy vödör zab is csodát szokott művelni,vagy a fara mögött átvett dupla futószár - de ez egy másik téma lenne, most nem mennék bele. Alapvetően az, hogy egy ló egy szűkebb helyen keresztülmenjen (tehát nem lószállítóra föl, hanem szűk folyosón vagy két akadály között stb.) semmi más nem kell, csak korrekt lovaglótudás. Azt meg semmiféle játékból nem lehet megtanulni.


Hosszúra sikerült, bocsi, de talán érdemes elgondolkodni rajta. Egyébként erről bármikor szívesen beszélgetek is akárkivel, sőt, hajlandó vagyok akár előadást tartani a témában (szakedző volnék) sokkal kisebb pénzért, mint amennyibe egy parelli kurzus kerül. :-D

És egy észrevétel a végére: egy barátnőm lovardájából ilyen parellibaromság bemutatóhoz kértek lovat. A barátőm mondta, hogy bátran válasszanak a karámból. Vajon melyik lovat vitték bemutatózni? Elárulom: a legrutinosabb, jól képzett iskolalovát, amelyiken gyerekek szoktak ugróban és díjlovaglásban versenyezni, meg azt a csikót, amelyik egyéves létére bármit eltűr, kezes és kedves, a lovardába járó gyerekek kedvence.

Amikor felajánlotta azt a csikót, amelyikkel ugyan semmi gond nincs, nem rúg, nem harap, vezethető, csak sokkal kevésbé bizalmas, mint a másik említett csikó, azt mondták, az sajnos nem alkalmas a bemutatóra! Nem mondom el, kinek a bemutatójához kellettek a lovak, de elárulok annyit, hogy ismert név. Továbbiakban no comment.

Ezek után aki még szeretne milliókat tömni az állítólagos parelli-oktatók meg MR instruktorok zsebébe, az csak tegye bátran. Én inkább lovagolok.

2015. febr. 9. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Utsó ment a zold.


akkor tenyleg lényegtelen a parelli?

persze az biztos hogy a jo banas a fő .

esetleg a sundiszno jatek?

a répa torna meg atmozgatja a lovat foleg nyak izmot.

2015. febr. 9. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Rég láttam ilyen normális épp eszű választ .
2015. febr. 9. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!