Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hevesen rágja a zablát, mi...

Hevesen rágja a zablát, mi lehet az oka?

Figyelt kérdés
Lovam kb. másfél hónapja elkezdte csinálni, hogy csak bal kézre ügetés és vágta közben erőteljesen rágja a zablát, közben rángatja a fejét és nehezen is fordul bal kézre. A szárat pedig ki akarja rángatni a kezemből. Ez csak azért érdekes számomra, mert egy éve ugyanaz a zablája, ugyanaz a nyerge, csak én lovagolom ugyanúgy ahogy eddig is, szóval nem értem mi történhetett, ezt miért kezdte el csinálni. Eddig semmi gond nem volt, bal kézre sem soha, erre egy ideje ez megy. Nem lovagolok kemény kézzel egyáltalán, de már megpróbáltam rövid szárral, hosszú szárral (odadobtam teljesen a szárat úgy, hogy nem is fogtam és úgy is ezt csinálta). És csak bal kézre. Jobb kézre semmi. A zablát (kétszer tört csikózablája van) eddig is szokása volt rágcsálni, de nem így ahogy most. Nem érte sérülés, nem történt az életében, lovaglásában semmi változás. 6 éves. Mi lehet vajon a probléma és miért csak bal kézre van ez a gond?
2015. márc. 1. 01:02
 1/9 anonim ***** válasza:
51%
Azt javaslom, hogy vizsgáltasd meg fogorvossal!
2015. márc. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Valami változott, ami miatt feszült a ló. Vagy te, vagy a nyereg fekvése, vagy a fogaival van gond, vagy a munka jellege, amit végez, de lehet egy apró sérülés is, izommerevség, kis feszesség valamelyik oldalon.
2015. márc. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat! Még arra is gondoltam, hogy esetleg unja a munkát amit végzünk, és talán hisztiből, ellenszegülésből. Már elég régen nem voltunk terepen a talajviszonyok miatt, de mindezek ellenére heti 4-5 alkalommal lovagolva van bent a pályán, de csak síkmunka, patanyomfigurák. Földről is dolgozgatok vele heti szinten, szabadidomításos foglalkozással próbálom színesíteni, feldobni a velem való munkáját, hogy ne csak a pályamunka unalmassága legyen neki, amíg nem kezdünk el újra terepezni, meg ez a földi munka amúgy is fekszik neki, élvezettel csinálja, ez látszik rajta. A zabla nélküli lovaglást még csak néhányszor próbáltuk, de úgy az irányítások nem mindig mennek úgy ahogy kéne, ha olyan napja van, hogy nem teljesen együttműködő. De már gondoltam, hogy legközelebbi lovaglásnál nem rakok zablát a szájába, hogy úgy mit fog csinálni.
2015. márc. 1. 12:46
 4/9 anonim ***** válasza:
Én is elsőre a fogaira tippelnék. Nézesd meg, reszeltesd meg, úgy is kell bizonyos időközönként. Aztán ha utána is ellenkezik, akkor lehet továbbgondolni a dolgot, addig meg szerintem ez a legvalószínűbb.
2015. márc. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Jó, akkor megnézetem majd a fogait. De ha gond van a fogával, akkor az nem jelentkezne például az étkezésében is? Mert nem eszik lassabban, a zabot (nem roppantva kapja) nem kakilja ki egészben.
2015. márc. 1. 20:21
 6/9 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy csak egy foga zavarja. Az étkezésben akkor jelentkezik, ha már eléggé gázos a fogazata... de jogos a felvetés :)

Farkasfoga van?

2015. márc. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Azt nem tudom van e farkasfoga :( hogy tudom megnézni? Befolyásol valamit ha van, vagy nincs?
2015. márc. 1. 21:22
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát, az enyémnek volt. Elvileg herélteknél vagy méneknél jelentkezik, és, mivel rossz helyen van, ezért zavarhatja őt nyereg alatt. Nekem az állatorvos hívta fel rá a figyelmemet. De lehet, nem ez a baj, csak ilyenről is hallottam :)


"A farkasfogak (első premoláris, PM1) száma 0-4 között mozog, általában (ha jelen vannak) a felső állkapcson találkozunk velük. Helyeződésüket, méretüket, formájukat tekintve igen nagy változatosságot mutatnak. A korona és a gyökér mérete, alakja között nem feltétlenül van összefüggés. Előfordul, hogy nincs is valódi gyökerük, de találkoztunk már 2.8 centiméteres gyökérrel rendelkező farkasfoggal is. A felső állkapcson a lovak 40-80%-ban van jelen, olykor csak az egyik oldalon. Egyes esetekben nem bújnak elő, hanem az íny alatt apró dudorként vannak jelen. A farkasfogakat célszerű eltávolítani, mivel gyakran okoznak problémát („érzékeny száj”, fekélyek és más lágyszöveti sérülések, a fej rázása, ellenszegülés bizonyos irányba való fordulásnál, stb.)"

2015. márc. 1. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tippet, erre akkor rá fogok majd kérdezni, megpróbálom mielőbb kideríteni mi lehet a probléma! Köszi, hogy írtál! :)
2015. márc. 1. 23:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!