Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Tényleg hülyeség lenne galoppr...

Tényleg hülyeség lenne galoppról lejött angol telivért venni? Minden ló lába kivétel nélkül tönkre van téve?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 7. 17:28
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Egy ismerősöm kezdőként pár hónapja vett telivért frissen jötten pályáról. Hiába figyelmeztette mindenki, hogy ne pályáról lejött galopplovat vegyen, senkire nem hallgatott, mert hogy ő száguldozni szeretne felkiáltással. Kezdőként, nagy egóval, gyakorlatilag nulla lovastudással (csak utazni tudott iskolalovakon). Hát megvan a telivér, nagyon szép, csakhogy számára ellovagolhatatlan. Nem tudja ellovagolni, mert csak tapasztalt lovas alatt megy. Speciális patkó kell ár, mert valami van a lábával, ami miatt ugyan lovagolható, de ilyen patkó szükségeltetik neki. Ezt csak egy történetként írtam le, és hogy igaza van minden előttem szólónak, hogy biztos lovas tudással, átlovaglás után jók ezek a lovak is, csak nem mindegy, hogy kinek.
2015. ápr. 8. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
66%

Hát igen. De ez ugyan úgy elmondható a gyönyörűséges 4 éves izabella ménről is, akibe első látásra beleszeretnek, hiába csinált annyit egész életében, hogy a kocsiba kötve ráültették a gyereket. Azt is ugyan úgy megveszik a gyenge lovasok, mint a telivért - sőt, még gyakoribb az ilyen, szerintem.


"Tiszta zizik azok, erős kézzel kell őket fogni"

Ennél nagyobb butaságot nem is lehetett volna írni. Hány telivért lovagoltál eddig? Mert amiket én lovagoltam, azok épp, hogy hamarabb mentek el bármi mellett pályán, terepen, mint a legtöbb félvér, nem játszottak visszafordulósdit az istálló felé, nagyon érzékeny volt a szájuk és annyit mentek, amennyit kértem. Az enyém pl. kifejezetten lusta. De ha az ember így áll hozzá, hogy zizi és erősen kell fogni, a ló is ennek megfelelően fog hozzáállni a lovashoz. A telivér nagyon érzékeny, visszatürközi a lovasának a mentalitását, hozzáállását, illetve sokszor nem tolerálja a hozzá nem értést, rángatást, rugdosást. De egy átlag, értelmes lovas gond nélkül el tudja őket lovagolni. Nem véletlen, hogy annyi fiatal lány lovagol munkában, versenyben a maga 45 kilójával.

2015. ápr. 8. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
36%

Te... én nem számoltam. De mindegyik zizi volt. Kivéve talán azokat a gondosan kiéheztetett iskolazombikat, amelyeken hajdan kezdőként futószáraztak.

De nem kell nekem elhinni, felőlem vehet minden kocalovas telivért egyenesen Alagról, aludjon jól vele. Én még a mostani lovastudásommal sem vennék ilyen dilis fajtát.

Bár az igaz, hogy most már lassan lámpással kell keresni egy rendes fajtát, amiből még nem tenyésztettek magasfélvért. Olyan ez az ATV mint a spam a híres Monthy Pyton jelenetben. ;-)

2015. ápr. 8. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
55%

Ja, hát ha kiéheztetett iskolazombikon tanultál, akkor elképzelhető, hogy neked valóban "zizik" a telivérek... :)


Milyen érdekes, hogy alattam még egy sem volt problémás, pedig csak egy van belőlük (most már) átlovagolva - a sajátom.

2015. ápr. 8. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Azért az tény, hogy kell egy lovastudás hozzá és az is tény, hogy ahogy te is írtad érzékenyebbek, sok köztük a szemes, rebbenékeny és menni is szeretnek, de mindez teljesen kezelhető és teljesen jó hobbiló válhat belőlük értő kezek között.


Egyszer épp a pályán lovagoltam, amikor egy fél éve lovagló amúgy igen jómódú iskola lovas kiszúrta a lovamat, hogy ő olyat akar. El is mentek alagra és vett egy 7 éves csődört, ami 2 éves kora óta fut, szép eredményei voltak, az árát is megkérték. 3 hét múlva a pasi már kórházban feküdt, nagy baja nem lett, csak szó szerint "kéz és láb törés", aztán mikor kigyógyult megint felmerészkedett rá, megint odakente a ló. Végül a pasas 12 (!) éves fia örökölte meg a lovat, mert alatta tök szépen működött. A telivér magas fokon ég, idegesebb fajta, a tenyésztés során a stabil idegrendszer nem éppen volt fő szempont... Olyan, mint egy érzékeny műszer, finoman kell vele bánni!

2015. ápr. 8. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Nekem még nem volt dolgom angol telivérrel, de ismerősömmel beszélgettünk róla, ő azt mondta, hogy azért bolondok, mert a tenyésztésüknél nem szempont a stabil idegrendszer. Annyit kell tudjanak, hogy menjenek, mint a barom a pályán azt' jónapot. Végülis ha belegondol az ember lehet a sztereotípiában némi igazság.
2015. ápr. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Nekem magával a fajtával nincsen gondom, de ATV-ből csak olyat vennék, amelyik nem futott pályán és a tenyésztésekor nem az volt a fontos, hogy menjen mint az ökör.

Nekem ezek a versenylovak olyan "futószalagon" gyártottnak tűnnek, tenyésztéskor az volt a cél, hogy két jól menőnek legyen egy még menősebb csikója. A másik, hogy én ellenzem a lovak korai terhelését, és galopp bizony elég komoly terhelés, hiába könnyű a lovas, hiába van mellette kinyalva a segge.

Szóval nem rossz a telivér, de tényleg elég szenzitív fajta és kell hozzá lovas.

Egyszer lovagoltam pályáról lejött telivért terepen, hát soha többet, végig szenvedtem vele, mert ment volna, mint a hülye, meg tudtam fogni, de nem mondom, hogy nem volt halálfélelmem, pedig tapasztalt lovasnak számítok, de nem ismételném meg az élményt.Tehát nekem személy szerint nem játszik ez az opció.


Viszont aki ért hozzá, van türelme is és át tudja lovagolni, annak jó társa lehet egy pályáról lejött ló.

2015. ápr. 9. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
100%
Na megint előjött a sok "tapasztalt nagyember" .. Lovagoltam telivért,volt h kettőt is. Egyik teljesen nyugodt volt,terepen csatot fogtad ,ráfordítottad az egyenesre és nemhogy elvitt de megindulni nem akart úgy kellett előre lovagolni. Szaros félvér előbb ráfogott a vasra. A másik egy 4 éves telivér volt,nagyon minimális szinten volt képzett , nem a legnyugodtabb volt de kis rutinnal ellovagolható volt még sötét téli edzéseken is. Ez a hülye közhely h mindegyiket izomból kell fogni még mindig nem állja meg a helyét az életben. csak az embereknek az van meg mindig amit a versenyen látnak belőlük,ott eleve a körülmények miatt felvannak pörögve,de tréningben meg van amelyik birka nyugodt,vagy ha jó átlovaglást kap miután lejött a pályáról. Olyan is volt h gyerekek alá simán belehetett rakni futószárra telivért.
2015. ápr. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Már bocs előző, de a te nagy tapasztalataid eléggé lovardásnak tűnnek... A lovardákban pont azért szeretik előszeretettel alkalmazni őket (azon túl, hogy ott a ló "fogyó eszköz" és a telivér olcsó és könnyen hozzáférhető), mert a 6. edzésen aznap, vagy táborban 5 óra tűző napon pordagasztás után is be lehet ugratni vágtába.


Egy iskolaló/lovardás ló teljesen máshogy viselkedik, mint egy magán tulajdonban lévő.


Hogy én is bedobjak egy sztorit, lovasiskolában a lovas saját lovat akart, vett egy telivért pályáról. Edző kiokosította, hogy neki az lesz a jó, ha azon másokat is lovagoltat. A ló ment éjjel-nappal, nyilván a lovarda tulajnak is jó volt, addig se az ő lovai purcannak ki (főleg, hogy amúgy volt egy másik telivér, akit ugyanígy használt). A gazdája csak hétvégente járt, egyik nap pályán, másik nap terepen lovagolta, tök normális volt a ló tényleg.


Aztán mikor a csajnak feltűnt, hogy kicsit kezdik rommá használni a lovát, akkor átvitte máshova bértartásba. Utána leesett kb 20x, keresett feles bértartót, az se bírt a lóval, végül el kellett adni, mert egyszerűen nem bírt vele, ideje meg nem volt rá hétköznap.


Na mindegy, teljesen általánosítani nem lehet és nem is szabad, ahogy a kutyafajtáknál se mondhatod, hogy minden rottweiler agresszív, stb.


Sok függ attól is, hogy mennyit versenyzett. Ismerek olyan telivért, amivel a gazdája társaságban vágtában csak elől tud menni, el is húz a brigádtól és ha valaki a nyakában lohol egyáltalán nem tudja megfogni.

Az enyémet pl egyáltalán nem zavarja, ha leelőzik, sokkal kevésbé, mint egyes félvér lovakat. És ez már a kipróbálásakor is így volt Alagon, mikor kipróbáltam kértem, hogy előzgessük egymást egy másik lóval, illetve azt is kipróbáltam le tudok-e maradni.

2015. ápr. 11. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
alagon kipróbáltad D versenypályán megint más mint lovardában. Itt nemcsak a lovardai körülményekről van szó,énscak azt pofáztam h annyira idegbeteg mindegyik h gyereket volt h rálehetett ültetni. Én magam lovagoltam a másikat, kiképeztem alap díjlovas szintig,nem volt soha vele olyan probléma az ég világon h elvitt volna ,rossz ,mozdulata nem volt. Terepen széles mezőn pedig ha akart elvihetett volna ,kint voltam 5 lovassal teljesen kezelhető volt a sor végén is. Az meg megint csak általánosítás h órák után is a tűző napon betudják gurítani a vágtába. Már abból a szempontból is hülyeség h a telivér nagyon kényes fajta, az nem való arra h egésznap a tűző napon reggeltől estig menjen körbe-körbe.Minden csak lovaglás kérdése,telivérnek az a titka h nem szabad sok kézzel lovagolni,ha ráengedsz egyből lenyugszik és megáll.. A legtöbben meg beszarnak ha megindul ,belefekszenek a szájába az annál jobban viszi őket és kijön ebből az egészből az h a telivér egy idegbeteg fogós fajta,holott egy jó,képzett lovas gond nélkül ellovagolja ha rendesen át van lovagolva pálya után.
2015. ápr. 11. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!