Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mi lesz így a cicàmmal?

Mi lesz így a cicàmmal?

Figyelt kérdés

Próbálom röviden leírni a dolgot, előre is bocsi, ha mégis hosszú lesz.

Szóval, van egy kicsivel több mint egy éves ivartalanított kandúr cicàm. Tavaly nyàron talàltam őt kidobva. Úgy volt, hogy ő kinti-benti cica lesz, mert van egy csak benti, 18 éves cicàm, aki nagyon nehezen szokta őt meg, mert soha nem volt mellette màsik cica, és a kicsi nagyon-nagyon eleven, folyton ràugràlna, ha engedném neki, amit a nagy làthatóan nem szeret, sokszor viszolyog a kicsitől.. Így a kicsi egy külön szobàban van a legtöbbet a hàzban, ( úgy 15 négyzetméteres a szoba) viszont minden nap ki is viszem őt póràzon a kertbe, amit imàd, egyfolytában hempereg, ugràl a fűben.. Jó pàr méterre van neki hagyva a póràza, egy fa alatt szokott hűsölni, én addig is kint vagyok a kertben, tudok rà figyelni. Szóval azért nem lett végül kinti, mert télre esett az ivartalanítàsa, illetve történtek olyan dolgok az életemben, amik miatt nem tudtam őt igazàn kiszoktatni, de előtte is sokat volt kint póràzon. Aztàn ugye jött is a hideg, meg a dolgaim miatt nem tudtam őt màr akkor napi szinten kivinni, így el is szokott a kint léttől, félt is, amikor újra ki kezdtem őt vinni. A történethez hozzàtartozik, hogy elég félős cica, annak ellenére, hogy égetni valóan rossz. Szinte csak engem fogad el. Szóval úgy döntöttem, hogy marad benti cica, mert otthon voltam, tudtam vele foglalkozni, amikor a nagy cicàm alszik, és ő màr ugye elég sokat alszik, be szoktam rà csukni a hàlószoba ajtót és akkor a kicsit ki engedem a hàzba, így tényleg nem sokat van a szobàjàba becsukva,csak amíg alszik kb... A nagy annyira elfogadta őt, hogy esténként együtt vannak az àgyban mellettem,a kicsi még szokta is mosdatni a nagyot. Meg vannak kiengedve együtt is, de "felügyelet" nélkül nem lehet hagyni a naggyal, mert akkor folyamatosan nyustölné őt. Most tavasszal kezdtem a kicsit ugye újra kihordani póràzon, és írtam mennyire szereti, màr olyan szinten vàrja, hogy menjünk ki, hogy reggel oda ül az ajtóhoz és nyàvog, meg tudja, hogyha adom rà fel a hámot, akkor megyünk ki. Alig akar bejönni. Én eddig nem dolgoztam, azért tudtam vele ennyit törődni, viszont jövő héttől úgy néz ki, lesz àllàsom, és nem tudom, mi lesz a cicàval...:( Ő meg fog őrülni egész nap bezàrva lenni a szobàba, és akkor kivinni sem fogom tudni...Úgy volt, hogy csinàltatunk egy kifutót, de még a telek adottságai miatt nem lehet, illetve oda sem tudom ki vinné őt ki, mert anyukàm van csak itthon, ő szokta etetni is, ha én nem vagyok, de a kivitelét nem bíznàm rà, mert ő megfogni nem szereti a macskàkat, annyira nem szereti őket, sajnos...:/ És, ha valamitől megijed, ki is tud bújni a hàmból, màr előfordult egyszer, nagyon megijedtem, de okos volt, elbújt az első kertben. Jön a hideg idő is, szóval a kifutóban se lehetne őt egész napra kitenni..Én nagyon féltem őt kiengedni...:( Ezért sem lett anno kiszoktatva. Tudom, mennyi veszély leselkedik kint ràjuk, bàr mi szerencsére nyugodt környéken lakunk, nem sok autó van. Van egy màsik kinti cicàm is, ő làny cicus, ő is mentett cica. Na vele nagyon nagy szerencsém van, mert nem nagyon màszkàl el, egész nap a kertben van, persze főleg azóta ilyen nyugodt, amióta ivartalanítattuk. Ő max a szomszédba megy àt néha, illetve a hàtsó telekre,amit meg nem is laknak. Nem tudom, a kicsi milyen lenne, ha szabadon lenne engedve... Ugye a kertet màr elég jól megszokta. Annyira làtom rajta, hogy kinőtte ezt a bent létet, mert sokszor màr kint is hisztizik, hogy menne el, messzebbre... Néztem ezeket a macskabiztos kerítéseket, hogy legalàbb az utcafront felölit megcsinàlni, bàr olyan kerítésünk van, hogy a teteje tüskés, csak alul kellene valamivel a lukakat megcsinàlni, ahol ki tud bújni. De akkor is, még vagy 6 oldalról, a szomszédba àt tud menni...:/ nem tudom, ha onnan megkerüli a telkeket, lehet, hogy még az utcàra is...:( Ő visszatalàlna egyàltalàn? Nagyon félek őt elengedni, azt nem élnék túl, ha elveszne.

Előre is köszönöm a segítséget! Nagyon hosszú lett, bocsi!


2020. aug. 28. 14:58
 1/9 anonim ***** válasza:

Hát nálam úgy van, hogy néha behozom a macskát nappalra is, de reggel 5-től, akkor kelek, estig kint van. Pontban 9-re szokott hazajönni, mert tudja, hogy akkor van a vacsora, nagyon messze nem megy el, a szomszéd macskákkal jóban van, este viszont behozom, mert féltem (tudom, hogy ő lát sötétben, de az emberekben nem bízok...)

Az a fontos, hogy hallgasson a nevére, és szerintem próbáld meg a nappal kint este bent módszert, működhet :)

2020. aug. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Olyasmi kifutó kéne neki, hogy kint is lehessen meg bent is. Macskaajtón keresztül járkálhatna ki-be, kedve szerint.
2020. aug. 28. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi a vàlaszokat.

Igen, én is mindenképpen úgy szeretném, hogy kora este màr behozom őt!

Igen, az a fajta kifutó nagyon jó lenne, de mi egyrészt sajnos emeleten lakunk, de van fent egy kis teraszunk, azt gondoltam beràcsozni-hàlózni, de az nem olyan nagy, viszont az a konyhából nyílik, a konhyàba mindent szét szedne a konyhába, de nem is az lenne a legnagyobb baj, hanem,hogy oda ugyanúgy a nagy is bemehet napközben, de akkor őt ugyanúgy piszkàlnà. Szóval az a baj, hogy nem az ő szobàjàból nyílik a terasz.

2020. aug. 28. 15:49
 4/9 anonim ***** válasza:

Had' menjen. Ha már tudja hol a kert és az otthon, akkor hazatalál. Elsőnek úgyse megy majd messze, mert nem mer, de aztán minden nap egy picit messzebb, amíg ki nem jelöli a területét. Lehet felborul a napirendje, és nem fog hazajönni egyből enni, mert belemerül a bogarászásba, de ne ess pánikba.

Új házhoz szoktatás esetén se mennek világgá, van benne tapasztalatom. 3 hétre be kell zárni valahova, mindennap ki kell vinni barátkozni a kerttel. Minden nap kicsit többet, kicsit messzebb, hogy tudja mi merre. Aztán kimehet.


A cicusoknak remek iránytűjük van :)

2020. aug. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Sajnos, én akkor készülnék ki, amikor először nem jönne haza...:( Annyiszor hallani ezt, hogy nem került meg... Bàr ő iszonyatosan jó evő, folyton enne kb., talàn akkor jobban haza húznà a pocakja(?)
2020. aug. 28. 19:27
 6/9 anonim ***** válasza:
66%
Ne engedd ki, ha mégsem jön vissza, mert valami baja esett, attól rosszabb nincs. Majd megszokja, hogy kevesebbet van kint, azt is csak hámmal, ahogy eddig is.
2020. aug. 28. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 horvathviki0305 ***** válasza:
Sajnos ha kiengeded akkor mindig számítani kell rá, hogy esetleg nem jön haza. A szomszédomnak van egy fiú cicája, ő van amikor elmegy hetekre és csak néha jön haza. Ivartalanítva van, viszont szerintem ez annyira nem számít. Vannak kalandor cicák akiknek az élet az, ha mennek. Nekem az anya cicám (ő is ivartalanított) csak a hídra megy ki napozni maximum. Nem nagyon tudod megfékezni őket sajnos, maximum azzal hogy bezárva tartod, de ugye számára az kínzás. :(
2020. szept. 1. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi az újabb és vàlaszokat.

Igen, talàn tényleg kínzàs neki...:( Mostanában már a kertben, póràzon is megvan néha ölőrülve, próbàlt fel ugrani a szomszéd kerítésre, fàra.. Talàn mégis megoldjuk neki a kifutót, nem tudom, de szabadon engedni őt, képtelen vagyok...

:(

2020. szept. 2. 00:50
 9/9 anonim ***** válasza:
Nekem is mentett cicám van. 5 évig volt benti cica. Ivartalanított nőstény. 2x is költöztünk az 5 év alatt, így sok új helyet kellett megszoknia, ami a cicáknak stresszt okoz. Nehezen de mindig megszokta az új helyet. Én is bezárva éreztem, mindig az ablakban ült, de eleinte annyira veszélyes környéken laktunk, a főút mellett, hogy 2 cicámat is elütve találtam, így nem is akartam, hogy kijárós legyen. Most egy nyugodt környéken lakunk, én pedig a nyáron elkezdtem kiszoktatni... Nagyon féltem, hogy nem talál haza, örökre elmegy. Sírtam, mikor először kilépett az ajtón. Persze eleinte csak egy lépést és szaladt is vissza, ha megijed mai napig visszaszalad a házba, számára az a biztonságos közeg. Mostanra már kijárkál rendszeresen, este viszont bent alszik. Sokkal kiegyensúlyozottabb, boldogabb és barátságosabb is. Nem megy ki az udvarból, aminek külön örülök, viszont kint nagyon elemében van. Mindig azt hittem nyápic, de úgy védi a területét idegen macskáktól, hogy csak pislogok. Tudja, hogy hol kap enni, megszokta már a közeget, biztos, hogy visszajön.
2020. szept. 24. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!