Kezdőoldal » Állatok » Macskák » 8-9 éves kandúr macskát már...

8-9 éves kandúr macskát már késő ivartalanítani?

Figyelt kérdés

Szóval, tudom, hogy ivartalanítás egy vitaforrás manapság, én sem vagyok ellene, tudom, hogy miért kell megcsinaltatni, stb stb. De itt most csak részben ez a kérdésem... A helyzet ugyanis a kövi:


Van egy 8 éves kandúrom, régen a szomszédunké volt, de ő elköltözött, így mi kb 5 éves korában kaptuk meg a cicát, azóta nálunk van (szüleimmel élek). A régi gazdi nem ivartalanitotta, pedig ezt fiatal korban kellett volna, minél előbb. Mindenhol azt olvasom, hogy ilyen idősen már késő és nagyobb az esély a komplikációkra és nehezebben fogja viselmi a cica és nehezebben is épül fel belőle stb. Én ezektől nagyon tartanék, arról nem is beszélve hogy már van egy kialakult személyisége úgymond 8 évesen és félnék hogy megváltozna negatív irányba, meg tudom hogy ők ösztönből párzanam és hasonlól, de mégis furcsa érzésem lenne, ha ettől hirtelen megfosztanám (itt most nem a párzásra gondolok, hanem a hormonháztartása hirtelen felborulna és hogy ennyi idősen ezt rosszul viselné, az eü. kockázatokról meg ne is említsük).


Mi faluban élünk, ez egy csendes környék, nem forgalmas utca és hasonlók. A másik ehhez fűződő problémám - és innem született meg a fenti kérdés is -, hogy a szüleimnek 3 éven belül el kell innen költözniük, az ok most mindegy. Egy másik városba fognak. És mivel én 21 éves vagyok, nagyon valószínű, hogy akkor már nem velük fogok elköltözni, hanem én is különköltözöm. De mi legyen a macskával?! Iszonyatosan fontos nekem, családtag és eszem ágában sincs itt hagyni mint az előző gazdája. Apum szerint egy macska a helyhez ragaszkodik és oda is fog mindig, nem az emberhez. De ez nekem nem opció egyértelműen. De hogyan vihetném magammal akár én, akár a szüleim egy masik városba, uj házba és teljesen idegen környékre?! Pláne úgy, hogy még ivaros... Benti macska főleg, de éjszakára kikéredzkedik és persze napközben is. Számomra ez a költözés vele csak úgy elképzelhető, ha legalább ivartalanitjuk, azzal együtt lenyugszik és konnyebben hordozható, és az új helyen nyilván nem akarnám kiengedni a vadidegen környékre, plusz ott a cicának se lenne meg a maga területe mint itt...


De az ivartalanítás egyrészt nem tudom megoldható lenne-e az ő korában, illetve ha igen, nem tudom úgy egyáltalán lehetséges volna-e a költözködés. Annyira lehetetlen helyzet ez. Persze most jöhetne az, hogy 3 év (de ennyi a maximum, lehet előbb költözünk),lehet hogx addigra a cica már nem fog élni, de erre gondolni sem akarok.


Engem nagyon foglalkoztat ez amikor szóba jön, ja, és persze akkor lennék legboldogabb ha velem tudna majd jönni, de nyilván nem kertesházba, hanem panelba fogok tudni költözni egyelőre, szóval az is megnyugtatna ha a szüleimmel tudna legalább maradni.


Nem szeretnék szemrehányó válaszokat kapni az ivartalanítás kapcsán, sem arról, hogy felelőtlen stb vagyok mert nem ivartalanitottam eddig a kora miatt, szerintem már 5 évesen is túl késő volt, persze ő sem lett azóta fiatalabb, sajnos az előző gazdi lesz@rta,azon már nem tudok én változtatni sajnos. Sajnálom, hogy nem én vagyok kezdetektől a gazdija, ez van. Viszont hogy lehet ezt a szituációt kezelni? Ti mit tennétek a helyemben? Félek, hogy mi lesz ha eljön a költözködés ideje...



2020. dec. 16. 18:34
1 2 3
 1/24 A kérdező kommentje:
Bocsi az esetleges elírásokért, néha átfogalmaztam a mondat közepén és nem figyeltem..
2020. dec. 16. 18:36
 2/24 anonim válasza:
30%

Én semmiképpen nem kockáztatnék. Három gyönyörű cica gazdájaként mondom neked, hogy már semmiképpen nem viselné jól, felborulna a hormon háztartása, és ennyi idősen nem biztos, hogy teljesen felépülne. Nagyon kedves tőletek, hogy befogadtátok és így törődsz vele. Mindenképpen legyél büszke magadra! Nem tudom hová költöznél, de szerintem kis odafigyeléssel a cicus nem fog külön utakra járni egy ismeretlen környéken!

Legyen szép estéd!

2020. dec. 16. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim válasza:
36%
Nem lenne baja, de ennyi idősen kicsit már feleslegesnek tartom
2020. dec. 16. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Mindenképp városba költöznék majd munka miatt pl, tehát igazán nem volna jó, ha ott elkószálna, 1x akartuk őt állatorvoshoz vinni autóval, összesen kb 8 percet kocsikáztunk vele, visszafordultunk mert nagyon sírt és véresre ütötte az orrát a hordozóba... Azóta is házhoz jön max a doki, szóval egy költözést el se tudok képzelni. Az odaút is necces lenne ivarosan, ivartalanítva nem tudom.


Köszönöm a válaszod #1. Jól esik, hogy nem a szidást kapom, vannak olyan elvetemültek akik szerint vki rossz gazdi csakmert nem ivartalanítja a kedvencét. :)

2020. dec. 16. 18:53
 5/24 A kérdező kommentje:
Akik azt kérdezik "minek?", attól kérdezném, hogy hogy értik, hogy minek?
2020. dec. 16. 18:54
 6/24 anonim ***** válasza:
79%

Nem felesleges, es egy 8 eves macska nem oreg, akar 20 evig is elhetnek! A jelleme valoszinuleg mar nem fog valtozni, viszont, ha ne adj isten kesobb lakasban tartanad csak, akkor nem fog jelolgetni, es nem fog minden uszni a budos ivaros macskapisiben, csak mivel jelenleg a jelolest kint meg tudja tenni, igy ez egyelore meg nem problema, de kesobb az lehet.

Plusz az ivarszervi betegsegek,daganat megelozheto vele. Meg hat ki tudja, hany felesleges szaporulathoz jarultatok hozza mar az x ev alatt, szerintem ez onmagaban is indok az ivartalanitasra, ha felelos allattarto vagy.

Ha koltoztok, de nem akarjatok a macskat vinni, akkor pedig keressetek neki uj gazdat, de ne hagyjatok magara!! Hulyeseg, hogy csak helyhez kotodik, en negyszer koltoztem a macskammal, mindegyiket megszokta, az elso egy nap volt mindig csak kicsit felenk, utana semmi baja nem volt.

2020. dec. 16. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:
Hát ha ivartalanitott macskád van, akkor persze hogy megszokta az új helyet :D az ivartalanitott macskákat ide-oda lehet rángatni, annyira el vannak lustulva és nem igazán igaz rájuk, hogy öntörvényűek, el vannak punnyadva. És ponthogy leírtam, hogy nem opció az, hogy magára hagyjuk!! Eszem ágában sincs sem itthagyni, sem másra bízni. Egyébként nem jelölget idebent semmit, sose volt szokása hálistennek. Tudom, hogy 8 évesen nem öreg, de egy beavatkozásból nyilván könnyebben felépül és jobban viseli, ha pici korában végzik el rajta. Olvastam is sok helyen, hogy minél idősebb, annál nagyobb a komplikáció esélye.
2020. dec. 16. 19:06
 8/24 anonim ***** válasza:
18%
Ha kinti macska marad, akkor ne, mert a viselkedése jön a "rutinból", de nem lesznek meg mögötte a hormonok, és a többi macska azonnal le fogja venni, hogy valami nem stimmel, de nem fogják érteni. Nem fogja tudni a hierarchiában elfoglalt helyét megtartani. Ha benti macska lesz, akkor igen, nem olyan idős még, és a jelölést meg az ivarszervi problémákat megelőzheted vele. De kérdés, hogy ezzel a temperamentummal hogy bírja majd a lakásban. Először ki kellene próbálni, hogy működőképes-e az ötlet egyáltalán.
2020. dec. 16. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
57%

Az autozas pl pont szoktatas kerdese, semmi koze az ivartalanitashoz. A macskammal pedig meg ivaros koraban koltoztem ketszer, majd ivartalanul meg ketszer, es semmi kulonbseg nem volt. Ez egyaltalan nem ettol fugg.

Ja es kerlek szolj mar a macskamnak, hogy lusta dognek kene lennie, mert ivartalan letere sajnos o errol nem tud, ezert naponta jo sokat jatszok is vele, hogy ejszaka legalabb aludjon :D


A fiu cicaknal gyakorlatilag kb 20 perc a mutet, az altatas elott pedig csinalnak vizsgalatokat, hogy altathato-e, az orvos se fog csak ugy nekiesni. De igazabol mindegy, nyilvan a te dolgod.

2020. dec. 16. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
78%
Én a helyedben elvinném olyan helyre, ahol meg tudják előtte rendesen vizsgálni, néznek vérképet, tesztelik FIV-re Felv-re, és az eredmények ismeretében megmondják, hogy rizikós vagy sem az ivartalanítás. 8 éves cicánál kétesélyes. Ha makkegészséges, akkor semmi baja nem lesz tőle, élhet utána még akár több mint ugyanennyit, viszont így, hogy kijárós, ivaros kandúr, az is benne van a pakliban, hogy már van a szervezetében FIV vagy Felv vírus, amitől egy ivartalanítás akár halálosan is végződhet. Szóval semmiképp ne házhozjárós doki kapja ki a mogyoróit.
2020. dec. 16. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!