Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogy lehet megnevelni egy...

Hogy lehet megnevelni egy macskát?

Figyelt kérdés

Első cicank, ne essetek nekem légyszi.

Áprilisban lesz 1 éves, ivartalanitott nőstény cica. Alapból egy hízelgő kis ribizli, de baromi szemtelen, felugrik az asztalra, konkrétan miközben mi is eszünk, és képes lenne beleenni a kajankba. Ha kiveszem a hust,hogy kiolvadjon, direkt lefedem, de ott sundorog körülötte, ki akarja onnan szabadítani a húst. Kiragja a kenyér zacskóját is. Illetve felugrik az étkező székre, ami vaj színű műbőr, és belemélyeszti a karmait, nem dagaszt, de ott hagyja a nyomát és baromi csúnya lett a szék.

Szóval ezekről a dolgokról jó lenne leszoktatni, ha van rá mód. Van valami hasznos tippetek, vagy egy cica ilyen és kész?



2023. febr. 22. 10:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
24%
Dedikált idő a macskának és meghálálja.
2023. febr. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
68%
Én szép szóval szoktam nevelni a cicáimat, egyébként is sokat beszélek hozzájuk. A hangsúlyból tudják, hogy mi van. A prünytyögés nyilván a kedvesgetéssel, szeretgetéssel jár együtt, a "Nem.", "Neeeem!", "NEEEEEEEEEEEEEEM!!!" meg valaminek a tiltásával. Plusz emellé le is rakom ilyenkor a szekrényről, asztalról, ha meg látom, hogy ugrana vissza, akkor "Neeeem!" :) Nekem így megtanulják idővel, hogy mit szabad és mit nem.
2023. febr. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Hát ez, hogy milliószor mondom neki, hogy Nem! ,de fél perc múlva újra mászik fel az asztalra, újra és újra.

Sokat játszunk vele, van neki alagutja, labdazunk vele, rohangál is összevissza napközben. Mi is beszélünk hozzá sokat, rengeteget simogatjuk is.

2023. febr. 22. 11:00
 4/11 anonim ***** válasza:
68%

Nincs olyan, hogy "ilyen és kész".

De majdnem 1 évesen elkezdeni nevelni... előtte csak hagytátok vagy mi? Addig nem jutott eszetekbe, hogy neveljétek?

De hogy a kérdésre válaszoljak: bármit csinál, amit nem szabadna, szóljatok rá. Mehet ugyanúgy a "nem" tiltószó, mint a kutyáknál, vagy "nem szabad". Fontos, hogy erélyes legyen az a nem, legyen egy jellegzetes hangsúlya, de ne kiabáljatok.

Ha felugrik/mászik oda, ahova nem kéne, a tiltás kíséretében tegyétek. Ha nem viselkedik és ezután megint felugrik pl az asztalra, akkor zárjátok ki a helyiségből egy időre, és ignoráljátok a macskát. Ne nézzetek rá, ne simogassátok. Kb negyed óra múlva pedig minden vissza a normális kerékvágásba.

És ezt lehet ismétleni kb hónapokig, de ha eddig semmit nem kezdtetek a majd' egy éves macska nevelésével, akkor hosszabb idő is lehet.

Olyan esetben, ha szélsőséges a viselkesés, tehá pl saját magát sodorja veszélybe ( szekrény tetejére mászás, vezetékrágás) vagy ha mást (embert, másik állatot harap, karmol), akkor azonnal lehet a hatásosabb módszerhez folyamodni: kizökkentés. Nálunk vadul játszó macskánál az arcára fújás vált be. Nem érti, zavarja, abbahagyja, amit addig csinált. Másik macskánál papírgyűrögetés hangja zavarta nagyon és zökkentette ki. Ezzel le lehet szoktatni nem kívánt viselkedésről, de érdemes a kevésbé drasztikussal kezdeni.

Ami fontos:

1. következetesnek kell lenni. Átgondoltan húzzátok meg a határokat, ne legyen az, hogy egyik nap engeditek másnap pedig nem, mert nem fogja érteni a macska.

2. Soha, ismétlem, SOHA ne bántsátok a macskát! Ne fújkodjátok vízzel, ne üssétek meg, és ne ijesztgessétek, mert ezekkel azt tanulja meg, hogy tőletek félni kell, nem azt, hogy mit nem szabad.

Végül annyit hozzátennék, hogy mivel a macskák nem feltétlenül akarnak megfelelni az embernek, így a személyiségüktől függően előfordul, hogy ha nem vagytok jelen, tilosban járnak. Így ezzel érdemes számolni, pl kaját ne hagyjatok elől, ha hajlamos a macska a belezabálásra, stb. De van olyan macska, amelyik megtanulja és akkor se teszi meg , ha nem vagytok otthon.

Legyetek következetesek innentől.

2023. febr. 22. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
47%

Konyhabol kizarni, amugy kajat nem hagyunk elol soha. Ez az elso lepes, amit meg kell tanulni macskas gazdikent.


Ezen kivul azt meg lehet tanitani neki, hogy a jelenletedben ne ugorjon fel az asztalra/pultra, de ha nem vagy ott, szarni fog erre a szabalyra, mert macska...:D

En amugy mindig hangosan tapsoltam es rakiabaltam, ha felugrott az asztalra pl kaja kozben. Igy azt megtanulta, hogy ilyet nem csinalunk.


A kaparasra annyira nincs otletem, nalunk semmit nem kapar, de meg a kaparofajat se, szoval a karmat neha-neha vagom, mert nagyon tulno neki, nem tudja ilyenkor behuzni, annyira. De evente ketszer kell csak.


Legyen neki kaparofaja es esetleg macskamentaval probald raszoktatni. Azt hallottam, hogy igy talan mukodhet.

2023. febr. 22. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

3 hónapja van nálunk, előtte utcan lakott. Ezeket az utóbbi 2 hétben kezdte el csinálni .

Köszönöm a hasznos válaszokat

2023. febr. 22. 11:11
 7/11 anonim ***** válasza:
12%

Sehogy

A macska nevel téged!

2023. febr. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
63%

Mackát nevelni lényegében nem tudsz, maximum adott dolgokat nem fog csinálni ha ott vagy.

Asztalokról, pultokról az enyémeket vízipisztollyal szoktattam le. Mostmár ha csak nyúlok érte menekülés van, de nincsenek illúzióim, éjjlente látom nyomait, hogy mindenfelé mászkálnak.

Kaját nem hagyok elöl, ha tehetet zárd ki a konyhából, ez a legjobb megoldás. Nálam ez nem lehetséges.

A kenyér ezeket nem érdekli, zárd el azt is valahová, ha a te cicád még arra is vevő lenne.

A székek állapotát jobb ha megszokod :D

Igazából nálam csak a vizes megoldást segített valamennyit, na meg tényleg az, hogy elfogadtam, sosem lesznek olyanok mint a kutyák. Öntrvényű kis mocskok akik imádnivalók ugyan, de nem mindig fogják azt csinálni ami szerinted helyes.


Off (és ezért lehet, hogy most megköveztek): Nálam az asztalra felugrálás amikor ennék már alapból egy jól irányzott asztalról lelökős sallert eredményezett, meg sem próbálhattak beleenni a kajámba. Főzés detto. Ilyen szintű szemntelenséget azért nem nézek el, macska ide vagy oda.

2023. febr. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
41%
Volt cicank, elso macska. Mi is belefutottunk ezekbe a hibakba,hogy nem korlatoztuk le az elejetol. Viszont nem ment a konyhaba, nem ugrott fel a pultra es nem maszott oda amikor ettunk. az asztalrol sose kapott enni. Ha kizartuk a nappaliba es a haloszobaba mentunk aludni akkor felkaparta a szonyeget (alberletbe nem tul elonyos) es volt,hogy arra ebredtem,hogy beszokott es a labamnal aludt. Szoval osszessegeben a vegere egesz jo kis cica lett. Megorzesre vallaltuk egy hetre az anyjat. Na az horror volt! Megszoktuk,hogy elol lehet barmi, a macska nem szedi le, na az szetkapta a hazat, beleszart a kanape agynemutartoba, beleevett az ebedembe amikor nem figyeltem es folyamat a kanapen elezte a kormeit.
2023. febr. 22. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
32%
Nálunk bevállt az is, hogy éppen csak a fejére koppintottunk mikor tilosban járt. Nem fájt neki, de megzavarta és először nem értette miért kapja csak nézett nagy szemekkel ránk, aztán rájött miért van. Utána már elfogadta a játékszabályokat.
2023. febr. 28. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!