Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Nem kedvel a macska? Emberhez,...

Nem kedvel a macska? Emberhez, vagy helyhez (is) ragaszkodik?

Figyelt kérdés

Találtunk nyáron egy rossz állapotú cicát sokáig az udvarunkon lakott. Ivartalanítás után viszont átköltözött az egyik szomszédba, és nem akart többet visszajönni hozzánk.


Szerettem volna visszaszoktatni, ezért megbeszéltem a szomszéddal, hogy ne etesse. Azóta a cica napi 2-3x jön, eszik nálunk, aztán megy vissza a szomszédhoz aludni. Mindenféle fekhelyet, odút csináltam és vettem már neki, de egyáltalán nem érdekli, akkor is a szomszéd fészerében, egy szerszámosládában lakik/alszik.


Én nagyon megszerettem, és mivel betegségei is vannak, szeretném magamhoz venni lakásba, mert szerintem jobb és biztonságosabb élete lenne, mint most az udvaron. De a furcsa természete miatt elbizonytalanodtam, illetve kezdem azt hinni, hogy engem nem nagyon bír, és nem lenne boldog velem.


Szóval amikor nálunk van, akkor csak a kaja kell neki, addig hízeleg, amíg nem kap, de utána, ha már jóllakott, nem lehet hozzányúlni, mert fúj, harap, karmol, stb.


Ehhez képest, mikor a szomszédnál meglátogattam a fészerében, folyamatosan simogattatta magát, bújt, dörgölőzött, pedig akkor már jól volt lakva, kínáltam is neki ételt, de már nem kérte.

Úgyhogy ebből tényleg az jött le, hogy a ott ő egy teljesen más természetű macska, barátságos.


Bár voltak fura pillanatai ott is: hízelgés közben hirtelen valami bekattan nála és egyszer csak elkezdi harapni a kezemet meg csapkod felém.

Utána megy még pár kört körülöttem bújva, aztán ha szemben van vele a kezem, megint nekimegy. Felülről engedi magát simogatni. Múltkor a kajáját bontottam ki, akkor is megtámadott, pedig általában ha éhes, nem verekszik.

Én elhiszem hogy bántották valahol korábban, de ez a viselkedés azért akkor is fura.


Elképzelhető az, hogy eljátszottam nála a bizalmat azzal, amikor bezártam a boxba és elvittem ivartalanítani? És azóta ennyire pikkel rám?

Vagy csak simán annyira otthonosan érzi magát a szomszéd udvaron, hogy ott jófejebb?

Nálunk még hozzáérni se lehet ha nem éhes, a szomszédban meg még fel is tudtam emelni, az se zavarta.


Talán hülyeség, de amikor ott voltam, kicsit olyan érzésem volt, mintha csak azért lenne barátságos velem a cica, mert ott van velem a szomszéd is, és úgymond "rendesen akar viselkedni". Folyamatosan őt nézte, hogy mit csinál, ment utána, mint aki ennyire ragaszkodik hozzá.


Persze vele se túl cuki, mesélte, hogy egyik nap csak elsétált mellette, és rátámadt a lábára. Úgyhogy valami bekattan nála ilyenkor, pedig alapvetően barátságos cica, legalábbis nála.


Úgyhogy azon töprengek, hogy ha ennyire megszerette azt a helyet és embert, akkor nem kegyetlenség-e kiszakítani onnan és rákényszeríteni egy másik életmódot és gazdit?

Persze én jót akarok neki, a racionalitás szerint jobbak lennének az életesélyei nálam.

Tudom azt is, hogy a szomszéd nem akarja különösebben ezt a macskát (már van neki egy másik cica, meg egy kutyája is), és még azoknak sem biztosít csúcsszuper ellátást. Kaja, víz, kinti fekhely megvan, és ennyi, de anyagilag sem tud többet rászánni. Én mindent meg tudnék neki adni, kivéve azt az embert és azt a helyet. A szomszéd szívesen ideadná a cicát, és én is nagyon szeretném őt. De mi van, ha a cica nem akarja és nem lenne nálam boldog? Ha ez csak utólag derül ki, már biztos nem vinném vissza és raknám ki újra a mínuszokba, szerintem az gonosz lenne.

Más macska tartása nálam nem jön szóba, nekem csak ő kellene.


Most viszonylag boldog a cica, de szerintem ennél még lehetne neki sokkal jobb is. Én viszont így, hogy nem velem van, folyamatosan aggódok miatta, mikor nem látom, hogy épp merre járhat, mi van vele, mi baja történhet.

Ti mit tennétek?


nov. 23. 00:35
A kérdező szavazást indított:
Egygazdás cica. A szomszédot már megszerette, hozzá ragaszkodik, mást már nem fogadna el ugyanígy.
A hely tetszik a cicának, ahhoz ragaszkodik.
A szomszédhoz és a helyhez is nagyon kötődik.
Nem kötődik nagyon. Másik helyen, másik gazdinál is jól érezheti magát.
18 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
22%
A macskas kategoriaban sok elmebeteg van...
nov. 23. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%
Az megvan, hogy a macskák vadászatszerűen játszanak? Belekapaszkodnak a "prédába" és megharapják. Nekem is csinál ilyet, simogatom, mire ő a hátára fekszik, hogy simogassam a hasát. Aztán hírtelen körbeöleli a kezem, és elkezd harapni meg rugdosni, mint egy nyúl. Szóval amikor ráugrik, azt valószínűleg játékból csinálja. Ha viszont fúj, vagy morog, akkor békén kell hagyni. Egyébként, engem is követ mindenhová, persze van egy konzisztens pontja a világának, nállunk például a szobám. Ha baj van akkor oda fut vissza.
nov. 23. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
78%

Szia! Szerintem a szagokkal lesz itt megoldva a rejtély!


Vannak a családban sógorék, akiknek lakásban van hat macskája, és mentenek is néha, és náluk is olyan az egyik felnőtt ivartalanított lánymacska, hogy csak a sógor kezét meg szagát szereti, mindenki más felé elutasító, kap, meg nyávog, karmol, még arra is aki kaját adna neki!


Ha a pasival kézfogás után (én mint pasi) nem mosok kezet, plusz még kicsit izzadtabb is vagyok, vagy ha pólót cserélünk sógorral akkor kb pár óráig ha nem látja az arcomat teljesen a macska akkor engem is elfogad, mert azt hiszi, hogy a gazdája vagyok, de amint ráébred erre, hogy nem sógor vagyok, egyből ellenségesbe vált!


A többi macskát sem kedveli egyébként, vagy csak rövid ideig viseli el őket aztán különmegy tőlük.


Szóval a "szagokban" keresném a helyzet megoldását!


Sógorom mondjuk kétkezi munkával foglalkozik, lakatos stb, talán az olaj / gépzsír / flex szaga lehet a kulcs...

nov. 23. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok, még annyit kérdeznék, hogy nem veled azonos nemű volt az orvos aki ivartalanította?
nov. 23. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam végig ezért bocsi.

A lényeg, hogy az ivartalanítás rossz élményét köti hozzátok, ezért kerüli azt a helyet/esetleg téged.

Ez után keresett egy biztonságosabb helyet magának, ahol még nem érte baj.

Kinti macskát nem lehet könnyen bentivé szoktatni általában, bár ez személyiségfüggő is, de azért amelyik megszokta hogy úgy él, az nehezen viseli a korlátokat a lakásban. (Ennek ellenére a benti tartás híve vagyok.)

Az agresszív viselkedés fakadhat félelemből, fájdalomból is. Ezek miatt én nem erőlködnék a helyedben, hagynám ezt a macskát békében.

nov. 23. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


#2 Ő egyáltalán nem játékból csinálja, látszik a tekintetèn is. Különben erre már meg is találtam a választ, "petting aggression"-nek hívják, és nagyon sok macskára jellemző, hogy simogatás hatására, ha már elege lett, támad.


#4 Férfi ivartalanította, én meg nő vagyok. Egyébként a férfiaktól fél amúgy is, ha meglát egyet, már szalad, valószínűleg bántották.


#5 Nem túl aktív a macska, egész nap eszik vagy alszik. Ezért bízok benne, hogy lakásban is tudná ezt folytatni.

Viszont a szomszéd egyszer véletlen becsukta egy melléképületbe, ez elég rosszul érintette a macskát, utána 1 napig inkább nálunk lakott a cica, de aztán csak visszament hozzá megint. Ezért aggódok, hogy ennyire megijeszti a bezártság. Persze egy kis melléképület nem ugyanaz mint egy 70m2-es lakás..

nov. 23. 10:15
 7/8 anonim ***** válasza:
57%

1-es! És tudod miért? Mert halvány gőzük nincsen, hogy pl. a bartonella amit a macskák 70%-a hordoz, milyen pszichés betegségeket és fizikai tüneteket tud kiváltani, vagy a toxoplasma pl. öngyilkossági hajlamot.

Ismered a mondást, hogy “bolond macskás nő”? Van alapja!

nov. 23. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
7 Egyetertek, bar en konkretan a mar torolt kommentre reagalva irtam... Eredetileg nem en voltam itt az #1.
nov. 23. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!