Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ivartalanítás pro vagy kontra?

Ivartalanítás pro vagy kontra?

Figyelt kérdés
A párom ivartalanítaná a Marci macskánkat, én viszont abszolute nem vagyok híve ennek a drasztikus beavatkozásnak; tapasztalatom szerint az ivartalanított macskák a legtöbb esetben elhíznak, elmegy az életkedvük, "tedd ide-tedd oda plüssmaci" lesz belőlük. Egyrészt kiváncsi vagyok az ivartalanításról alkotott véleményetekre, másrészt tudna valaki olyasvalami kezelést, gyógyszert ajánlani, amely hosszabb távon megszünteti a tűzelési tüneteket a drasztikus beavatkozás nélkül? Köszi a válaszokat!
2011. jan. 12. 12:56
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
13:50-es vagyok: és ezt úgy mondom, hogy állatorvosi asszisztens segéd vagyok :)
2011. jan. 12. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Ugyan nekem két kutyám van, mindkettő ivartalanítva. Egy kisfiú egy kislány. Mivel normál mennyiségű tápot kapnak, és sokat vannak mozgatva, sétáltatva (plusz nagy kert), egyáltalán nincsenek elhízva, nagyon szép izmosak mindketten. Életkedvük ugyanolyan jó, a rosszaságra megvan az eszük és ki is használnak minden alkalmat, ahol rosszalkodni tudnak. Rengeteget játszanak (2 és 1 évesek). Semmiben nem változott a jellemük az ivartalanítás óta. Ugyanolyanok maradtak, csupán kiküszöböltünk jó sok betegséget. Ez gondolom a macskáknál ugyanígy van. Ráadásul a macskák nagyon szapora állatok, egy alomban általában elég sok kiscica születik, akiknek nem biztos hogy jó gazdát tudsz találni, meg hát évente 2-szer sok cicának... Szerintem az ivartalanítás nagyon hasznos dolog. Hidd el nem lesz jellembeli változás és ha nem etetitek túl, akkor nem is fog elhízni (de igaz, hogy hajlamosabb lesz talán a hízásra) Ha kimehet akkor pedig úgyis mozog eleget.
2011. jan. 12. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
ja előző vagyok: elfelejtettem. Nekünk kan kutyánk ivartalanítása egészségügyi okokból (is) történt. A doki azt mondta, ha nem szeretnénk ivartalanítani, mert esetleg tenyészkutya, van rá gyógyszer. Injekció formájában viszik a bőr alá, fél évig hatásos, nem termelődnek olyan hormonok, amitől ivaros lenne. Viszont sokkal drágább volt, mint az ivartalanítás, ami ugye örökös ez pedig csak egy fél éves dolog (20ezer ft körül van). Én ezt nem ajánlanám emiatt.
2011. jan. 12. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

A kutyák mások, kutyáért nem is aggódnék; azonban, ami a macskát illeti, nem levegőből kapom az elhízást s a "tompulást". A Marci mellett még van egy ivartalanított nöstény cicám, az ő példája aggaszt. Az a macska maga volt a vidámság, a játékosság, s amióta sterilizáltattuk, ahogy valaki találóan jellemezte, egy zombi lett belőle! Rengeteget foglalkozunk vele, próbáljuk játékra bírni, azelött állandóan játszott a Marcival, most csak prüszköl és fúj rá; egy ideges, ingerlékeny, morcos, traumatizált állat lett belőle. Egész nap csak gunnyaszt a fotelban. S ahogy hallottam, s személyesen is tapasztaltam ( közeli ismerőseim macskáinál), az elhízás és a fásultság a hím állatoknál sem annyira lehetetlen; két kandúrt is ismerek amikről a gazdájuk állítja, hogy a műtét után járkáló zaba-zombik lettek, kajálnak és alusznak, pont!

"Kihúnyt a fény a szemükből!", ahogy a gazda jellemezte; s valóban, ismerve a két állatot "azelőtt"-ről, mintha kicserélték volna őket...

Nem kételkedek abban, hogy az igazat írjátok a saját állataitokról, csak épp megjegyzem, hogy nekem, sajnos, veletek ellentétben, negatívak az eddigi tapasztalataim...

Köszi szépen a válaszokat!

2011. jan. 12. 19:00
 15/20 anonim ***** válasza:

13:50-es és 51 vagyok

elhiszem hogy kétségeid vannak a saját és ismerőseid rossz tapasztalatai által, de hidd el, én is rengeted cicát láttam már ivartalanítás előtt és után, és sokukkal semmi probléma nem volt, sőt van akit szerintem nyugisabbá tesz (ez alatt nem az eltompulást értem) az elhízás ellen pedig van kifejezetten ivartalanított cicáknak táp, ezt a Royal Canin gyártja, itt meg tudod nézni: [link]

szerintem hívjatok fel bátran egy állatorvost, mondjátok el neki a kétségeiteket, hátha ő meg tud győzni, vagy tud valami okosat mondani :)

2011. jan. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

20:13-nak


Köszönöm a tápajánlatot, megnéztem, s meglepődve olvastam, hogy alul pont arra figyelmeztet, amire sokan azt írják, hogy csak mese: -az ivartalanítás utáni elhízás veszélyeire; be is másolom ide:

"48 órával az ivartalanítást követően macskája napi táplálékfelvétele kb. 20%-kal növekszik, ugyanakkor az energiafelhasználás 30%-kal csökken. Az ivartalanítást követő két hónap a legkritikusabb időszak, mert macskája súlya akár 50%-kal is növekedhet."

Ezek szerint, ha csak nem pusztán reklámfogás,amit azért nem hinnék, akkor az elhízás igenis reális veszély!

2011. jan. 12. 20:34
 17/20 A kérdező kommentje:
U.I. A Marci természetesen kandúr, a "tűzelése" alatt az állandó kornyikálását, priccolásait, szóval a "párosodniakarnék" cselekedeteit értettem; fogalmam sincs, mi erre a megfelelő szó...:)
2011. jan. 12. 21:02
 18/20 anonim ***** válasza:

Kérdező: amiről írsz, hogy a nőstény cicád eltompult, az néhány esetben valóban előfordulhat, de mégsem ez jellemzi a nagy általánosságot. Kandúrnál pedig még ritkább ez a jelenség, mint a nőstényeknél.


Ami fontos: nem mindegy, hogy az állatot mikor sterilizálják. A túl korán elvégzett műtét rossz hatással lehet az állat fejlődésére, ezért szoktuk azt javasolni, hogy a műtéttel várjuk meg, míg az állat biológiai érése befejeződik, és a hormonok addig hadd fejtsék ki jótékony hatásukat az állat növekedése során. Igaz, azok a kandúrok, akikről te írsz, már felnőtt korukban lettek ivartalanítva, de én úgy gondolom, sok múlik a gazdin is. A műtét után az állat rengeteg szeretetet és törődést igényel, és a gazdinak kell odafigyelnie arra, hogy az állat az újfajta örömöket ne az evésben és az alvásban találja meg. Az a cica, amelyik egész nap egyedül unatkozik odahaza, az természetes, hogy többet is fog aludni, hiszen ha már nem hajtja a vére, akkor nem járkál egész nap a lakásban nőstényt keresve. Akivel azonban foglalkoznak, játszanak, az nem lesz sem életunt, sem "zombi".


A nőstény cicád azért is fújhat a kandúrodra, mert ivartalanított cicaként már zavarhatja őt a kandúr "kandúrszaga", és az esetleges tolakodó viselkedése, aminek teljes jogú nőstényként esetleg még örült... :) Ha azonban ez megszűnik, újra javulhat a viszony kettőjük között. Az sem mindegy, hogy előzőleg volt-e a nőstény anya. Ha volt, esetleg hiányozhat neki az anyaság érzése, láttam már ilyet. Szeretettel, simogatással ez is kezelhető.


Az általam nevelt kiscicák felnőtt korukra 90%-ban szintén ivartalanítottak, és hidd el, én a legkisebb mértékben sem azt tapasztalom a gazdik visszajelzéséből, amiről te írsz. Ha nem engedik őket sokat enni, akkor nem is híznak el, és a legtöbbjük játékos, jókedvű cica marad.


A döntés a tiéd, de érdemes meggondolni, megéri-e, hogy a lakásod állandóan macskaszagú, hogy a bútorokon mindig ott a cica karmának nyoma, hogy éjjelente egy vernyogógép mászkál a házban fel-alá... Hidd el, tudom, miről beszélek, az én kandúrom is egy igazi pisálógép, rengeteget takarítok miatta, többet, mint a saját fiam után. Ha majd nyugdíjba küldöm a cicáimat, és nem tenyésztek többé, első dolgom lesz megműttetni őket. Nekik is, nekem is jobb lesz. Így az életük jó részét szegénykék külön csukva töltik (a nőstény most is tüzel, de most nem szeretnénk almot, így el van zárva az ő szerelmétől), éjjelente zeng a ház, az almot meg kétnaponta cserélem, hogy ne legyen büdös... Biztosan nem vállalnám be mindezt, ha nem lenne belőle az az öröm, amit az évenkénti egy csapat kiscica jelent... (Akiknek aztán szintén nem egyszerű jó gazdit találni, pedig fajtatiszta, törzskönyves, minőségi himalájacicákról beszélünk.)


Gondold meg, hiszen a döntés a tiéd, te vállalod magadra a nyűgöt, amit a folyamatosan szerelmes kandúr jelent, de szerintem inkább ivartalaníts, és azt az időt, amit most takarítással töltesz, fordítsd rá, és játssz vele sokat! Hidd el, akkor nem lesz se "zombi", se hájas szőrgolyó belőle! :)

2011. jan. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Nem lehet hogy az ismerőseid cicáinál csaka korral járt ez eltompulás? :)

Nekem a kandúrom kicsit kezesebb lett ivartalanítás után, de játékos meg minden. A Lánycica pedig ugyan olyan maradt mint volt.

Az elhízás amúgy tényleg valós veszély, arra oda kell figyelni, máshogy kell etetni. Csak rajtad múlik hogy meghízik e a cica vagy sem. Normális adagban kell jó minőségű tápot adni, csökkenteni kell a jutalomfalat adagot, és sokat jétszani vele. :)

2011. jan. 13. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:
Gondolhattam volna rá, s meg kellett volna írnom: -Pamacs, a nőstény cica 5 éves korában lett sterilizálva, s Marcinak, aki 1 év 2 hónapos, az anyja!; Pamacs tavalyi ivartalanításának oka tulajdonképpen a kettejük közötti nemkívánt rokoni párosodás elkerülése volt. Nem szívesen tettem már akkor sem, ha másért nem, hát azért, mert itt szintén fajtiszta, törzskönyvezett birmai cicákról van szó... Marcit épp azért tartottuk meg, hogy Pamacs ne legyen túl sokat egyedül, mivel a tavalytól sokkal elfoglaltabbak vagyunk, mint amilyenek addig voltunk; viszont ez nem jelenti azt. hogy minden szabad percünket nem áldozzuk rájuk. Pamacs mellett pedig az ivartalanítást követő másfél hónapban mindig volt valaki, aki foglalkozzon vele, de nem tudni, mitől, megváltozott. Szerintem a műtét során kapott trauma okozta; attól a perctől megszűnt benne a vitalitás, a kedvesség. Most már mindegy. Csak sajnálom, de nagyon. S nem szeretném, ha Marci is az anyja sorsára jutna; most a legjátékosabb, legvidámabb kandúrka, az anyja vérét örökölte, és soha nem bocsájtanám meg magamnak, ha ő is az anyja sorsára jutna. De igazatok van, nem lesz más lehetőség, pláne, hogy az idén sokat kell majd utazzunk, s a 70 éves mamára fognak maradni. Ez van. Köszönöm a válaszokat/tanácsokat, legalább valamelyest megnyugtattak, hogy Picus esete nem vastörvény, s remélem a legjobbakat.
2011. jan. 16. 01:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!