Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mennyi kárt okoz a macskád?

Mennyi kárt okoz a macskád?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre, hogy rengeteg macska van a környéken mostanában, és olyan helyen élünk, ahol sok védett madár -és kétéltűfaj él, emellett kisemlősök is (pl. cickány). Viszont a sok macska rendesen gyéríti a helyi faunát. Viszont a macska csak egy mesterségesen elszaporított - valójában - inváziós faj, ami megvan a vadászat nélkül is. (Ellentétben sok ragadozó madárral, akiknek így kevesebb táplálék jut a macskák miatt.)


Viszont egyesek szerint "állatkínzás" a macskát folyton a lakásban tartani, ezért inkább a védett állatokat "áldoznák fel" a macskák érdekében. Ha pedig egy vadász lelő egy macskát, nem ritkán a macskatulajdonos van felháborodva... Az a kérdésem, hogy a kérdést olvasó szerint indokolt-e az ilyen szempontból is felelősségteljes macskatartás, avagy sem? Ezen kívül, én éppen elégnek tartanám egy macska tartását, de vannak, akik akár négy macskát is tartanak, holott "csak" házikedvencként tekintenek rájuk, tehát egérfogásra nincs szükségük. Pedig minél több a macska, annál nagyobb károkat tudnak okozni. Másik kérdésem tehát az, hogy ilyen esetben, egy természetvédelmi terület közelében vajon miért nem látják be a macskatulajdonosok, hogy túl sok macskát tartanak?


Félreértés ne essék; nekem is rengeteg háziállatom van, szeretem az állatokat. Vannak nyulaim, kutyáim (akik - a macskákkal ellentétben - nem kóborolnak el, így nem okoznak kárt a természetben), lovam, galambjaim, vadászgörényem, csirkéim, gabonasiklóm, meg még rengeteg más is. De én figyelek arra, hogy ne okozzanak károkat.


2011. júl. 18. 16:55
 1/8 anonim ***** válasza:
az enyém semennyit, én is csak plüssállatnak hívom, mert csak kajázni mozdul meg ...
2011. júl. 18. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szerintem nem elsősorban a macskák miatt fog kipusztulni 1-1 faj, nekünk, embereknek sokkal több írható fel a számlánkra. Ha azt nézzük, kiszorítjuk a vadon élő állatokat a természetes otthonukból, nekik sem a városban lenne a helyük. Nekem is van macskám, de egyszerre mindig csak 1, mert én is hobbiból tartom, és ivartalanítom is, igaz fiú, meg legtöbbször lakásban van. De az ész nélküli macskatartást én is ellenzem, felesleges egyszerre 6, főleg ha nőstények.
2011. júl. 18. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A macskák természetes vadászösztönnel rendelkeznek, és állatkínzás azokat a macskákat lakásban tartani, akik már megszokták, hogy kijárhatnak.(Persze más tészta, ha a macska egész életében szobacica volt) Ha erdőbe elviszel egy vadászkutyát (vagy egy olyan fajtát, akinek szintén nagy a vadászösztöne, agarat stb.) elfog menni a szagok után, és vadászni fog. Őket is kilőheti a vadász. Viszont más dolog, egy macska nem kutya, ők nem szeretnek pórázon lenni, és kint fütyülnek a gazdira, mert az ösztöneikre hallgatnak. Így ösztönből levadásszák az egeret, de nem csak az egereket, hanem a madarakat is, a pockokat, gyíkokat bogarakat stb. Nem tehetnek az ösztöneikről, és arról sem, hogy éppen egy védett állatfajt "pusztítanak ki". Régen az emberek a macskákat kártevő irtásra használták, és nem tehetnek arról, hogy az ösztönük annak ellenére is megmaradt, hogy már nem igazán erre a célra használják. Arról meg még kevésbé, ha olyan állatot ölnek meg, ami veszélyeztetett, mert nekik erről fogalmuk sincs. Az én macskáim is kijárnak, és ők is megfogják a bogarakat, gyíkokat (bár a madarakhoz lég bénák), de ha én látom, hogy megfogták, el is veszem tőlük. A hörcsögömet is egyszer már sikeresen megfogták, (nem is értem, hogy, hogy mert ketrecben volt, ahol a macska mancsa se férhetett be, és a hörcsög se ki...) de mégsem dobtam őket ki, vagy öltem meg őket, mert nekik ez egy teljesen természetes ösztön, nem egy büntetendő dolog...
2011. júl. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
és teljesen egyet értek a 2. hozzászólóval. (Egyébként 2 macskám van, mindketten ivartalanítottak, féreghajtottak, oltottak, és hamarosan chip-elve is lesznek. És ment élnek a lakásban, de napközben kint is lehetnek, kedvüktől függően...)
2011. júl. 18. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nem is a macskát hibáztatom, hanem a gazdákat, akik két-három-négy macskát tartanak csak azért, hogy legyenek. És nem elsősorban a macskák miatt pusztul ki egy faj, de egy helyi faunának nagy kárt okozhatnak a macskák.
2011. júl. 18. 17:14
 6/8 A kérdező kommentje:
A vadász csak a kóbor kutyákat lőheti ki, ha a kutya veled van, akkor nem lőheti ki. Nekem egy kotorékebem van, meg egy egyéb vadászkutyám, és sosem mennem száz méternél távolabb. Ez pedig megengedett. =)
2011. júl. 18. 17:17
 7/8 anonim ***** válasza:

AZ enyém semennyit, mivel szoba cica. Nem is kintre való. Halálra válna félelmében.

Néha megkapirgálja a tapétát fiygelem felhívás céljából :D

2011. júl. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Egyébként rosszul tudod. A vadászok kilőhetik a kutyát akkor is, ha veled van, de nincs pórázon. Mivel "elvileg" veszélyezteti a vadállományt... ÉS nem csak a vadőrök tehetik ezt, szóval szerintem pofátlanság, mert a vadász nem veszélyezteti a vadállományt?
2011. júl. 18. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!