Kezdőoldal » Állatok » Macskák » FIP-es cicák tünetei (csak...

FIP-es cicák tünetei (csak tapasztalatok alaján)?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ma vettek vért a 4 hónapos kiscicánktól fipp gyanuval.

Kb 1 hete volt lázas pár napig mostanra elmúlt, végig felkelt enni wc-zni, csak bágyadt volt, ez 2 napja elmúlt játszik,rosszalkodik mindent csinál amit egy pici cica szokott. Szóval minden rendben van kivéve a jobb szeme, kívülről haladva elkezdett bebarnulni, a másik szeme nem, én úgy olvasgattam hogy ez inkább a kötőhártya gyulladásra jellemző de az állatorvos azt mondta hogy nagy vírusos betegséget jelent hogy így néz ki szegénynek.Ezért kérem hogy írjátok meg légyszi a tapasztalataitokat, nem azt szeretném ha weblapokról bemásolnátok adatokat saját tapasztalatokra vagyok kíváncsi.Nállatok hogyan zajlott ez?


2011. aug. 16. 18:26
 1/3 sabrina99 ***** válasza:

FIP - macskák fertőző hashártyagyulladása

A fertőző hashártyagyulladást (Feline Infectious Peritonitis) macskákban egy corona vírus okozza, a betegség nem gyógyítható és majdnem minden esetben halálos. Szerencsére nem túl gyakori. A macskák 30-50%-a megfertőződik a vírussal, amely a macska ürülékében is megtalálható. A kórokozó orron vagy szájon át jut a macska szervezetébe. A vírusnak számos törzse létezik, ezek legtöbbje nem okoz komoly betegséget. Így a fertőzés rejtve is marad az esetek legnagyobb többségében. Legfeljebb egy kis hasmenés jelentkezik, amely hamarosan magától gyógyul. Azonban a corona vírusok számos mutáción (szerkezetváltozáson) esnek át és így előállhat egy olyan törzs, amely képes komoly betegséget (FIP) kiváltani. Ha a macska ilyen törzzsel fertőződik, attól függ, hogy megbetegszik-e vagy sem, hogy mennyire képes az immunrendszere szembeszállni a vírussal. Vannak macskák, amelyek immunrendszere képes megakadályozni a vírus terjedését a szervezetben, míg más macskák esetében a vírus elszaporodik és a szervezet pusztulását okozza. Ha ez bekövetkezik, súlyos gyulladások lépnek fel a test különböző részeiben. A klinikai tünetek attól függnek, hogy melyek e gyulladás főbb megjelenési pontjai. A korai fázisban azonban igen bizonytalan tünetek jelentkeznek: étvágytalanság, kismértékű láz, fogyás, hasmenés. Napokkal, hetekkel vagy hónapokkal később egyértelmű tünetek jelentkeznek. A betegségnek két formája ismert, a „nedves" és a száraz hashártyagyulladás. A nedves forma esetében a hasüregben és a mellkasüregben folyadék gyűlik fel, miután gyulladt állapotba kerülnek a vérerek. A macska hasa felduzzad, nehezen lélegzik. A száraz forma esetében a gyulladás más területeken, a májban, a vesékben, a szemekben, az agyban vagy a belekben következik be. A tünetek attól függnek, mely szervet érinti a gyulladás. A betegségre az 1-2 éves, illetve az idősebb macskák fogékonyak. Jellemzően olyan helyeken fordul elő, ahol több macska él együtt. A vírus az ürülékkel távozik a szervezetből, a több macskát tartók számára a megelőzésben rendkívül nagy szerepe van annak, hogy a macska ürülékeket 24 órán belül eltávolítsák az almostálakból. A corona vírus fertőzés szerológiai vizsgálattal kimutatható, de sajnos ez nem ad pontos eligazítást arról, hogy a múltban lejátszódó vagy a jelenben éppen lezajló fertőzésről van-e szó és arról sem, hogy melyik törzs van jelen a macska szervezetében. Ezért, bár sok macska vérében mutatható ki ellenanyag a vírussal szemben, mégis csak igen kevesen betegszenek meg közülük. Vannak olyan tesztek is, amelyek képesek kimutatni a vírus jelenlétét a vérmintában, de sajnos ezek sem eléggé finomak ahhoz, hogy megállapítsák valóban a halált okozó törzs van-e jelen. A betegség ellen létezik vakcina, de ennek hatékonysága erőteljesen megkérdőjelezhető, éppen azért, mert a vírusnak rendkívül sok törzse létezik és soha nem lehet tudni, hogy melyik alakul át halált okozóvá.

2011. aug. 17. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sabrina99 ***** válasza:
60%
Vagyis vidd el állatorvoshoz!!
2011. aug. 17. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen én is elolvastam hogy mit jelent, ezért kértem hogy tapasztalatok alapján, megjött az eredménye cicusnak, és FIP-es még nem gyulladt a hashártyája úgyhogy azt mondta a doki hogy nagyobb az esélye hogy le tudja küzdeni az immunrendszere.

Azért köszi a segítséget

2011. aug. 17. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!