Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Miért nem ajánlott színhibás...

Miért nem ajánlott színhibás macskákat tenyészteni? A kölyköknél milyen szabálytalanságok jelentkezhetnek?

Figyelt kérdés
Van valami egészségügyi probléma ami felléphet? Köszönöm előre is a válaszokat!

2013. febr. 11. 22:42
 1/3 Mecse ***** válasza:

Erről hosszan lehetne beszélgetni. Nagyon sokat olvasok ebben a témában, és úgy tűnik nincs egységes álláspont ebben a pillanatban arról hogy a színhibák köthetőek-e egyéb egészségügyi problémákhoz genetikailag.


A standard színek meghatározása és a kikötések fontosak a show , a kiállítások tekintetében, a kategorizálás miatt, ez biztos.


Illetve fontos megjegyezni hogy ami az egyik fajtánál hiba mint színhiba, a másik fajtánál kívánatos.


Elég ha mondjuk a kesztyűs ragdoll hátsó lábain lévő combközépig érő fehér csizmára gondolunk ami előírás egy mitted mintázatú ragdollnál, viszont egy birmannél a fehér papucska nem mehet a lábfejnél magasabbra a hátsó lábon sem.


Vagy a sziámi colorpoint mintázatában nem megengedett fehér jegyekre, amik kívánatosak egyéb colorpoint alapmintázatú fajtáknál mint a birman vagy a ragdoll, illetve a színhibás sziámiból lett egy új fajta is mint a snowshoe, szóval ez nagyon bonyolult kérdés, hiszen ha a színhiba von maga után egyéb problémákat, miért tenyészthetnek rá egy-egy "hibára"?


Ez nagyon érdekes téma ami nagyon sok szempontból megközelíthető.


Itt van egy nagyon érdekes cikk nagyon sok forrásjelöléssel a végén hogyha érdekel a szőrszín genetikája és az egyéb "kozmetikai" defektusok (pl. a hajlott fül vagy a rövid láb is ide tartozik ugye, néhány fajtánál pedig ez a standard és a kívánatos) ;


[link]


Ez a cikk nem támogatja azt a feltevést miszerint egyes fajták színhibái fizikai defektusokkal járnak együtt.

2013. febr. 11. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Mecse ***** válasza:

Még ezt is be akartam linkelni csak hirtelen nem találtam meg, itt van a "defekteknek" egy összesítő táblázata hogy mi alapján rangsorolják őket illetve mik tartoznak ide, szerintem nagyon jó áttekintést nyújt;


[link]

2013. febr. 11. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a hasznos információkat!


Én ragdollokat tenyésztek és nem teljesen vagyok biztos abban, hogy milyen következményei lehetnek a színhibás cicák tovább tenyésztésében. Tudom, hogy két abszolút standard macska kölykeinél is előfordulhatnak színhibák, ugyanakkor lehet, hogy két színhibás szülőnek teljesen a standardnek megfelelő kölyke születik.


A kiállításokon (TICA) én úgy vettem észre, hogy a bírókat nem érdeklik a színhibák, ha bicolorok a ragdollok... Valahogyan azokat jobban szeretik. Sokszor láttam mintás lábú bicolort a Best General címért indulni, ami ugye színhibának számít a fajtánál...


Olyanról is hallottam, hogy egy tenyésztő megtartott egy színhibás macskát kíváncsiságból, és két évesen a macskán eltűnt a szabálytalan folt.


Még egyszer nagyon köszönöm a segítséget!

2013. febr. 12. 09:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!