Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan tudnám megóvni őket?

Hogyan tudnám megóvni őket?

Figyelt kérdés

10 éve élek itt, mindig volt több macskám, soha semmilyen komoly probléma nem volt, a környék nem forgalmas, a kutyák nem veszélyesek, állatbarátok élnek errefelé, sokan tartanak macskát.

De most egyre több probléma van... valamelyik szomszédnak kerti tava lehet, mert szinte minden nap csuromvizesen jön haza valamelyik cicám, és halat is láttam már náluk. Az egyik cicám pár napja elpusztult, valószínűleg mérgezés áldozata lett (állatorvos szerint nem biztos, hogy szándékos, de nem zárható ki). Ma pedig az egyik úgy jött haza, hogy húzza a lábát, alig tud ráállni... veszélyessé vált a környék számukra, de olyan cicákat, akik megszokták, hogy ki-be mászkálnak, a szűk környezetükben (pár udvarnyit) csavarognak, hogyan lehetne megkímélni? Pedig ivartalanítottak, de szeretnek mászkálni, vadászni... bent tartani nem tudom őket, maximum éjszakára, de már nem szeretnék többet elveszíteni, főleg nem úgy, ahogy legutóbb, hogy görcsök között pusztult el szegénykém. :(

Van valami ötlet, javaslat?


2013. jún. 5. 13:17
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem tudod megóvni őket. A kijárós cicáknál sajnos rengeteg veszélyes helyzet fordul elő.
2013. jún. 5. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 borcsi02 ***** válasza:

Úgy tűnik, eddig szerencséd volt, hogy a 10 év alatt különösebb bajuk nem esett a cicáidnak. De sajnos ez nagyon benne van a pakliban, ha éppen nem is a környék veszélyessége, hanem egy nem túl állatbarát szomszéd miatt.:(

Bár ez még a jobbik eset, mert ha rájössz, hogy esetleg valamelyik bántja a cicáid, vele legalább megpróbálhatsz beszélni, és valahogy meggyőzni, hogy ne mérgezzen, ne bántsa a cicákat.

Azt nem tudom, hogy pl ha elkapnak vagy találnak egy mérgezett egeret, amelyik már félhalott vagy teljesen az, megeszik-e, és hogy ettől ők is rosszul lesznek-e.(?)

Én, ha látom, hogy valahonnan hazahoznak egyet, mindig gyorsan elveszem tőlük, nehogy ilyen baj legyen, de persze mindig nem tudsz rájuk figyelni.

Elvileg ideálisnak tűnik a környék, ahol laksz, van mozgásterük is a cicáknak, úgyhogy én nem valószínűsíteném, hogy mostantól fogva napról napra valami bajuk esik majd,csak szerencsétlenül alakultak a legutóbb történtek.

Viszont kijárós macskát lakásba szoktatni, szinte lehetetlen. Vagyis fizikailag nyilván nem, de onnantól kezdve, úgy, hogy már megszokták a szabad életet, nem lenne "élet" nekik, bezárva.

Teljesen átérzem a helyzeted,nekem is kijárós cicáim vannak. Mióta elütötték az egyiket, egy éve, nálam is központi helyen áll, napi szinten az aggodalom, sokszor van görcsben a gyomrom. Ha csak tehetem, amikor itthon vagyok, jó időben, próbálok a kertben lenni, figyelni rájuk, szólongatni őket, ha épp elmennek mellőlem, hogy tudjam, merre járnak, hol vannak, honnan érkeznek vissza. (mostanában pl vizsgákra készülök, azt is kint, a kertben) Kicsit szürreális, tudom, néha nagyon fáradtnak is érzem magam az egésztől, de az én felelősségemnek tartom, ha már úgy döntöttem, hogy kijárósak lehetnek.

Amikor meghalt az a cicám, mi is végigjártunk egy utat, próbálkoztunk pórázzal, láthatatlan macskakerítéssel, hogy a kertben tartsuk a megmaradt cicánkat, de egyik sem működött, és csak kínszenvedés volt a cicának. Akkor azt mondták nekünk mások, hogy ne fosszuk meg a minőségi, szabad élettől a cicát, bármennyire is féltjük. Persze ezzel gondolom, nem mindenki ért egyet, akik benti cicát tartanak, de tényleg nagyon húzós egyszerre több, kijárós macskát a lakásba parancsolni, hosszú távon, és nem a saját kényelmi szempontjaink miatt, hanem a cicák miatt. Jelenleg arra várok, mikor költözünk el erről a környékről, ami sajnos nem olyan nyugodt, mint ahogy nálatok, és remélem, akkor majd kicsit fel tudunk lélegezni.

Én azt a tanácsot tudnám adni, hogy korán reggel, és este, kb 6-7 óra után már ne legyenek kint, ha megoldható, ne mászkáljanak éjszaka sehová. Na és persze a téli hónapokban is könnyebb, mert akkor nem is kívánkoznak annyira ki.

Nem tudom, hogy ténylegesen veszélyesebb lett-e a környék nálatok, de ha úgy érzed, valamelyik szomszéd keze van a dologban, érdemes utána járni.

2013. jún. 6. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

borcsi02: Igen, hasonlóan látom én is, aggodalom ide vagy oda, a cicáim teljes macskaéletet élnek. Bent tartani nem lehet őket. Éjszakára igyekszem, de ez sem mindig sikerül...

Egyébként mivel vadászó cicák, lehetséges, hogy mérgezett állatot evett az elpusztult cicám - azt hiszem, még ez lenne a "legjobb" verzió, legalábbis a szándékos mérgezésnél mindenképpen jobb...

A fő aggodalmam az, hogy az elmúlt pár hónapban gyakran járnak haza vizesen, sokszor egy-egy kis hallal. Tehát valakinek kerti tava van a környéken (eddig nem volt). Egyrészt tartok tőle, hogy belefulladnak, másrészt pedig, hogy akitől lopkodják a halakat, az nem tolerálja, és valamilyen formában bántalmazza őket... de ez úgysem derül ki...

2013. jún. 6. 10:56
 4/5 borcsi02 ***** válasza:

Attól nem kell félned, hogy a kerti tóba fulladnak, ezt ténylegesen merem állítani, mert nekünk is van, igaz, nem óriási (és hal sincs benne-érthető okokból:)), de volt, hogy már belepottyantak, amikor ott bóklásztak, és szemtanúja voltam, milyen ügyesen ki tudnak kecmeregni belőle. És akkor még egy évesek sem voltak a cicáim. A tieid biztosan tapasztaltabbak már. Szerintem a macskák jól tudnak úszni:)!

Más kérdés, hogy a horgászszenvedélyüket mennyire "értékeli" a szomszéd, de ha eddig macskabarát volt a szomszédság, akkor nem hiszem, hogy emiatt nekik esnének. Bár sajnos ezt sem lehet kizárni. Nagyon jó lenne tudni, hogy a lábát húzó cicáddal mi történt. :( Lehet, hogy olyasmi, amire te gyanakszol...

Értelmes(!) ember elvileg felfogja és tudomásul veszi, hogy az állatokat ösztönök hajtják, és ha százszor el is zavarja, akkor is vissza fog menni halászni, ezért fölösleges bántania. Szerintem figyeld, történik-e még ilyesmi, mármint hoznak-e haza halat, és milyen állapotban vannak, és kinyomozhatnád, hogy kinek van kerti tava, esetleg meglátogathatnád, elmondani, hogy sajnálod a történteket, nem azért járnak oda a macskák, mert otthon nem kapnak enni(persze csak akkor, ha meg vagy már róla győződve, hogy bántják a cicákat, de azért remélem, még egy sérülés nem következik be). Onnantól kezdve, ha esetleg bántani akarná őket, talán elgondolkozik rajta majd kétszer is, hogy megteheti-e. De körbe is kérdezhetsz, azokat a szomszédokat, akikkel jóban vagytok ,hogy tudnak-e olyasmit, hogy valaki mérgez. Meglepően sok infó kering ám szomszédi körökben.

Egyébként ami a mérgezést illeti, nem tudom, hogy egy jól tartott cica (gondolom, a tieid ilyenek) hajlamos-e arra, hogy megeszegessen valami kirakott mérgezett granulátumot, amit csak úgy talál valahol.(?) Mert hogy az egér megeszi a mérget, az oké, de hogy egy konzervhez, táphoz szokott macska is.. ezt nehezen tudom elképzelni! Lehet, hogy tényleg mérgezett egeret evett.

Mindenesetre figyelj rájuk, és figyelj az emberekre is a környéken, hátha kiderül valami.

Bocs,ha nagyon általános dolgokat írok, de ilyen helyzetre nincs jól bevált megoldás:(

Remélem, egyik cicádnak sem esik baja!!!

2013. jún. 7. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

A lábát húzó cicára a doki azt mondta, hogy vagy verekedett, vagy autó csaphatta el a hátulját - ő még ivaros, a többiek már ivartalanítva vannak. De már sokkal jobban van szerencsére, már alig sántít. Ma még bent tartom - szerencsére most elég jól viseli - aztán úgysem fogom tudni a négy fal között tartani... Mindenesetre a doki nem gyanakodott szándékosságra egyáltalán.

A szüleimnél pl. lehet tudni, hogy ott mérgezik a macskákat, az övéket is kellett már többször kezelni mérgezéssel (szerencsére túlélte), de több cica a környékükön nem volt ilyen szerencsés. Nálunk még ilyen nem volt... Eddig. De valóban simán lehet, hogy mérgezett állatot evett az elpusztult cicánk, mert tényleg nagy vadászok, mindent összefogdosnak, pedig kapnak enni rendesen... de hát az ösztön, ugye...

2013. jún. 7. 19:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!