Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Lehet a macskám FIV-es?

Lehet a macskám FIV-es?

Figyelt kérdés
Van egy cicám otthon, be van oltva minden egyéb ellen! Járok macskákat etetni egy helyre, és attól félek, hogy elkap valamit tőlük! Megmosom a kezem, igyekszem nem tapogatni őket! De pl ott vagyok, beülök az autóba, jól összetapogatom a kormányt, utána megállok a melóba, kezet mosok, de mikor megyek haza ugyanúgy megtapogatom! Hozzám dörgölődznek, rajta van mindenemen ha úgy van!! Úgy sajnálom őket, legszívesebben agyon tapiznám őket, de így csak hámit kapnak... A Fiv ellen ha jól tudom nincs védőoltás,de csak karmolással terjed vagyis csak vérrel tud terjedni!! (?) Mi a véleményetek? Normális válaszokat kérnék!

2013. szept. 4. 07:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
elvben így nem kapja el tudtommal,szerintem ehhez közvetlenebb kapcsolat kell.persze jó ötlet h takarítsd le a kormányt is :)
2013. szept. 4. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Én jobban félnék egy koronavírustól,de ezeket nem olyan egyszerű elkapni.Testnedvekkel terjednek így a félelmed alaptalan,viszont én is így éreznék a helyedben :)

Vegyél fertőtlenítő nedves kendőt és azzal töröld a kezed és a kormányt.

2013. szept. 4. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
köszönöm, igazatok van! Melyik a koronavírus???
2013. szept. 4. 08:16
 4/12 anonim ***** válasza:
A mi macskáink közül az egyiknek van a három nagyból baja, a másikra mégsem ragasztotta rá, pedig elég szorosan élnek egymás mellett. De külön esznek, külön isznak, nem verekednek, nem nyalogatják egymást. Ahhoz, hogy ezek átragadjanak, szorosabb kapcsolat kell, verekedés, nemi stb.
2013. szept. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ha nagyon félsz, hogy valamit átadsz otthon a cicáidnak, vegyél kézfertőtlenítő gélt. És ha végeztél más cicák etetésével akkor használd. Tarts a kocsiba fertőtlenítő kendőt, azzal letudod a kormányt is törölgetni. Több védekezés mint a semmi. A ruhával kapcsolatban, egy kicsit macerás, de mielőtt hazamész, a munkahelyeden ha van rá lehetőség öltözz át.
2013. szept. 4. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
köszönöm, igyekszem megtenni mindent!
2013. szept. 4. 09:18
 7/12 anonim ***** válasza:
Én is a koronavírustól rettegek, az a FIP, azaz a fertőző hashártyagyulladás. Egy elég agresszív, undorító vírus, bár elvilegvan ellene védőoltás, mégsem igazán ajánlott, mert nem ad teljes védettséget. Ugyanez a problémám nekem is, hogy nagyon félek, hogy behozom a saját cicáimnak. Én is vettem kézfertőtelnítő gélt, de sajnos nem vagyok mikrobiológus, nem tudom egészen pontosan mit takar a "virucid" kifejezés, vagyis, hogy ezekre a vírusokra ártalmas-e. :/ A FIVtől én nem félek, ahhoz tényleg nagyon közvetlen kapcsolat kellene, de a koronavírus hetekig életképes például az ürülékben, és a levegőben is terjedhet.
2013. szept. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
ilyen "oltást" nem kapott! Akkor meg kéne keresnem a dokit és számonkérni, miért nem szólt, hogy kell ilyen is?? Vagy tényleg nem használ az "oltás"??? Mitől kaphatja el? Olyan bonyolultan írják le, nem értek egy mukkot sem! Ha nem jár ki olyan sokszor csak ritkán, akkor kevesebb az esélye??
2013. szept. 4. 20:38
 9/12 anonim ***** válasza:

"Fip" pozitív cicám van (így jelenik meg papíron de lásd lejjebb), köszöni, semmi baja. A koronavírus önmagában nem baj, a koronavírusból alakulHAT ki a fip.


A corona összeszedésére legnagyobb a kockázat a tenyészetekben(az enyém is onnan hozta), a sok macskás háztartásokban, a közös macska toalett miatt meg még a szoptatós anyamacskák adják át jellemzően az ötödik és nyolcadik hét között. Ebből a szempontból a kijárós macskák kevésbé veszélyeztetettek, mivel bélsár ---> száj úton terjed, ezt közös macska wc nélkül nem olyan egyszerű előidézni. Ha mégis találkozik a macska a koronavírussal akkor többnyire semmilyen tünetet nem okoz vagy enyhe emésztő rendszeri tüneteket, és ennyi. A fippé alakulás jellemzően a fiatal (egy év alatti) vagy idős és/vagy legyengült más betegségben szenvedő állatokban történik meg, de csak kis százalékukban.


(Most bonyolíthatnám, hogy a macska corona vírusának is két típusa van, ebből csak az egyik okozhatja a másik nem, de a hagyományos szerológiai vizsgálattal a két típus nem elkülöníthető blablabla mindegy.)


Én nem mondom, hogy nem veszélyes, de nem kell tőle rettegni. Érzékeny a háztartási fertőtlenítőkre, szobahőmérsékleten 48 óra alatt elpusztul, bár valóban előfordulhat, hogy hetekig életképes marad a környezetben a coronával fertőzött macska átmenetileg üríti, amelyikben pedig már kialakult a fip az nem üríti.


De ugye, ha coronából pont azzal, amelyikből valahogy véletlen mégis sikerülne találkoztatni, még akkor is csak kicsi esély van rá, hogy kialakuljon a fip.


A védőoltás épp ezért olyan macskának ajánlott amely fertőzöttel él együtt. Nem is okoz 100%-os védelmet ráadásul utána a teszteken pozitív lesz a macska.


Az amerikai orvosok a használatát nem javasolják ők egyenesen úgy fogalmaznak, hogy minimális a hatása, ellenben a kockázatokat alaposan mérlegelni kell, ha a gazda mégis az oltás mellett dönt.


A témáról úgy érdemes olvasni, hogy ha van nyelv tudásod akkor a hivatalos külföldi állatorvosi egyetemek anyagából tájékozódsz. Nem akarom az itteni orvosokat sem leírni, de mikor itthon beszéltem orvossal és feltettem pár kérdést néhány egyetemi anyag végig olvasása után akkor úgy nézett rám mint aki a Marsról érkezett, dadogott majd közölte, hogy majd utánanéz... Sok állatos honlapot meg ilyen hot-dogos tinik szerkesztenek vagy nem kellően tájékozott felnőttek, akik szeretik a macskákat de innen onnan összeszedett félinformációk alapján riogatják a népet.


Első macskámnál mikor a FIVet diagnosztizálták az orvos azzal kezdte, hogy be ne szarjak és nehogy fórumokat olvassak róla. :)

2013. szept. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ó utolsó, nagyon jó hogy írtál, bár nem lettem nyugodtabb. Nekem egyszer beadták az egyik macskámnak a FIP elleni "oltást", de végül már nem kapott ismétlőt, mert ugye kiderült, hogy sok értelme nincs. Akkor most gyakorlatilag szeropozitív, ez megnöveli az esélyét annak, hogy kialakul a vírusantigén? :S
2013. szept. 5. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!