Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ha anya cica szűl egy kiscicát...

Ha anya cica szűl egy kiscicát és fiút és amikor majd ivar érett lett a cica akkor az anyának és az ő kölykének lehetnek kicsinyeik?

Figyelt kérdés
2008. aug. 28. 14:43
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehetnek,ezt hívják beltenyészetnek. Nem mindig egészséges kicsinyek lesznek belőle:(
2008. aug. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezt hogy érted lehet hogy szülésnél például meghal az egyik kicsi vagy nem jól fejlődik?
2008. aug. 28. 15:09
 3/8 anonim ***** válasza:
És betegek lehetnek. Egyszerűen ez nem egészséges. A túltenyésztett ill. beltenyésztett kutyákra jellemző pl.: ideggyengeség, idegbetegség, csipődiszplázia, színhibák, foghibák, szívbetegségek és még sorolhatnám...
2008. aug. 28. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Minden élőlény hordoz hibás géneket. De mindegyik mást. Minden tulajdonságért két allél felelős. Egyet az apától, egyet az anyától kap. Ha pl az anyától hibás gént kap, de az apától egészségest, akkor egészséges lesz jó eséllyel, viszont ezt a hibás gént tovább örökítheti. Akkor van gond, ha a szülőpár mindkét tagja ugyanazzal a génhibával rendelkezik, és ezt tovább is adják a közös utódnak. Ez nem biztos!!! Viszont nagyobb az esélye rokonok közt, hogy ugyanazt a hibás gént hordozzák magukban.

Ez bármit jelenthet: pl. vakságot, süketséget, idegrendszeri gyengeséget, agressziót, bénulást stb, de sok esetben halva születést.

Normális körülmények között ritkán párzik az anya a kölykével, ez főleg tenyészetekben fordul elő.


Summázva: Ha mindkettő egészséges, akkor biztosan hordoznak egészséges allélt is.(különben nem lennének egészségesek) Legrosszabb esetben mindkettő hordozza a hibás allélt is. Ekkor az anyacica vagy hibás (H) vagy jó (J) allélt örökít tovább. Ez véletlenszerű. Ugyanígy az apacicánál.

Négy eset lehetséges:

- Ha mindkét szülőtől jót kap, egészséges cica lesz

- Apától jót, anyától hibásat kap, akkor egészséges lesz, csak hordozó, tehát az utódainak majd örökítheti a hibát

- Anyától jót, apától hibásat, ugyan az, mint az előbb.

- Mindkét szülőtől hibásat: Na akkor van baj, mert nincs egészséges allél, ami elnyomná.


Tehát legrosszabb esetben, azazha mindkét cica hordozza ugyanazt a hibás gént, akkor is csak 25% az esély a beteg cicára.


Mivel nem biztos hogy mindkettő gordozza, így a végső esély még kisebb.


Úgyhogy ne aggódj, jó eséllyel egészséges cicák lesznek.

2008. aug. 28. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2008. aug. 28. 16:28
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha nem szeretnél beteg kiscicákat akkor valamelyiket ivartalanítsd
2008. aug. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én is egyetértek az előttem írókkal! Ez minden állatnál előfordulhat mindegy hogy kutya/cica. De hála istennek az embernél még ilyen nem volt... :)

Szóval a lényeg: ha születik is majd cica, akkor LEHET hogy betegek lesznek, de majd meglátod. Szerintem ha legelőször szül az anya a fiától és szép egészséges, cicuskák lesznek akkor nem kell ivartalanítani az anyát, de ha betegek lesznek akkor igen, mert ezzel csak a cicáknak ártassz, mivel el kéne altatni őket, vagy ha nem is akkor egész életükbe "bénák" lesznek.

2008. aug. 30. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Én is morfondíroztam ilyeneken:), mivel két lánycicám van és az egyik cica fiának nem találtunk gazdit. Nagyon féltem tőle, hogy mi lesz, ha ivaréretté válik a kandúr. Nos, a mama nem engedi magához a fiát, de a másik cica sem! El se tudom képzelni ezek után, hogy lehetséges a beltenyészet?!
2008. szept. 5. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!